Co musíte ráno vědět (29. března)
|

Co musíte ráno vědět (29. března)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo s akciemi v Evropě a ve Spojených státech, jak se v loňském roce dařilo výrobci netkaných textilií PFNonwovens a jak vypadá srovnání platu šéfa ČNB s jeho profesními kolegy? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek posílily díky optimismu ohledně americko-čínských jednání

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek posílily zhruba o třetinu procenta, když těžily z optimismu ohledně jednání Spojených států a Číny o vzájemném obchodu. Růst ale zbrzdila nepříznivá data o vývoji americké ekonomiky a obavy ze zpomalování hospodářského růstu USA. Index Dow stoupl o 0,36 % na 25 717,46 bodu, širší index S&P 500 rovněž vzrostl o 0,36 % na 2 815,44 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 0,34 % na 7 669,17 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,75 % na 14,43 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva bazické body na 2,39 %. Dařilo se všem hlavním sektorům s výjimkou utilit, jež odevzdaly více než procento, a odvětví telekomunikačních služeb, které se snížilo zhruba o čtvrt procenta. Nejvíce stouply sektory základních materiálů (+0,97 %), financí (+0,87 %) a realit (+0,84 %).

Akcie: Kup a drž (a vydělej)
O tom, jak významný je při investici (nejen) do akcií časový horizont, píšeme často. Tento příspěvek proto není revoluční, možná je ale o to názornější.

2. Evropské akcie se ve čtvrtek na směru neshodly kvůli obavám ze zpomalování růstu světové ekonomiky

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy nenašly během čtvrtečního obchodování jednotný směr. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel obchodování s mírnou ztrátou 0,12 procenta, ačkoli jednotlivé velké trhy si vedly o něco lépe: hlavní index londýnské burzy FTSE 100 si připsal 0,56 procenta a německý DAX stoupl o 0,08 procenta, zatímco francouzský CAC 40 si pohoršil o 0,09 procenta. Ačkoli ze zámoří přišly optimistické zprávy stran pokroku v čínsko-amerických jednáních o vzájemném obchodu, na investory doléhaly obavy ze zpomalujícího růstu globální ekonomiky.

Díky komu roste světová ekonomika?
Globální ekonomika je hra čísel. Firmy díky ní mohou přesouvat zdroje tam, kde lze dosahovat růstu, a investoři mohou přesouvat peníze tak, aby byly co nejefektivněji využity. Vliv jednotlivých ekonomik a regionů na celkový růst se přitom časem mění. V nedávné minulosti vévodily světové ekonomice USA a Evropa, nyní je hlavním tahounem Asie.

3. Pražská burza ve čtvrtek odepsala téměř půl procenta, ztrácely ČEZ a Erste Group Bank

Index pražské burzy PX poklesl během čtvrtečního obchodování o 0,4 procenta a uzavřel seanci na hodnotě 1 072,63 bodu. Za poklesem stály ztráty tří nejobchodovanějších titulů, státní energetické firmy ČEZ, Erste Group Bank a Komerční banky. Tyto tři emise také obstaraly více než polovinu celkového zobchodovaného objemu necelých 470 milionů korun. Ostatní velké tituly pražské burzy se vesměs držely v černých číslech; nejvíce se dařilo akciím mediální společnosti CME, likérky Stock Spirits a tabákového výrobce Philip Morris ČR.

Novák (ČEZ): Rok 2019 je přelomový, po dekádě poklesů čekáme růst
Po více než deseti letech poklesů cen elektřiny a problémů v ekonomice je letošní rok zlomový, protože poprvé čekáme zlepšení výsledků hospodaření. Po oznámení čísel za rok 2018 to uvedl finanční ředitel ČEZ Martin Novák.

4. Očekávané události

V noci na pátek vyjde série japonských dat (nezaměstnanost, inflace, průmyslová výroba, maloobchodní tržby, zahájená výstavba, stavební objednávky). Dopoledne přidají Německo index dovozních cen a míru nezaměstnanosti a Spojené království zprávu o HDP a výsledek běžného účtu. Výsledkovou zprávu odtajní v Evropě společnost Hennes & Mauritz a ve Spojených státech firma CarMax. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. března a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Výrobce netkaných textilií PFNonwovens loni vydělal 815 milionů Kč, dividendu nevyplatí

Výrobci netkaných textilií PFNonwovens loni stouply výnosy o 5,1 % na 6,48 miliardy Kč. Čistý zisk se firmě zvýšil téměř čtyřnásobně na 815 milionů Kč. Společnost pokračuje ve výstavbě závodu v Jihoafrické republice a v přípravě provozu nové linky ve Znojmě.

6. ČNB ponechala úrokové sazby beze změny, čeká na další vývoj

Česká národní banka na březnovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Dvoutýdenní repo sazba je 1,75 %, lombardní sazba 2,75 % a diskontní sazba 0,75 %. Jednání bankovní rady se zúčastnilo všech sedm jejích členů.

7. Lyft před vstupem na burzu zvýšil nabídkovou cenu svých akcií

Provozovatel alternativní taxislužby Lyft zvýšil před vstupem na burzu v New Yorku díky zájmu investorů nabídkovou cenu svých akcií na 70 až 72 USD z původně plánovaných 62 až 68 USD. Jeho tržní hodnota by se tak přiblížila téměř 25 miliardám dolarů. Vstup Lyftu na burzu by se mohl stát největší technologickou nabídkou od primární veřejné nabídky akcií čínského internetového prodejce Alibaba v roce 2014.

8. Švédská banka podezřelá z praní špinavých peněz propustila ředitelku

Swedbank, podezřelá z praní špinavých peněz v Pobaltí, propustila generální ředitelku Birgitte Bonnesenovou. Hodinu před čtvrtečním zasedáním valné hromady společnosti to oznámila dozorčí rada této banky, která patří ve Švédsku mezi největší. Její šéfka je již druhou hlavou severského finančního sektoru, která skandálu padla za oběť.

9. Ekonomická nálada v eurozóně je nejníže za téměř 2,5 roku

Ekonomická nálada v eurozóně v březnu podeváté za sebou klesla. Dostala se tak na nejnižší úroveň od října 2016. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů Evropské komise. Index ekonomické nálady se snížil na 105,5 bodu z únorových 106,2 bodu. Analytici v anketě agentury Reuters předpovídali o něco mírnější pokles, a to na 105,9 bodu.

10. AT&T potvrdila podporu revize strategie CME, o TV Nova se zajímá PPF

Společnost AT&T v hlášení pro amerického regulátora trhu potvrdila, že podporuje revizi strategie, kterou v pondělí oznámila mediální firma CME. AT&T je většinovým akcionářem CME a efektivně ve společnosti drží 75% podíl. AT&T zopakovala, že cílem revize strategie má být maximalizace hodnoty pro akcionáře.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Pět a půl milionu: Hodně, či málo?

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok si loni vydělal 5,52 milionu korun hrubého, zveřejnil jeho zaměstnavatel ve čtvrtek. Je to skoro o třetinu méně, než kolik dostával v dobách své největší slávy Jaromír Jágr od Washingtonu Capitals každý týden, ale na kafe to asi vystačí. Jak však vypadá Rusnokův plat ve srovnání se zahraničím? Čítá něco přes polovinu platu Maria Draghiho v čele ECB (v přepočtu 9,96 milionu korun ročně), což zní zhruba rozumně. Naopak z velké dálky se šéf ČNB dívá na záda svému kolegovi z Bank of England Markovi Carneymu, jenž si ročně přijde na 29,77 milionu korun (včetně příspěvku na bydlení 5 000 liber týdně, aby bylo jasno). Na druhou stranu však má Rusnok větší plat než šéf Fedu Jerome Powell, který bere roční almužnu 4,64 milionu korun. Takže při té mizérii aspoň něco.

Co musíte ráno vědět (26. června)
Co musíte ráno vědět (26. června)
00:00

Co musíte ráno vědět (26. června)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, co analytici očekávají od středeční valné hromady společnosti...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý zaznamenaly nejhlubší červnový pokles. Níže je…
Americké akcie v úterý zaznamenaly nejhlubší červnový pokles. Níže je…
včera v 22:00

Americké akcie v úterý zaznamenaly nejhlubší červnový pokles. Níže je tlačily obavy o mezinárodní obchod a menší optimismus ohledně snižování sazeb

Americké akciové indexy oslabily. Dolů je tlačily obavy ohledně obchodních sporů USA s Čínou a dalšími významnými...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Polská vládnoucí strana chystá před volbami velké daňové úlevy
Polská vládnoucí strana chystá před volbami velké daňové úlevy
včera v 18:21

Polská vládnoucí strana chystá před volbami velké daňové úlevy

Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) chystá před podzimními parlamentními volbami rozšíření programu...
Polsko Daně
Evropské burzy v úterý převážně klesly, automobilový sektor ztratil…
Evropské burzy v úterý převážně klesly, automobilový sektor ztratil…
včera v 18:00

Evropské burzy v úterý převážně klesly, automobilový sektor ztratil zhruba procento

Evropské akciové trhy v úterý uzavřely převážně v minusu, když byly pod tlakem geopolitického napětí mezi USA a...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
SSHR: Další testy nepotvrdily kontaminaci ropy v ropovodu Družba
včera v 17:04

SSHR: Další testy nepotvrdily kontaminaci ropy v ropovodu Družba

Další testy a rozbory nepotvrdily novou kontaminaci ropy v ropovodu Družba. S odkazem na informace od petrochemického...
Ropa Komodity
Pražská burza v úterý ztratila 1,5 %, dolů ji stáhly akcie Erste
Pražská burza v úterý ztratila 1,5 %, dolů ji stáhly akcie Erste
včera v 16:45

Pražská burza v úterý ztratila 1,5 %, dolů ji stáhly akcie Erste

Pražská burza zakončila úterní seanci hluboko v červených číslech, index PX spadl o 1,53 % na 1 040,05 bodu. Nedařilo...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Spotřebitelská důvěra v USA klesla nejníže za téměř dva roky
včera v 16:10

Spotřebitelská důvěra v USA klesla nejníže za téměř dva roky

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v červnu klesla na nejnižší úroveň za téměř dva roky. Americké domácnosti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Prodeje nových domů v USA v květnu výrazně klesly
včera v 16:01

Prodeje nových domů v USA v květnu výrazně klesly

Prodeje nových domů v USA se v květnu meziměsíčně snížily o 7,8 % na celoročně přepočítané tempo 626 tisíc jednotek....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Čaputová: Slovensko bude 2 % HDP dávat na obranu v roce 2022
včera v 15:22

Čaputová: Slovensko bude 2 % HDP dávat na obranu v roce 2022

Slovensko své výdaje na obranu už v roce 2022 dostane na dvě procenta hrubého domácího produktu, jak svým členským...
Slovensko
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
včera v 15:10

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v dubnu dosáhl 2,5 %

Ceny domů ve Spojených státech v dubnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Ze světa investičních doporučení (25. června)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (25. června)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Valná hromada ČEZ podle analytiků přinese vášně, překvapení zřejmě ne
Valná hromada ČEZ podle analytiků přinese vášně, překvapení zřejmě ne
včera v 14:16

Valná hromada ČEZ podle analytiků přinese vášně, překvapení zřejmě ne

Středeční valná hromada energetické společnosti ČEZ přinese vášně ze strany minoritních akcionářů a není vůbec...
ČEZ Akcie ČR
AbbVie koupí za 63 miliard USD výrobce botoxu Allergan
AbbVie koupí za 63 miliard USD výrobce botoxu Allergan
včera v 14:03

AbbVie koupí za 63 miliard USD výrobce botoxu Allergan

Americká farmaceutická společnost AbbVie koupí za zhruba 63 miliard USD firmu Allergan, která je známá hlavně výrobou...
Americké akcie Fúze a akvizice
CRIF: V květnu skončilo s podnikáním nejméně lidí od 2010
včera v 13:40

CRIF: V květnu skončilo s podnikáním nejméně lidí od 2010

V květnu začalo podnikat 5 043 fyzických osob a 2 336 jich své podnikání ukončilo. Počet ukončených podnikatelských...
Česká republika Byznys a podnikání
MF: Objem peněz na finančním trhu loni stoupl na 6,5 bilionu Kč
včera v 13:22

MF: Objem peněz na finančním trhu loni stoupl na 6,5 bilionu Kč

Celkový objem peněz umístěných na finančním trhu v Česku loni stoupl o 5,3 procenta na 6,45 bilionu korun. To...
Česká republika
Ruská střední třída se od roku 2014 zmenšila o pětinu
Ruská střední třída se od roku 2014 zmenšila o pětinu
včera v 13:00

Ruská střední třída se od roku 2014 zmenšila o pětinu

Ruská střední třída se od začátku hospodářské krize v Rusku v roce 2014 zmenšila téměř o pětinu. Vyplývá to ze studie...
Rusko
EY: Přímé zahraniční investice loni v ČR klesly o polovinu
včera v 12:32

EY: Přímé zahraniční investice loni v ČR klesly o polovinu

Přímé zahraniční investice v ČR loni klesly o 51 procent. Důvodem je nedostatek pracovníků a rostoucí mzdy. Vyplývá...
Česká republika Investice