Co musíte ráno vědět (28. července)

Image
Kasino - ilustrační foto
Obrázek: flickr.com

Jak si v úterý vedly burzy v Americe, Evropě i Česku, jaká kvartální čísla oznámily Apple, Microsoft a Alphabet, kolik továren na baterie chce v Česku ministr Havlíček a co všechno se nesmí v Kazachstánu? I to se můžete ráno dovědět.

1. Americké akciové indexy v úterý klesly. Po skončení obchodování oznámily silné výsledky Apple, Alphabet a Microsoft, investoři je ale příliš neocenili

Akcie ve Spojených státech oslabily. Investoři byli obezřetní před oznámením výsledků hospodaření předních technologických firem Apple, Alphabet a Microsoft a také před středečním koncem zasedání měnového výboru centrální banky USA. Index Dow klesl o 0,24 % na 35 058,52 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,47 % na 4 401,46 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 1,21 % na 14 660,58 bodu. Index volatility VIX stoupl o 10,13 % na 19,36 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o více než tři bazické body na 1,243 %. Ceny ropy se výrazněji nezměnily, na zelené nule uzavíralo zlato, stříbro odepsalo dvě procenta a bitcoin se v úterý večer obchodoval lehce nad 38 000 USD.

BlackRock: Ani vyšší inflace by neměla akciím výrazněji ublížit, má ale smysl (více) investovat mimo USA

2. V úterý evropské akcie ztratily půl procenta, zlevňují technologické tituly

Evropské investory v úterý dále trápil vývoj koronavirové pandemie i extrémní letní počasí, které si nyní vybírá svou daň v podobě požárů na jihu kontinentu. Mezi jednotlivými sektory se nejhůře dařilo technologiím, které klesly o 1,6 %. Mezinárodní měnový fond, který zvýšil odhad růstu světové ekonomiky na příští rok na 4,9 %, zároveň varoval, že růst inflace může mít trvalý charakter. Panevropský benchmark STOXX Europe 600 klesl o 0,54 % na 458,65 bodu, německý DAX se snížil o 0,64 % na 15 519,13 bodu, francouzský CAC 40 oslabil o 0,71 % na 6 531,92 bodu a britský FTSE 100 pozbyl 0,42 % na 6 996,08 bodu.

Zlato (nejen) optikou technické analýzy: Na trhu pokračuje vybírání likvidity. Co že to vlastně je?

3. Pražská burza v úterním poklidném letním tempu odepsala 0,19 %

Většina českých akciových titulů se v úterý obchodovala v podprůměrných objemech, žádný z nich nepřekonal metu sta milionů korun. Nejaktivněji investoři nakládali s akciemi Erste, které také zapsaly nejhlubší ztrátu a spolu s Avastem a Komerční bankou se rozhodující měrou zasadily o pokles indexu PX o 0,19 % na 1 196,15 bodu.

Pírko (Bohemian Empire): Jedinou odpovědí na nejistotu je diverzifikace, po akciích druhou největší složkou našeho portfolia jsou LONG/SHORT strategie

4. Očekávané události

V polovině týdne vyjde australská a kanadská inflace, v Evropě budou vycházet indexy spotřebitelské důvěry, v Rusku budou oznámeny maloobchodní tržby a nezaměstnanost a ze zámoří dorazí obchodní bilance se zbožím, zásoby ropy a týdenní data z hypotéčního trhu. Hlavní pozornost na sebe ale strhne závěr zasedání měnového výboru americké centrální banky, od které se sice nečeká změna měnové politiky, mohla by ale naznačit, jak plánuje dále skupovat aktiva. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
23. 7. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. července

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 26. července a jaké zisky v rámci...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Havlíček: Chceme v Česku aspoň jednu továrnu na baterie pro auta, zájem mají VW a LG

Stát chce, aby v Česku vznikl minimálně jeden projekt továrny na baterie pro elektromobily, takzvané gigafactory. Na úterní tiskové konferenci to řekl vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Zájem podle něj mají Volkswagen a korejská LG. Havlíček a generální ředitel energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš v úterý podepsali memorandum o podpoře plánovaného projektu. Havlíček uvedl, že jednou ze zvažovaných lokalit pro stavbu továrny na baterie pro elektromobily je areál bývalé hnědouhelné elektrárny Prunéřov ze skupiny ČEZ. Plánovaný vznik továrny na baterie pro elektromobily v Česku je pro tuzemský automobilový průmysl kvůli vývoji na trhu a směřování Evropy k nízkoemisním zdrojům téměř nutností. Shodla se na tom většina expertů, které oslovila ČTK.

6. Mezinárodní měnový fond zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok na 4,9 %

Mezinárodní měnový fond zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na příští rok na 4,9 %, zatímco dosud čekal růst o půl procentního bodu nižší. Uvedl to v úterý v aktualizaci svého jarního výhledu. Fond ale varoval, že ekonomika se zotavuje nerovnoměrně, což je podle něj důsledek slabého postupu očkování proti covidu-19 v některých zemích. Výhled na letošní rok fond ponechal beze změn a nadále počítá se šestiprocentním růstem, který do značné míry jen smazává loňský rekordní propad způsobený pandemií.

7. Intel bude vyrábět čipy pro Amazon a QUALCOMM

Americký výrobce mikroprocesorů Intel bude vyrábět čipy pro konkurenční firmu QUALCOMM a pro cloudovou divizi internetové společnosti Amazon AWS. Intel to uvedl v pondělí, kdy také představil plán, jak chce ve smluvní výrobě dohnat asijské konkurenty - tchajwanskou firmu TSMC a jihokorejský Samsung. Díky inovacím se hodlá do roku 2025 stát znovu lídrem ve výrobě čipů.

8. Maďarská centrální banka zvýšila základní úrok o 0,3 bodu na 1,2 %

Maďarská centrální banka v úterý zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,3 procentního bodu na 1,20 %. Je to více, než čekali analytici. Banka zvedla úrokovou sazbu poprvé od začátku pandemie již v červnu, učinila tak jako první v Evropské unii.

9. ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold za ně zaplatila 335 milionů eur. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma pokračuje.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Kazachstán zablokoval sociální síť LinkedIn kvůli reklamám na on-line kasina

Kazašské úřady zablokovaly profesní sociální síť LinkedIn. Svůj krok odůvodnily tím, že na sociální síti, která patří Microsoftu, se objevují reklamy na on-line kasina a falešné účty.

Propagovat on-line kasina je v Kazachstánu zakázáno. V sousedním Rusku, s nímž má Kazachstán úzké politické a ekonomické vztahy, je LinkedIn blokován od roku 2016. Podle ruských úřadů síť nesplnila požadavek, aby data o ruských uživatelích byla ukládána na serverech na ruském území.

Ministerstvo informatiky v prohlášení uvedlo, že požádalo LinkedIn o odstranění závadného obsahu, internetová platforma však požadavek nesplnila. Ministerstvo doplnilo, že přístup k platformě obnoví, až sociální síť adekvátně zareaguje na jeho stížnosti.

Musíte vědět
Přestat sledovat
16. 9. 2021 12:02
Čínská regulace technologických firem je příležitost, říká expert
Asijské akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
Regulace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
15. 9. 2021 17:06
Daně, covid-19, inflace a další faktory, které (za)hýbou ekonomikami zemí střední a východní Evropy
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
15. 9. 2021 9:30
Ronald Schubert (WOOD & Company): Růst sazeb by měl vyhovovat bankám, po propadu se mi líbí akcie…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
14. 9. 2021 12:15
Globalizace dnes a zítra aneb Proč (ne)rozhodnou tržní principy
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat