Co musíte ráno vědět (28. února)
|

Co musíte ráno vědět (28. února)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a v USA, do čeho v současnosti investuje Warren Buffett a jak Thajsko uctí památku zesnulého krále? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie týden zahájily dalším růstem na nová maxima, Dow prodloužil sérii rekordních závěrů na dvanáct

Akcie ve Spojených státech na počátku týdne mírně posílily a index Dow Jones Industrial Average již 12. seanci v řadě uzavřel na novém rekordu, což je nejdelší taková série od roku 1987. Investoři čekají na úterní vystoupení amerického prezidenta Donalda Trumpa v Kongresu. Index Dow stoupl o 0,08 % na 20 837,44 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,1 %, na 2 369,75 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,28 % na 5 861,90 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 5,41 % na 12,09 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o pět bazických bodů na 2,365 %. Trumpův projev v Kongresu budou investoři pozorně sledovat hlavně kvůli tomu, jestli nový šéf Bílého domu neposkytne informace o svých plánech na podporu hospodářského růstu USA, včetně možných podrobností o velkých infrastrukturních projektech a daňové reformě. Trump před několika týdny slíbil "fenomenální" oznámení o daních, což podpořilo povolební růst akciového trhu a pomohlo akciím k růstu na nové rekordy. Kvůli nedostatku detailů o plánu ale mezi investory roste nervozita a pohyby trhů jsou jen mírné. V pondělí posílilo 6 z 11 sektorů, které jsou součástí S&P 500. Index energetických firem rostl díky vyšším cenám ropy. Nejvíce ztráceli výrobci spotřebního zboží a poskytovatelé komunálních a telekomunikačních služeb, tedy sektory, které naopak minulý týden zažily nejvyšší růst.

Akciový rok 2017: Sedmička není pro trhy šťastné číslo, mnohdy ale pomůže obohatit tržní slovník

Vávra (WOOD & Company): Americké akcie jsou odsouzeny k perfekcionismu, Trump investorům nasazuje růžové brýle

2. Evropské burzy se v úvodu týdne na směru neshodly, Deutsche Börse ztratila více než 2 %

Evropské akciové trhy v pondělí uzavřely smíšeně. Investoři se během relativně klidné seance soustředili na výsledkovou sezónu a na novinky ohledně plánovaného spojení londýnské akciové burzy s německou burzovní společností Deutsche Börse. Regionální index STOXX Europe 600 ztratil 0,13 % na 369,52 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,13 % na 7 253 bodů, francouzský CAC 40 uzavřel na nule (4 845,18 bodu) a německý DAX si připsal 0,16 % na 11 822,67 bodu. Investoři vybírali zisky v defenzivních sektorech telekomunikací a potravin, negativní vliv měla zejména zpráva o tom, že fúze burzovních společností LSE a Deutsche Börse je v ohrožení.

Proč je euro pod tlakem v době, kdy se evropská ekonomika nadechuje?

3. Pražská burza v pondělí mírně klesla, o 3 % však zdražily akcie sázkařské společnosti Fortuna

Pražská burza v úvodu nového týdne uzavřela v červených číslech, index PX odepsal 0,15 % na 958,61 bodu. Dolů burzu táhly akcie rakouských finančních titulů, dařilo se naopak sázkařské společnosti Fortuna. Objem obchodů byl s 364 miliony korun výrazně podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pondělí akcie Komerční banky, které zpevnily o 0,5 % na 925,60 Kč. Další finanční tituly se na směru neshodly. MONETA Money Bank uzavřela na nule, Erste Group Bank, která v úterý ráno oznámí hospodářské výsledky za loňský rok, odepsala 0,81 % na 751,50 Kč a pojišťovna VIG přišla o 1,27 % na 604,10 Kč. Nejvyšší procentuální zisk si připsala sázkařská společnost Fortuna, jež si polepšila o 3,03 % na 102 Kč.

Investorský magazín: Výhody pravidelného investování v kostce

4. Očekávané události

V noci na úterý na trh Japonsko pošle údaje o průmyslové výrobě, maloobchodních tržbách, zahájené výstavbě a stavebních objednávkách a zprávu o výrobě automobilů a na půdě amerického Kongresu promluví Donald Trump. Dopoledne Francie zveřejní zprávy o vývoji HDP, inflace a výrobních cen, v Česku vyjde index cen výrobců a v Itálii dojde na inflační statistiku. Odpoledne budou USA informovat o vývoji své ekonomiky na konci loňského roku a lednové obchodní bilanci a vyjdou také index cen domů S&P/Case-Shiller, zpráva o velkoobchodních zásobách, index spotřebitelské důvěry od Conference Board, index nákupních manažerů chicagského Fedu a index průmyslové aktivity richmondského Fedu. Večer navíc s projevem vystoupí šéf sanfranciského Fedu John Williams a ropný institutu API doplní zprávu o vývoji zásob černého zlata na americkém území. Hospodářskými výsledky se v úterý pochlubí v Evropě společnost Seadrill a v USA mimo jiné podniky AutoZone, NRG Energy, Valeant Pharmaceuticals International, Target nebo salesforce.com. Českého investora budou zajímat zejména výsledky Erste Group Bank, které banka zveřejní ráno v 7.30. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Lávička (J&T Banka): Celoroční výsledky Erste budou ovlivněny jednorázovými položkami, zavedení sektorové daně v ČR nevnímám jako reálné
Rakouská finanční skupina Erste Group Bank v úterý ráno zveřejní hospodářské výsledky za poslední loňské čtvrtletí a celý rok 2016. Co čekat a jak moc vážně by investoři měli brát v potaz možnost uvalení sektorové daně na tuzemské finanční domy? Svůj názor nabízí analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 27. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

5. Warren Buffett dál výrazně zvyšuje nákupy akcií Apple

Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta dál výrazně zvyšuje nákupy akcií přední technologické společnosti Apple. Nyní jich má zhruba 133 milionů v celkové hodnotě 17 miliard dolarů (434 miliard Kč). Buffett to řekl v pondělním rozhovoru v televizi CNBC.

6. Bundesbank: Londýn zůstane hlavním finančním centrem Evropy

Londýn zůstane i po odchodu Británie z Evropské unie nejdůležitějším finančním centrem Evropy, třebaže část pracovních míst může ztratit. EU by rozhodnutí britských voličů neměla využívat jako záminku k trestání londýnské City, kde se finanční sektor koncentruje. Zpravodajské stanici BBC to v pondělí řekl člen vedení německé centrální banky Andreas Dombret. EU by podle něj měla k takzvanému brexitu přistupovat pragmaticky.

7. Saúdská Aramco se chystá investovat v Malajsii sedm miliard dolarů

Saúdskoarabská státní ropná společnost Saudi Aramco se chystá investovat sedm miliard dolarů (179 miliard Kč) do rafinerského a petrochemického projektu RAPID v jižní Malajsii. Po setkání se saúdským králem Salmánem to v pondělí oznámil malajsijský premiér Najib Razak.

8. Deutsche Telekom plánuje první komerční síť 5G na rok 2020

Skupina Deutsche Telekom, do které patří i český operátor T-Mobile, chce první mobilní síť 5G spustit v roce 2020 v Německu. Poté budou následovat další země. Na veletrhu Mobile World Congress v Barceloně to v pondělí uvedl výkonný ředitel firmy Tim Höttges.

9. Trump prý chce o devět procent zvýšit rozpočet na obranu

Americký prezident Donald Trump chce zvýšit letošní rozpočet na obranu o 54 miliard dolarů (1,4 bilionu Kč), tedy o 9 % ve srovnání s loňským rokem. S odvoláním na nejmenované činitele Bílého domu o tom v pondělí informovaly agentury AP a AFP.

10. Japonská SoftBank chce vložit 3 miliardy dolarů do americké WeWork

Japonská investiční skupina SoftBank Group jedná o investici do americké společnosti WeWork, která poskytuje malým, zejména technologickým firmám sdílené fyzické i virtuální pracovní prostory. Podle televize CNBC má SoftBank v úmyslu investovat přes tři miliardy dolarů (77 miliard Kč). SoftBank je známá překvapivými investicemi a v poslední době expanduje mimo své původní oblasti zájmu, což byly telekomunikace a vyspělé technologie.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Thajsko buduje velký pomník na kremaci zesnulého krále Adundéta

Thajská junta v pondělí slavnostně zahájila výstavbu obrovského pomníku pro kremaci zesnulého krále Pchúmipchona Adundéta. Smuteční obřad se uskuteční krátce po ukončení ročního oficiálního smutku, který začal po monarchově smrti 13. října loňského roku. Informovala o tom agentura AFP.

Cenu stavby, v jejímž středu se bude tyčit do výšky více než 50 metrů symbolické ztvárnění buddhistické posvátné hory Méru, thajské úřady nesdělily. Podle AFP se ale počítá s náklady v řádu milionů dolarů. Očekávaný velkolepý pohřební obřad se uskuteční v druhé polovině října, nejpozději v listopadu.

Panovník, který zemřel ve věku 88 let, byl na trůnu 70 let a pro mnohé Thajce je "otcem národa". Většina obyvatel nezažila jiného panovníka, který se těšil nesmírné úctě a oblibě. U politiků měl značnou autoritu, ačkoli neměl prakticky žádnou politickou moc. V zemi, kde se za jeho panování vystřídalo 26 vlád, byl považován za osobnost, která zajišťuje stabilitu a jednotu.

Po svém uctívaném otci nastoupil začátkem loňského prosince na trůn thajský korunní princ Mahá Vatčirálongkón. Převzetí trůnu je zatím jen formální, korunovace nového krále se bude konat až po ukončení oficiálního smutku a kremaci krále Adundéta. Vatčirálongkón se co do popularity nemůže se svým otcem srovnávat, jedním z důvodů je i jeho časté pobývání v zahraničí.

09:07

Miroslav Plojhar (ČS): Slabší koruna v době koronavirové krize působí jinak, než jsme zvyklí

V době, kdy se velká část ekonomiky zastavila, je slabší koruna pro firmy (a nakonec i pro spotřebitele) spíše...
Forex (FX) Česká koruna EUR/CZK
včera v 14:52

Fyzické zlato: Investoři by měli vědět, co a kde nakupují, říká expert

Investoři, kteří nakupují zlaté cihly, slitky a mince, například i v rámci různých programů spoření do zlata, by měli...
Zlato Vzácné kovy Investiční alternativy
6. 4. 2020 12:00

Investorský magazín: Levné peníze, měnové riziko a český drobný investor

Tiskárny peněz jedou na historicky nejvyšší výkon. Co to znamená pro drobného investora, který se ještě navíc musí...
Investorský magazín Investiční strategie Centrální banky
4. 4. 2020 12:09

Roger Tooze: Deglobalizace probíhá, koronavirus ji může urychlit

Dodavatelské řetězce velkých nadnárodních korporací byla a stále jsou globální, pandemie COVID-19 a před ní i napětí...
Světová ekonomika Koronavirus Mezinárodní obchod
1. 4. 2020 17:21

Alternativní investice a panika na trhu: Proč se (ne)bát nemovitostí a spol.?

Pokud bude pandemie koronaviru dočasným faktorem v řádu týdnů či měsíců, alternativní investice v čele s realitami by...
Panika na trzích Koronavirus Rozhovor
31. 3. 2020 17:18

Tomáš Jandík (REICO): Dlouhodobé nemovitostní strategie koronavirus příliš nezasáhne, největší starosti budou mít hotely

Pandemie onemocnění COVID-19 a preventivní opatření vlád dopadají na globální ekonomiku. Budou cítit i na trhu s...
Nemovitosti Podílové fondy Komerční reality
30. 3. 2020 12:00

Investorský magazín: Současné tržní turbulence podle Jána Hájka, kolik nakupovat zlata a jak přežít home office

Investoři zažívají na trzích jedno z nejvíce volatilních období v historii. Jak touto dokonalou bouří proplout? S...
Investorský magazín Rozhovor Ján Hájek
30. 3. 2020 09:05

Semotan (J&T Banka): ČEZ a Avast jsou to nejlepší, co si teď na pražské burze můžete koupit

Pokles cen akcií bank na pražské burze se jeví jako atraktivní příležitost, ale pozastavení dividend bude zájem...
Akcie ČR Dividendy Rozhovor
26. 3. 2020 06:37

Sklenář (Saxo Bank): Podpora ekonomiky by mohla být pro stříbro jako průmyslový kov další vzpruhou

Cena trojské unce stříbra kvůli obavám z dopadů pandemie koronaviru rychle spadla, v posledních dnech ale našla...
Stříbro Komodity Průmyslové kovy
25. 3. 2020 09:16

Sklenář (Saxo Bank): Barel ropy okolo 25 USD dává smysl, počítejte ale s velkou volatilitou

Aktuální ceny barelu ropy mohou lákat kupce finančních nástrojů, například certifikátů, které mají černé zlato jako...
Ropa Komodity Ropa WTI
24. 3. 2020 06:26

Pilíšek (ZLATÉ REZERVY): Zlato srazily níže maržové obchody, vyhlížím kurz 2 000 USD za unci

Dolarová cena zlata až do začátku března rostla, a zdálo se tak, že žlutý kov potvrzuje pověst bezpečné investice v...
Zlato Investiční alternativy Komodity
23. 3. 2020 13:00

Investorský magazín: České nemovitosti v době (po)koronavirové

Co čeká české nemovitosti, až skončí karanténa? Scénářů je několik, ale ani jeden zatím neslibuje rychlý návrat...
Nemovitosti Realitní trh Česká republika
21. 3. 2020 07:06

Tlak na trhu s dluhopisy: Pohled portfoliomanažera

Výnosy některých vládních dluhopisů v souladu s defenzivním charakterem těchto cenných papírů v posledních týdnech...
Dluhopisový trh Státní dluhopisy Firemní dluhopisy
20. 3. 2020 06:35

Pražská burza: Oporou v krizi je po výsledcích ČEZ. Bankám by svědčil jiný přístup ČNB, říká makléř

Akcie ČEZ jsou v současnosti pro českou burzu oporou, investoři se mohou těšit možná i na dvojí dividendu v letošním...
Akcie ČR Panika na trzích Koronavirus
18. 3. 2020 12:19

Vácha (Conseq IM): Černí pasažéři v indexech, kteří se svezli vzhůru, mohou teď mít o to větší problémy

Poslední jedenáct let šly nahoru ceny většiny aktiv. V současných turbulencích se může jako problém ukázat například...
ETF Medvědí trh Uber
18. 3. 2020 06:23

Michal Šnobr (J&T Banka): ČEZ má potenciál zvyšovat dividendu, ve hře je i mimořádná výplata

Hospodaření ČEZ se podle očekávání vyvíjí solidně. Cena akcií tomu po plošných hlubokých výprodejích na trzích...
ČEZ Dividendy Akcie ČR
17. 3. 2020 09:45

Sýkora & Jaroš (WOOD & Company): Pandemii koronaviru zvládneme, nejvíce jsou teď na trhu potřeba klid a trpělivost

Prožili jsme hluboké krize, třeba bankrot Ruska nebo pád Lehman Brothers. Propady byly značné, důvěra v trhy se ale...
Koronavirus Světové akcie Medvědí trh
16. 3. 2020 12:11

Nový jaderný blok v Česku nic nevyřeší. Politici lžou, říká Šnobr

Spoléhání se na rozvoj jaderné energetiky v Česku působí jako nesmysl. Cena, ze kterou politici uvažují postavit nový...
Česká republika Česká ekonomika Energetika
13. 3. 2020 09:00

Investorský magazín: Černé pondělí a konec býka v Americe pohledem burzovního veterána

Akciové trhy po celém světě v druhém březnovém týdnu prudce oslabovaly. Začalo to výraznými pondělními propady, které...
Světové akcie Americké akcie Panika na trzích
13. 3. 2020 06:35

Vácha (Conseq IM): Výprodeje z posledních týdnů otevírají příležitosti, zajímavé jsou emerging markets

To, co zažíváme, je minimálně v rámci tržního momenta přehnaná reakce. Propady mohou pokračovat, to je jasné, ale...
Emerging Markets Investiční tipy Panika na trzích