Co musíte ráno vědět (3. října)
|

Co musíte ráno vědět (3. října)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jakým tempem rostla ve druhém čtvrtletí česká ekonomika a jak se daří vymýtit chudobu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý převážně klesaly, index Dow ale stoupl na nový rekord

Americké akcie v úterý uzavřely smíšeně. Dow Jonesův index se sice vyšplhal na nové rekordní maximum, S&P 500 a Nasdaq Composite ale oslabily, mimo jiné kvůli poklesu ceny akcií internetové společnosti Facebook. Dow si připsal 0,46 % na nové zavírací maximum 26 773,94 bodu (historické intradenní maximum se zvýšilo na 26 824,78 bodu), širší S&P 500 se naopak snížil o 0,04 % na 2 923,43 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,47 % na 7 999,55 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 0,5 % na 12,06 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o zhruba tři bazické body na 3,05 %.

Dr. Zkáza opět varuje: Krize přijde v roce 2020 a může být horší než ta z roku 2008
Svět už nějakou dobu těší synchronizovaný růst globálního hospodářství. Tempo expanze ekonomiky ale bude klesat, jelikož stimuly, mimo jiné v podobě podpůrných opatření centrálních bank, se vyčerpávají. Finanční krize následovaná recesí přijde nejpozději v roce 2020, tvrdí ekonom Nouriel Roubini alias Doktor Zkáza a výkonný šéf konzultační a analytické společnosti Rosa & Roubini Associates Brunello Rosa.

2. Evropské burzy v úterý oslabily, nedařilo se italským bankám

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v červených číslech, když byly pod tlakem politické nejistoty v Itálii a pokračujícího obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou. Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 0,54 % na 381,87 bodu, britský FTSE 100 ztratil 0,28 % na 7 474,55 bodu, francouzský CAC 40 oslabil o 0,71 % na 5 467,89 bodu a německý DAX se snížil o 0,42 % na 12 287,58 bodu. Výrazně klesl zejména bankovní sektor, který do mínusu poslal komentář italského prominentního zákonodárce Claudia Borghiho, podle něhož by byla italská ekonomika v lepším stavu, kdyby nebyla součástí eurozóny.

Střední a východní Evropa: V tomto žebříčku Česko již několik let ztrácí
Společnost Coface každoročně zveřejňuje žebříček 500 největších firem na 12 středoevropských a východoevropských trzích. Česko je pro letošní rok na třetí pozici za Polskem a Maďarskem.

3. Pražská burza v úterý mírně stoupla, akcie Avastu zdražily o více než procento

Pražská burza se v úterý odrazila od ztráty z pondělního obchodování, index PX zpevnil o 0,08 % na 1 099,12 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie energetické skupiny ČEZ, nedařilo se naopak nápojářské Kofole ČeskoSlovensko. Objem obchodů byl s 309 miliony korun výrazně podprůměrný. Akcie polostátní společnosti ČEZ byly nejobchodovanější a stouply o 0,27 % na 567 Kč. Nejvyšší zisk si připsala antivirová společnost Avast, jejíž cenné papíry zdražily o 1,16 % na 87 Kč.

Investorský magazín: Průvodce světem akcií
Pokud máte rádi akcie, aktuální Investorský magazín je přesně pro vás. Svět akcií přibližuje začátečníkům, ale také obohacuje profíkům, kteří nespouštějí oči z vývoje na Wall Street. Své k investování řekne mimo jiné i šéf Amazonu Jeff Bezos a prostor dostanou také demografické trendy a jejich dopady na osobní finance. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na další obchodní týden.

4. Očekávané události

Středa bude patřit indexům nákupních manažerů v sektoru služeb, které vyjdou například pro Japonsko, Německo, Francii, eurozónu či Spojené státy. Evropský statistický úřad Eurostat zveřejní maloobchodní tržby v eurozóně. Spojené státy se pochlubí statistikou tvorby pracovních míst v soukromém sektoru od ADP, ISM indexem nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor a pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádostí o hypotéku a stavu zásob ropy na americkém území. Za řečnický pultík se postaví šéf americké centrální banky Jerome Powell. Výsledky hospodaření za uplynulý kvartál budou ve středu reportovat například společnosti Lennar a Tesco. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst české ekonomiky ve druhém čtvrtletí zpomalil na 2,4 %

Meziroční růst české ekonomiky ve druhém čtvrtletí zpomalil na 2,4 % z 4,1 % v prvním čtvrtletí. Zpřesněný odhad v úterý zveřejnil Český statistický úřad. Tempo růstu HDP zůstalo v případě druhého čtvrtletí stejné jako v odhadu z konce srpna, statistici ale o desetinu procentního bodu snížili růst v prvním čtvrtletí. Mezičtvrtletně vzrostl hrubý domácí produkt o 0,7 %.

6. Na trh pražské burzy START vstoupily firmy Primoco UAV a UDI CEE

Na trhu pražské burzy START, který je určen pro malé a střední podniky, se v úterý při jeho třetím obchodním dnu upsaly akcie společností Primoco UAV a UDI CEE. Celkem tak jsou nyní na tomto trhu čtyři firmy.

7. Těžba ropy v Rusku je na postsovětském maximu

Těžba ropy v Rusku v září stoupla na 11,36 milionu barelů denně z 11,21 milionu barelů denně v srpnu, a dosáhla tak nejvyšší úrovně v postsovětské éře. Vyplývá to z údajů ministerstva energetiky, z nichž čerpala agentura Reuters. K tomuto růstu přispěly zejména vyšší produkce společnosti Rosněfť a projekty se zahraniční účastí.

8. Obří kanadský projekt vývozu LNG má zelenou

Obří kanadský projekt vývozu zkapalněného zemního plynu může být zahájen. Po sedmi letech úsilí investici schválilo všech pět partnerských firem. Oznámil to v úterý jejich společný podnik LNG Canada. Ve světovém měřítku jde o první nový projekt svého druhu od roku 2013 a největší jednotlivou investici do infrastruktury v historii Kanady, napsala agentura Reuters. Stavba začne ihned, vývoz plynu má být zahájen do roku 2025.

9. Do rady ČNB údajně nastoupí Babišův poradce Michl

Členem nejvyššího orgánu České národní banky, bankovní rady, se údajně stane poradce premiéra Andreje Babiše Aleš Michl. Na základě informací z anonymních zdrojů to v úterý uvedl deník Lidové noviny. Michl podle deníku asi nahradí viceguvernéra ČNB Mojmíra Hampla, který spolu s viceguvernérem Vladimírem Tomšíkem z funkce odejde koncem listopadu. Členy vedení ČNB jmenuje prezident.

10. Ministři financí EU potvrdili možnost obecné reverse charge

Ministři financí zemí Evropské unie se v úterý shodli na pravidlech, která státům EU umožní v boji s daňovými úniky používat obecný systém přenesené daňové povinnosti známý jako reverse charge. O takovou možnost velmi stála Česká republika, věc ještě jako ministr financí v EU dlouhodobě prosazoval nynější premiér Andrej Babiš.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Více než polovina civilizace již patří do střední třídy

Vůbec poprvé již polovina civilizace není chudá nebo náchylná na to, že se propadne do chudoby. Podle zprávy neziskové organizace World Data Lab více než polovina světové populace žije v domácnosti, která vydělává dost na to, aby byla považována za střední nebo vyšší třídu. Každou sekundu se do této skupiny zařadí pět lidí. Za rapidním růstem stojí hlavně Asie.

Podle výpočtů WDL provedených v září nyní žije 3,8 miliardy lidí v domácnostech s tak vysokými výdaji, které nejsou nutné pro základní provoz domácnosti, že mohou být považovaní za střední třídu nebo bohaté. Z toho 3,59 miliardy jich patří do střední třídy.

Podle provozního ředitele WDL Kristofera Hamela bude mít tato změna významný hospodářský a politický dopad, protože lidé budou náročnější na podniky a na vlády. "Tento mezník je důležitý, protože střední třída je pohonem moderních ekonomik," prohlásil. Upozornil, že zhruba polovina globální ekonomické poptávky je tvořena spotřebou domácností.

WDL zahrnuje do střední třídy domácnosti, které utrácejí 11 až 110 dolarů na osobu denně podle parity kupní síly z roku 2011. Toto měřítko používá mnoho organizací a vlád, včetně Indie a Mexika.

Do roku 2030 by se počet lidí ve střední třídě měl zvýšit na 5,3 miliardy. Téměř 90 % nových členů střední třídy má pocházet z Asie. Malý růst by měla zažít také Afrika.

Lagardeová: Centrální banky by měly vydávat digitální měny
Lagardeová: Centrální banky by měly vydávat digitální měny
před 43 minutami

Lagardeová: Centrální banky by měly vydávat digitální měny

Centrální banky po celém světě by měly zvážit vydávání digitálních měn v zájmu bezpečnosti transakcí těmito...
Kryptoměny Centrální banky
Ropný medvěd úřaduje
před hodinou

Ropný medvěd úřaduje

Napětí na ropném trhu narůstá, severoamerická ropa Brent v úterý ztratila 7 %. OPEC vnímá riziko možného převisu...
Ropa Ropa Brent Komodity
Franks (MMF): Ekonomická situace se proti minulosti zásadně zlepšila
před hodinou

Franks (MMF): Ekonomická situace se proti minulosti zásadně zlepšila

Za posledních 70 letech se globální ekonomická situace zásadně zlepšila, úspěchy byly ovlivněny mnoha faktory. Řekl...
Světová ekonomika Mezinárodní měnový fond
ČEZ vydá dluhopisy v objemu 500 milionů eur
před hodinou

ČEZ vydá dluhopisy v objemu 500 milionů eur

Energetická skupina ČEZ oznámila, že 21. listopadu (očekávané datum) vydá dluhopisy v objemu 500 milionů eur s emisní...
ČEZ Firemní dluhopisy Akcie ČR
Akcie operátora O2 budou vyřazeny z indexu MSCI Czech Republic
11:22

Akcie operátora O2 budou vyřazeny z indexu MSCI Czech Republic

Správce akciových indexů MSCI oznámil, že při pravidelném rebalancování vyřadí společnost O2 Czech Republic z...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Indexy
Eurozóna: Průmyslová výroba v září meziročně stoupla o 0,9 %
11:15

Eurozóna: Průmyslová výroba v září meziročně stoupla o 0,9 %

Průmyslová výroba ve společenství zemí platících eurem v září meziročně vzrostla o 0,9 %. Čekal se růst o 0,3 % po 0...
Eurozóna Evropská ekonomika
Evropský parlament bude hlasovat o nové regulaci cen v oblasti volání…
11:07

Evropský parlament bude hlasovat o nové regulaci cen v oblasti volání a SMS

Evropský parlament bude ve středu hlasovat o nové regulaci cen v oblasti volání a textových zpráv. Ta by měla platit...
Telekomunikace Regulace Evropská unie
Růst ekonomiky eurozóny i EU ve třetím čtvrtletí zpomalil
11:01

Růst ekonomiky eurozóny i EU ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tempo růstu ekonomiky eurozóny i celé Evropské unie ve třetím čtvrtletí zpomalilo, potvrdil ve středu evropský...
Evropská ekonomika HDP Hospodářský růst
IEA: Globální trh s ropou se příští rok dostane do přebytku
IEA: Globální trh s ropou se příští rok dostane do přebytku
10:44

IEA: Globální trh s ropou se příští rok dostane do přebytku

Globální trh s ropou se příští rok dostane do přebytku. Nabídka převýší poptávku zejména proto, že vytrvalý růst...
Ropa Komodity
Asijské akcie v polovině týdne klesly, japonská ekonomika ve…
Asijské akcie v polovině týdne klesly, japonská ekonomika ve…
10:30

Asijské akcie v polovině týdne klesly, japonská ekonomika ve čtvrtletí klesla o 1,2 %

Asijské akciové trhy zakončily středeční obchodování v negativním pásmu, když se investoři soustředili na pokračující...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Rakouská Raiffeisen Bank zvýšila čtvrtletní zisk o 29 procent
Rakouská Raiffeisen Bank zvýšila čtvrtletní zisk o 29 procent
10:15

Rakouská Raiffeisen Bank zvýšila čtvrtletní zisk o 29 procent

Rakouská bankovní skupina Raiffeisen Bank International ve třetím čtvrtletí zvýšila čistý zisk o 29 procent na 417...
Rakousko Raiffeisen Evropské akcie
Růst slovenské ekonomiky ve 3. čtvrtletí zpomalil na 1,1 procenta
Růst slovenské ekonomiky ve 3. čtvrtletí zpomalil na 1,1 procenta
10:01

Růst slovenské ekonomiky ve 3. čtvrtletí zpomalil na 1,1 procenta

Slovenská ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o 1,1 procenta. Ve srovnáním s druhým...
Slovensko HDP Hospodářský růst
Ranní analytická poznámka (14. listopadu): Akcie na rozcestí?
09:50

Ranní analytická poznámka (14. listopadu): Akcie na rozcestí?

Zámořské akciové trhy v úterý nabídly nemastnou neslanou seanci. Opět se nedařilo Applu, kolem nějž se vyrojily...
Analytici ČS Jan Šumbera Americké akcie
Zisk RWE za tři čtvrtletí klesl, rival E.ON naopak zisk zvýšil
Zisk RWE za tři čtvrtletí klesl, rival E.ON naopak zisk zvýšil
09:46

Zisk RWE za tři čtvrtletí klesl, rival E.ON naopak zisk zvýšil

Německé energetické společnosti RWE klesl za devět měsíců letošního roku zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA)...
RWE E.ON Německo
Ekonomika ve 3. čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,3 %
09:31

Ekonomika ve 3. čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,3 %

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,3 procenta, oproti předchozímu čtvrtletí stoupl...
Česká ekonomika Česká republika HDP
NYT: Premiéra Austrálie překvapila tajná obchodní dohoda s Čínou
09:00

NYT: Premiéra Austrálie překvapila tajná obchodní dohoda s Čínou

Australského premiéra Scotta Morrisona nepříjemně překvapily zprávy, že vláda federálního státu Viktorie potichu...
Austrálie Čína Mezinárodní obchod
Německá ekonomika ve 3. čtvrtletí poprvé po třech letech klesla
Německá ekonomika ve 3. čtvrtletí poprvé po třech letech klesla
08:24

Německá ekonomika ve 3. čtvrtletí poprvé po třech letech klesla

Německá ekonomika ve třetím čtvrtletím klesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,2 procenta. Zaznamenala tak...
Německo HDP Hospodářský růst
Růžový diamant Pink Legacy se vydražil za rekordní částku
včera v 23:06

Růžový diamant Pink Legacy se vydražil za rekordní částku

Růžový diamant Pink Legacy, který má téměř 19 karátů, se v aukční síni Christie's v Ženevě vydražil za 50,375 milionu...
Diamanty Komodity