Co musíte ráno vědět (28. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (28. dubna)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a za oceánem, co na tiskové konferenci po zasedání ECB řekl její šéf Mario Draghi a co dělají inženýři, když se zrovna nudí? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek mírně zpevnily, investoři se soustředili na hospodářské výsledky firem

Americké akcie ve čtvrtek stouply a index technologického trhu Nasdaq Composite se vyhoupl na nový rekord. Investoři na Wall Street se po středečním představení Trumpova plánu výrazného snížení firemních daní znovu zaměřili na čtvrtletní hospodářské výsledky společností. Index Nasdaq Composite skončil se ziskem 0,39 % na novém zavíracím maximu 6 048,94 bodu (absolutní rekord během dne posnul na 6 050,70 bodu), Dow stoupl o 0,03 % na 20 981,33 bodu a širší index S&P 500 získal 0,06 % na 2 388,77 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,52 % na 10,36 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 2,296 %. Nejvýrazněji stouply sektor cyklického spotřebního zboží, technologické odvětví a sektor veřejných služeb. Nedařilo se energetickému sektoru a finančnímu odvětví.

100 dnů Donalda Trumpa v čele USA: Jak hodnotí nového šéfa Bílého domu ekonom, investiční stratég a zástupci byznysu?

Maňák (BNP Paribas IP): Vybírejte akcie podle volatility, rizika na trhu lze hrát i s pomocí konvertibilních dluhopisů

2. Evropské akcie ve čtvrtek zlevnily, Deutsche Bank po výsledcích o 3,6 %

Velké akciové trhy západní Evropy ve čtvrtek uzavřely v záporném pásmu, když nejvíce pozornosti na sebe poutaly zasedání ECB a výsledky hospodaření velkých korporací. Celoevropský index STOXX Europe 600 zakončil obchodování se ztrátou 0,24 % na 387,80 bodu. Podobně se vedlo také jednotlivým trhům, index londýnské burzy FTSE 100 ztratil 0,71 %, německý DAX odepsal 0,23 % a francouzský CAC 40 přišel o 0,31 %. Z jednotlivých sektorů se nejhůře vedlo základním surovinám a médiím. Ceny komodit zaznamenaly strmý pokles a například futures na čínskou železnou rudu klesly počtvrté za sebou.

Denní glosa: Molotov-Ribbentrop 2017

3. Pražská burza ve čtvrtek stoupla, index PX po dvou letech uzavřel nad tisícibodovou hranicí

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,34 % a uzavřel na hodnotě 1 002,12 bodu při zobchodovaném objemu přes 385 milionů korun. Trh táhly nahoru bankovní tituly, Unipetrol a energetická firma ČEZ, ztrácely naopak akcie sázkové kanceláře Fortuna a operátora O2 Czech Republic. Akcie petrochemického holdingu Unipetrol se dostaly až na 273,90 Kč, což je nové devítileté maximum. Část zisků sice nakonec odevzdaly, i tak ale den zakončily s přírůstkem 1,61 % na 270,80 Kč. Firma ve středu sdělila, že její představenstvo navrhuje výplatu dividendy 8,30 Kč na akcii, ve čtvrtek pak zveřejnila čtvrtletní hospodářská čísla. Dařilo se celému finančnímu sektoru, pouze Komerční banka stagnovala na 950 korunách. Erste Group Bank zhodnotila o 1,56 % na 880,90 Kč a pojišťovna VIG o 0,9 % na 639,80 Kč. Cenné papíry Monety Money Bank zdražily o 0,25 % na 78,75 Kč. Nejobchodovanějším titulem se stala elektrárenská společnost ČEZ, která se po středečním poklesu odrazila u hranice 430 korun a nakonec přidala mírných 0,07 % na 431,60 Kč.

Spekulanti drží korunu přibitou k intervenční hladině. Předvede se znovu ČNB?

4. Očekávané události

V noci na pátek zveřejní sérii dat Japonsko. Země vycházejícího slunce bude informovat o inflaci, situaci na trhu práce, průmyslové výrobě, maloobchodních tržbách, výdajích domácností, zahájené výstavbě a stavebních objednávkách. Dopoledne na trh pošlou Francie zprávu o vývoji HDP v prvním čtvrtletí, inflační statistiku a index výrobních cen a Německo index dovozních cen a data o maloobchodních tržbách. Zprávu o vývoji HDP na začátku letošního roku odtajní také Španělsko, které přidá ještě výsledek běžného účtu, a Spojené království, které pro změnu zveřejní ještě index cen domů a statistiku počtu schválených žádostí o hypotéku. Eurozóna den ozvláštní zprávou o objemu poskytnutých úvěrů v soukromém sektoru a inflační statistikou. Údaje o inflaci na trh pošle také Itálie, která později doplní ještě index cen výrobců, a Řecko přidá statistiku maloobchodních tržeb a index výrobních cen. Za řečnický pultík se dopoledne postaví guvernér Švýcarské národní banky Thomas Jordan. Odpoledne zveřejní Spojené státy první odhad vývoje své ekonomiky v prvním čtvrtletí, včetně údajů o jádrových výdajích na osobní spotřebu, index nákladů na práci, index nákupních manažerů pro oblast Chicaga a finální dubnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a večer ještě společnost Baker Hughes jako každý týden doplní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu. S projevem vystoupí v zámoří členka měnového výboru Fedu Laela Brainardová a Kanada ještě pro úplnost trhy seznámí se zprávou o únorovém vývoji své ekonomiky. Hospodářské výsledky v závěru týdne zveřejní v Asii Sony, Sharp, Bank of China či Industrial & Commercial Bank of China, v Evropě společnosti Linde, Sanofi, Electrolux, Barclays, Royal Bank of Scotland Group, UBS Group nebo CaixaBank a v USA mimo jiné General Motors, Colgate-Palmolive, Phillips 66, ExxonMobil, Chevron, Goodyear Tire & Rubber nebo Southwestern Energy. Na pražské burze se ráno investoři zaměří na hospodářská čísla telekomunikační společnosti O2 Czech Republic.

O2 podle odhadů analytiků v prvním čtvrtletí vzrostly tržby o téměř dvě procenta na 9,2 miliardy korun. Čistý zisk by měl zůstat stabilní na úrovni 1,25 miliardy korun.

Podle Milana Vaníčka z J&T Banky se tržby firmě zvýšily především díky téměř 8% zvýšení výnosů na Slovensku a díky zvýšení příjmů v segmentu mobilních služeb. V nákladech, které podle něj stouply zhruba o 1,5 %, se projeví především růst osobních nákladů.

Nepředpokládáme, že by titul měl na výsledky výrazněji zareagovat. Do 5. května se totiž akcie O2 obchodují s nárokem na dividendu ve výši 21 Kč na akcii, říká Milan Vaníček.

Podle Miroslava Frayera, analytika z Komerční banky, O2 za letošní první kvartál oznámí pokles provozního zisku EBITDA o 2 % na 2,45 miliardy korun a pokles čistého zisku o zhruba 5 % na 1,2 miliardy korun.

Důvodem poklesu výsledku na úrovni zisku je podle Frayera zaúčtovaný jednorázový výnos ve výši 92 milionů korun v loňském prvním kvartálu v souvislosti s rozhodnutím správního soudu o ukončení řízení týkajícího se pokuty od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. "Pokud bychom výsledky očistili o tento dopad, zaznamenala by O2 mírný růst na úrovni jak provozního, tak čistého zisku," vysvětluje analytik.

Výhled analytika: Jaké výsledky za první kvartál 2017 oznámí Unipetrol a O2 Czech Republic?
Ve čtvrtek oznámí hospodářské výsledky za prví čtvrtletí letošního roku společnost Unipetrol a o den později O2 Czech Republic. Svůj výhled pro obě společnosti odhalil v pořadu Investice ZET hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 24. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Evropská centrální banka v dubnu ponechala sazby beze změny, objem skupování aktiv se podle plánu snížil na 60 miliard eur měsíčně

Evropská centrální banka na svém dubnovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Základní sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %. Rozhodnutí ponechat úrokové sazby beze změny se všeobecně očekávalo. Objem programu kvantitativního uvolňování byl tento měsíc podle plánu snížen o 20 miliard eur na 60 miliard eur měsíčně. Guvernér ECB Mario Draghi na tiskové konferenci řekl, že ožívání ekonomiky pokračuje a sílí, jedním dechem ale dodal, že potřeba podpůrné politiky přetrvává.

6. Unipetrol za první čtvrtletí vykázal čistý zisk 2,83 miliardy Kč, tržby mu vyskočily o 69 % na téměř 30 miliard Kč

Petrochemický holding Unipetrol v letošním prvním čtvrtletí hospodařil se ziskem 2,83 miliardy Kč, tržby společnosti vyskočily o 69 % na 29,85 miliardy Kč. Čísla byla podpořena obnovením standardního provozu firmy po mimořádné události v Chemparku Záluží z léta 2015. Společnost také zaúčtovala miliardu korun, kterou získala jako odškodnění za loňskou nehodu v rafinérii v Kralupech nad Vltavou.

7. Mora (ČNB): Přijetí eura bych v tuto chvíli nedoporučoval

Nový člen bankovní rady České národní banky Marek Mora strávil řadu let v Bruselu, a je tak považován za jednu z nejvíce kompetentních osob v otázce přijetí eura. Ve vlogu ČNB prozradil, že do značné míry souhlasí s argumentací podporující zavedení eura, současně ale poukázal na některé zásadní nedostatky eurozóny, kvůli kterým by Česká republika měla prozatím raději zůstat mimo evropskou měnovou unii.

8. Dozorčí rada skupiny ČEZ se rozhodla odložit vynesení soudu o prodeji Počerad

Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ se ve čtvrtek rozhodla odložit rozhodnutí o prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače. Vršanská uhelná tento postup považuje za politické rozhodnutí. Její mluvčí sdělila, že společnost nabídla za Počerady deset miliard korun a nabídka platí za dohodnutých podmínek jen do konce měsíce.

9. Deutsche Telekom zvažuje prodej divize T-Mobile v Polsku

Německá telekomunikační společnost Deutsche Telekom uvažuje o prodeji své divize T-Mobile v Polsku. S odvoláním na nejmenované zdroje to ve čtvrtek uvedl polský list Rzeczpospolita. Deutsche Telekom podle něj koncem loňského roku pověřil poradce, aby provedli analýzu polského telekomunikačního trhu.

10. Gazprom chce po Ukrajině více peněz za dodaný plyn

Ruská plynárenská společnost Gazprom zvýšila svůj požadavek vůči ukrajinské energetické firmě Naftogaz na vyrovnání údajného dluhu za dodávky plynu. Nyní po Naftogazu požaduje už 37 miliard dolarů za dodávky plynu od roku 2012 místo původních 31,8 miliardy USD. Ruská firma podle svého čtvrtečního vyjádření očekává, že o věci rozhodne 30. června stockholmský arbitrážní soud.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Co dělají inženýři, když se nudí? Hrají si na vynálezce!

Co musíte ráno vědět (29. října)
Co musíte ráno vědět (29. října)
před 25 minutami

Co musíte ráno vědět (29. října)

Jak hluboce ve středu klesly ceny amerických a evropských akcií, jak na tom letos mají být české veřejné finance v...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a…
Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a…
včera v 21:00

Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a půl procenta

Americké akcie se ve středu propadly, hlavní indexy odepsaly kolem tří a půl procenta a Dow klesl na hodnoty z konce...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
včera v 19:47

Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za sdílené zprávy

Jen týden před americkými prezidentskými volbami v Senátu mluvili šéfové technologických firem Facebook, Google a...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě Facebook
Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů
včera v 18:49

Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů

Největší japonská automobilka Toyota svolává do servisu ve Spojených státech dalších 1,5 milionu vozů kvůli závadě...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
včera v 18:00

Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a Německo řeší zavření ekonomiky

Burzy v západní Evropě ve středu navázaly na negativní náladu na asijských a amerických trzích a výrazně oslabily. V...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání
včera v 15:30

Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání

Zásoby ropy ve Spojených státech v týdnu do 23. října stouply o 4,32 milionu barelů, čekal se růst jen o 1,23 milionu.
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ropa
Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi,…
včera v 15:14

Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi, schodek rozpočtu za celý rok zřejmě nebude pod 100 miliard eur

Balík deseti miliard eur pro německé podniky postižené novou vlnou karanténních opatření chystá ministr financí Olaf...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky
Ze světa investičních doporučení (28. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (28. října)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
včera v 13:48

Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a vývojová organizace

Společnost Primoco UAV SE, s jejímiž akciemi se obchoduje na trhu START pražské burzy, byla 26. října 2020 ze strany...
Primoco UAV Akcie ČR
Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku…
včera v 13:41

Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku díky rekordu v USA

Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku. Automobilový...
Americké akcie Auta Výsledková sezóna
Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2…
včera v 12:38

Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2,35 USD), tržby 14,14 miliardy USD (odhad: 14,2 miliardy USD, loni: 19,98 miliardy USD)

Americký výrobce letadel Boeing vykázal již čtvrté čtvrtletí za sebou ztrátu. Může za to propad prodeje způsobený...
Boeing Výsledková sezóna Americké akcie
Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí…
včera v 12:13

Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí stoupl o 17 %

Německému výrobci sportovního oblečení a obuvi Puma vzrostl ve třetím čtvrtletí provozní zisk o 17 % na 190 milionů...
Evropské akcie Výsledková sezóna