Co musíte ráno vědět (3. října)
|

Co musíte ráno vědět (3. října)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jakým tempem rostla ve druhém čtvrtletí česká ekonomika a jak se daří vymýtit chudobu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý převážně klesaly, index Dow ale stoupl na nový rekord

Americké akcie v úterý uzavřely smíšeně. Dow Jonesův index se sice vyšplhal na nové rekordní maximum, S&P 500 a Nasdaq Composite ale oslabily, mimo jiné kvůli poklesu ceny akcií internetové společnosti Facebook. Dow si připsal 0,46 % na nové zavírací maximum 26 773,94 bodu (historické intradenní maximum se zvýšilo na 26 824,78 bodu), širší S&P 500 se naopak snížil o 0,04 % na 2 923,43 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,47 % na 7 999,55 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 0,5 % na 12,06 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o zhruba tři bazické body na 3,05 %.

Dr. Zkáza opět varuje: Krize přijde v roce 2020 a může být horší než ta z roku 2008
Svět už nějakou dobu těší synchronizovaný růst globálního hospodářství. Tempo expanze ekonomiky ale bude klesat, jelikož stimuly, mimo jiné v podobě podpůrných opatření centrálních bank, se vyčerpávají. Finanční krize následovaná recesí přijde nejpozději v roce 2020, tvrdí ekonom Nouriel Roubini alias Doktor Zkáza a výkonný šéf konzultační a analytické společnosti Rosa & Roubini Associates Brunello Rosa.

2. Evropské burzy v úterý oslabily, nedařilo se italským bankám

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v červených číslech, když byly pod tlakem politické nejistoty v Itálii a pokračujícího obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou. Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 0,54 % na 381,87 bodu, britský FTSE 100 ztratil 0,28 % na 7 474,55 bodu, francouzský CAC 40 oslabil o 0,71 % na 5 467,89 bodu a německý DAX se snížil o 0,42 % na 12 287,58 bodu. Výrazně klesl zejména bankovní sektor, který do mínusu poslal komentář italského prominentního zákonodárce Claudia Borghiho, podle něhož by byla italská ekonomika v lepším stavu, kdyby nebyla součástí eurozóny.

Střední a východní Evropa: V tomto žebříčku Česko již několik let ztrácí
Společnost Coface každoročně zveřejňuje žebříček 500 největších firem na 12 středoevropských a východoevropských trzích. Česko je pro letošní rok na třetí pozici za Polskem a Maďarskem.

3. Pražská burza v úterý mírně stoupla, akcie Avastu zdražily o více než procento

Pražská burza se v úterý odrazila od ztráty z pondělního obchodování, index PX zpevnil o 0,08 % na 1 099,12 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie energetické skupiny ČEZ, nedařilo se naopak nápojářské Kofole ČeskoSlovensko. Objem obchodů byl s 309 miliony korun výrazně podprůměrný. Akcie polostátní společnosti ČEZ byly nejobchodovanější a stouply o 0,27 % na 567 Kč. Nejvyšší zisk si připsala antivirová společnost Avast, jejíž cenné papíry zdražily o 1,16 % na 87 Kč.

Investorský magazín: Průvodce světem akcií
Pokud máte rádi akcie, aktuální Investorský magazín je přesně pro vás. Svět akcií přibližuje začátečníkům, ale také obohacuje profíkům, kteří nespouštějí oči z vývoje na Wall Street. Své k investování řekne mimo jiné i šéf Amazonu Jeff Bezos a prostor dostanou také demografické trendy a jejich dopady na osobní finance. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na další obchodní týden.

4. Očekávané události

Středa bude patřit indexům nákupních manažerů v sektoru služeb, které vyjdou například pro Japonsko, Německo, Francii, eurozónu či Spojené státy. Evropský statistický úřad Eurostat zveřejní maloobchodní tržby v eurozóně. Spojené státy se pochlubí statistikou tvorby pracovních míst v soukromém sektoru od ADP, ISM indexem nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor a pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádostí o hypotéku a stavu zásob ropy na americkém území. Za řečnický pultík se postaví šéf americké centrální banky Jerome Powell. Výsledky hospodaření za uplynulý kvartál budou ve středu reportovat například společnosti Lennar a Tesco. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst české ekonomiky ve druhém čtvrtletí zpomalil na 2,4 %

Meziroční růst české ekonomiky ve druhém čtvrtletí zpomalil na 2,4 % z 4,1 % v prvním čtvrtletí. Zpřesněný odhad v úterý zveřejnil Český statistický úřad. Tempo růstu HDP zůstalo v případě druhého čtvrtletí stejné jako v odhadu z konce srpna, statistici ale o desetinu procentního bodu snížili růst v prvním čtvrtletí. Mezičtvrtletně vzrostl hrubý domácí produkt o 0,7 %.

6. Na trh pražské burzy START vstoupily firmy Primoco UAV a UDI CEE

Na trhu pražské burzy START, který je určen pro malé a střední podniky, se v úterý při jeho třetím obchodním dnu upsaly akcie společností Primoco UAV a UDI CEE. Celkem tak jsou nyní na tomto trhu čtyři firmy.

7. Těžba ropy v Rusku je na postsovětském maximu

Těžba ropy v Rusku v září stoupla na 11,36 milionu barelů denně z 11,21 milionu barelů denně v srpnu, a dosáhla tak nejvyšší úrovně v postsovětské éře. Vyplývá to z údajů ministerstva energetiky, z nichž čerpala agentura Reuters. K tomuto růstu přispěly zejména vyšší produkce společnosti Rosněfť a projekty se zahraniční účastí.

8. Obří kanadský projekt vývozu LNG má zelenou

Obří kanadský projekt vývozu zkapalněného zemního plynu může být zahájen. Po sedmi letech úsilí investici schválilo všech pět partnerských firem. Oznámil to v úterý jejich společný podnik LNG Canada. Ve světovém měřítku jde o první nový projekt svého druhu od roku 2013 a největší jednotlivou investici do infrastruktury v historii Kanady, napsala agentura Reuters. Stavba začne ihned, vývoz plynu má být zahájen do roku 2025.

9. Do rady ČNB údajně nastoupí Babišův poradce Michl

Členem nejvyššího orgánu České národní banky, bankovní rady, se údajně stane poradce premiéra Andreje Babiše Aleš Michl. Na základě informací z anonymních zdrojů to v úterý uvedl deník Lidové noviny. Michl podle deníku asi nahradí viceguvernéra ČNB Mojmíra Hampla, který spolu s viceguvernérem Vladimírem Tomšíkem z funkce odejde koncem listopadu. Členy vedení ČNB jmenuje prezident.

10. Ministři financí EU potvrdili možnost obecné reverse charge

Ministři financí zemí Evropské unie se v úterý shodli na pravidlech, která státům EU umožní v boji s daňovými úniky používat obecný systém přenesené daňové povinnosti známý jako reverse charge. O takovou možnost velmi stála Česká republika, věc ještě jako ministr financí v EU dlouhodobě prosazoval nynější premiér Andrej Babiš.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Více než polovina civilizace již patří do střední třídy

Vůbec poprvé již polovina civilizace není chudá nebo náchylná na to, že se propadne do chudoby. Podle zprávy neziskové organizace World Data Lab více než polovina světové populace žije v domácnosti, která vydělává dost na to, aby byla považována za střední nebo vyšší třídu. Každou sekundu se do této skupiny zařadí pět lidí. Za rapidním růstem stojí hlavně Asie.

Podle výpočtů WDL provedených v září nyní žije 3,8 miliardy lidí v domácnostech s tak vysokými výdaji, které nejsou nutné pro základní provoz domácnosti, že mohou být považovaní za střední třídu nebo bohaté. Z toho 3,59 miliardy jich patří do střední třídy.

Podle provozního ředitele WDL Kristofera Hamela bude mít tato změna významný hospodářský a politický dopad, protože lidé budou náročnější na podniky a na vlády. "Tento mezník je důležitý, protože střední třída je pohonem moderních ekonomik," prohlásil. Upozornil, že zhruba polovina globální ekonomické poptávky je tvořena spotřebou domácností.

WDL zahrnuje do střední třídy domácnosti, které utrácejí 11 až 110 dolarů na osobu denně podle parity kupní síly z roku 2011. Toto měřítko používá mnoho organizací a vlád, včetně Indie a Mexika.

Do roku 2030 by se počet lidí ve střední třídě měl zvýšit na 5,3 miliardy. Téměř 90 % nových členů střední třídy má pocházet z Asie. Malý růst by měla zažít také Afrika.

Evropské burzy v polovině pracovního týdne stouply, čekalo se na…
Evropské burzy v polovině pracovního týdne stouply, čekalo se na…
18:00

Evropské burzy v polovině pracovního týdne stouply, čekalo se na vývoj dění v Británii

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování převážně v zelených číslech, když investoři čekali na výsledek...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
ČR požádalo unii o možnost využívat systém tzv. reverse charge
17:04

ČR požádalo unii o možnost využívat systém tzv. reverse charge

Česká republika v souvislosti s bojem proti daňovým únikům požádala Evropskou komisi o možnost zavést systém...
Česká republika Evropská unie Daně
Pražská burza ve středu uzavřela v plusu, dařilo se finančním titulům
Pražská burza ve středu uzavřela v plusu, dařilo se finančním titulům
16:45

Pražská burza ve středu uzavřela v plusu, dařilo se finančním titulům

Pražská burza ve středu navázala na zisk z úterního obchodování, když index PX zpevnil o 1,49 % na 1 019 bodů. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Asociace: Tvrdý brexit může ovlivnit 40 000 Čechů v Británii
Asociace: Tvrdý brexit může ovlivnit 40 000 Čechů v Británii
16:17

Asociace: Tvrdý brexit může ovlivnit 40 000 Čechů v Británii

Takzvaný tvrdý brexit by měl výrazný vliv na všechny sektory britské ekonomiky a potenciálně by vystoupení Británie z...
Spojené království Evropská unie Mezinárodní obchod
EPH plánuje v Británii zařízení na energetické využití odpadů
15:55

EPH plánuje v Británii zařízení na energetické využití odpadů

Energetický a průmyslový holding podnikatele Daniela Křetínského plánuje v Británii postavit zařízení na energetické...
Spojené království Energetika
Trh s kryptoměnami ve středu převážně klesá
15:23

Trh s kryptoměnami ve středu převážně klesá

Digitální měny se v polovině pracovního týdne pohybují v červených číslech. Bitcoin podle serveru coinmarketcap.com...
Kryptoměny Bitcoin
Ze světa investičních doporučení (16. ledna)
15:00

Ze světa investičních doporučení (16. ledna)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
HDP na osobu je v Praze dvakrát vyšší než v ostatních krajích
14:47

HDP na osobu je v Praze dvakrát vyšší než v ostatních krajích

Na každého obyvatele České republiky v roce 2017 připadalo v průměru 476 628 korun hrubého domácího produktu, o...
HDP Česká republika empty
USA: Index dovozních cen v prosinci meziročně klesl o 0,6 %, index…
14:30

USA: Index dovozních cen v prosinci meziročně klesl o 0,6 %, index vývozních cen se zvýšil o 1,1 %

Americký index dovozních cen se v prosinci meziročně snížil o 0,6 % po růstu o 0,7 % v listopadu. Index vývozních cen...
Mezinárodní obchod Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
Eurotunnel se připravuje na možný brexit bez dohody
14:01

Eurotunnel se připravuje na možný brexit bez dohody

Společnost Eurotunnel, která provozuje železniční spojení mezi Británií a kontinentální Evropou pod kanálem La Manche...
Spojené království
Banka Goldman Sachs se ve čtvrtém čtvrtletí vrátila k zisku
Banka Goldman Sachs se ve čtvrtém čtvrtletí vrátila k zisku
13:40

Banka Goldman Sachs se ve čtvrtém čtvrtletí vrátila k zisku

Americká banka Goldman Sachs ve čtvrtém čtvrtletí hospodařila se ziskem 2,32 miliardy dolarů po ztrátě 2,14 miliardy...
Goldman Sachs Americké banky Banky
Německý autoprůmysl i další odvětví varují před tvrdým brexitem
Německý autoprůmysl i další odvětví varují před tvrdým brexitem
13:26

Německý autoprůmysl i další odvětví varují před tvrdým brexitem

Německé sdružení automobilového průmyslu (VDA) v úterý varovalo, že odchod Británie z Evropské unie bez dohody by...
Německo Auta
USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 11. ledna stoupl o 13,5 % …
13:05

USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 11. ledna stoupl o 13,5 % (předchozí týden: +23,5 %)

Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 11. ledna po sezónním očištění údajů stoupl proti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Hypotéky
Bank of America více než ztrojnásobila čtvrtletní zisk
Bank of America více než ztrojnásobila čtvrtletní zisk
12:51

Bank of America více než ztrojnásobila čtvrtletní zisk

Bank of America ve čtvrtém čtvrtletí více než ztrojnásobila čistý zisk na 7,04 miliardy dolarů z 2,08 miliardy dolarů...
Bank of America Americké banky Banky
Lithium: Krúpa dal nabídku na koupi firmy Geomet, majitel odmítl
12:39

Lithium: Krúpa dal nabídku na koupi firmy Geomet, majitel odmítl

Česká společnost České lithium, která je součástí investiční skupiny Krupa Global Investments (KGI) slovenského...
Lithium Fúze a akvizice
České firmy se chystají na obě varianty brexitu, preferují dohodu
12:06

České firmy se chystají na obě varianty brexitu, preferují dohodu

České firmy, které vyvážejí své zboží do Británie, jsou většinou připraveny na obě varianty jejího odchodu z Evropské...
Česká republika Spojené království Byznys a podnikání