Co musíte ráno vědět (30. března)
|

Co musíte ráno vědět (30. března)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a v USA, jak dopadlo březnové zasedání ČNB a jaké výročí si ve čtvrtek připomněl maloobchodní řetězec Walmart? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek výrazně posílily a připsaly si mírný týdenní zisk, za březen a první kvartál ale ztratily

Akcie v USA ve čtvrtek uzavřely se solidním ziskem, když náladu podpořily především technologické tituly. Za celé první čtvrtletí ale hlavní indexy s výjimkou Nasdaqu vykázaly nejhorší výkon za více než dva roky. Index Dow se ve čtvrtek zvýšil o 1,07 % na 24 103,11 bodu, S&P 500 si připsal 1,38 % na 2 640,87 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 1,64 % na 7 063,45 bodu. Index volatility VIX klesl o 12,68 % na 19,97 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o více než čtyři bazické body na 2,7389 %. Za celý týden Dow posílil o 2,42 %, S&P 500 zpevnil o 2,03 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 1,01 %. Za celý březen Dow odepsal 3,70 % a za první kvartál 2,49 %, S&P 500 ztratil 2,69 %, respektive 1,22 %, a Nasdaq Composite sice v březnu klesl o 2,88 %, ale za kvartál 2,32 % přidal.

Trhy z obou stran aneb Jak (ne)uvažovat o akciích
Americké akcie mají za sebou korekci, odraz od jejího dna a opětovný pokles. Interpretace pohybů cen na trhu jsou vždy minimálně dvě, každé "A" má své "B".

2. Evropské burzy ve čtvrtek uzavřely v zelených číslech, akcie automobilky Renault zdražily o necelých 6 %

Evropské akciové trhy zakončily čtvrteční obchodování v plusu, když se investoři soustředili na řadu evropských a amerických makrodat a vyhodnocovali několik významných korporátních zpráv. Regionální index STOXX Europe 600 si připsal 0,44 % na 370,87 bodu, za celý týden pak získal 1,38 % (březen: -2,73 %, 1Q2018: -4,7 %). Britský FTSE 100 zpevnil o 0,17 % na 7 056,61 bodu (týden: +2,11 %, březen: -2,42 %, 1Q2018: -8,21 %), francouzský CAC 40 si polepšil o 0,72 % na 5 167,3 bodu (týden: +1,39 %, březen: -3,57 %, 1Q2018: -3,43 %) a německý DAX stoupl o 1,31 % na 12 096,73 bodu (týden: +1,77 %, březen: -3,98 %, 1Q2018: -7,56 %). Dařilo se zejména automobilovému sektoru, který nahoru táhla francouzská automobilka Renault, jejíž cenné papíry vyletěly vzhůru o 5,79 % poté, co agentura Bloomberg napsala, že Renault a jeho japonský partner Nissan Motor jednají o úplném sloučení.

Bitcoin je směšný a technologie blockchainu je nebezpečná
Nebude to trvat dlouho a lidé již nebudou potřebovat hotovost, platební karty ani účet v bance. Vystačí si s bitcoinem, tvrdí propagátoři kryptoměn. Pochybovači ale varují, že trh kryptoměn brzy imploduje.

3. Pražská burza ve čtvrtek stoupla, za celý zkrácený týden zpevnila o 1,5 %

Pražská burza ve čtvrtek počtvrté v řadě vzrostla, index PX zpevnil o 0,43 % na 1 123,89 bodu. Nahoru burzu táhly zejména Erste Group Bank (+0,48 %) a Komerční banka (+0,32 %), v mínusu uzavřely pouze CME (-0,35 %), Fortuna (-0,26 %) a Pegas Nonwovens (-0,23 %). Objem obchodů byl s 573 miliony korun průměrný. V uplynulém týdnu, který byl zkrácený o páteční svátek, pražská burza vzrostla o 1,5 %. Nejvíce klesající akcií týdne byla Philip Morris ČR (-2,3 %), nejvíce rostoucí byla Fortuna (+2,4 %).

Havlíček (AMSPŽ ČR): Čeští politici jsou jako hokejisté, chybí jim agresivnější tah na branku
Čeští politici jsou mistry floskulí, ale málokdy se odhodlají zavádět opatření, která by mohla ohrozit jejich příští volební výsledek. Příklad by si v tomto ohledu mohli vzít z někdejší Dzurindovy vlády na Slovensku, uvedl v rámci projektu Alter Eko Karel Havlíček, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, během debaty s Helenou Horskou, hlavní ekonomkou Raiffeisenbank. A našel u toho paralelu s českým hokejem, v posledních letech nepříliš úspěšným.

4. Očekávané události

Na Velký pátek se z hlavních trhů bude obchodovat pouze v Číně, Japonsku a Jižní Koreji. Z makrodat stojí za zmínku japonské stavební objednávky a zahájená výstavba, italská a francouzská inflační statistika a zpráva společnosti Baker Hughes o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 26. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB v březnu ponechala úrokové sazby beze změny, s dalším zpřísňováním měnové politiky nespěchá

Česká národní banka na svém březnovém zasedání podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,75 %, lombardní sazba na 1,5 % a diskontní sazba na 0,05 %.

6. Facebook ukončí spolupráci s podniky shromažďujícími osobní údaje

Americká internetová společnost Facebook se rozhodla ukončit spolupráci s podniky, které se zabývají shromažďováním údajů o spotřebitelích a pomáhají inzerentům při zaměřování reklamy na uživatele sociálních sítí. Firma tak reaguje na skandál kolem svého přístupu k osobním údajům.

7. Volkswagen nabídne zpětný odkup naftových aut v případě jejich zákazu

Německá automobilka Volkswagen nabídne kupcům nových naftových vozů, že odkoupí jejich automobily zpět v případě, že německá města zavedou zákaz jejich provozu. Ve středu to podle agentury Reuters oznámila firma, která se tak snaží bojovat s poklesem poptávky po naftových vozech.

8. Apple čelí kvůli zpomalování iPhonů desítkám žalob

Americká technologická společnost Apple čelí ve Spojených státech desítkám žalob kvůli zpomalování starších telefonů iPhone. Informoval o tom ve čtvrtek list The Wall Street Journal s odvoláním na soudní dokumenty. Podle nich bylo od prosince podáno nejméně 59 žalob, které firmu obviňují, že se zpomalováním starších iPhonů snaží přimět spotřebitele ke koupi nových přístrojů.

9. Čína sníží DPH pro zpracovatelský a další sektory

Čína sníží sazbu daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod pro zpracovatelský, dopravní, stavební, telekomunikační a zemědělský sektor. Od 1. května bude sazba DPH pro zpracovatelský sektor činit 16 % a další sektory 10 %, uvedl ve čtvrtek státní rozhlas s odvoláním na informace ze zasedání vlády.

10. Burza CME se dohodla na převzetí britské NEX za 3,9 miliardy liber

Americká burzovní společnost CME Group se dohodla na koupi britské finanční a technologické společnosti NEX Group za zhruba 3,9 miliardy liber. Spojením vznikne gigant nabízející místo k obchodování s termínovými kontrakty, státními dluhopisy či devizami. CME díky akvizici posílí svoji pozici v Evropě a Asii.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Zakladatel obřího řetězce Walmart se narodil před sto lety

Svého času jeden z nejbohatších lidí světa si na luxus příliš nepotrpěl. Americký podnikatel Sam Walton, zakladatel maloobchodního řetězce Walmart, žil ve skromném domě a jezdil pick-upem bez klimatizace. K jeho málo požitkům patřil letoun z druhé ruky, kterým létal za obchody. Podstatou Waltonova úspěchu byl velký obrat za pomoci nejnižších možných cen zboží. Od jeho narození uplynulo 29. března 100 let.

Podnikatel šel vždy tak trochu proti proudu. Své obchody otevíral na rozdíl od konkurentů v malých městečkách, kde znal mentalitu místních lidí. Usiloval o to, aby se jeho prodejny staly součástí místní komunity. "Když maximálně srazíte ceny, zvýšíte tržby natolik, že prodejem levnějšího zboží vyděláte daleko více, než kdybyste nasadili vyšší ceny," říkal Walton. A jeho strategie se mu vyplácela. Jím založená firma je nyní největším maloobchodním řetězcem světa.

Svůj první obchod s názvem Ben Franklin si Walton otevřel v 26 letech v Newportu v Arkansasu. Jednalo se o franšízu řetězce Butler Brothers, přičemž na rozjezd podnikání použil většinu peněz, které si vydělal v armádě. Část prostředků si půjčil. Již od počátku začal Walton používat svou vlastní a velice jednoduchou koncepci, kterou plně využil v roce 1962, kdy si v Rogersu otevřel první obchodní dům Wal-Mart (pomlčka z názvu řetězce vypadla v roce 2008).

V roce 1969 se rodinný podnik stal akciovou společností a o tři roky později vstoupil na burzu v New Yorku. Malý arkansaský obchůdek se tak za desítky let rozrostl v nadnárodní kolos, který měl k letošnímu lednu 11 718 obchodů v 28 zemích světa. Společnost, která má své ústředí v Bentonville v Arkansasu, zaměstnává 2,3 milionu lidí a je nadále pod většinovou kontrolou rodiny Waltonových. Tržby firmy v roce 2016 dosáhly 481 miliard dolarů.

Pověstnými zůstávají některá Waltonova základní pravidla ve vztahu k zákazníkovi, která museli "společníci" (zaměstnanci) důsledně dodržovat. Jedním z nich je například pravidlo "západu slunce" - co můžeš pro zákazníka udělat dnes, neodkládej na zítřek. Další "pravidlo deseti stop" zase zní: "Slibuji, že kdykoli ke mně přistoupí zákazník blíže než na deset stop, podívám se mu do očí, pozdravím ho a zeptám se ho, zda mu nemohu nějak pomoci."

Walton byl proslulý svou šetřivostí a je pravda, že začínal vždy sám u sebe. Také jeho zaměstnanci byli vedeni ke střídmosti. Na služebních cestách například spali v hotelech po dvou či na přistýlce, zařízení obchodů a kanceláře manažerů byly strohé. Na druhé straně ale Walton nešetřil na technickém vybavení či na věcech, kde podle něj měly výdaje smysl. Moderní výpočetní technika například zajistila, že firemní nákladní auta nejezdila zbytečně prázdná.

Společnost Walmart, která prodává doslova vše (od potravin, oděvů až po elektroniku či hračky), bývá někdy terčem kritiky. Ta se týká například nízkých mezd či špatného zacházení se zaměstnanci. Firma čelila též podezření z diskriminace žen či údajného podplácení úředníků. I tak ale Walmart zůstává jakýmsi symbolem USA. Firma přispívá na charitu, a to ročně zhruba miliardou dolarů. Podílela se i na pomoci při likvidaci škod po ničivém hurikánu Katrina.

Samuel Moore Walton se narodil 29. března 1918 v malém oklahomském městě Kingfisher. Pocházel z farmářské rodiny. Z mládí byl zvyklý pomáhat v rodinném obchodě, chodil do skauta, později vystudoval ekonomii. Walton byl zařazen do armádního důstojnického programu. Za druhé světové války sloužil u armádní rozvědky.

V roce 1943 se oženil s Helen Robsonovou a měli spolu čtyři děti: Samuela Robsona, Johna (zemřel v roce 2005 po pádu letadla, které sám pilotoval), Jima a Alici. Waltonovi potomci a jejich dědicové se pravidelně objevují mezi nejbohatšími lidmi světa.

Podnikatel zemřel 5. dubna 1992 ve věku 74 let na rakovinu. Časopis Time jej v roce 1998 zařadil mezi stovku nejvlivnějších osobností 20. století. Krátce před smrtí Walton obdržel Prezidentskou medaili svobody, což je nejvyšší civilní vyznamenání v USA.

Co musíte ráno vědět (28. září)
Co musíte ráno vědět (28. září)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (28. září)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak cuchají novinářům i veřejnosti nervy představitelé vládní koalice s...
Musíte vědět
ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale…
včera v 13:56

ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale upravil svůj sobotní výrok a chce ji zrušit trvale

ČSSD nepodpoří zákon, který by zrušil superhrubou mzdu a za dva roky ji opět zavedl. V Otázkách Václava Moravce v...
Česká republika Česká ekonomika Daně
Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš
26. 9. 2020 20:31

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy pouze na dva roky. České televizi to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). S návrhem...
Česká republika Česká ekonomika Daně
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
26. 9. 2020 20:30

V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou
26. 9. 2020 18:57

Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou

Aby Francouzi mohli trávit Vánoce se svými širšími rodinami a nepřispět tím k nebezpečnému růstu nákazy koronavirem,...
Francie Koronavirus
Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA
26. 9. 2020 11:50

Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA

Íránský prezident Hasan Rúhání obvinil USA z barbarství kvůli tomu, že nedávno uvalily sankce na jeho zemi. Ve svém...
Írán Geopolitická rizika Spojené státy americké (USA)
Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka
26. 9. 2020 05:45

Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka

Nejbohatší Brit Jim Ratcliffe, který podporoval vystoupení Británie z Evropské unie, přesídlil do Monaka. S odvoláním...
Spojené království Nejbohatší investoři a byznysmeni Zajímavost dne
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
25. 9. 2020 22:30

Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické firmy. Za celý týden ale Dow a S&P 500 klesly už počtvrté v řadě

Americké akcie v pátek zdražily, hlavní indexy vzhůru táhly technologické podniky. Benchmarky Dow a S&P 500 za sebou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní
25. 9. 2020 22:00

Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní

Maďarsko chce zotavení ekonomiky z dopadů koronavirové krize nastartovat investicemi a snížením daní, řekl v pátek v...
Maďarsko Podpora ekonomiky Daně
Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy
25. 9. 2020 19:06

Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy

Ministři financí zemí skupiny G7, která sdružuje nejvyspělejší státy světa, v pátek podpořili rozšíření programu...
Světová ekonomika Chudoba
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
25. 9. 2020 18:00

Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od poloviny června

Akciové indexy na západoevropských trzích v pátek po volatilním průběhu většinou ztrácely a mají za sebou jeden z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března
25. 9. 2020 17:09

Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března

Důvěra britských spotřebitelů dosáhla v září nejvyšší úrovně od březnového zavedení plošné karantény, ale stále je...
Spojené království Spotřebitelská důvěra
Pražská burza v pátek podruhé za sebou mírně zpevnila, týdenní ztrátě…
Pražská burza v pátek podruhé za sebou mírně zpevnila, týdenní ztrátě…
25. 9. 2020 16:50

Pražská burza v pátek podruhé za sebou mírně zpevnila, týdenní ztrátě se ale index PX nevyhnul

Pražská burza v pátek, podobně jako ve čtvrtek, mírně posílila. Index PX zpevnil o 0,1 % na 863,93 bodu. Vzhůru mu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
25. 9. 2020 16:43

Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč

Skupina Home Credit, která poskytuje po světě spotřebitelské půjčky, vykázala v prvním pololetí ztrátu 619 milionů...
Půjčky PPF
Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu
25. 9. 2020 15:56

Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu

Zástupci podnikatelů nejsou spokojení s výslednou verzí kurzarbeitu, kterou v pátek schválila vláda. Jeho aktuální...
Česká ekonomika Pracovní trh
Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
25. 9. 2020 14:49

Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky

Očekávání německých exportérů se v září vyšplhala na nejlepší úroveň za téměř dva roky. Optimismus se výrazně zvýšil...
Německo Mezinárodní obchod
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly
25. 9. 2020 14:30

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v srpnu pomalejší růst, než se čekalo. V...
Americká ekonomika Osobní spotřeba
EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz
25. 9. 2020 13:12

EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz

Regulátoři by v listopadu mohli povolit obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX, která by se tak mohla do konce roku...
Boeing Regulace
EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
25. 9. 2020 12:46

EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku

Evropská komise se rozhodla podat odvolání proti červencovému rozhodnutí soudu, které zrušilo její nařízení, aby...
Apple Evropská unie Daně