Co musíte ráno vědět (29. prosince)

Jak zahájily poslední týden roku akcie v Evropě a ve Spojených státech, jak je na tom průmysl v Japonsku a jak chce povzbudit obchodování s marihuanou telavivská burza? To vše musíte ráno vědět.

Image
Marihuana - ilustrační foto
Obrázek: Thinkstock

1. Americké akcie v pondělí zpevnily, hlavní indexy skončily na nových maximech

Americké akciové indexy v pondělí uzavřely na nových maximech. Přispěl k tomu optimismus ohledně hospodářského oživení. Americký prezident Donald Trump v neděli podepsal soubor stimulačních opatření na pomoc ekonomice USA zasažené pandemií covidu-19, který je spojený s federálním rozpočtem na příští rok. Index Dow si připsal 0,68 % na nové zavírací maximum 30 403,97 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,87 % na nové zavírací maximum 3 735,36 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,74 % na nové zavírací maximum 12 899,42 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,79 % na 21,70 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 0,923 %. Historický rekord posunul Dow na 30 525,56 bodu, S&P 500 na 3 740,51 bodu a Nasdaq Composite na 12 930,89 bodu.

Šest dividendových akcií, na které se mohou investoři spolehnout

Výnosy z držení akcií: Na ocenění záleží

2. Akcie v Evropě v pondělí vzrostly, DAX uzavřel na novém maximu 

Akcie na západoevropských trzích v pondělí navázaly na předvánoční růst a připsaly si čtvrté posílení v řadě. Přijetí dlouho očekávaného stimulačního balíku v USA a dohoda o brexitu mezi EU a Velkou Británií pomohly německému indexu DAX na nové maximum. Francouzský index CAC 40 vzrostl o 1,20 % na 5 588,38 bodu, německý DAX posílil o 1,49 % na 13 790,29 bodu a italský FTSE MIB přidal 0,72 % na 22 288,52 bodu. Panevropský index STOXX Europe 600 v pondělí stoupl o 0,66 % na 398,58 bodu. Na londýnské burze se neobchodovalo.

Fond plný ETF, se kterým vsadíte na ESG

3. Pražská burza v pondělí s růstem o 1,45 % skončila nejvýše za deset měsíců

Pražská burza s podporou globálních trhů v pondělí zakončila obchodní den nejvýše za deset měsíců. Index PX stoupl o 1,45 % na 1 023,40 bodu. Rostly akcie energetické společnosti ČEZ i bank.

Desetkrát o budoucí spotřebě a výrobě elektřiny (nejen) v Česku aneb Bez jádra to půjde jen sotva

4. Očekávané události

V úterý se investoři ve Spojených státech zaměří na index cen domů S&P/Case-Shiller. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Trump podepsal balík stimulačních opatření spojený s rozpočtem

Americký prezident Donald Trump podepsal stimulační balík na pomoc ekonomice zasažené pandemií covidu-19, který je spojen s federálním rozpočtem na příští rok. Šéf Bílého domu stvrzení výdajových opatření oznámil v prohlášení v neděli večer místního času (v noci na pondělí SEČ) skoro týden poté, co balík prošel Kongresem. Prezidentovo váhání vyvolávalo sílící kritiku.

6. Růst průmyslové produkce v Japonsku se v listopadu zastavil

Růst průmyslové výroby v Japonsku se v listopadu po pěti měsících zastavil. Zahraniční poptávku po japonském zboží podkopává vzestup počtu případů nákazy koronavirem. Japonská vláda v pondělí oznámila, že produkce v listopadu stagnovala po čtyřprocentním nárůstu v předchozím měsíci. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali, že růst bude pokračovat. Jeho listopadové tempo odhadovali v průměru na 1,2 %.

7. Průzkum: Německá ekonomika hledí do roku 2021 s optimismem

Německá ekonomika hledí po masivním poklesu způsobeném koronavirem do roku 2021 s optimismem. Podle průzkumu německého hospodářského institutu IW, ze kterého citovala agentura DPA, odhaduje 26 ze 43 odvětví nárůst výroby. Pro mnoho firem a celá odvětví ale příští rok ještě nebude znamenat návrat na úroveň před krizí, zdůrazňuje IW. O něco vyšší produkci očekává podle průzkumu 21 odvětví - jsou mezi nimi strojírenství, elektrotechnický a chemický průmysl.

8. Commerzbank se dohodla s odbory na zrušení 2 300 míst

Německý finanční ústav Commerzbank se dohodl s odbory, že v letech 2021 až 2024 zruší v rámci restrukturalizace 2 300 pracovních míst. Ve čtvrtém čtvrtletí kvůli tomu podle médií zaúčtuje mimořádné náklady 610 milionů eur. Commerzbank má asi 39 000 zaměstnanců.

9. EU a Čína tento týden patrně uzavřou dohodu o investicích

Evropská unie a Čína tento týden patrně uzavřou dohodu o investicích. Společnosti z unijních zemí budou mít lepší přístup na čínský trh, kde se jejich aktiva dočkají lepší ochrany. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na pondělní vyjádření nejmenovaného unijního představitele.

10. Řecko plánuje další předčasnou splátku dluhu u MMF

Řecko plánuje předčasně splatit dalších 3,6 miliardy eur z části svých drahých dluhů u Mezinárodního měnového fondu. Oznámilo to v pondělí řecké ministerstvo financí.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Telavivská burza zřizuje marihuanový benchmark

Telavivská burza zřizuje marihuanový akciový index. Bude v něm devět firem, které mají co do činění s léčivým konopím. Podle agentury Reuters tak chce povzbudit obchodování v rychle se rozvíjejícím, i když ještě ne zcela vyspělém sektoru.

Izrael je vůdčí silou ve výzkumu marihuany. Vláda letos schválila vývoz léčivého konopí, který by mohl do země přilákat stovky milionů dolarů.

Firmy obsažené v novém indexu se primárně zabývají výzkumem, pěstováním, prodejem nebo výrobou konopných produktů a reklamou na ně, uvedla burza v Tel Avivu.

Index má poměrně nízkou tržní kapitalizaci 1,7 miliardy šekelů (11,3 miliardy Kč). Burza nicméně uvedla, že s ním přišla proto, aby udala trend a dala měřítko aktivně spravovaným podílovým fondům, které do tohoto rozvíjejícího se a rostoucího sektoru investují.

Telavivská burza - marihuanový index

Musíte vědět
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat