Co musíte ráno vědět (30. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (30. ledna)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jak podle analytiků dopadne čtvrteční zasedání ČNB a co narušilo velbloudí soutěž krásy v Saúdské Arábii? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zahájily týden poklesem o více než půl procenta, trh vyhlíží rozhodnutí Fedu o sazbách

Akcie ve Spojených státech v pondělí klesly z rekordů, na kterých uzavřely minulý týden. Důvodem byl hlavně propad akcií společnosti Apple po zprávě, která naznačila, že poptávka po přístroji iPhone X slábne. Ztrácely také energetické, realitní a telekomunikační společnosti v reakci na růst výnosů amerických státních dluhopisů. Na devizových trzích zpevňoval dolar. Index Dow oslabil o 0,67 % na 26 439,48 bodu, širší index S&P 500 klesl také o 0,67 % a uzavřel na 2 853,53 bodu. Jeho pondělní procentuální pokles byl přitom nejvýraznější za pět měsíců. Index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,52 % na 7 466,51 bodu. Ztrácely tituly ve všech hlavních odvětvích, nejvíce klesala odvětví energetiky, telekomunikací, veřejných služeb a financí. Index volatility VIX stoupl velice výrazně na 13,82 bodu (+24,73 %) a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o tři a půl bazického bodu na 2,6955 %. Bitcoin a ethereum shodně odepsaly bezmála 5 %.

Tyto 4 akcie nechávají FANG daleko za sebou, zdravý trh ale vypadá jinak
Akcie Facebooku, Amazonu, Netflixu a Alphabetu (FANG) se v posledních letech společně s cennými papíry Applu nebo Microsoftu staly symbolem býčího trendu na americkém akciovém trhu. V uplynulých dvou letech ale tyto tituly zaostávaly za čtveřicí neméně zvučných jmen, jakkoli tato nezdobí podobně silné fundamenty. Čím to?
Sazby vs. forex aneb Čeká trhy rok ve znamení dolaru?
Dle předběžných dat zůstala míra jádrové inflace v eurozóně na konci roku 2017 (a potřetí v řadě) pod jedním procentem a inflace celková se vrátila na říjnových 1,4 %. To vše v předvečer snižování tempa kvantitativního uvolňování Evropskou centrální bankou a navzdory očekáváním analytiků.

2. Evropské burzy v úvodu týdne klesly, dařilo se však technologickému sektoru

Většina evropských akciových trhů zakončila pondělní obchodování v červených číslech, když se investoři soustředili zejména na výsledkovou sezónu a vyhlíželi dvoudenní zasedání americké centrální banky, které začíná v úterý. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,19 % na 399,79 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,08 % na 7 671,53 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,14 % na 5 521,59 bodu a německý DAX klesl o 0,12 % na 13 324,48 bodu. Proti trendu šel v pondělí technologický sektor, který nahoru táhl výrobce čipů Austria Microsystems, jenž v pondělí oznámil, že za loňský rok téměř zdvojnásobil tržby. Akcie společnosti zdražily o necelých 17 %.

KONTEXT: 5 davoských megatrendů aneb Co podle globálních elit (z)mění svět
Mottem letošního setkání v Davosu byla pospolitost v rozpadajícím se světě, namísto toho ovšem tradiční švýcarský dýchánek jen potvrdil, jak polarizovaná dnes (také) třída globálních elit je. Symptomatické bylo vystoupení amerického prezidenta, který tradiční vizitku tvůrce a správce globálního režimu vyměnil za navštívenku podomního obchodníka s vlastními zájmy. Tím stvrdil rozpad světa, jak jej známe, se všemi souvisejícími příležitostmi a výzvami. Shrnutí těch nejvýznamnějších, jež v Davosu zazněly, nyní nabízíme.

3. Pražská burza v pondělí nepatrně klesla, nejvíce ztratila Stock Spirits

Pražská burza v pondělí mírně prohloubila ztrátu ze závěru minulého týdne, index PX odepsal 0,06 % na 1 131,23 bodu. Dolů burzu stáhly ČEZ, Erste Group Bank a MONETA Money Bank, dařilo se naopak Komerční bance a CME. Objem obchodů byl s 507 miliony korun mírně podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pondělí cenné papíry Komerční banky (+0,49 %), další finanční tituly se na směru neshodly (Erste -0,58 %, MONETA -0,54 %, VIG +0,42 %). Nejvyšší zisk si připsala CME (+1,03 %).

Investorský magazín: Přijdou Češi na chuť nájemnímu bydlení?
Úrokové sazby hypoték, stejně jako ceny nemovitostí, letos nejspíše opět porostou. Vlastní bydlení se tak může stát nedostupným pro další skupiny obyvatel. Renesance nájemního bydlení je i proto hlavním tématem aktuálního Investorského magazínu. Tržní mix doplňují komerční reality, bitcoin a akcie. Také vám poradíme, jak zatočit s prokrastinací, a závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

V noci na úterý Japonsko zveřejní zprávu o maloobchodních tržbách, Německo dopoledne přidá index dovozních cen a inflační statistiku, Švýcarsko se pochlubí výsledkem obchodní bilance a eurozóna přidá zprávu o vývoji své ekonomiky a index ekonomického sentimentu. V USA se odpoledne investoři zaměří na index cen domů S&P/Case-Shiller. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí odtajní v Evropě SAP nebo Banco Santander a v USA McDonald's, Harley-Davidson, Pfizer, Aetna nebo Electronic Arts. Na pražské burze kvartální hospodářské výsledky představí telekomunikační společnost O2 Czech Republic. Analytik Milan Vaníček z J&T Banky očekává, že telekomunikační společnost vykáže za čtvrté čtvrtletí meziroční pokles tržeb o 0,3 %. "Hlavním důvodem pro meziročně nižší tržby je pokles v segmentu domácích fixních linek, který převýšil kladný vývoj v mobilním segmentu," říká Vaníček. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB ve čtvrtek podle analytiků zvýší úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek zřejmě zvýší úrokové sazby. Základní úroková sazba by tak měla stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,75 %. Vyplývá to z odhadů analytiků pro zasedání bankovní rady ve čtvrtek 1. února. ČNB ve čtvrtek také představí novou makroekonomickou prognózu a následně poprvé od zahájení intervencí v roce 2013 zveřejní i odhadovaný kurz koruny vůči euru.

ČNB a únorové zvýšení sazeb? (Ne)jasná věc!
Blížící se zasedání ČNB, které se uskuteční 1. února, přinese nejen všeobecně očekávané zvýšení úrokových sazeb, ale bude znamenat i návrat k transparentnosti v oblasti zveřejňování makroekonomické prognózy. ČNB se vrátí k praxi před zavedením režimu kurzového závazku v listopadu 2013. Součástí Zprávy o inflaci tak bude nejen kompletní makroekonomická prognóza, ale i její předpoklady včetně modelové trajektorie úrokových sazeb a měnového kurzu, napsal pro Hospodářské noviny hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

6. Globální vlna fúzí a akvizic je nejsilnější od začátku století

Letošní začátek roku je ve znamení nejsilnější globální vlny fúzí a akvizic od internetového boomu v roce 2000. Jejich hodnota se v lednu podle údajů společnosti Dealogic, kterou citoval list Financial Times, zatím vyšplhala na 273 miliard dolarů. Uzavírání obchodů napomáhá důvěra vyvolaná schválením daňové reformy ve Spojených státech, posilování světové ekonomiky a růst akciových trhů, napsal list.

7. V ČR loni ubylo lidí v příjmové chudobě a materiálním nedostatku

V Česku loni ubylo lidí, kteří žijí v příjmové chudobě a materiálním nedostatku. Pod hranicí příjmové chudoby bylo oproti roku 2016 zhruba o 50 000 obyvatel méně. I tak se pod ní pohybovalo kolem 970 000 Čechů a Češek, tedy 9,2 %. Výrazně méně pak bylo těch, kteří měli materiální nedostatek a nemohli si dovolit čtyři a více z devíti položek, jako jsou mimořádný desetitisícový výdaj či pravidelné úhrady nájmu a splátek. Bylo jich o 110 000 méně, tedy kolem 390 000. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu životních podmínek za loňský rok, které zveřejnila mluvčí Českého statistického úřadu Petra Báčová.

8. Polsko podle ministra energetiky letos rozhodne o stavbě jaderné elektrárny

Polsko ještě letos rozhodne, zda bude stavět svou první jadernou elektrárnu, aby snížilo emise znečišťující ovzduší a v dlouhodobé perspektivě snížilo závislost na uhlí. V pondělí to ve Varšavě prohlásil ministr energetiky Krzysztof Tchórzewski při zahájení kongresu o energetice a teplárenství Powerpol.

9. ČEZ: Účast Beneše u Zemana nebyla politicky angažovaná

Jednání generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše, který o víkendu podpořil ve štábu znovuzvoleného prezidenta Miloše Zemana, nelze považovat za politicky angažované. V pondělí to řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Beneš patřil mezi lidi, kteří hlavu státu doplnili na pódiu při tiskové konferenci k vítězství ve volbách. Podle informací ČTK byla účast soukromou aktivitou Beneše.

10. Německá vláda zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky

Německá vláda zvýšila odhad letošního růstu německé ekonomiky na 2,4 % z dříve předpokládaných 1,9 %. Agentuře Reuters to v pondělí řekly zdroje obeznámené s aktualizovanou prognózou. Německá ministryně hospodářství Brigitte Zypriesová oficiálně představí nový hospodářský výhled na středeční tiskové konferenci.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Saúdské Arábii se vybíral nejkrásnější velbloud, soutěž narušily podvody s botoxem

V uplynulém měsíci se v Saúdské Arábii uskutečnil festival zasvěcený velbloudům, jenž poutá pozornost i díky volbě nejkrásnějšího velblouda. Kromě tvaru těla, výšky či umístění hrbu u velbloudů porotci hodnotili také tvar čelisti a velikost pysků. Důraz je přitom kladen na přirozenou krásu zvířat, ze soutěže proto bylo vyřazeno dvanáct velbloudů, kterým se majitelé pomocí botoxu snažili vyplnit pysky.

Podle saúdskoarabského tisku byl dokonce jeden veterinář přistižen při operaci, která měla zvířeti zmenšit uši. Není se čemu divit, majitel vítězného velblouda se stane mediálně známou osobnosti a odnese si také výhru v hodnotě zhruba 32 milionů dolarů.

Chmelař: Cla USA na dovoz aut z EU by měly na českou ekonomiku dopad…
14:18

Chmelař: Cla USA na dovoz aut z EU by měly na českou ekonomiku dopad v desetinách procenta HDP

Případné zavedení dvacetiprocentních amerických cel na dovoz automobilů z EU by mělo na českou ekonomiku dopad v řádu...
Česká ekonomika Auta Mezinárodní obchod
Objem veřejných zakázek do konce dubna vzrostl o 43 %
14:15

Objem veřejných zakázek do konce dubna vzrostl o 43 %

Veřejní investoři v Česku zadali do konce dubna firmám 10 673 zakázek za 141 miliard korun. Hodnota vzrostla...
Česká republika Česká ekonomika
Daňové příjmy krajů vzrostly od roku 2014 o téměř dvě pětiny
12:16

Daňové příjmy krajů vzrostly od roku 2014 o téměř dvě pětiny

Daňové příjmy krajů vzrostly v letech 2014 až 2017 téměř o dvě pětiny. Zatímco v roce 2014 dostaly kraje celkem 49,3...
Česká republika Česká ekonomika
Firmy vyplatily do března na mzdách o desetinu víc peněz než loni
12:05

Firmy vyplatily do března na mzdách o desetinu víc peněz než loni

Firmy letos v prvním čtvrtletí vyplatily na mzdách o desetinu více peněz než před rokem. Jde o druhé nejrychlejší...
Česká republika Česká ekonomika Platy a osobní ohodnocení
ČNB: Čistý zisk českých bank klesl v prvním čtvrtletí o 318 milionů…
10:47

ČNB: Čistý zisk českých bank klesl v prvním čtvrtletí o 318 milionů korun

Bankám a spořitelnám v Česku v prvním čtvrtletí meziročně klesl souhrnný čistý zisk o 318 milionů na 18,215 miliardy...
Banky Česká republika Erste Group Bank
ČNB by podle analytiků mohla ve středu kvůli koruně zvýšit sazby
ČNB by podle analytiků mohla ve středu kvůli koruně zvýšit sazby
10:17

ČNB by podle analytiků mohla ve středu kvůli koruně zvýšit sazby

Bankovní rada České národní banky by ve středu mohla zvýšit základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na jedno...
ČNB Centrální banky Úrokové sazby
Země OPEC potvrdily shodu na zvýšení produkce ropy
Země OPEC potvrdily shodu na zvýšení produkce ropy
včera v 16:23

Země OPEC potvrdily shodu na zvýšení produkce ropy

Hlavní světoví producenti ropy v sobotu schválili zvýšení těžby o milion barelů denně, které bylo předjednáno v pátek...
Komodity Ropa Ropa Brent
Salvini: Do roka se rozhodne, zda je Evropa stále jednotná
včera v 05:54

Salvini: Do roka se rozhodne, zda je Evropa stále jednotná

Do roka se rozhodne, zda je Evropa stále jednotná, nebo není, soudí italský ministr vnitra Matteo Salvini. Klíčové...
Evropská unie Eurozóna Politika
Lockheed Martin dodá Bahrajnu 16 bojových letounů F-16
včera v 04:57

Lockheed Martin dodá Bahrajnu 16 bojových letounů F-16

Americká zbrojovka Lockheed Martin získala zakázku na výrobu 16 bojových letounů F-16 pro Bahrajn. Podle pátečního...
Blízký a Střední východ Americké akcie Zbraně
Na sobotu 23. června připadá podle Deloitte den daňové svobody
včera v 03:27

Na sobotu 23. června připadá podle Deloitte den daňové svobody

Na sobotu připadá podle výpočtů společnosti Deloitte den daňové svobody. Daňoví poplatníci tak budou v letošním roce...
Česká ekonomika Česká republika Daně
V dozorčí radě ČEZ končí nejen předseda Pačes, ale i další dva členové
včera v 01:20

V dozorčí radě ČEZ končí nejen předseda Pačes, ale i další dva členové

V dozorčí radě energetické společnosti ČEZ končí její předseda a někdejší předseda Akademie věd Václav Pačes....
ČEZ Akcie ČR Energetika
ČEZ vyplatí ze zisku za rok 2017 dividendu 33 Kč na akcii
ČEZ vyplatí ze zisku za rok 2017 dividendu 33 Kč na akcii
včera v 00:30

ČEZ vyplatí ze zisku za rok 2017 dividendu 33 Kč na akcii

Energetická společnost ČEZ vyplatí akcionářům stejnou dividendu jako loni, tedy 33 korun za akcii před zdaněním. V...
ČEZ Akcie ČR Dividendy
V dozorčí radě ČEZ končí její předseda Václav Pačes
22. 6. 2018 22:44

V dozorčí radě ČEZ končí její předseda Václav Pačes

V dozorčí radě energetické společnosti ČEZ končí její předseda a někdejší předseda Akademie věd Václav Pačes. Pačes...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Americké akcie v pátek uzavřely smíšeně, týden zakončily v mínusu
Americké akcie v pátek uzavřely smíšeně, týden zakončily v mínusu
22. 6. 2018 22:00

Americké akcie v pátek uzavřely smíšeně, týden zakončily v mínusu

Americké akciové indexy se v závěru týdne na směru neshodly. V plusu páteční seanci zakončily energetické tituly,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské burzy v pátek výrazně stouply, za celý týden však zhruba o 2…
Evropské burzy v pátek výrazně stouply, za celý týden však zhruba o 2…
22. 6. 2018 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně stouply, za celý týden však zhruba o 2 % oslabily

Evropské akciové trhy zakončily týden v zelených číslech, když investory potěšilo rozhodnutí ropného kartelu OPEC, že...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pohonné hmoty by podle analytiků mohly díky zvýšení těžby ropy zlevnit
22. 6. 2018 17:35

Pohonné hmoty by podle analytiků mohly díky zvýšení těžby ropy zlevnit

Rozhodnutí Organizace zemí vyvážejících ropu zvýšit těžbu ropy by mohla během letních měsíců zlevnit v ČR pohonné...
Ropa Komodity Pohonné hmoty
Donald Trump pohrozil EU zavedením 20% cla na dovoz aut do USA
22. 6. 2018 17:19

Donald Trump pohrozil EU zavedením 20% cla na dovoz aut do USA

Americký prezident Donald Trump v pátek na Twitteru opět pohrozil Evropské unii zavedením cla na dovoz automobilů z...
Spojené státy americké (USA) Evropská unie Mezinárodní obchod
Putin ocenil zlepšování situace na Korejském poloostrově
Putin ocenil zlepšování situace na Korejském poloostrově
22. 6. 2018 17:03

Putin ocenil zlepšování situace na Korejském poloostrově

Rusko a Jižní Korea pozorují postupné zlepšování situace na Korejském poloostrově, řekl po páteční schůzce se svým...
Rusko Jižní Korea Politika
Pražská burza v pátek uzavřela téměř beze změny, za celý týden přišla…
Pražská burza v pátek uzavřela téměř beze změny, za celý týden přišla…
22. 6. 2018 16:45

Pražská burza v pátek uzavřela téměř beze změny, za celý týden přišla o 1,3 %

Pražská burza zakončila týden se ztrátou 0,03 % na 1 064,12 bodu. Dolů ji táhly akcie energetické skupiny ČEZ a Erste...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Řecké aerolinky Aegean kupují airbusy za pět miliard dolarů
22. 6. 2018 16:31

Řecké aerolinky Aegean kupují airbusy za pět miliard dolarů

Řecká letecká společnost Aegean Airlines podepsala s evropským výrobcem letecké techniky Airbus dohodu o koupi až 42...
Řecko Doprava