Co musíte ráno vědět (29. března)
|

Co musíte ráno vědět (29. března)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo s akciemi v Evropě a ve Spojených státech, jak se v loňském roce dařilo výrobci netkaných textilií PFNonwovens a jak vypadá srovnání platu šéfa ČNB s jeho profesními kolegy? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek posílily díky optimismu ohledně americko-čínských jednání

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek posílily zhruba o třetinu procenta, když těžily z optimismu ohledně jednání Spojených států a Číny o vzájemném obchodu. Růst ale zbrzdila nepříznivá data o vývoji americké ekonomiky a obavy ze zpomalování hospodářského růstu USA. Index Dow stoupl o 0,36 % na 25 717,46 bodu, širší index S&P 500 rovněž vzrostl o 0,36 % na 2 815,44 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 0,34 % na 7 669,17 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,75 % na 14,43 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva bazické body na 2,39 %. Dařilo se všem hlavním sektorům s výjimkou utilit, jež odevzdaly více než procento, a odvětví telekomunikačních služeb, které se snížilo zhruba o čtvrt procenta. Nejvíce stouply sektory základních materiálů (+0,97 %), financí (+0,87 %) a realit (+0,84 %).

Akcie: Kup a drž (a vydělej)
O tom, jak významný je při investici (nejen) do akcií časový horizont, píšeme často. Tento příspěvek proto není revoluční, možná je ale o to názornější.

2. Evropské akcie se ve čtvrtek na směru neshodly kvůli obavám ze zpomalování růstu světové ekonomiky

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy nenašly během čtvrtečního obchodování jednotný směr. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel obchodování s mírnou ztrátou 0,12 procenta, ačkoli jednotlivé velké trhy si vedly o něco lépe: hlavní index londýnské burzy FTSE 100 si připsal 0,56 procenta a německý DAX stoupl o 0,08 procenta, zatímco francouzský CAC 40 si pohoršil o 0,09 procenta. Ačkoli ze zámoří přišly optimistické zprávy stran pokroku v čínsko-amerických jednáních o vzájemném obchodu, na investory doléhaly obavy ze zpomalujícího růstu globální ekonomiky.

Díky komu roste světová ekonomika?
Globální ekonomika je hra čísel. Firmy díky ní mohou přesouvat zdroje tam, kde lze dosahovat růstu, a investoři mohou přesouvat peníze tak, aby byly co nejefektivněji využity. Vliv jednotlivých ekonomik a regionů na celkový růst se přitom časem mění. V nedávné minulosti vévodily světové ekonomice USA a Evropa, nyní je hlavním tahounem Asie.

3. Pražská burza ve čtvrtek odepsala téměř půl procenta, ztrácely ČEZ a Erste Group Bank

Index pražské burzy PX poklesl během čtvrtečního obchodování o 0,4 procenta a uzavřel seanci na hodnotě 1 072,63 bodu. Za poklesem stály ztráty tří nejobchodovanějších titulů, státní energetické firmy ČEZ, Erste Group Bank a Komerční banky. Tyto tři emise také obstaraly více než polovinu celkového zobchodovaného objemu necelých 470 milionů korun. Ostatní velké tituly pražské burzy se vesměs držely v černých číslech; nejvíce se dařilo akciím mediální společnosti CME, likérky Stock Spirits a tabákového výrobce Philip Morris ČR.

Novák (ČEZ): Rok 2019 je přelomový, po dekádě poklesů čekáme růst
Po více než deseti letech poklesů cen elektřiny a problémů v ekonomice je letošní rok zlomový, protože poprvé čekáme zlepšení výsledků hospodaření. Po oznámení čísel za rok 2018 to uvedl finanční ředitel ČEZ Martin Novák.

4. Očekávané události

V noci na pátek vyjde série japonských dat (nezaměstnanost, inflace, průmyslová výroba, maloobchodní tržby, zahájená výstavba, stavební objednávky). Dopoledne přidají Německo index dovozních cen a míru nezaměstnanosti a Spojené království zprávu o HDP a výsledek běžného účtu. Výsledkovou zprávu odtajní v Evropě společnost Hennes & Mauritz a ve Spojených státech firma CarMax. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. března a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Výrobce netkaných textilií PFNonwovens loni vydělal 815 milionů Kč, dividendu nevyplatí

Výrobci netkaných textilií PFNonwovens loni stouply výnosy o 5,1 % na 6,48 miliardy Kč. Čistý zisk se firmě zvýšil téměř čtyřnásobně na 815 milionů Kč. Společnost pokračuje ve výstavbě závodu v Jihoafrické republice a v přípravě provozu nové linky ve Znojmě.

6. ČNB ponechala úrokové sazby beze změny, čeká na další vývoj

Česká národní banka na březnovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Dvoutýdenní repo sazba je 1,75 %, lombardní sazba 2,75 % a diskontní sazba 0,75 %. Jednání bankovní rady se zúčastnilo všech sedm jejích členů.

7. Lyft před vstupem na burzu zvýšil nabídkovou cenu svých akcií

Provozovatel alternativní taxislužby Lyft zvýšil před vstupem na burzu v New Yorku díky zájmu investorů nabídkovou cenu svých akcií na 70 až 72 USD z původně plánovaných 62 až 68 USD. Jeho tržní hodnota by se tak přiblížila téměř 25 miliardám dolarů. Vstup Lyftu na burzu by se mohl stát největší technologickou nabídkou od primární veřejné nabídky akcií čínského internetového prodejce Alibaba v roce 2014.

8. Švédská banka podezřelá z praní špinavých peněz propustila ředitelku

Swedbank, podezřelá z praní špinavých peněz v Pobaltí, propustila generální ředitelku Birgitte Bonnesenovou. Hodinu před čtvrtečním zasedáním valné hromady společnosti to oznámila dozorčí rada této banky, která patří ve Švédsku mezi největší. Její šéfka je již druhou hlavou severského finančního sektoru, která skandálu padla za oběť.

9. Ekonomická nálada v eurozóně je nejníže za téměř 2,5 roku

Ekonomická nálada v eurozóně v březnu podeváté za sebou klesla. Dostala se tak na nejnižší úroveň od října 2016. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů Evropské komise. Index ekonomické nálady se snížil na 105,5 bodu z únorových 106,2 bodu. Analytici v anketě agentury Reuters předpovídali o něco mírnější pokles, a to na 105,9 bodu.

10. AT&T potvrdila podporu revize strategie CME, o TV Nova se zajímá PPF

Společnost AT&T v hlášení pro amerického regulátora trhu potvrdila, že podporuje revizi strategie, kterou v pondělí oznámila mediální firma CME. AT&T je většinovým akcionářem CME a efektivně ve společnosti drží 75% podíl. AT&T zopakovala, že cílem revize strategie má být maximalizace hodnoty pro akcionáře.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Pět a půl milionu: Hodně, či málo?

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok si loni vydělal 5,52 milionu korun hrubého, zveřejnil jeho zaměstnavatel ve čtvrtek. Je to skoro o třetinu méně, než kolik dostával v dobách své největší slávy Jaromír Jágr od Washingtonu Capitals každý týden, ale na kafe to asi vystačí. Jak však vypadá Rusnokův plat ve srovnání se zahraničím? Čítá něco přes polovinu platu Maria Draghiho v čele ECB (v přepočtu 9,96 milionu korun ročně), což zní zhruba rozumně. Naopak z velké dálky se šéf ČNB dívá na záda svému kolegovi z Bank of England Markovi Carneymu, jenž si ročně přijde na 29,77 milionu korun (včetně příspěvku na bydlení 5 000 liber týdně, aby bylo jasno). Na druhou stranu však má Rusnok větší plat než šéf Fedu Jerome Powell, který bere roční almužnu 4,64 milionu korun. Takže při té mizérii aspoň něco.

ČSA přeruší kvůli omezením další linky, poptávka se opět propadá
před 9 minutami

ČSA přeruší kvůli omezením další linky, poptávka se opět propadá

České aerolinie přeruší kvůli současné epidemické situaci s ní spojenými omezeními letecké linky do Košic a...
Doprava Koronavirus
Maďarská centrální banka překvapivě zvýšila depozitní sazbu
před 11 minutami

Maďarská centrální banka překvapivě zvýšila depozitní sazbu

Maďarská centrální banka ve čtvrtek překvapivě zvýšila svou týdenní depozitní sazbu o 0,15 procentního bodu na 0,75...
Maďarsko Úrokové sazby Centrální banky
USA: Prodeje nových domů v srpnu opět překvapily
před 35 minutami

USA: Prodeje nových domů v srpnu opět překvapily

Prodeje nových domů ve Spojených státech v srpnu meziměsíčně vzrostly o 4,8 % na celoročně přepočítané tempo 1,011...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Bývalý šéf Volkswagenu Winterkorn půjde k soudu za podvod
14:47

Bývalý šéf Volkswagenu Winterkorn půjde k soudu za podvod

Soud v německém Braunschweigu dnes rozhodl o zahájení soudního řízení proti bývalému šéfovi koncernu Volkswagen...
Volkswagen Podvod
Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA mírně vzrostl
14:30

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA mírně vzrostl

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 19. září nově 870 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh
Britská vláda oznámila nový program podpory zaměstnanosti
Britská vláda oznámila nový program podpory zaměstnanosti
13:18

Britská vláda oznámila nový program podpory zaměstnanosti

Nový program na podporu pracovního trhu přímo navýší mzdy zaměstnanců, kteří kvůli zhoršeným podmínkám na trhu musí...
Spojené království Pracovní trh
ECB ve třetím kole cíleného dodání likvidity (TLTRO) poskytla…
11:43

ECB ve třetím kole cíleného dodání likvidity (TLTRO) poskytla evropským bankám 174,5 miliardy EUR

Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek poskytla komerčním bankám další peníze z programu levných dlouhodobých...
ECB Půjčky
Temelín získal od SÚJB povolení, že může dál provozovat I. blok
11:14

Temelín získal od SÚJB povolení, že může dál provozovat I. blok

Státní úřad pro jadernou bezpečnost vydal společnosti ČEZ povolení k dalšímu provozu prvního bloku jaderné elektrárny...
ČEZ Jaderná energetika
Asijské akcie ve čtvrtek skončily v mínusu, nejvíce ztrácela Jižní…
10:30

Asijské akcie ve čtvrtek skončily v mínusu, nejvíce ztrácela Jižní Korea

Akcie v Asii a Tichomoří ve čtvrtek poměrně výrazně ztrácely. S výjimkou Austrálie si všechny hlavní indexy připsaly...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Majitel TikToku požádal Peking o o licenci na vývoz technologií
10:13

Majitel TikToku požádal Peking o o licenci na vývoz technologií

Čínská společnost ByteDance, která vlastní aplikaci TikTok, požádala v Číně o licenci na vývoz technologií. Snaží se...
Čína Technologie Sociální sítě
Podnikatelská důvěra v Německu v září vzrostla pátý měsíc po sobě
10:00

Podnikatelská důvěra v Německu v září vzrostla pátý měsíc po sobě

Podnikatelská nálada v Německu se v září zlepšila, ale její růst nenaplnil očekávání. Její index, který sestavuje...
Německo Index Ifo Byznys a podnikání
Růst důvěry v českou ekonomiku v září zrychlil
09:43

Růst důvěry v českou ekonomiku v září zrychlil

Důvěra v českou ekonomiku v září vzrostla o 3,9 bodu na 90,9 bodu. Růst důvěry tak zrychlil proti srpnu, kdy se...
Česká ekonomika Spotřebitelská důvěra
VW odškodní pronásledované pracovníky z dob brazilské junty
08:42

VW odškodní pronásledované pracovníky z dob brazilské junty

Německá automobilka Volkswagen odškodní částkou 36 milionů realů (149 milionů korun) své bývalé zaměstnance v...
Volkswagen Brazílie
Co musíte ráno vědět (24. září)
Co musíte ráno vědět (24. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (24. září)

Jak se ve středu obchodovalo na burzách v Evropě a ve Spojených státech, jak se v září vyvíjela podnikatelská...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu výrazně ztrácely, podnikatelská aktivita v…
Americké akcie ve středu výrazně ztrácely, podnikatelská aktivita v…
včera v 22:00

Americké akcie ve středu výrazně ztrácely, podnikatelská aktivita v září zaostala za očekáváním

Americké akciové indexy po nadějném úvodu seance zamířily níže a nakonec výrazně oslabily. Přispěly k tomu mimo jiné...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA