Co musíte ráno vědět (29. června)
|

Co musíte ráno vědět (29. června)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo s akciemi na evropských a amerických burzách, jak dopadlo druhé kolo zátěžových testů bank v USA a jaký soudní spor hrozí Elonu Muskovi? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek zpevnily, dařilo se technologickým a finančním titulům

Hlavní akciové indexy v USA uzavřely čtvrteční obchodování v zisku, a to především díky technologickým titulům a bankám. Ty vykompenzovaly ztráty farmaceutických firem, kde investoři znejistěli po ohlášeném vstupu Amazonu na trh s léky. Index Dow stoupl o 0,41 % na 24 216,05 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,62 % na 2 716,31 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,79 % na 7 503,68 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,92 % na 16,85 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 2,84 %. V plusu skončily všechny hlavní sektory s výjimkou energetického odvětví a sektoru veřejných služeb.

Dvouciferné zisky na Wall Street jako důvod k obavám?
Ani zvýšená volatilita, kterou přinesl letošní rok, nevystavila stopku býčímu trendu na amerických burzách. Ceny akcií na Wall Street se přitom v posledních letech zvyšovaly velice rychle. Je to důvod k obavám?

2. Evropské akcie ve čtvrtek převážně klesaly, sestup vedl technologický sektor

Ceny akcií na velkých západoevropských burzách ve čtvrtek převážně klesaly, když se na trh vrátily obavy ze sporů ohledně mezinárodního obchodu. Celoevropský index STOXX Europe 600 uzavřel o zhruba 0,9 % níže než ve středu. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 sestoupil o 0,08 %, německý DAX odepsal 1,39 % a francouzský CAC 40 přišel o 0,97 %. Nejméně se dařilo technologiím, jejichž sektor klesl o 2,64 %.

Procházka tržním hřbitovem
Americké akcie jsou důležitým ukazatelem důvěry investorů ve vývoj ekonomiky. V posledních týdnech a měsících se ale ceny řady dalších ostře sledovaných aktiv vydaly prudčeji "na jih", a to poté, co se na jejich grafech objevily takzvané kříže smrti (linie 50denního klouzavého průměru shora protne linii 200denního klouzavého průměru) a kdy index ekonomických překvapení výrazně klesl.

3. Pražská burza ve čtvrtek uzavřela na zelené nule, růstu bránily akcie ČEZ

Pražská burza ve čtvrtek stagnovala. Index PX sice vzrostl, ale jen o 0,01 % na 1 051,85 bodu. Dařilo se zejména akciím CME nebo Komerční banky. Naopak dolů index stahovaly cenné papíry energetické společnosti ČEZ.  Nejobchodovanější byly ve čtvrtek akcie Komerční banky, jejichž cena se zvýšila o 1,26 % na 926 Kč. Ještě lépe si vedly cenné papíry mediální společnosti CME, které přidaly 1,91 %.

Ponaučení z krize a možnost té příští pohledem šéfa velkého byznysu
Rostoucí inflační tlaky na nákladové straně mohou vyústit v přibrzdění celé ekonomiky. Vláda výrazně a rychle zpřísňuje regulaci v gastronomii, čímž může napomoci k urychlení nástupu příští krize, vysvětlil Luďku Pfeiferovi z poradenské společnosti M.C.TRITON Petr Kovařík, generální ředitel Pivovarů Staropramen. Setkali se v rámci projektu Alter Eko. Premiéru kompletního rozhovoru můžete slyšet každou středu od 15.33 na Českém rozhlasu Plus. Ten je společně s Investičním webem mediálním partnerem projektu.

4. Očekávané události

V noci na pátek bude Japonsko informovat o situaci na trhu práce, inflaci, průmyslové výrobě, zahájené výstavbě, stavebních objednávkách, výrobě aut a spotřebitelské důvěře. Dopoledne Německo přidá zprávu o tržbách maloobchodních prodejců a zprávu o nezaměstnanosti, Británie údaje o vývoji ekonomiky a běžném účtu a Eurostat na trh pošle zprávu o inflaci v eurozóně. Odpoledne vyjdou v USA data o osobních příjmech a výdajích, index nákupních manažerů chicagského Fedu a finální červnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Wells Fargo, JPMorgan a Citigroup smějí zvýšit dividendy, potvrdil Fed. Deutsche Bank druhým kolem zátěžových testů neprošla

Americké finanční ústavy Wells Fargo, JPMorgan Chase a Citigroup smějí zvýšit dividendy, jak navrhly. Americká centrální banka s jejich plány v této oblasti vyjádřila souhlas v druhém kole zátěžových testů. Bankám Goldman Sachs a Morgan Stanley ale Fed nařídil ponechat výplatu peněz přibližně na loňských úrovních a návrhy americké divize Deutsche Bank zamítl. Celkově druhým kolem zátěžových testů prošlo bez námitek Fedu 32 z 35 bank.

6. USA: Růst ekonomiky v prvním kvartálu zpomalil na dvě procenta

Růst ekonomiky Spojených států v prvním čtvrtletí zpomalil na 2 % z 2,9 % v závěru loňského roku. V konečné zprávě to ve čtvrtek uvedlo americké ministerstvo obchodu. Zpřesnilo tak svůj odhad z konce května, podle kterého činil růst ekonomiky přepočtený na celý rok 2,2 procenta.

7. Soud potvrdil pozastavení verdiktu ve sporu Gazpromu s Naftogazem

Švédský odvolací soud ve čtvrtek potvrdil nedávné rozhodnutí, které pozastavuje výkon verdiktu arbitrážního soudu ve sporu ohledně dodávek plynu mezi ruskou společností Gazprom a ukrajinskou firmou Naftogaz. Informovala o tom agentura Reuters. Soudní rozhodnutí ze 13. června brání Naftogazu v jeho snahách o zabavování majetku Gazpromu.

8. Amazon vstupuje na trh s léčivy, kupuje internetovou lékárnu

Americký internetový prodejce Amazon vstupuje na trh s léčivy, kupuje on-line lékárnu PillPack. Cenu transakce Amazon sice nesdělil, jeho krok se ale na trhu už nějakou dobu očekával. PillPack se specializuje na léky na předpis, které pacientům připravuje a rozesílá domů.

9. Apple má druhého dodavatele obrazovek OLED

Displeje OLED pro telefony iPhone bude americké společnosti Apple dodávat vedle firmy Samsung Electronics také LG Display. Apple tak může nejen snížit svou závislost na Samsungu, ale i cenu telefonů, uvedla agentura Bloomberg.

10. Globální hodnota fúzí a akvizic letos láme rekordy

Globální hodnota fúzí a akvizic se v letošním prvním pololetí vyšplhala na rekordních 2,5 bilionu dolarů, což je o 65 % více než ve stejném období loňského roku. Vyplývá to z propočtů společnosti Thomson Reuters. Hodnota obchodů je nominálně největší od počátku záznamů firmy o fúzích a akvizicích v roce 1980.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Elon Musk, jednorožci a copyright

Jak souvisí plynatost módního imaginárního tvora se šéfem Tesly a patentovým právem? Jednoduše. Elon Musk si oblíbil hrnek na kávu s obrázkem elektromobilu poháněného větry jeho majitele - jednorožce.

"Elektrická auta jsou dobrá, protože elektřina má kouzelný původ," stojí na hrnku. Muskovi se to z nějakých důvodů zalíbilo natolik, že nechal obrázek zakomponovat do plochy konzole svých elektromobilů Tesla coby ikonu skicáku.

V tu chvíli se ale ozval autor obrázku i sloganu, výtvarník Tom Edwards z Colorada. "Mám velkou radost, že je můj obrázek v Muskových autech, ale chtěl bych, aby se zachoval správně a řádně mi za to zaplatil," nechal se slyšet. "Jestli mě chce žalovat o peníze, klidně, ale je to trochu chabé," reagoval Musk. "Žádný finanční prospěch z toho nemáme, a pokud to vůbec mělo nějaký efekt, zvedlo mu to prodeje těch hrnků," dodal.

Akcie na většině evropských trhů opět v mínusu, ztráty ale byly…
Akcie na většině evropských trhů opět v mínusu, ztráty ale byly…
18:00

Akcie na většině evropských trhů opět v mínusu, ztráty ale byly minimální

Evropské akcie ve čtvrtek od rána pokračovaly v nastoleném trendu propadů a zpočátku to vypadalo, že ztráty budou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tykačova Sev.en převezme hnědouhelné Počerady od ČEZ už letos
17:22

Tykačova Sev.en převezme hnědouhelné Počerady od ČEZ už letos

Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače převezme od polostátní společnosti ČEZ hnědouhelnou...
Uhlí a koks ČEZ
Bývalý úspěšný designér Applu Jony Ive bude pracovat pro Airbnb
16:56

Bývalý úspěšný designér Applu Jony Ive bude pracovat pro Airbnb

Bývalý designér Applu Jony Ive, který stojí za podobou jeho ikonických přístrojů iPhone, iMac a iPad, bude mít na...
Bydlení Americké akcie Pracovní trh
Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, nedařilo se bankovním titulům
Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, nedařilo se bankovním titulům
16:50

Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, nedařilo se bankovním titulům

Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, index PX stoupl jen o 0,01 procenta na 857,82 bodu. Z hlavních emisí mírně...
Shrnutí obchodování v ČR Akcie ČR
Růst prodejů starších domů v USA zrychlil
16:00

Růst prodejů starších domů v USA zrychlil

Prodeje starších domů ve Spojených státech v září meziměsíčně vzrostly o 9,4 % na celoročně přepočítané tempo 6,54...
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti
MF: Důchodový systém skončil v září v deficitu 30,4 miliardy Kč
15:47

MF: Důchodový systém skončil v září v deficitu 30,4 miliardy Kč

Systém penzí v Česku skončil v září v propadu 30,4 miliardy korun. Za poslední čtvrtletí se schodek víc než...
Česká republika Důchody
Euler Hermes: Počet insolvencí ve světě v roce 2021 stoupne o 31 %
15:46

Euler Hermes: Počet insolvencí ve světě v roce 2021 stoupne o 31 %

Počet insolvencí ve světě v příštím roce stoupne o 31 procent. Nové vlny šíření koronaviru jsou více viditelné v...
Bankrot Světová ekonomika Pojištění
Firma Polyus má na Sibiři největší naleziště zlata na světě
15:13

Firma Polyus má na Sibiři největší naleziště zlata na světě

Největší ruský producent zlata, společnost Polyus, zveřejnil nový odhad rezerv ve svém ložisku Suchoj Log na Sibiři,...
Zlato Komodity
Schodek rozpočtu by podle ekonomů neměl překročit 500 miliard Kč
14:56

Schodek rozpočtu by podle ekonomů neměl překročit 500 miliard Kč

I přes nová opatření vlády proti šíření koronaviru a navazující podpoře ekonomiky by neměl schodek státního rozpočtu...
Česká ekonomika Rozpočet
Počet žádostí o podporu v USA poprvé od března klesl pod 800 tisíc
14:30

Počet žádostí o podporu v USA poprvé od března klesl pod 800 tisíc

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 17. října nově 787 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel
13:33

V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel

Odstávka druhého bloku Jaderné elektrárny Dukovany zahájená koncem září pokračuje podle plánu, epidemie zatím práce...
ČEZ Jaderná energetika Koronavirus
Výsledky American Airlines ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 5,54 USD …
13:06

Výsledky American Airlines ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 5,54 USD (odhad: -5,86 USD), tržby 3,17 miliardy USD (loni: 11,91 miliardy USD, odhad: 2,81 miliardy USD)

Největší světová letecká společnost American Airlines Group ve třetím čtvrtletí vykázala čistou ztrátu 2,4 miliardy...
Americké akcie Doprava Turismus a cestovní ruch
Výsledky Coca-Cola ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0…
12:59

Výsledky Coca-Cola ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0,46 USD), tržby 8,65 miliardy USD (odhad: 8,36 miliardy USD)

Největšímu světovému výrobci nealkoholických nápojů, americké společnosti Coca-Cola, klesl ve třetím čtvrtletí zisk i...
Coca-Cola Výsledková sezóna
Adidas se údajně chystá prodat značku Reebok
12:51

Adidas se údajně chystá prodat značku Reebok

Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas se chystá prodat svou dceřinou americkou značku Reebok. Na svém...
Adidas Sport