Co musíte ráno vědět (29. března)
|

Co musíte ráno vědět (29. března)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a v USA, čím si spravil Donald Trump chuť po pátečním fiasku s Obamacare a čím se možná bude platit v budoucnosti? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý přerušily několikadenní pokles

Americké akcie v úterý výrazně vzrostly a index Dow Jones Industrial Average přerušil osmidenní sérii ztrát. Investory na Wall Street podpořil vzestup spotřebitelské důvěry na maximum za více než 16 let. Silné zisky zaznamenaly především akcie bank a energetických společností. Prudce zpevnil také americký dolar a zdražila i ropa. Dow vzrostl o 0,73 % na 20 701,50 bodu a ukončil nejdelší sérii poklesů od roku 2011. Širší index S&P 500 zpevnil rovněž o 0,73 % na 2 358,57 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,6 % na 5 875,14 bodu. Index volatility VIX spadl o 7,76 % na 11,53 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 2,418 %.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Jak bude vypadat mezinárodní obchod pod taktovkou Donalda Trumpa a co znamená nový šéf Bílého domu nejen pro české firmy vyvážející do USA (Exportní večer)

Spekulanti, OPEC a těžaři z břidlic: Kdo s koho?

2. Evropské burzy v úterý zpevnily, nahoru je táhly akcie těžařů a automobilek

Evropské akciové trhy v úterý navázaly na úspěšnou pondělní seanci. Investoři se sice znovu soustředili na kroky kabinetu Donalda Trumpa, dokázali se však oprostit od jeho pátečního neúspěchu při snaze o zrušení Obamacare. Index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,61 % na 377,30 bodu, když rostly zejména akcie důlních firem následované automobilkami. Britský FTSE 100 si připsal 0,68 % na 7 343,42 bodu, francouzský CAC 40 stoupl o 0,57 % na 5 046,20 bodu a německý index DAX si polepšil o 1,28 % na 12 149,42 bodu.

Spuštění brexitu: Kotrmelce na trzích nečekáme, spekulanty na trhu s librou zajímá něco jiného

Inspirativní inflační hrátky Spojeného království

3. Pražská burza v pondělí stoupla, dařilo se energetické skupině ČEZ

Pražská burza se v úterý odrazila od pondělní ztráty, index PX zpevnil o 0,38 % na 983,22 bodu. Nahoru burzu táhly akcie polostátní společnosti ČEZ a tabákové firmy Philip Morris ČR, která před začátkem obchodování zveřejnila své hospodářské výsledky za loňský rok. Výrazně naopak ztratila pojišťovna VIG. Objem obchodů byl s 579 miliony korun podprůměrný. Nejbchodovanější byly v úterý cenné papíry Komerční banky, které zdražily o 0,65 % na 961,80 Kč. Erste Group Bank odepsala 0,04 % na 818,10 Kč, MONETA Money Bank uzavřela na nule a pojišťovna VIG se propadla o 1,4 % na 604,10 Kč.

Investorský magazín: Exotická realitní alternativa, zdanění příjmů z investic a bezpečné přístavy na období politické nejistoty

6 podmínek pro výběr firemního dluhopisu aneb Jak se nechytit do pasti atraktivního výnosu

4. Očekávané události

V noci na středu bude Japonsko informovat o maloobchodních tržbách, dopoledne zveřejní Německo index dovozních cen, Francie přidá index spotřebitelské důvěry a Itálie zveřejní zprávu o vývoji mezd a indexy spotřebitelské a podnikatelské důvěry. Odpoledne vyjdou v USA pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o hypotéku, statistika rozjednaných prodejů domů a pravidelná týdenní zpráva o vývoji zásob ropy na americkém území od vládní energetické agentury EIA. S projevem ve středu vystoupí šéf chicagské pobočky Fedu Charles Evans, šéf bostonského Fedu Eric Rosengren a šéf sanfranciského Fedu John Williams. Hlavní událostí dne ale bude oficiální zahájení procesu vystoupení Spojeného království z Evropské unie, tedy aktivace článku 50 Lisabonské smlouvy. Hospodářskými výsledky se ve středu pochlubí kanadská společnost lululemon athletica a čínská China Construction Bank. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 27. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Výrobce cigaret Philip Morris ČR loni vydělal 2,77 miliardy Kč, firma navrhne vyplatit dividendu 1 000 Kč na akcii

Tabáková firma Philip Morris ČR vykázala za loňský rok meziroční nárůst tržeb bez spotřební daně a DPH o 5,4 % na 11,45 miliardy korun. Čistý zisk se společnosti zvýšil o 7,7 % na 2,77 miliardy korun. Výsledky podpořily vývoj prodejních objemů, vývoj zastoupení jednotlivých značek v prodejích a příznivý vývoj cen na českém trhu. Spolu se zveřejněním výsledků za loňský rok firma oznámila, že navrhne výplatu dividendy ve výši 1 000 korun na akcii.

6. Soudní dvůr EU potvrdil hospodářské sankce proti Rusku

Restrikce, které přijala Evropská unie v souvislosti s krizí na Ukrajině vůči některým ruským podnikům, včetně společnosti Rosněfť, jsou platné. V úterý to potvrdil Soudní dvůr Evropské unie.

7. Čínský Tencent koupil 5 % v americké automobilce Tesla

Čínský technologický gigant Tencent Holdings se stal jedním z pěti největších akcionářů amerického výrobce elektromobilů Tesla. Automobilka v úterý oznámila, že čínská firma koupila za 1,78 miliardy USD 5 % jejích akcií. Tencent výrazně investuje do elektromobilů kvůli zpřísňování emisních pravidel v zemi.

8. Trump podepsal dekret, kterým končí Obamovy ekologické regulace

Americký prezident Donald Trump v úterý podepsal exekutivní nařízení, které ruší či omezuje regulaci zavedenou jeho předchůdcem v úřadu Barackem Obamou k ochraně životního prostředí. Trumpova administrativa už dříve uvedla, že přísná omezení brání v činnosti například těžařům ropy či uhelným společnostem a připravuje tisíce Američanů o práci. Dekret, který má ukončit regulaci emisí z tepelných elektráren či omezení těžby uhlí, chtějí žalovat ekologické organizace.

9. Obchodní výměna mezi Německem a Británií vinou brexitu slábne

Odchod Británie z Evropské unie (EU) má negativní dopad na německé firmy. Německý vývoz do ostrovní země se loni kvůli brexitu snížil o 3,5 %. Británie byla přitom v roce 2016 pátým nejdůležitějším obchodním partnerem Německa. Vyplývá to z průzkumu Německé obchodní a průmyslové komory (DIHK).

10. Saudi Aramco chystá vstup na burzu za podpory vlády

Saúdskoarabská vláda výrazně snížila sazbu daně z příjmu státní ropné společnosti Saudi Aramco s cílem usnadnit jí vstup na akciovou burzu v příštím roce. Podle odborníků zřejmě půjde o největší primární veřejnou nabídku na světě, uvedla agentura Reuters.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

BONUS

Jak vypadá budoucnost placení? Připravte se na kvantové peníze

Tajuplná kvantová mechanika může v budoucnu výrazně zvýšit bezpečnost platebního styku. Vědcům z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů Univerzity Palackého v Olomouci se ve spolupráci s kolegy z Japonska a Polska podařilo jako prvním na světě ověřit fungování virtuálních kvantových peněz. Ty mnohem lépe odolají snahám o kopírování. Virtuální kvantové bankovky si lze představit jako řetězec fotonů, uvedl vědec Karel Lemr.

Myšlenka kvantových peněz se podle Lemra objevila už v 70. letech minulého století. Vychází ze zákonů kvantové mechaniky, podle nichž nelze kvantové stavy nikdy stoprocentně duplikovat. Přenos kvantové informace je tak mnohem bezpečnější. Experimentálně se však hypotézu kvantových peněz podařilo ověřit až nyní.

Studii vědců už publikoval odborný časopis NPJ Quantum Information z vydavatelství Nature. "V našem článku jsme představili první experimentální realizaci protokolu pro kvantové peníze a zaměřili se na testování jejich odolnosti vůči kopírovacím metodám. Testovali jsme několik navržených schémat kvantových bankovek a ukázali, která obstojí i proti optimálnímu klonovacímu stroji," uvedl Lemr.

Dosud se kvantové peníze v praxi ale neužívají, a to i kvůli tomu, že zatím nejsou vyvinuty kvantové paměti neboli peněženky, v nichž by bylo možné kvantové stavy uchovat. Vědci jsou však optimističtí, jelikož s rozvojem kvantových technologií poptávka po kvantových penězích poroste.

Kvantová mechanika je spolu s teorií relativity považována za pilíř moderní fyziky. Stav mikročástic v kvantové mechanice není popsán jejich přesnou polohou a hybností, jak je tomu v klasické mechanice, ale vlnovou funkcí. Jde tedy o soubor pravděpodobností mnoha poloh i hybností, kterých částice v jednom okamžiku současně nabývá.

včera v 12:00

Investorský magazín: Bankovky jako investice

Co je fascinujícího na sběru bankovek? A jak velké zhodnocení nabízejí? Investorský magazín nabízí úvodní lekci z...
Investorský magazín Rozhovor Investiční alternativy
15. 10. 2020 12:10

Výnosy a riziko na trhu s dluhopisy: Diverzifikace je základ, ve firemním sektoru budou (stále) padat hlavy

Velká část státních dluhopisů nabízí v současností záporný reálný výnos, mnohdy dokonce i ten nominální. Čeští drobní...
České státní dluhopisy Státní dluhopisy Firemní dluhopisy
13. 10. 2020 06:46

Horská (Raiffeisenbank): V horizontu pěti let změnu politiky centrálních bank nečekám, změna jejich role v globální ekonomice ale probíhá naplno

Centrální banky přehlížejí rychlý růst cen aktiv a sveřepě se věnují inflaci na úrovni klasického spotřebitelského...
Centrální banky Fed ECB
12. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Ruské akcie a trendy v obchodování drobných českých investorů

Investorský magazín tentokrát hledá zajímavé investiční příležitosti v největší zemi na světě. Ruské akcie, a nejen...
Rusko Emerging Markets Investiční strategie
12. 10. 2020 09:45

Jiří Staník (Helgi Library): Pilulka svůj růst nezakládá na lékárenském byznysu, ale na e-commerce. Třešničkou na dortu může být deregulace prodeje léků na předpis

Ocenění společnosti Pilulka je vzhledem k jejím růstovým plánům a dosavadní neziskovosti samozřejmě složité, firma má...
Akcie ČR Pražská burza Pilulka.cz
11. 10. 2020 18:30

Pilulka.cz jde na burzu. Projděte si webinář s vedením společnosti a analytikem

26. října 2020 by se mělo na trhu START pražské burzy poprvé obchodovat s akciemi společnosti Pilulka.cz. Proč mohou...
Pilulka.cz Akcie ČR Farmacie
10. 10. 2020 06:31

Petr a Martin Kasovi (Pilulka.cz): Cílem je spokojený zákazník, ne maximální možný zisk. Podnikání musí mít hlubší smysl

Petr a Martin Kasovi míří s Pilulkou.cz na pražskou burzu. V burzovní vinárně si povídali se šéfredaktorem...
Pilulka.cz Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
8. 10. 2020 12:15

Prandstetter (eFrank.cz): Český akciový trh není pro ty, kdo chtějí chránit své bohatství. Bankovní tituly budou nadále pod tlakem nízkých sazeb

Z hlediska dividend je pražská burza nepochybně zajímavá, dlouhodobě je ale výkonnost samotných akcií na trhu v Rybné...
Akcie ČR Pražská burza Banky
6. 10. 2020 06:52

Filip Kejla (WOOD & Company): Pilulka je mimořádně atraktivní investice, hospodaření i valuace slibují růst

Filip Kejla není na trhu žádným nováčkem. Společnost Pilulka.cz, která se chystá na trh START pražské burzy, je podle...
Pilulka.cz Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
5. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Česká zbrojovka Group na pražské burze a jak je (ne)bezpečný dark web

Vlna IPO na parketu pražské burzy pokračuje. Hlavní trh na začátku října obohatil tradiční český výrobce ručních...
Investorský magazín Rozhovor Česká zbrojovka Group
5. 10. 2020 09:54

Druhá vlna pandemie covidu-19: Je oživení ekonomiky v roce 2021 ohroženo?

Jaké jsou scénáře vývoje (nejen) české ekonomiky ve světle probíhající druhé vlny pandemie koronaviru? V rámci...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
2. 10. 2020 11:52

Valuace technologických akcií pohledem insidera: Tesla není Amazon aneb Kde hledat hodnotu na přehřátém trhu

Ocenění akcií velkých technologických akcií je přehnané, v některých segmentech jsou ale očekávání přece jen...
Informační technologie Technologie Tesla
1. 10. 2020 17:53

Další globální otřes na vzdáleném horizontu: Rozpadnou se USA?

Chaos se stává normálem, o vítězích tak bude napříště rozhodovat odolnost vůči nečekaným šokům. Mezi ně se může...
Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika Bitcoin
28. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: Aktivní vs. pasivní investování

Pasivně, nebo aktivně spravovaný podílový fond? Investorský magazín probírá přednosti a nedostatky obou strategií....
Investiční strategie Podílové fondy ETF
24. 9. 2020 09:58

Chaos jako nový normál: Nechutná nerovnost ve společnosti může vyvolávat další šoky

Chaos se stává normálem, o vítězích tak bude napříště rozhodovat odolnost vůči nečekaným šokům. Ty může mimo jiné...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika
22. 9. 2020 17:54

Jan Bureš: ČNB nemá nyní důvod měnit politiku, silnější koruna by mohla vést k verbálním intervencím

Česká národní banka nemá kam spěchat, jádrová inflace v Česku je vysoká. Ačkoli se čeká, že převáží dezinflační...
Česká koruna Maďarský forint Polský zlotý
21. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: 200. díl jako all-star game na pražské střeše

Protože je v době koronavirové nejlepší natáčet někde na vzduchu, a navíc v polovině září bylo krásné počasí,...
Investorský magazín Rozhovor Světová ekonomika
17. 9. 2020 17:46

Šrámek (Longevitytech.fund): Peníze investované do vývoje vakcín na covid-19 mohou chybět, má smysl uvažovat komplexněji

Koronavirová doba ukázala, že mnoho věcí, které se jevily jako nemožné nebo komplikované, vlastně tak složitých není....
Krása a zdraví Zdravotnictví a zdravotní péče Koronavirus
16. 9. 2020 17:41

Turismus v době koronavirové: Na někdejší úrovně se odvětví může vrátit až za několik let, říká analytik

Cestovní ruch se během jarních měsíců zařadil mezi poražené koronavirové krize. Navzdory jeho oživení nejsou jeho...
Česká ekonomika Česká republika Koronavirus
16. 9. 2020 10:12

Petr Koblic (BCPP): Firmy jako Pilulka.cz, eMan nebo Česká zbrojovka Group mohou otevřít oči skeptikům

Letošní podzim se podle všeho na pražské burze stane jedním z nejživějších období za mnoho let. Co by úpisy akcií...
Akcie ČR Pražská burza eMan