Co musíte ráno vědět (27. června)
|

Co musíte ráno vědět (27. června)

Jak se v úterý vedlo akciovým trhům v Evropě a v Americe, proč vyhrožuje Donald Trump výrobci motocyklů Harley-Davidson a jaký hoax spojovaný s EU se jako lavina šíří internetem? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý po pondělním propadu mírně posílily

Americké akcie v úterý mírně posílily, a to zejména díky technologickým a energetickým podnikům. Smazaly tak část pondělního propadu, za kterým stály obavy z negativních důsledků obchodních sporů. Index Dow přidal 0,12 % na 24 283,11 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,22 % na 2 723,06 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,39 % na 7 561,63 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,75 % na 16,16 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se mírně snížil na 2,88 %. Dařilo se energetickému sektoru či odvětví cyklického spotřebního zboží, dolů naopak zamířily sektor zdravotní péče, finanční odvětví a sektor necyklického spotřebního zboží.

Toto je 8 technologických gigantů současnosti
Největší americké a čínské technologické společnosti svou tržní kapitalizací strčí do kapsy celé akciové trhy zemí eurozóny a Japonska. Najdete je pod zkratkami FAAMG a BAT.
Mají digitální měny centrálních bank smysl?
S rostoucí oblibou kryptoměn, jako je bitcoin, a stále větší tendencí některých centrálních bank zbavit se hotovosti se nabízí otázka, zda by centrální banky neměly přijít s vlastními digitálními měnami. Ekonomové z Bank of England si myslí, že při splnění určitých podmínek by to dokonce mohlo vést ke zlepšení přerozdělování peněz centrálních bank a zefektivnění kvantitativního uvolňování.

2. Evropské akcie se v úterý obchodovaly smíšeně, obavy z obchodní války zůstávají

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy nenašly během úterního obchodování společný směr. Investoři nadále vyjadřují obavy z hrozícího obchodního konfliktu starého kontinentu s USA. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 přidal 0,15 %, část zisků, které během dne nabral, ale odevzdal. Britský index FTSE 100 si připsal 0,37 %, německý DAX klesl o 0,29 % a francouzský CAC 40 přišel o 0,05 %.

Technická analýza: Aktuální klíčové hodnoty EUR/USD
V jaké kondici se aktuálně nachází nejobchodovanější měnový pár na světě? A jaké jsou zajímavé obchodní úrovně?

3. Pražskou burzu stáhly v úterý pod nulu Komerční banka, Kofola a MONETA

Pražská burza v úterý odevzdala své pondělní zisky, index PX klesl o 0,46 % na 1 061,49 bodu. Dolů trh táhly akcie VIG, Monety Money Bank či Komerční banky. Nejobchodovanějším titulem byly cenné papíry ČEZ, které se obchodovaly naposledy s nárokem na dividendu ve výši 33 Kč na akcii. Hodnota akcií energetické firmy vzrostla o více než čtvrt procenta na 557,50 Kč.

Petr Dvořák (VŠE): Centrální banky příliš řeší inflaci, která nezohledňuje vývoj všech cen v ekonomice. Nízké sazby nepřinesly, co se od nich čekalo
Cílování inflace jako politika centrální banky má velké rezervy. Problém je, že jsme zatím nepřišli na nic lepšího, co by měnovou politiku v rámci hospodářského cyklu dokázalo lépe směřovat, říká ekonom Petr Dvořák, prorektor Vysoké školy ekonomické. S Helenou Horskou, hlavní ekonomkou Raiffeisenbank, probírali v rámci projektu Alter Eko především měnovou politiku. Setkali se 13. června, tedy před červnovými zasedáními Fedu a ECB. Premiéru kompletního rozhovoru pro Alter Eko můžete slyšet každou středu od 15.33 na Českém rozhlasu Plus. Ten je společně s Investičním webem mediálním partnerem projektu.

4. Očekávané události

Středa bude v Evropě pařit britskému indexu cen domů. Ve Spojených státech odpoledne vyjdou statistiky velkoobchodních zásob a objednávek zboží dlouhodobé spotřeby a zpráva o rozjednaných prodejích domů. Do výsledkové sezóny přispějí v USA společnosti General Mills, Paychex nebo Bed Bath & Beyond a Rite Aid a v Česku bude zasedat ČNB, která by podle některých analytiků a ekonomů mohla zvýšit úrokové sazby. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Trump hrozí Harley-Davidsonu: Zdaním vás jako nikdy předtím

Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa rozhodnutí firmy Harley-Davidson přenést část výroby motocyklů mimo území USA s jeho politikou nesouvisí. Její zdůvodnění, že kvůli evropským dovozním clům na americké výrobky zavedeným jako odpověď na Trumpova cla na ocel a hliník by se zboží pro evropské zákazníky příliš prodražilo, neuznává. Jde podle něj jen o záminku.

6. Uber uspěl s odvoláním proti ztrátě londýnské licence

Americká taxislužba Uber uspěla s odvoláním proti ztrátě licence pro provoz svých aktivit v Londýně. Britský soud v úterý udělil Uberu novou licenci, která bude platit 15 měsíců. Dospěl totiž k závěru, že firma provedla potřebné změny.

7. S&P zvýšila rating Řecka z B na B+

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zvýšila hodnocení úvěrové spolehlivosti dlouhodobých závazků Řecka na stupeň B+ z dosavadní známky B. Zdůvodnila to dohodou, kterou Atény minulý týden uzavřely s eurozónou a která podle názoru agentury snižuje riziko potíží při obsluze dluhu. Výhled ratingu je stabilní, což znamená, že agentura s žádnou další změnou teď nepočítá.

8. Špičky EU: Záchranný fond ESM musí posílit

Na posílení úlohy záchranného fondu eurozóny (ESM) se shodují představitelé Evropské unie. Vyplývá to z návrhu textu, který má být zveřejněn v pátek na eurosummitu a do něhož měla možnost nahlédnout agentura Reuters. Podrobnosti mají rozpracovat ministři financí do letošního prosince, kdy také začnou rozhovory o evropském systému pojištění vkladů (EDIS).

9. USA: Nekupujte íránskou ropu

Spojené státy vyzývají pod hrozbou sankcí ostatní země světa, včetně svých spojenců, aby zcela ukončily do 4. listopadu dovoz íránské ropy. Učinily tak v souvislosti s odstoupením USA od mezinárodní jaderné dohody s Íránem.

10. Whiskey Jack Daniel's v Evropě zřejmě zdraží kvůli sporu s USA

Cena bourbonské whiskey Jack Daniel's na evropském trhu by se v brzké době měla zvýšit v důsledku obchodního sporu mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Informovala o tom v úterý agentura DPA s odvoláním na americký koncern Brown-Forman, který tuto whiskey vyrábí.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Povinné ručení pro dětská elektroautíčka? Hoax, uklidňuje EK

Evropská komise navrhla změnu směrnice, podle níž by se povinné ručení mělo nově vztahovat nejen na segwaye či elektrokola, která reálně mohou působit vážnější škody, ale i na elektroautíčka, tvrdí zarytě Česká asociace pojišťoven. České zastoupení Evropské komise ovšem vyjádření asociace odmítá a informaci označuje za hoax, tedy poplašnou zprávu.

"Žádné povinné ručení pro dětská autíčka či jiné hračky. Jde pouze o motorová nebo elektrická vozidla určená k přepravě," uvedlo české zastoupení komise.

Protože jde navíc o směrnici, mají členské státy možnost si samy stanovit jednotlivá opatření. V tomto případě mohou tedy i segwaye či elektrokola z národní legislativy vyjmout. "Nikdo tedy Českou republiku nenutí, aby měla ve své legislativě, že třeba na elektrické golfové vozíky musíte mít povinné ručení. Stát ale musí zajistit, aby oběti, které například segway zraní, porazí nebo jim způsobí nějakou újmu, měly nárok na odškodnění ze strany státu, od národního garančního fondu," dodalo zastoupení EK.

Česká spořitelna chce koupit českou část Waldviertler Sparkasse
před 44 minutami

Česká spořitelna chce koupit českou část Waldviertler Sparkasse

Česká spořitelna plánuje převzít české pobočky rakouské banky Waldviertler Sparkasse. Transakci posuzuje Úřad pro...
Erste Group Bank Finanční sektor Banky
Média: Goldman Sachs kvůli malajsijskému fondu zaplatí dvě miliardy…
před hodinou

Média: Goldman Sachs kvůli malajsijskému fondu zaplatí dvě miliardy dolarů

Americká investiční banka Goldman Sachs Group se dohodla s americkým ministerstvem spravedlnosti, že zaplatí více než...
Goldman Sachs Malajsie
Intel prodává aktivity NAND za devět miliard dolarů firmě SK Hynix
08:42

Intel prodává aktivity NAND za devět miliard dolarů firmě SK Hynix

Americká společnost Intel se dohodla, že za devět miliard dolarů prodá své aktivity v oblasti paměťových čipů NAND...
Intel Americké akcie Technologie
Yolife: Nová posila fondu, který investuje do zdraví
Yolife: Nová posila fondu, který investuje do zdraví
08:20

Yolife: Nová posila fondu, který investuje do zdraví

Zdraví je pro každého priorita. A kdo by nechtěl žít déle díky zachování skvělého zdraví? Na míru tvořený program...
Trendy Krása a zdraví Zdravotnictví a zdravotní péče
Největší švýcarská banka UBS zdvojnásobila čtvrtletní zisk
07:54

Největší švýcarská banka UBS zdvojnásobila čtvrtletní zisk

Největší švýcarská banka UBS v letošním třetím čtvrtletí meziročně zdvojnásobila čistý zisk na 2,1 miliardy dolarů....
UBS Evropské banky Výsledková sezóna
Co musíte ráno vědět (20. října)
Co musíte ráno vědět (20. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (20. října)

Jak světové trhy začaly nový týden, jak se čínská ekonomika vzpamatovává z řádění koronaviru a proč je nabídka akcií...
Musíte vědět
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
včera v 22:00

Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou nervózní kvůli chybějící podpoře ekonomiky

Americké akcie zahájily týden poklesem. Investoři se obávají, že dohoda o novém balíku pomoci hospodářství nebude...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na…
včera v 21:20

Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na konsolidaci veřejných financí

Vláda při schválení návrhu rozpočtu na příští rok podle ekonomů oslovených ČTK rezignovala na konsolidaci veřejných...
Česká republika Ekonomické a politické hrozby Česká ekonomika
Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 18:31

Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Na tiskové konferenci po...
Rozpočet Česká ekonomika Česká republika
Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU
včera v 18:14

Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU

Britský ministr Michael Gove v pondělí přivítal slova hlavního vyjednavače Evropské unie Michela Barniera o ochotě...
Spojené království Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
včera v 18:00

Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na některých trzích neobchodovalo

Akcie na západoevropských trzích nadále ovlivňuje zhoršující se pandemická situace, stejně jako neschopnost uzavřít...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy
včera v 17:33

Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy

Americký výrobce elektromobilů Tesla bude od sklonku tohoto měsíce svůj sedan Model 3 vyráběný v Šanghaji vyvážet na...
Tesla Auta
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
včera v 16:50

Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank

Pražská burza v úvodu týdne posílila. Index PX vzrostl o 0,59 procenta na 872,2 bodu. Vzhůru mu pomohly hlavně akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho
včera v 16:39

ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho

Společnost ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD amerického těžaře ropy z břidlic Concho Resources. Akvizice...
Ropa Fúze a akvizice
Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík
včera v 16:19

Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík

Automobilka Toyota začne příští rok v Česku nabízet svůj první sériový vůz na vodík Mirai. Prodej chce spustit po...
Česká republika Auta
Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář
včera v 16:16

Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář

Britská regionální letecká společnost Flybe, která v březnu zkrachovala, bude příští rok patrně znovu létat....
Spojené království Doprava Koronavirus
Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah
včera v 16:03

Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah

Pákistánský telekomunikační úřad zruší blokování čínské aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok. Rozhodnutí...
Sociální sítě Pákistán Americké akcie
Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu
včera v 16:00

Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu

Cestovním kancelářím, agenturám a průvodcům bude v programu COVID cestovní ruch k dispozici 500 milionů korun,...
Česká ekonomika Podpora ekonomiky Koronavirus