Co musíte ráno vědět (30. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (30. dubna)

Jak zakončily světové trhy uplynulý týden, jak podle prvních odhadů na začátku roku rostla americká ekonomika a co je to Akademik Lomonosov? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek uzavřely bez výraznějších změn, dolar mírně oslabil

Akcie ve Spojených státech zakončily týden bez výraznějších změn. Nejistou náladu na trhu vyvolaly nejnovější ekonomické údaje z USA, které podpořily spekulace o pokračování zpřísňování měnové politiky americké centrální banky. Index Dow klesl o 0,05 % na 24 311,19 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,11 % na 2 669,91 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,02 % na 7 119,80 bodu. Index volatility VIX spadl o 5,11 % na 15,41 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva a půl bazického bodu na 2,957 %. Dařilo se především realitnímu sektoru, odvětví veřejných služeb nebo sektoru spotřebního zboží. Výrazně naopak klesl energetický sektor kvůli poklesu cen ropy. Za celý týden index Dow klesl o 0,62 %, S&P 500 ztratil 0,01 % a Nasdaq Composite oslabil o 0,37 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie ztrácely, index S&P 500 ale poklesům odolal
Úterní pokles indexu S&P 500 se zastavil na 200denním klouzavém průměru, ve středu pak benchmark tuto úroveň ještě otestoval. Po dalších dvou dnech se ale index největších amerických firem vrátil na hodnotu z předchozího týdne (-0,01 %), ačkoli Dow (-0,62 %) i Nasdaq Composite (-0,37 %) ztrácely.

2. Evropské akcie v pátek zpevnily, za celý týden stouply zhruba o půl procenta

Evropské akciové trhy zakončily týden v zelených číslech, když se investoři vraceli ke čtvrtečnímu zasedání ECB a vyhodnocovali hospodářské výsledky několika velkých evropských a amerických firem. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,2 % na 384,5 bodu, za celý týden si připsal 0,5 %. Britský FTSE 100 získal 1,09 % na 7 502,21 bodu (týden: +0,72 %), francouzský CAC 40 stoupl o 0,54 % na 5 483,19 bodu (týden: +0,75 %) a německý DAX zpevnil o 0,64 % na 12 580,87 bodu (týden: -0,32 %).

Technická analýza: Aktuální klíčové hodnoty EUR/USD
V jaké kondici se aktuálně nachází nejobchodovanější měnový pár na světě? A jaké jsou zajímavé obchodní úrovně?
Ekonomický výhled Citi: Rizika ohrožují robustní růst
Negativní rizika ohrožují výhled globálního ekonomického růstu v letech 2018-2019 (+3,4% meziročně v tržních měnových kurzech), pro rok 2020 Citigroup počítá se zpomalením na +3,1%.

3. Pražská burza v pátek uzavřela téměř beze změny, za celý týden získala 0,3 %

Pražská burza v pátek nenavázala na zisk ze čtvrtečního obchodování, index PX přišel o 0,04 % na 1 124,16 bodu. Nedařilo se akciím CME (-1,67 %) a Monety Money Bank (-0,42 %), v plusu naopak uzavřely cenné papíry Fortuny (+1,03 %) nebo Philip Morris ČR (+0,88 %). Objem obchodů byl se 720 miliony korun nadprůměrný. Za celý týden pražská burza stoupla o 0,3 %. Nejvíce klesající akcií týdne byla MONETA, která přišla o 2,6 %, naopak nejvíce rostoucí akcií byla CME, která přidala 6,9 %.

Korupce? Problém pro byznys, ale proč ji nevyužít, zní (nejen) od českých manažerů
Korupce výrazně ovlivňuje podnikání, sílu ekonomiky i sebevědomí společnosti. Problematika korupce ve veřejném sektoru i v každodenním životě se úzce prolíná s fungováním firem na trhu, ale i s mírou korupce a podvodů uvnitř firem. Průzkum EY ukazuje, že 36 % respondentů z celého světa považuje podvody a korupci za riziko pro své podnikání.

4. Očekávané události

Úvod týdne by mohl být dopoledne klidnější, zavřené zůstanou trhy v Číně a Japonsku, vyjdou ale čínské indexy nákupních manažerů. V Evropě přijde řada na německé maloobchodní tržby a inflaci, vývoj spotřebitelských cen zveřejní také třeba Španělsko, Itálie nebo Portugalsko. Sejdou se ministři financí zemí platících eurem. Americkému kalendáři budou dominovat informace o osobních příjmech a výdajích, statistika rozjednaných prodejů domů a indexy aktivity dallaského Fedu a pro oblast Chicaga. K výsledkové sezóně přispějí firmy jako McDonald's, Allergan nebo Loews. Na pražské burze se bude naposledy obchodovat s akciemi společnosti Fortuna. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 30. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst ekonomiky USA ve čtvrtletí zpomalil na 2,3 %

Ekonomika Spojených států v prvním čtvrtletí zpomalila tempo růstu na 2,3 %, zatímco o čtvrtletí dříve činil růst v přepočtu na celý rok 2,9 %. Hlavním důvodem jsou nejslabší spotřebitelské výdaje za téměř pět let, uvádí první rychlý odhad ministerstva obchodu.

6. Kreml: Rusko neuvažuje o znárodnění hliníkárny zasažené sankcemi

Rusko neuvažuje o znárodnění hliníkárenského koncernu Rusal zasaženého poslední várkou amerických sankcí. V sobotu to podle agentury Reuters řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Minulý čtvrtek Kreml sdělil, že přechodné znárodnění Rusalu je jakožto forma pomoci zvažováno. Peskov nyní uvedl, že vláda zkoumá jiné možnosti, jak potížemi stiženou společnost podpořit. Žádné konkrétní rozhodnutí zatím ve věci ale podle něj učiněno nebylo.

7. T-Mobile US koupí menšího konkurenta Sprint

Americká telekomunikační společnost T-Mobile US se dohodla na převzetí konkurenční firmy Sprint formou výměny akcií. Spojením vznikne telekomunikační gigant s více než 127 miliony klientů a tržní hodnotou přes 80 miliard USD, který bude schopen lépe čelit větším konkurentům Verizon Communications a AT&T.

8. PKN Orlen doveze více ropy ze Saúdské Arábie

Největší polská rafinérie PKN Orlen podepsala dodatek k dlouhodobé dohodě se saúdskoarabskou firmou Saudi Aramco o zvýšení dodávek ropy o 100 000 tun měsíčně. To znamená, že více než 20 % suroviny pro rafinérie firmy bude pocházet ze Saúdské Arábie. PKN Orlen hodlá saúdskoarabskou ropu zpracovávat v rafinériích v Polsku, ale také v České republice, kde vlastní firmu Unipetrol, a v Litvě, uvedla agentura PAP.

9. OECD: Globální přímé zahraniční investice loni klesly o 18 %

Tok přímých zahraničních investic loni celosvětově klesl o 18 % na 1,41 bilionu USD, což představuje zhruba 1,8 % globálního HDP. Částečně k poklesu přispěl výhled daňové reformy v USA, který snížil motivaci pro finanční a firemní restrukturalizace.

10. Trump chce odstranit nerovnováhu z obchodu USA s Německem

Americký prezident Donald Trump po jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou připomněl, že se zavázal odstranit nerovnováhu v obchodu Spojených států s Evropou. Právě Německo v obchodu s USA dosahuje výrazných přebytků. Merkelová na tiskové konferenci naznačila ochotu zvážit možnost jednání o bilaterální obchodní dohodě se Spojenými státy.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Z Petrohradu vyrazila první plovoucí jaderná elektrárna

Z ruského Petrohradu v sobotu vyplula první plovoucí jaderná elektrárna na světě určená ke komerčnímu využití. Jmenuje se Akademik Lomonosov a zatím není funkční. Je tažena do Murmansku, kde bude do jejích dvou jaderných reaktorů zavezeno jaderné palivo.

Cílem elektrárny je přístav Pevek na Dálném východě, kde má městu dodávat energii od příštího léta. Ochránci životního prostředí projekt kritizují, označují ho za "plovoucí Černobyl" (podle jaderné elektrárny na Ukrajině, v níž se v roce 1986 stala vážná havárie).

Co musíte ráno vědět (29. října)
Co musíte ráno vědět (29. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (29. října)

Jak hluboce ve středu klesly ceny amerických a evropských akcií, jak na tom letos mají být české veřejné finance v...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a…
Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a…
včera v 21:00

Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a půl procenta

Americké akcie se ve středu propadly, hlavní indexy odepsaly kolem tří a půl procenta a Dow klesl na hodnoty z konce...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
včera v 19:47

Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za sdílené zprávy

Jen týden před americkými prezidentskými volbami v Senátu mluvili šéfové technologických firem Facebook, Google a...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě Facebook
Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů
včera v 18:49

Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů

Největší japonská automobilka Toyota svolává do servisu ve Spojených státech dalších 1,5 milionu vozů kvůli závadě...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
včera v 18:00

Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a Německo řeší zavření ekonomiky

Burzy v západní Evropě ve středu navázaly na negativní náladu na asijských a amerických trzích a výrazně oslabily. V...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání
včera v 15:30

Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání

Zásoby ropy ve Spojených státech v týdnu do 23. října stouply o 4,32 milionu barelů, čekal se růst jen o 1,23 milionu.
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ropa
Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi,…
včera v 15:14

Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi, schodek rozpočtu za celý rok zřejmě nebude pod 100 miliard eur

Balík deseti miliard eur pro německé podniky postižené novou vlnou karanténních opatření chystá ministr financí Olaf...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky
Ze světa investičních doporučení (28. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (28. října)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
včera v 13:48

Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a vývojová organizace

Společnost Primoco UAV SE, s jejímiž akciemi se obchoduje na trhu START pražské burzy, byla 26. října 2020 ze strany...
Primoco UAV Akcie ČR
Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku…
včera v 13:41

Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku díky rekordu v USA

Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku. Automobilový...
Americké akcie Auta Výsledková sezóna
Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2…
včera v 12:38

Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2,35 USD), tržby 14,14 miliardy USD (odhad: 14,2 miliardy USD, loni: 19,98 miliardy USD)

Americký výrobce letadel Boeing vykázal již čtvrté čtvrtletí za sebou ztrátu. Může za to propad prodeje způsobený...
Boeing Výsledková sezóna Americké akcie
Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí…
včera v 12:13

Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí stoupl o 17 %

Německému výrobci sportovního oblečení a obuvi Puma vzrostl ve třetím čtvrtletí provozní zisk o 17 % na 190 milionů...
Evropské akcie Výsledková sezóna