Co musíte ráno vědět (3. října)
|

Co musíte ráno vědět (3. října)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jakým tempem rostla ve druhém čtvrtletí česká ekonomika a jak se daří vymýtit chudobu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý převážně klesaly, index Dow ale stoupl na nový rekord

Americké akcie v úterý uzavřely smíšeně. Dow Jonesův index se sice vyšplhal na nové rekordní maximum, S&P 500 a Nasdaq Composite ale oslabily, mimo jiné kvůli poklesu ceny akcií internetové společnosti Facebook. Dow si připsal 0,46 % na nové zavírací maximum 26 773,94 bodu (historické intradenní maximum se zvýšilo na 26 824,78 bodu), širší S&P 500 se naopak snížil o 0,04 % na 2 923,43 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,47 % na 7 999,55 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 0,5 % na 12,06 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o zhruba tři bazické body na 3,05 %.

Dr. Zkáza opět varuje: Krize přijde v roce 2020 a může být horší než ta z roku 2008
Svět už nějakou dobu těší synchronizovaný růst globálního hospodářství. Tempo expanze ekonomiky ale bude klesat, jelikož stimuly, mimo jiné v podobě podpůrných opatření centrálních bank, se vyčerpávají. Finanční krize následovaná recesí přijde nejpozději v roce 2020, tvrdí ekonom Nouriel Roubini alias Doktor Zkáza a výkonný šéf konzultační a analytické společnosti Rosa & Roubini Associates Brunello Rosa.

2. Evropské burzy v úterý oslabily, nedařilo se italským bankám

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v červených číslech, když byly pod tlakem politické nejistoty v Itálii a pokračujícího obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou. Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 0,54 % na 381,87 bodu, britský FTSE 100 ztratil 0,28 % na 7 474,55 bodu, francouzský CAC 40 oslabil o 0,71 % na 5 467,89 bodu a německý DAX se snížil o 0,42 % na 12 287,58 bodu. Výrazně klesl zejména bankovní sektor, který do mínusu poslal komentář italského prominentního zákonodárce Claudia Borghiho, podle něhož by byla italská ekonomika v lepším stavu, kdyby nebyla součástí eurozóny.

Střední a východní Evropa: V tomto žebříčku Česko již několik let ztrácí
Společnost Coface každoročně zveřejňuje žebříček 500 největších firem na 12 středoevropských a východoevropských trzích. Česko je pro letošní rok na třetí pozici za Polskem a Maďarskem.

3. Pražská burza v úterý mírně stoupla, akcie Avastu zdražily o více než procento

Pražská burza se v úterý odrazila od ztráty z pondělního obchodování, index PX zpevnil o 0,08 % na 1 099,12 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie energetické skupiny ČEZ, nedařilo se naopak nápojářské Kofole ČeskoSlovensko. Objem obchodů byl s 309 miliony korun výrazně podprůměrný. Akcie polostátní společnosti ČEZ byly nejobchodovanější a stouply o 0,27 % na 567 Kč. Nejvyšší zisk si připsala antivirová společnost Avast, jejíž cenné papíry zdražily o 1,16 % na 87 Kč.

Investorský magazín: Průvodce světem akcií
Pokud máte rádi akcie, aktuální Investorský magazín je přesně pro vás. Svět akcií přibližuje začátečníkům, ale také obohacuje profíkům, kteří nespouštějí oči z vývoje na Wall Street. Své k investování řekne mimo jiné i šéf Amazonu Jeff Bezos a prostor dostanou také demografické trendy a jejich dopady na osobní finance. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na další obchodní týden.

4. Očekávané události

Středa bude patřit indexům nákupních manažerů v sektoru služeb, které vyjdou například pro Japonsko, Německo, Francii, eurozónu či Spojené státy. Evropský statistický úřad Eurostat zveřejní maloobchodní tržby v eurozóně. Spojené státy se pochlubí statistikou tvorby pracovních míst v soukromém sektoru od ADP, ISM indexem nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor a pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádostí o hypotéku a stavu zásob ropy na americkém území. Za řečnický pultík se postaví šéf americké centrální banky Jerome Powell. Výsledky hospodaření za uplynulý kvartál budou ve středu reportovat například společnosti Lennar a Tesco. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst české ekonomiky ve druhém čtvrtletí zpomalil na 2,4 %

Meziroční růst české ekonomiky ve druhém čtvrtletí zpomalil na 2,4 % z 4,1 % v prvním čtvrtletí. Zpřesněný odhad v úterý zveřejnil Český statistický úřad. Tempo růstu HDP zůstalo v případě druhého čtvrtletí stejné jako v odhadu z konce srpna, statistici ale o desetinu procentního bodu snížili růst v prvním čtvrtletí. Mezičtvrtletně vzrostl hrubý domácí produkt o 0,7 %.

6. Na trh pražské burzy START vstoupily firmy Primoco UAV a UDI CEE

Na trhu pražské burzy START, který je určen pro malé a střední podniky, se v úterý při jeho třetím obchodním dnu upsaly akcie společností Primoco UAV a UDI CEE. Celkem tak jsou nyní na tomto trhu čtyři firmy.

7. Těžba ropy v Rusku je na postsovětském maximu

Těžba ropy v Rusku v září stoupla na 11,36 milionu barelů denně z 11,21 milionu barelů denně v srpnu, a dosáhla tak nejvyšší úrovně v postsovětské éře. Vyplývá to z údajů ministerstva energetiky, z nichž čerpala agentura Reuters. K tomuto růstu přispěly zejména vyšší produkce společnosti Rosněfť a projekty se zahraniční účastí.

8. Obří kanadský projekt vývozu LNG má zelenou

Obří kanadský projekt vývozu zkapalněného zemního plynu může být zahájen. Po sedmi letech úsilí investici schválilo všech pět partnerských firem. Oznámil to v úterý jejich společný podnik LNG Canada. Ve světovém měřítku jde o první nový projekt svého druhu od roku 2013 a největší jednotlivou investici do infrastruktury v historii Kanady, napsala agentura Reuters. Stavba začne ihned, vývoz plynu má být zahájen do roku 2025.

9. Do rady ČNB údajně nastoupí Babišův poradce Michl

Členem nejvyššího orgánu České národní banky, bankovní rady, se údajně stane poradce premiéra Andreje Babiše Aleš Michl. Na základě informací z anonymních zdrojů to v úterý uvedl deník Lidové noviny. Michl podle deníku asi nahradí viceguvernéra ČNB Mojmíra Hampla, který spolu s viceguvernérem Vladimírem Tomšíkem z funkce odejde koncem listopadu. Členy vedení ČNB jmenuje prezident.

10. Ministři financí EU potvrdili možnost obecné reverse charge

Ministři financí zemí Evropské unie se v úterý shodli na pravidlech, která státům EU umožní v boji s daňovými úniky používat obecný systém přenesené daňové povinnosti známý jako reverse charge. O takovou možnost velmi stála Česká republika, věc ještě jako ministr financí v EU dlouhodobě prosazoval nynější premiér Andrej Babiš.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Více než polovina civilizace již patří do střední třídy

Vůbec poprvé již polovina civilizace není chudá nebo náchylná na to, že se propadne do chudoby. Podle zprávy neziskové organizace World Data Lab více než polovina světové populace žije v domácnosti, která vydělává dost na to, aby byla považována za střední nebo vyšší třídu. Každou sekundu se do této skupiny zařadí pět lidí. Za rapidním růstem stojí hlavně Asie.

Podle výpočtů WDL provedených v září nyní žije 3,8 miliardy lidí v domácnostech s tak vysokými výdaji, které nejsou nutné pro základní provoz domácnosti, že mohou být považovaní za střední třídu nebo bohaté. Z toho 3,59 miliardy jich patří do střední třídy.

Podle provozního ředitele WDL Kristofera Hamela bude mít tato změna významný hospodářský a politický dopad, protože lidé budou náročnější na podniky a na vlády. "Tento mezník je důležitý, protože střední třída je pohonem moderních ekonomik," prohlásil. Upozornil, že zhruba polovina globální ekonomické poptávky je tvořena spotřebou domácností.

WDL zahrnuje do střední třídy domácnosti, které utrácejí 11 až 110 dolarů na osobu denně podle parity kupní síly z roku 2011. Toto měřítko používá mnoho organizací a vlád, včetně Indie a Mexika.

Do roku 2030 by se počet lidí ve střední třídě měl zvýšit na 5,3 miliardy. Téměř 90 % nových členů střední třídy má pocházet z Asie. Malý růst by měla zažít také Afrika.

Čína koupí od Airbusu 300 letadel
18:35

Čína koupí od Airbusu 300 letadel

Evropský výrobce letadel Airbus podepsal s čínskou společností China Aviation Supplies Holding Company dohodu o...
Čína Airbus (EADS) Evropské akcie
Evropské akcie v úvodu týdne oslabily, akcie koncernu Bayer zlevnily…
Evropské akcie v úvodu týdne oslabily, akcie koncernu Bayer zlevnily…
18:00

Evropské akcie v úvodu týdne oslabily, akcie koncernu Bayer zlevnily o necelá 3 %

Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodování v minusu. Dolů je poslaly obavy z globálního ekonomického...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Trh s kryptoměnami v úvodu týdne klesá
17:15

Trh s kryptoměnami v úvodu týdne klesá

Nejpopulárnější digitální měny se v pondělí pohybují v červených číslech. Bitcoin se kolem 17.00 SEČ podle serveru...
Kryptoměny Bitcoin
Kofola ČeskoSlovensko loni vydělala 312,3 milionu Kč, tržby jí…
Kofola ČeskoSlovensko loni vydělala 312,3 milionu Kč, tržby jí…
17:10

Kofola ČeskoSlovensko loni vydělala 312,3 milionu Kč, tržby jí meziročně vzrostly o 2,2 %

Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko vykázala za loňský rok čistý zisk 312,3 milionu Kč. V předloňském roce...
Kofola ČeskoSlovensko Akcie ČR Výsledková sezóna
Pražská burza v úvodu týdne klesla, akcie společnosti CME však…
Pražská burza v úvodu týdne klesla, akcie společnosti CME však…
16:45

Pražská burza v úvodu týdne klesla, akcie společnosti CME však zdražily o více než 5 %

Pražská burza uzavřela pondělní obchodování v negativním pásmu, když index PX ztratil 0,28 % na 1 076,33 bodu. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ze světa investičních doporučení (25. března)
16:00

Ze světa investičních doporučení (25. března)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
CME zvažuje majetkové změny včetně prodeje celé společnosti
CME zvažuje majetkové změny včetně prodeje celé společnosti
15:47

CME zvažuje majetkové změny včetně prodeje celé společnosti

Společnost Central European Media Enterprises (CME), která provozuje i českou TV Nova, zahájila přezkum strategických...
CME (CETV) Akcie ČR Americké akcie
Ruský rubl po zveřejnění závěrů Muellerovy zprávy posiluje
14:59

Ruský rubl po zveřejnění závěrů Muellerovy zprávy posiluje

Ruský rubl v pondělí zamířil vzhůru po zprávě o výsledcích pátrání amerického vyšetřovatele Roberta Muellera, která...
Ruský rubl Americký dolar Měny
Nintendo chystá dvě nové konzole Switch
14:13

Nintendo chystá dvě nové konzole Switch

Japonská společnost Nintendo hodlá letos v létě představit dvě nové verze herní konzole Switch. S odvoláním na zdroje...
Japonské akcie Zábava a zábavní průmysl
NABE: Ekonomové čekají zpomalení hospodářského růstu v USA
NABE: Ekonomové čekají zpomalení hospodářského růstu v USA
13:50

NABE: Ekonomové čekají zpomalení hospodářského růstu v USA

Hospodářský růst ve Spojených státech bude podle ekonomů v letošním a příštím roce zpomalovat, ačkoli administrativa...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Hospodářský růst
EK: EU je připravena na stále pravděpodobnější brexit bez dohody
13:17

EK: EU je připravena na stále pravděpodobnější brexit bez dohody

Odchod Velké Británie z EU k 12. dubnu bez jakékoliv dohody je podle Evropské komise "čím dál pravděpodobnější", unie...
Evropská unie Spojené království
Nike dostala od EK pokutu, omezovala prodej výrobků s logy klubů
Nike dostala od EK pokutu, omezovala prodej výrobků s logy klubů
12:01

Nike dostala od EK pokutu, omezovala prodej výrobků s logy klubů

Evropská komise v pondělí rozhodla o pokutě ve výši 12,5 milionu eur pro společnost Nike za omezování přeshraničního...
Nike Evropská unie
Volby prezidenta ovlivní na Ukrajině i budoucnost trhu
11:21

Volby prezidenta ovlivní na Ukrajině i budoucnost trhu

Nadcházející neděli bude na Ukrajině zvolen nový prezident. Toto hlasování bude mít i značný vliv na budoucnost...
Ukrajina Volby
Uber údajně koupí konkurenta z Dubaje Careem za 3,1 miliardy USD
Uber údajně koupí konkurenta z Dubaje Careem za 3,1 miliardy USD
11:02

Uber údajně koupí konkurenta z Dubaje Careem za 3,1 miliardy USD

Provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies se chystá koupit konkurenta ze Středního východu Careem za 3,1...
Uber Fúze a akvizice
České stavebnictví letos vzroste o 3,2 %, odhadují stavební firmy
10:46

České stavebnictví letos vzroste o 3,2 %, odhadují stavební firmy

České stavebnictví letos meziročně vzroste o 3,2 procenta, příští rok si polepší o 1,7 procenta. Vyplývá to ze studie...
Česká republika Stavebnictví
Asijské burzy v pondělí výrazně klesly kvůli obavám ze zpomalení…
Asijské burzy v pondělí výrazně klesly kvůli obavám ze zpomalení…
10:30

Asijské burzy v pondělí výrazně klesly kvůli obavám ze zpomalení globálního růstu

Asijské akciové trhy zakončily pondělní obchodování hluboko v negativním pásmu, když je dolů tlačily obavy z...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii