Co musíte ráno vědět (26. října)
|

Co musíte ráno vědět (26. října)

Jak se ve čtvrtek vedlo akciovým trhům v Evropě a ve Spojených státech, jak dopadlo říjnové zasedání ECB a co přimělo Pražany stát frontu před Českou národní bankou? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se ve čtvrtek vzpamatovaly ze středečního propadu, index Nasdaq stoupl o téměř 3 %

Akcie ve Spojených státech po středečním prudkém propadu ve čtvrtek zpevnily. Přispěly k tomu silné hospodářské výsledky několika velkých společností a zájem o výhodné nákupy akcií firem, které předchozí seanci prudce oslabily. Pozornost investorů poutalo také zasedání Evropské centrální banky. Index Dow vzrostl o 1,63 % na 24 984,55 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 1,86 % na 2 705,57 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 2,95 % na 7 318,34 bodu. Index volatility VIX klesl o 4 % na 24,22 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva bazické body na 3,12 %. V zelených číslech obchodování zakončily všechny sektory s výjimkou utilit, jež ztratily zhruba 1,5 %. Nejvyšší zisk si připsaly technologie (+3,44 %), sektor cyklického spotřebního zboží (+3,02 %) a odvětví komunikačních služeb (+3,31 %).

Akciové déjà vu?
Stanley Druckenmiller v rozhovoru pro RealVision vysvětlil, že si v roce 2000 uvědomil, na základě jakých faktorů v minulosti začaly klesat zisky amerických firem. Osmnáct let stará historie by nebyla zajímavá, nebýt jistých podobností.
Pravděpodobnost globální recese výrazně narostla
Pro jednou se nepitvejme v tom, co je, a co není pravděpodobnost, co je naděje, co je šance a podobně, a podívejme se na indikátor, který v minulosti s více než 90% "úspěšností" předznamenal nástup globální recese.

2. Evropské akcie ve čtvrtek po slabém začátku uzavřely v plusu

Velké burzy západní Evropy uzavřely čtvrteční obchodování v kladném pásmu, když investoři sledovali především firemní výsledky a rozhodnutí Evropské centrální banky o úrokových sazbách. V závěru seance je podpořil vzestup akcií na Wall Street. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 zakončil obchodování se ziskem 0,51 % na 355,07 bodu, a to navzdory poklesu v úvodu obchodování. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 si připsal o 0,59 procenta, německý DAX přidal 1,03 procenta a francouzský CAC 40 si polepšil dokonce o 1,6 procenta. Vzestup vedly evropské automobilky, jejichž sektor po vlně příznivých korporátních výsledků skončil o 3,15 procenta výše než při středečním uzavření.

Proč je nekonečně dlouhý investiční horizont nesmysl
Když přijde řeč na investiční horizont, lidé často slýchávají, že by měl být ideálně nekonečný. Nepřijde vám to trochu divné?

3. Pražská burza ve čtvrtek klesla o necelé procento, akcie společnosti CME zlevnily zhruba o 3,7 %

Index pražské burzy PX ztratil během čtvrtečního obchodování 0,93 procenta své hodnoty, když zakončil seanci na hodnotě 1052,27 bodu při zobchodovaném objemu pod 458 milionů korun. Z velkých emisí byly v zelených číslech pouze MONETA Money Bank a telekomunikační operátor 02 Czech Republic. Největší ztráty utrpěly akcie výrobce antivirového softwaru Avast, mediální skupiny CME, energetického státního podniku ČEZ a Erste Group Bank.

Česko je (stále) až příliš konkurenceschopné. A nějakou dobu ještě bude
Saldo běžného účtu platební bilance činilo v srpnu podle údajů ČNB necelých -7 miliard korun, trh čekal -12 miliard korun. Ani samotné číslo, ani jeho vzdálenost od očekávání nejsou v žádném směru nestandardní. I tak je ale zajímavé, podotýká analytik Michal Skořepa z České spořitelny.
Investorský magazín: Proč a jak investovat do nemovitostního fondu
Počet nemovitostních fondů v České republice roste, do některých lze přitom investovat již v řádu stovek korun. Více se o nich dozvíte v aktuálním Investorském magazínu. Ten také nabízí tip na vítězné portfolio a grafický přehled toho, jak moc chytré telefony prostupují lidským životem. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

V pátek se investoři zaměří na první odhad vývoje americké ekonomiky v třetím čtvrtletí a finální říjnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Výsledky hospodaření zveřejní na Wall Street Goodyear Tire & Rubber, Colgate-Palmolive, Charter Communications a Phillips 66, v Evropě Linde, CaixaBank, BASF, Eni, Royal Bank of Scotland Group, TOTAL a Electrolux a v Asii společnost Ricoh. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 22. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ECB potvrdila nastavení úrokových sazeb i utlumení kvantitativního uvolňování

Evropská centrální banka na svém říjnovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0 %, zápůjční sazby na 0,25 % a depozitní sazby na -0,4 %. Zároveň zopakovala, že sazby zůstanou na současných úrovních minimálně do konce příštího léta, a rovněž potvrdila utlumení programu kvantitativního uvolňování.

6. Majiteli Googlu stoupl ve čtvrtletí zisk o 36,6 procenta

Americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, vzrostl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 36,6 procenta na 9,19 miliardy USD. Hospodaření podpořil hlavně růst příjmů z internetové reklamy, uvedla ve čtvrtek společnost. Celkové příjmy však zaostaly za očekáváním.

7. Pigasse prodal Křetínskému 49 procent firmy ovládající Le Monde

Francouzský bankéř Matthieu Pigasse, spolumajitel francouzského deníku Le Monde, prodal firmě Czech Media Invest (CMI) českého investora Daniela Křetínského 49procentní podíl v holdingu Le Nouveau Monde. Jeho prostřednictvím tradiční francouzský list spoluvlastní. Uvedla to ve čtvrtek agentura AFP.

8. Brusel uvolnil čtvrt miliardy eur na ekologické investice

Evropská komise ve čtvrtek schválila uvolnění 243 milionů eur z rozpočtu Evropské unie na investice podporující přírodu, životní prostředí a kvalitu života. Peníze v rámci programu LIFE půjdou například na účinné využívání přírodních zdrojů, ekologické hospodaření s plasty či podporu biologické rozmanitosti, informovala ve čtvrtek EK.

9. IEA: Vývozci ropy musejí diverzifikovat své ekonomiky

Největší světoví producenti ropy a zemního plynu jsou vystaveni nebývalému tlaku, aby snížili svou závislost na příjmech z těchto surovin, jelikož pokrok v efektivitě spotřeby paliv a vývoj vozů na elektrický pohon snižují poptávku. Uvedla to ve čtvrtek Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

10. Unipetrolu ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 16 %, tržby ale stouply

Petrochemickému holdingu Unipetrol v letošním třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 16 % na 1,28 miliardy korun. Snížil se také provozní zisk. Tržby ale firmě stouply o 16 % na téměř 36 miliard korun. Výsledky byly ovlivněny rostoucími cenami ropy, kvůli kterým měla společnost nižší marže v rafinérském i petrochemickém segmentu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Výroční dvacetikoruna táhne, lidé na ni stojí fronty

I druhý den výdeje dvacetikorunových mincí s portréty T. G. Masaryka, M. R. Štefánika a Edvarda Beneše ke 100. výročí vzniku Československa doprovázely fronty. Před pražskou centrálou České národní banky v ulici Na příkopě se ve čtvrtek řada stovek lidí vinula až do Panské ulice. I před ostravskou pobočkou čekaly krátce po poledni desítky lidí.

"Mince chci věnovat dětem. Slyšel jsem o nich včera v televizi, tak jsem si zašel. Myslel jsem, že hlavní nápor už opadl, ale není to tak. Stojím tady už skoro hodinu a si ještě pár minut budu muset počkat," řekl agentuře ČTK jeden ze zájemců. Fronty byly i v Brně a Hradci Králové. Od každé mince vydá banka 200 000 kusů, přičemž lidé si mohou vyměnit na osobu maximálně tři kusy od každého vzoru.

Shell zruší 9 000 míst, nutí ho k tomu odklon od fosilních paliv
před 15 minutami

Shell zruší 9 000 míst, nutí ho k tomu odklon od fosilních paliv

Britsko-nizozemská energetická společnost Royal Dutch Shell se chystá po celém světě zrušit až 9 000 pracovních míst,...
Evropské akcie Těžba Ropa
Vývoj spotřebitelských cen v Itálii v září podle předběžných údajů…
před 24 minutami

Vývoj spotřebitelských cen v Itálii v září podle předběžných údajů zaostal za odhady

Po Německu a Francii oznámila předběžná inflační data za září také Itálie. A pro trhy to také bylo zklamání.
Itálie Eurozóna Evropská ekonomika
Slovenská centrální banka zlepšila výhled ekonomiky
před hodinou

Slovenská centrální banka zlepšila výhled ekonomiky

Slovenská centrální banka zlepšila odhad vývoje domácí ekonomiky na letošní rok. V nové prognóze počítá s tím, že...
Slovensko Střední a východní Evropa HDP
Dluhy domácností u bank v srpnu vzrostly na 1,819 bilionu korun
před hodinou

Dluhy domácností u bank v srpnu vzrostly na 1,819 bilionu korun

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v srpnu podle České národní banky stouply meziměsíčně o 10,1...
Česká republika Česká ekonomika Zadlužení
Míra nezaměstnanosti v Německu v září překvapivě mírně klesla
před hodinou

Míra nezaměstnanosti v Německu v září překvapivě mírně klesla

Nezaměstnaných v Německu v září mírně ubylo. Míra nezaměstnanosti proto klesla na 6,3 %, analytici čekali její...
Německo Nezaměstnanost Evropská ekonomika
Asijské akcie ve středu uzavřely smíšeně, na trhy obecně působila…
Asijské akcie ve středu uzavřely smíšeně, na trhy obecně působila…
před hodinou

Asijské akcie ve středu uzavřely smíšeně, na trhy obecně působila debata Bidena a Trumpa

Náladu na trzích nejprve mírně podpořily zprávy o pokračující expanzi čínského zpracovatelského sektoru, později ale...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Po krizi se Německo vrátí k rozpočtové kázni, řekla Merkelová
před hodinou

Po krizi se Německo vrátí k rozpočtové kázni, řekla Merkelová

Německo se vrátí k vyrovnaným rozpočtům po překonání krize historického rozsahu, kterou vyvolala pandemie nemoci...
Německo Zadlužení Rozpočet
Walt Disney propustí 28 000 lidí, hlavně v zábavních parcích v USA
09:52

Walt Disney propustí 28 000 lidí, hlavně v zábavních parcích v USA

Americká společnost Walt Disney propustí zhruba 28 000 zaměstnanců, většinou ve svých zábavních parcích ve Spojených...
Walt Disney Americké akcie Zábava a zábavní průmysl
Pražská burza v úvodu středeční seance mírně posilovala (PX +0,18 %)
09:20

Pražská burza v úvodu středeční seance mírně posilovala (PX +0,18 %)

Dařilo se většině titulů (ČEZ +0,52 %, KB +0,51 %), ztrácely pouze Erste (-0,45 %) a O2 C.R (-0,46 %). Po oznámení...
Akcie ČR
Francouzská inflace za září podle předběžných údajů zklamala
08:45

Francouzská inflace za září podle předběžných údajů zklamala

Meziročně index spotřebitelských cen ve Francii stoupl jen o 0,1 % (srpen: +0,2 %), meziměsíčně ceny klesly o 0,5 % ...
Francie Inflace Evropská ekonomika
Britská ekonomika je poprvé po 11 letech v recesi
Britská ekonomika je poprvé po 11 letech v recesi
08:00

Britská ekonomika je poprvé po 11 letech v recesi

Britská ekonomika ve 2. čtvrtletí klesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 19,8 %, ukázala konečná zpráva,...
Spojené království HDP Evropská ekonomika
Německý maloobchod v srpnu nezklamal, za smíšené vyznění dat mohou…
08:00

Německý maloobchod v srpnu nezklamal, za smíšené vyznění dat mohou revize červencových údajů

Meziměsíčně maloobchodní tržby v Německu v srpnu stouply o 3,1 % (nad odhady), meziročně pak o 3,7 % (pod odhady).
Německo Eurozóna Evropská ekonomika
Německé dovozní ceny v srpnu klesly
08:00

Německé dovozní ceny v srpnu klesly

Meziměsíčně ceny stouply lehce pod úrovní, jako očekávali analytici, meziročně pak spadly o 4 %, ekonomové čekali...
Německo Mezinárodní obchod Eurozóna
Tabákové společnosti Philip Morris ČR v prvím pololetí klesl zisk o…
Tabákové společnosti Philip Morris ČR v prvím pololetí klesl zisk o…
08:00

Tabákové společnosti Philip Morris ČR v prvím pololetí klesl zisk o 14,2 % na 1,7 miliardy korun

Společnosti Philip Morris ČR, která je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v zemi, klesl v letošním...
Philip Morris ČR Tabák a cigarety Akcie ČR
Britské Tesco chce zečtyřnásobit prodej náhražek masa pro vegany
06:56

Britské Tesco chce zečtyřnásobit prodej náhražek masa pro vegany

Největší britský maloobchodní řetězec Tesco hodlá do roku 2025 zečtyřnásobit prodej náhražek masa. Reaguje tak na...
Spojené království Evropské akcie Krása a zdraví
Donadl Trump v první debatě prezidentských kandidátů hájil svůj…
Donadl Trump v první debatě prezidentských kandidátů hájil svůj…
05:00

Donadl Trump v první debatě prezidentských kandidátů hájil svůj přístup k pandemii covidu-19. Setkání bylo plné osobních výpadů a urážek

Americký prezident Donald Trump v úterní první debatě kandidátů na prezidenta USA odmítl kritiku svého přístupu k...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Koronavirus
Aktivita v čínské ekonomice nadále roste, naznačily indexy nákupních…
03:00

Aktivita v čínské ekonomice nadále roste, naznačily indexy nákupních manažerů

Oficiální index nákupních manažerů v Číně v září dosáhl 55,1 bodu po 54,5 bodu v srpnu. Složka zpracovatelského...
Čína Emerging Markets Indexy nákupních manažerů (PMI)
Japonská průmyslová výroba v srpnu podle předběžných údajů překonala…
02:08

Japonská průmyslová výroba v srpnu podle předběžných údajů překonala odhady, růst ale výrazně zpomalil

Japonská průmyslová výroba v srpnu podle předběžných dat vzrostla meziměsíčně o 1,7 % (odhad: 1,5 %, červenec: +8,7 %...
Japonsko Asijská ekonomika Průmysl