Co musíte ráno vědět (27. března)
|

Co musíte ráno vědět (27. března)

Jak se v závěru týdne obchodovalo na burzách v Evropě a v USA, jak se přední světoví těžaři ropy staví k budoucnosti dohody o omezení produkci černého zlata a v čem je Keňa nejdál na světě? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po celodenním jednání dolní komory Kongresu oznámil stažení Trumpova návrhu na zrušení takzvané Obamacare. To mezi investory zvýšilo obavy o to, zda bude nový americký prezident schopný prosadit slibovanou "fenomenální" daňovou reformu, jejíž předpokládané pozitivní dopady v posledních týdnech hnaly akcie vzhůru. Index S&P 500 v pátek klesl o 0,08 % na 2 343,98 bodu a Dow odepsal 0,29 % na 20 596,72 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,19 % na 5 828,74 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,22 % na 12,96 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o zhruba jeden bazický bod na 2,412 %. Nejvýrazněji v pátek klesl sektor základních materiálů, dařilo se naopak sektoru cyklického spotřebního zboží, technologickému odvětví a sektoru veřejných služeb. Za celý uplynulý týden Dow klesl o 1,52 %, S&P 500 přišel o 1,44 % a Nasdaq Composite odevzdal 1,22 %. Pro Dow byl uplynulý týden dokonce nejhorší od zvolení Donalda Trumpa prezidentem.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 spadl pod nejbližší support, nic vážného se ale zatím neděje

10 největších ekonomik světa dnes a v roce 2050

2. Evropské akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ztratily zhruba půl procenta

Evropské akcie v pátek prohloubily ztrátu ze čtvrteční seance. Na trzích byla patrná nervozita z dění ve Spojených státech, kde se čekalo na hlasování o zrušení zdravotnické reformy prosazené bývalým prezidentem Barackem Obamou. Regionální index STOXX Europe 600 v pátek klesl o 0,18 % na 376,51 bodu, v mínusu uzavřela většina jeho sektorů. Za celý týden index spadl o zhruba půl procenta. Nejvýraznější ztrátu zaznamenaly akcie pojišťoven. O zhruba procento klesly akcie největší evropské pojišťovny Allianz poté, co na ně analytici z banky Société Générale snížili doporučení z "hold" na "sell". Britský FTSE 100 v pátek odepsal 0,05 % na 7 336,82 bodu (za celý týden -1,19 %) a francouzský CAC 40 ztratil 0,24 % na 5 020,90 bodu (za celý týden -0,17 %). Německý index DAX šel proti trendu, zpevnil o 0,2 % na 12 064,27 bodu (za celý týden -0,26 %).

Švýcarský frank: Co zbylo z lesku legendárního bezpečného přístavu?

Které země EU neplní domácí úkoly? Evropská komise má jasno

3. Pražská burza v závěru týdne mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX stoupl o 0,18 % na 982,53 bodu. Nahoru burzu táhly akcie Erste Group Bank, nedařilo se naopak pojišťovně VIG a energetické skupině ČEZ. Objem obchodů byl v závěru týdne s 543 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pátek akcie Komerční banky, jež zpevnily o 0,83 % na 956 Kč. Další finanční tituly se na směru neshodly. Erste Group Bank vzrostla o 1,69 % na 825,60 Kč, MONETA Money Bank však přišla o 0,35 % na 84,80 Kč a cenné papíry pojišťovny VIG se propadly o 2,16 % na 612,50 Kč. Za celý uplynulý týden index PX posílil o 0,1 %. Nejvíce klesly akcie CME, které přišly o 3,16 %. Mírně negativní zprávou byl prodej akcií jedním z členů managementu, nicméně pokles byl spíše důsledkem mírné korekce technologických akcií v USA. Naopak nejlépe se dařilo Unipetrolu s růstem o 3,64 %.

Akademie tradingu (7. díl): Money management

Termín pro podání daňového přiznání je tady. Co s příjmy z dividend?

4. Očekávané události

V pondělí dopoledne vyjdou ekonomické indexy institutu Ifo pro Německo a eurozóna bude informovat o úvěrování v soukromém sektoru. Odpoledne USA doplní index průmyslové aktivity dallaského Fedu. Za řečnický pultík se v úvodu týdne postaví šéf chicagského Fedu Charles Evans a člen Výkonné rady Evropské centrální banky Peter Praet a hospodářské výsledky odtajní v USA firma Red Hat. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 27. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. OPEC přezkoumá, zda je potřeba prodloužit dohodu o snížení těžby

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci se dohodl, že je třeba prozkoumat, zda by měla být dohoda o snížení těžby prodloužena o šest měsíců. Výbor o tom informoval po nedělní schůzce v Kuvajtu. Nynější omezení platí do konce června a klíčové těžební země se v něm zavázaly snížit produkci o téměř 1,8 milionu barelů denně.

6. Apple odvrátil zákaz prodeje telefonů iPhone 6 v Číně

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a iPhone 6 Plus amerického výrobce Apple porušují patent jednoho z čínských konkurentů a nesmějí se na čínském trhu prodávat. Informovala o tom agentura Nová Čína. Úřad vydal rozhodnutí loni v květnu, Apple se proti němu ale okamžitě odvolal u soudu, takže prodej telefonů iPhone 6 a iPhone 6 Plus nebyl přerušen.

7. V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale nechávají na největších polích nedokončený rekordní počet vrtů. To znamená, že těžba se zřejmě nezvyšuje tak rychle, jak naznačují údaje o nových vrtech, uvedla agentura Reuters.

8. Kanada usiluje o rozšíření vývozu ropy mimo USA

Kanada bude navzdory schválení ropovodu Keystone XL vedoucího do Spojených států nadále usilovat o rozšíření exportu ropy do dalších zemí. Agentuře AP to v sobotu řekl kanadský ministr přírodních zdrojů Jim Carr.

9. Řecko obdrželo tři nabídky na druhý největší přístav v zemi

Řecko obdrželo tři závazné nabídky na odkoupení většinového podílu v přístavu v Soluni. Oznámila to v sobotu řecká privatizační agentura. O druhý největší přístav v zemi mají zájem filipínská firma International Container Terminal Services, dubajská P&O Steam Navigation Company a německá investiční skupina Deutsche Invest Equity Partners.

10. Uber po nehodě v USA stáhl všechny vozy s autonomním řízením

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber stáhl z provozu všechna svá samořízená auta. Učinil tak poté, co se jeden z vozů firmy během jízdy v automatickém režimu srazil s jiným automobilem. Policie uvedla, že Uber je obětí nehody, neboť ji způsobil druhý vůz.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

BONUS

Keňa umožňuje kupovat státní dluhopisy přes mobilní telefon

Keňa se stala první zemí světa, která umožňuje svým občanům koupit si státní dluhopisy přes mobilní telefon. Země stále hledá nové způsoby, jak si zajistit peníze, a je například průkopníkem v oblasti mobilních plateb.

Mobilní platby jsou důležitou součástí keňského bankovního systému. Vláda ve snaze napojit se na tuto síť umožní uživatelům mobilních telefonů obchodovat se státními cennými papíry přes telefon, aniž by měli účet u banky.

Jeden dluhopis je možné koupit za 3 000 keňských šilinků (730 Kč), uvedla centrální banka. Dluhopis bude úročen zhruba deseti procenty a jeho vlastník obdrží nezdanitelný úrok každých šest měsíců.

Ministr financí Henry Rotich uvedl, že vláda zpočátku učiní omezenou nabídku dluhopisů v objemu 150 milionů šilinků (zhruba 36,4 milionu Kč), aby bondy otestovala. Větší nabídku plánuje v červnu.

Finanční analytik Aly Khan Satchu se domnívá, že nápad s prodejem dluhopisů přes telefon bude pro vládu zdrojem potenciálně levných peněz. Guvernér centrální banky Patrick Njoroge pak očekává, že nákup dluhopisů výrazně zlepší kulturu spoření obyvatel země.

Hlavním poskytovatelem mobilních transakcí v Keni je společnost M-Pesa, což svahilsky znamená peníze. Podnik má kolem 20 milionů uživatelů. V zemi je stokrát více kiosků firmy M-Pesa než bankomatů.

včera v 07:07

Jak vypadá osobní investiční portfolio hlavní ekonomky Raiffeisenbank?

Jarní sázka na jistotu v podobě velkých amerických společností z "digitálního světa", ale třeba také impulzivní nákup...
Americké akcie Zajímavost dne Celebrity
30. 10. 2020 12:06

Nízké sazby, inflace a volatilita aneb Co byste si (také) měli hlídat při sestavování investičního portfolia

Centrální banky hodlají držet sazby nízko po dlouhou dobu, obrovské sumy peněz napumpované do systému hrozí...
Investiční strategie Investiční portfolio Diverzifikace investic
30. 10. 2020 06:22

Tooze: Deglobalizace probíhá, globální epidemie ji může urychlit

Dodavatelské řetězce velkých nadnárodních korporací byly a stále jsou globální, pandemie covidu-19 a před ní i napětí...
Světová ekonomika Globalizace Koronavirus
28. 10. 2020 07:03

Horyna (eMan): Regulace velkých technologických korporací by se hodila. Musela by mít ale nadnárodní charakter, jinak si koledujeme o další nástup čínských obrů

Americké technologické giganty v poslední době doslova požírají jakoukoli konkurenci, která doroste do určité...
Informační technologie Technologie Regulace
26. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Trhy 33 let od černého pondělí a začátek velkého investičního trendu

Ačkoli se na trzích a v ekonomice kvůli covidu-19 přepisuje historie, některá srovnání s důležitými milníky...
Panika na trzích Ponaučení pro investory Burzovní almanach
23. 10. 2020 06:39

Aleš Prandstetter (eFrank.cz): Na tyto sektory má smysl dlouhodobě vsadit

Neumím říci, jak se budou vyvíjet ceny akcií v tom kterém odvětví do prezidentských voleb v USA nebo třeba do konce...
Americké akcie Světové akcie ETF
21. 10. 2020 17:42

3. listopad jako nejdůležitější den letošního roku: Do jakého světa se probudíme po prezidentských volbách v USA?

Myslím si, že Donald Trump navzdory dosavadním předvolebním průzkumům nakonec křeslo v Bílém domě uhájí. A pro trhy...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Volby
20. 10. 2020 14:51

Tenconi (ADA Economics): Inflace není, co bývala. V měnícím se světě (i) s tím musíme počítat

Jednou z nejvýznamnějších průmyslových strategií posledních let bylo omezení životnosti výrobků. Jde přitom o jistou...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Inflace
20. 10. 2020 12:37

Expert: Česká zemědělská půda je stále atraktivní ve srovnání s Rakouskem nebo Německem, obrovský potenciál teď ale vidím na Slovensku

Zemědělská půda na Slovensku slibuje v současnosti podobně atraktivní zhodnocení, jaké jsme zaznamenali v uplynulých...
Investiční alternativy Zemědělství Pozemky a půda
19. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Bankovky jako investice

Co je fascinujícího na sběru bankovek? A jak velké zhodnocení nabízejí? Investorský magazín nabízí úvodní lekci z...
Investorský magazín Rozhovor Investiční alternativy
15. 10. 2020 12:10

Výnosy a riziko na trhu s dluhopisy: Diverzifikace je základ, ve firemním sektoru budou (stále) padat hlavy

Velká část státních dluhopisů nabízí v současností záporný reálný výnos, mnohdy dokonce i ten nominální. Čeští drobní...
České státní dluhopisy Státní dluhopisy Firemní dluhopisy
13. 10. 2020 06:46

Horská (Raiffeisenbank): V horizontu pěti let změnu politiky centrálních bank nečekám, změna jejich role v globální ekonomice ale probíhá naplno

Centrální banky přehlížejí rychlý růst cen aktiv a sveřepě se věnují inflaci na úrovni klasického spotřebitelského...
Centrální banky Fed ECB
12. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Ruské akcie a trendy v obchodování drobných českých investorů

Investorský magazín tentokrát hledá zajímavé investiční příležitosti v největší zemi na světě. Ruské akcie, a nejen...
Rusko Emerging Markets Investiční strategie
12. 10. 2020 09:45

Jiří Staník (Helgi Library): Pilulka svůj růst nezakládá na lékárenském byznysu, ale na e-commerce. Třešničkou na dortu může být deregulace prodeje léků na předpis

Ocenění společnosti Pilulka je vzhledem k jejím růstovým plánům a dosavadní neziskovosti samozřejmě složité, firma má...
Akcie ČR Pražská burza Pilulka
11. 10. 2020 18:30

Pilulka.cz jde na burzu. Projděte si webinář s vedením společnosti a analytikem

26. října 2020 by se mělo na trhu START pražské burzy poprvé obchodovat s akciemi společnosti Pilulka.cz. Proč mohou...
Pilulka Akcie ČR Farmacie
10. 10. 2020 06:31

Petr a Martin Kasovi (Pilulka.cz): Cílem je spokojený zákazník, ne maximální možný zisk. Podnikání musí mít hlubší smysl

Petr a Martin Kasovi míří s Pilulkou.cz na pražskou burzu. V burzovní vinárně si povídali se šéfredaktorem...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
8. 10. 2020 12:15

Prandstetter (eFrank.cz): Český akciový trh není pro ty, kdo chtějí chránit své bohatství. Bankovní tituly budou nadále pod tlakem nízkých sazeb

Z hlediska dividend je pražská burza nepochybně zajímavá, dlouhodobě je ale výkonnost samotných akcií na trhu v Rybné...
Akcie ČR Pražská burza Banky
6. 10. 2020 06:52

Filip Kejla (WOOD & Company): Pilulka je mimořádně atraktivní investice, hospodaření i valuace slibují růst

Filip Kejla není na trhu žádným nováčkem. Společnost Pilulka.cz, která se chystá na trh START pražské burzy, je podle...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
5. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Česká zbrojovka Group na pražské burze a jak je (ne)bezpečný dark web

Vlna IPO na parketu pražské burzy pokračuje. Hlavní trh na začátku října obohatil tradiční český výrobce ručních...
Investorský magazín Rozhovor Česká zbrojovka Group
5. 10. 2020 09:54

Druhá vlna pandemie covidu-19: Je oživení ekonomiky v roce 2021 ohroženo?

Jaké jsou scénáře vývoje (nejen) české ekonomiky ve světle probíhající druhé vlny pandemie koronaviru? V rámci...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus