Co musíte ráno vědět (28. prosince)

Jak si na Štědrý den vedly akcie v Evropě a ve Spojených státech, jaký postoj zaujal Donald Trump k dohodnutému balíku opatření na podporu ekonomiky USA a kolik českých firem vedou ženy? To vše musíte ráno vědět.

Image
Nikdy nenoste boty bez podpatku (platí pro ženy!)
Obrázek: Freeimages.com

1. Americké akcie ve čtvrtek vzrostly, zisky zaznamenaly hlavně technologické tituly. Za celý zkrácený týden se indexy na směru neshodly

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek vzrostly, zisky vykázaly hlavně technologické firmy. Povzbuzení přinesla na poslední chvíli uzavřená dohoda mezi Británií a EU o podobě příštích obchodních vztahů. Obchodování bylo kvůli nadcházejícím svátkům kratší, v pátek se poté na Wall Street neobchodovalo vůbec. Index Dow si ve čtvrtek připsal 0,23 % a uzavřel na 30 199,87 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,36 % na 3 703,18 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,26 % na 12 804,73 bodu. Index volatility VIX spadl o 7,64 % na 21,53 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o asi tři bazické body na 0,926 %. Za celý týden index Dow přidal 0,07 %, S&P 500 oslabil o 0,17 % a Nasdaq Composite stoupl o 0,38 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Předvánoční politické kotrmelce investory nevyděsily, index S&P 500 zapsal červenou nulu

Výhled na rok 2021: Je (takový) optimismus namístě?

2. Evropské akcie zakončily zkrácenou čtvrteční seanci smíšeně, za celý vánoční týden panevropský index přidal 0,08 %

Akcie na západoevropských trzích se ve čtvrtek na směru neshodly. Obchodní seance v Británii, Francii, Irsku nebo Nizozemsku a Belgii byly zkrácené, v Německu, ČR, Itálii nebo Rakousku se neobchodovalo vůbec. V pátek byly zavřené všechny evropské trhy. Britský index FTSE 100 ve čtvrtek přidal 0,10 % na 6 502,11 bodu, francouzský CAC 40 naopak klesl o 0,10 % na 5 522,01 bodu. Nizozemský index AEX zpevnil o 0,64 % na 626,37 bodu a belgický BEL 20 stoupl o 0,09 % na 3 659,16 bodu, zatímco irský benchmark ISEQ odepsal 0,25 % na 7 455,76 bodu. Panevropský index STOXX Europe 600 ve čtvrtek stoupl o 1,27 % na 396,23 bodu. Za celý zkrácený týden index STOXX Europe 600 stoupl o 0,08 %, FTSE 100 se ale snížil o 0,41 %, DAX odepsal 0,32 % a CAC 40 přišel o 0,11 %.

Portfoliové tipy a pohled na současné trhy s veteránem českého kapitálového trhu

Česká hypotéční horečka pokračuje. Co ji pohání?

3. Očekávané události

V noci na pondělí na trh Japonsko pošle údaje o průmyslové výrobě a Spojené státy odpoledne přidají index průmyslové aktivity dallaského Fedu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Miliony Američanů jsou bez podpory, Donald Trump odmítá stimulační balík

Miliony Američanů, kteří přišli v důsledku pandemie covidu-19 o zaměstnání, od neděle ztratily nárok na mimořádnou podporu v nezaměstnanosti. Dosluhující prezident Donald Trump totiž odmítl podepsat stimulační ekonomický balík, který nedávno s velkou podporou schválily obě komory Kongresu po dlouhých vyjednáváních, na nichž se podílel i Trumpův ministr financí. Prezident požaduje větší jednorázový příspěvek pro Američany, nesouhlasí naopak s některými plánovanými výdaji federálního rozpočtu.

5. Londýn a Brusel se za pět minut dvanáct dohodly. Von der Leyenová hovoří o jednotě a síle EU, Johnson o dobré zprávě pro celou Evropu

Vyjednávači Spojeného království a Evropské unie se ve čtvrtek odpoledne dohodli na uspořádání vztahů Londýna a Bruselu po konci přechodného období po brexitu. Pokud by se tak nestalo, vstoupila by se začátkem nového roku do vzájemné obchodní výměny cla a další překážky.

6. Bitcoin se v neděli po poledni dostal k 28 300 USD. Chystá se útok na 30 000 USD?

Bitcoinová (vánoční) rally pokračuje, v neděli kolem 12.30 SEČ se kurz nejpopulárnější kryptoměny dostal k 28 300 USD. Podle některých analytiků by ještě letos mohl bitcoin pokořit 30 000 USD.

7. Analytici: Česká ekonomika se příští rok vrátí k růstu, inflace klesne

Tuzemská ekonomika by se měla po letošním poklesu o 7,1 % vrátit příští rok k růstu, posílit by měla o 3,3 %. Inflace by měla klesnout z letošních více než tří procent ke dvěma procentům. Naopak nezaměstnanost by měla růst. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz 14 tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků oslovených ČTK.

8. CEBR: Čína hospodářsky předstihne USA už v roce 2028

Čína hospodářsky předstihne Spojené státy do roku 2028. Vlivem pandemie covidu-19 to bude o pět let dříve, než se čekalo. Vyplývá to ze zprávy britské konzultační společnosti Centre for Economics and Business Research (CEBR), na kterou v sobotu upozornil zpravodajský server BBC. Čína podle konzultační firmy obratně postupuje proti šíření koronaviru a její hospodářství díky tomu poroste rychleji než ekonomika USA či Evropy.

9. Letadlo Boeing 737 MAX mělo nad USA problémy s motorem

Letadlo Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Air Canada mělo na cestě z amerického státu Arizona do kanadského města Montreal problémy s motorem, kvůli kterým muselo nouzově přistát. Informovala o tom v pátek agentura Reuters. Dvě velké havárie letadel 737 MAX v minulých letech si vynutily celosvětovou odstávku těchto strojů.

10. Turecko podepsalo smlouvu na vakcínu s firmou BioNTech

Turecko podepsalo smlouvu s německou společností BioNTech na 4,5 milionu dávek vakcíny proti nemoci covid-19. BioNTech, který vedou němečtí manželé tureckého původu, přípravek vyvíjí s americkou společností Pfizer. Turecko, kde žije přes 83 milionů lidí, podle smlouvy může objednávku navýšit na 30 milionů dávek. Ankara už dříve ohledně vakcíny uzavřela dohodu s čínskou společností Sinovac Biotech.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Na 28 % českých firem má ve vedení ženu

Vedení společností je v Česku mužskou doménou. Z půl milionu firem, u kterých je známé složení jejich vrcholových orgánů, se ženy na vedení podílí u 140 000 společností, tedy asi u 28 %. Podíl těchto firem v posledních šesti letech výrazně klesl. V roce 2014 podíl firem s ženským vedením činil 33 %. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF.

Podíl společností s ženským vedením se výrazně snížil přesto, že jejich absolutní počet mírně vzrostl. "V roce 2014 bylo společností s ryze ženským nebo smíšeným vedením 130 000, tedy o 10 000 méně než dnes. Za posledních šest let však na jedné straně vzrostl celkový počet společností a na druhé straně se snížil počet společností, u kterých nebylo možné zjistit složení statutárních orgánů," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Aktuálně tak v ČR podniká 353 000 firem s mužským vedením, 78 000 s ženským vedením a 62 000 společností, které mají ve vrcholných orgánech muže i ženy.

Počet společností, u kterých je známé složení statutárních orgánů, se za šest let zvýšil o 95 000. Počet společností s čistě mužským vedením se zvýšil o 86 000 a počet společností s ryze ženským vedením o 22 000. Naopak počet společností, v nichž se na vedení podílí muži i ženy, klesl o 14 000.

Poměrně významný rozdíl mezi společnostmi vedenými ženami a muži lze nalézt v tom, jestli jsou řízeny individuálně, nebo jestli se na jejich vedení podílí více osob. Tři čtvrtiny společností, které mají ve vedení pouze muže, je řízeno jedním člověkem, 18 % má ve statutárních orgánech dva lidi a pět procent tři a více lidí. U společností s ryze ženským vedením přitom výrazněji převažují ty, které mají ve vedení pouze jednu osobu. Konkrétně jde o 91 % těchto společností. Dalších osm procent firem vedených ženami má potom dva členy vedení a jedno procento má tři nebo více statutárních zástupců.

"Z našich statistik dlouhodobě vyplývá, že ženy výrazně častěji podnikají samy, případně v tandemu s muži. Ať už jde o členství ve statutárních orgánech, nebo o konečné vlastnictví společností, spolupráce mezi více ženami je poměrně vzácná. Zajímavé přitom je, že tento individualismus v průběhu let roste i mezi muži," upozornila Kameníčková.

Musíte vědět
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat