Co musíte ráno vědět (28. srpna 2017)
|

Co musíte ráno vědět (28. srpna 2017)

Jak uzavřely světové burzy uplynulý týden, co v Jackson Hole pronesli Mario Draghi s Janet Yellenovou a které dvě významné firmy v týdnu oslaví kulaté narozeniny? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

Musíte vědět

1. Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden ale všechny tři hlavní indexy skončily v plusu

Obchodování na amerických burzách skončilo v pátek smíšeně, indexy Dow a S&P 500 mírně stouply, technologický trh Nasdaq ale klesl. Investoři vyhodnocovali projev šéfky Fedu Janet Yellenové na výročním setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole a vyjádření ministra financí USA Stevena Mnuchina, který uvedl, že Bílý dům již má připravenou daňovou reformu. Index Dow v pátek posílil o 0,14 % na 21 813,67 bodu a širší index S&P 500 se zvýšil o 0,17 % na 2 443,05 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,09 % na 6 265,64 bodu. Index volatility VIX se snížil o 7,77 % na 11,28 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o dva a půl bazického bodu na 2,169 %. V plusu skončily v závěru týdne všechny hlavní sektory indexu S&P 500 s výjimkou technologického odvětví. Nejvýrazněji stouply realitní odvětví, průmyslový sektor a energetické odvětví. Za celý týden Dow přidal 0,64 %, S&P 500 stoupl o 0,72 % a Nasdaq Composite posílil o 0,79 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Korekce předchozího poklesu nic neřeší, americké akcie čekají na impulzy
Po dvou červených týdenních svíčkách svítí v burzovním almanachu jedna čerstvá zelená. Americké akciové indexy ale stále kolísají mezi nižšími maximy a minimy, ovšem nad klíčovými supporty.

2. Evropské burzy v pátek mírně klesly, za celý týden zůstaly téměř beze změny

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v červených číslech. Investoři se soustředili na výroční setkání centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole, zejména na projev šéfky Fedu Janet Yellenové, který však zásadní sdělení nepřinesl. Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 0,12 % na 374,07 bodu, za celý týden ztratil 0,03 %. Britský FTSE 100 odepsal 0,08 % na 7 401,46 bodu (za celý týden +1,2 %), francouzský CAC 40 klesl o 0,17 % na 5 104,33 bodu (za celý týden -0,19 %) a německý DAX odevzdal 0,11 % na 12 167,94 bodu (za celý týden +0,02 %)

EUR/USD, ropa a zlato: Co naznačuje technická analýza?
Technická analýza měnového páru EUR/USD a cen ropy Brent a zlata, jejímž autorem je analytik Roman Sedmera z České spořitelny.
Členství v eurozóně jako punc kvality? Do euforie před krizí je zatím daleko
Zpoza oceánu přišla nedávno zpráva o nové zajímavé výzkumné studii analytika Johannese Wieganda z Mezinárodního měnového fondu. Zjišťoval, zda investoři mají pocit, že členství určitého státu v eurozóně je známkou vyšší bonity této země jako dlužníka. Na zprávu se zaměřil analytik Michal Skořepa z České spořitelny.

3. Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden zpevnila o 0,4 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, když index PX zpevnil o 0,23 % na 1 036,56 bodu. Nahoru burzu táhly akcie Erste Group Bank, nedařilo se naopak tabákové firmě Philip Morris ČR a textilce Pegas Nonwovens. Objem obchodů byl s 457 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pátek cenné papíry energetické skupiny ČEZ, které uzavřely na nule. Nejvyšší zisk zaznamenala Erste Group Bank, jež stoupla o 1,88 %. Další finanční tituly se na směru neshodly. Komerční banka přišla o 0,4 %, MONETA Money Bank ztratila 0,9 % a pojišťovna VIG si polepšila o 0,44 %. Textilka Pegas Nonwovens v pátek v písemném prohlášení uvedla, že nabídka společnosti R2G Rohan Czech na převzetí akcií Pegasu za cenu 1 010 korun za kus je přiměřená. Cenné papíry společnosti na zprávu zareagovaly poklesem o 0,88 % právě na 1 010 Kč. V červených číslech dále obchodování zakončily CME (-0,43 %), Philip Morris ČR (-2,44 %) a Kofola ČeskoSlovensko (-0,22 %), jejíž valná hromada v pátek schválila více než čtyřmiliardový úvěr, který si Kofola vezme na svůj rozvoj. Za celý týden si pražská burza připsala 0,4 %. Nejvíce rostoucím titulem byla likérka Stock Spirits, která stoupla o 9,3 %. Nejhlubší pokles zaznamenala Komerční banka (-2,3 %).

ČEZ, Komerční banka a MONETA Money Bank: České blue chips pohledem technické analýzy
Technická analýza cen akcií ČEZ, Komerční banky a Monety Money Bank, jejímž autorem je analytik Radek Sedmera z České spořitelny.

4. Očekávané události

Úvod týdne nebude příliš bohatý na významná makroekonomická data. Investory budou zajímat mimo jiné statistiky úvěrů v eurozóně a americká obchodní bilance, velkoobchodní zásoby a index průmyslové aktivity dallaského Fedu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 28. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Jackson Hole: Draghi varoval před ohrožením světového obchodu, Yellenová mluvila o pokrizovém vývoji

Volný obchod a globální spolupráci ohrožuje protekcionismus, prohlásil v pátek na sympóziu centrálních bankéřů v Jackson Hole prezident ECB Mario Draghi. To podle něj představuje riziko jak pro produktivitu, tak pro růst vyspělých ekonomik. Reformy zavedené po finanční krizi z let 2007-2009 posílily finanční systém, hospodářskému růstu ale nijak neuškodily. Případné další změny by ale měly být jen pozvolné. V pátek to uvedla šéfka Fedu Janet Yellenová. Její slova jsou zatím nejzřetelnější obranou pravidel, jež byla v reakci na krizi zavedena.

6. Další nahrávka: Naši klekli na FAU, říká Babiš o firmě v konkurzu

Anonymní twitterový účet Skupina Šuman zveřejnil v neděli další nahrávku předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Bývalý ministr financí na ní hovoří o opavské firmě FAU, která skončila po zásahu finanční správy v konkurzu. FAU má sklad v areálu Prechezy, která patří do holdingu Agrofert, který donedávna Babišovi patřil. Hospodářské noviny tento týden napsaly, že soud postup daňové správy označil za nezákonný.

7. Agentura S&P zlepšila výhled úvěrového ratingu Maďarska

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zlepšila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Maďarska ze stabilního na pozitivní. Signalizovala tím možné zvýšení ratingu ze současné úrovně BBB-. Předpověděla rovněž, že tempo růstu hrubého domácího produktu Maďarska se letos přiblíží 3,5 %.

8. Spojené státy uvalily na Venezuelu přísné hospodářské sankce

Spojené státy uvalily na Venezuelu nové a přísné hospodářské sankce. V pátek to oznámil Bílý dům s tím, že prezident Donald Trump již podepsal příslušné nařízení. Sankce jsou namířeny "proti diktatuře ve Venezuele" a mimo jiné zakazují kupovat nově vydané dluhopisy venezuelské vlády prezidenta Nicoláse Madura či uzavírat finanční transakce se státní ropnou společností PDVSA. Caracas v reakci označil sankce za agresi proti venezuelskému lidu a za snahu vyvolat v zemi humanitární krizi.

Experti: Sankce USA vůči Venezuele mohou vést k jejímu bankrotu
Hospodářské sankce, které Spojené státy uvalily v pátek na režim autoritářského venezuelského prezidenta Nicoláse Madura, podle analytiků mohou způsobit bankrot Venezuely. USA totiž Caracasu výrazně omezily další zadlužování na amerických trzích, exportu venezuelské ropy do USA se ale sankce příliš nedotknou. Podle některých expertů se však ještě zhorší humanitární krize ve Venezuele, což může zvýšit sociální napětí v zemi.

9. Odborníci: Čerpání dotací EU je pomalé, vláda se nepoučila z chyb

Čerpání evropských dotací v nynějším programovém období 2014 až 2020 je pomalé, současná vláda se příliš nepoučila z chyb, které dělala minulá koalice. Shodla se tom většina odborníků, které oslovila ČTK. Jako pozitivum uvedli, že v období 2007 až 2013 se Česku nakonec podařilo vyčerpat zhruba 96 % dotací, i když hrozily mnohem vyšší ztráty. Řadu problémů podle nich současná koalice zdědila od minulé vlády, s jejich řešením však příliš nepohnula.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Narozeniny UPS a Netflixu

Stará a nová ekonomika v týdnu oslaví kulaté narozeniny. Před 110 lety, 28. srpna 1907, byl založen americký zasilatelský gigant United Parcel Service, původně American Messenger Company. Firma provozuje mezinárodní síť pro přepravu malých zásilek a dokumentů ve více než 220 zemích a teritoriích a může doručovat až osmi miliardám lidí. Americká společnost Netflix původně fungovala jako internetová videopůjčovna s filmy na DVD. Později začala poskytovat filmy a další pořady přes internet a nyní expanduje do celého světa. Netflix, který byl založen před 20 lety, 29. srpna 1997, má nyní ve více než 190 zemích zhruba 104 milionů předplatitelů.

Co musíte ráno vědět (29. října)
Co musíte ráno vědět (29. října)
před 38 minutami

Co musíte ráno vědět (29. října)

Jak hluboce ve středu klesly ceny amerických a evropských akcií, jak na tom letos mají být české veřejné finance v...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a…
Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a…
včera v 21:00

Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a půl procenta

Americké akcie se ve středu propadly, hlavní indexy odepsaly kolem tří a půl procenta a Dow klesl na hodnoty z konce...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
včera v 19:47

Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za sdílené zprávy

Jen týden před americkými prezidentskými volbami v Senátu mluvili šéfové technologických firem Facebook, Google a...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě Facebook
Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů
včera v 18:49

Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů

Největší japonská automobilka Toyota svolává do servisu ve Spojených státech dalších 1,5 milionu vozů kvůli závadě...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
včera v 18:00

Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a Německo řeší zavření ekonomiky

Burzy v západní Evropě ve středu navázaly na negativní náladu na asijských a amerických trzích a výrazně oslabily. V...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání
včera v 15:30

Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání

Zásoby ropy ve Spojených státech v týdnu do 23. října stouply o 4,32 milionu barelů, čekal se růst jen o 1,23 milionu.
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ropa
Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi,…
včera v 15:14

Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi, schodek rozpočtu za celý rok zřejmě nebude pod 100 miliard eur

Balík deseti miliard eur pro německé podniky postižené novou vlnou karanténních opatření chystá ministr financí Olaf...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky
Ze světa investičních doporučení (28. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (28. října)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
včera v 13:48

Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a vývojová organizace

Společnost Primoco UAV SE, s jejímiž akciemi se obchoduje na trhu START pražské burzy, byla 26. října 2020 ze strany...
Primoco UAV Akcie ČR
Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku…
včera v 13:41

Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku díky rekordu v USA

Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku. Automobilový...
Americké akcie Auta Výsledková sezóna
Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2…
včera v 12:38

Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2,35 USD), tržby 14,14 miliardy USD (odhad: 14,2 miliardy USD, loni: 19,98 miliardy USD)

Americký výrobce letadel Boeing vykázal již čtvrté čtvrtletí za sebou ztrátu. Může za to propad prodeje způsobený...
Boeing Výsledková sezóna Americké akcie
Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí…
včera v 12:13

Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí stoupl o 17 %

Německému výrobci sportovního oblečení a obuvi Puma vzrostl ve třetím čtvrtletí provozní zisk o 17 % na 190 milionů...
Evropské akcie Výsledková sezóna