Co musíte ráno vědět (30. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (30. ledna)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jak podle analytiků dopadne čtvrteční zasedání ČNB a co narušilo velbloudí soutěž krásy v Saúdské Arábii? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zahájily týden poklesem o více než půl procenta, trh vyhlíží rozhodnutí Fedu o sazbách

Akcie ve Spojených státech v pondělí klesly z rekordů, na kterých uzavřely minulý týden. Důvodem byl hlavně propad akcií společnosti Apple po zprávě, která naznačila, že poptávka po přístroji iPhone X slábne. Ztrácely také energetické, realitní a telekomunikační společnosti v reakci na růst výnosů amerických státních dluhopisů. Na devizových trzích zpevňoval dolar. Index Dow oslabil o 0,67 % na 26 439,48 bodu, širší index S&P 500 klesl také o 0,67 % a uzavřel na 2 853,53 bodu. Jeho pondělní procentuální pokles byl přitom nejvýraznější za pět měsíců. Index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,52 % na 7 466,51 bodu. Ztrácely tituly ve všech hlavních odvětvích, nejvíce klesala odvětví energetiky, telekomunikací, veřejných služeb a financí. Index volatility VIX stoupl velice výrazně na 13,82 bodu (+24,73 %) a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o tři a půl bazického bodu na 2,6955 %. Bitcoin a ethereum shodně odepsaly bezmála 5 %.

Tyto 4 akcie nechávají FANG daleko za sebou, zdravý trh ale vypadá jinak
Akcie Facebooku, Amazonu, Netflixu a Alphabetu (FANG) se v posledních letech společně s cennými papíry Applu nebo Microsoftu staly symbolem býčího trendu na americkém akciovém trhu. V uplynulých dvou letech ale tyto tituly zaostávaly za čtveřicí neméně zvučných jmen, jakkoli tato nezdobí podobně silné fundamenty. Čím to?
Sazby vs. forex aneb Čeká trhy rok ve znamení dolaru?
Dle předběžných dat zůstala míra jádrové inflace v eurozóně na konci roku 2017 (a potřetí v řadě) pod jedním procentem a inflace celková se vrátila na říjnových 1,4 %. To vše v předvečer snižování tempa kvantitativního uvolňování Evropskou centrální bankou a navzdory očekáváním analytiků.

2. Evropské burzy v úvodu týdne klesly, dařilo se však technologickému sektoru

Většina evropských akciových trhů zakončila pondělní obchodování v červených číslech, když se investoři soustředili zejména na výsledkovou sezónu a vyhlíželi dvoudenní zasedání americké centrální banky, které začíná v úterý. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,19 % na 399,79 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,08 % na 7 671,53 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,14 % na 5 521,59 bodu a německý DAX klesl o 0,12 % na 13 324,48 bodu. Proti trendu šel v pondělí technologický sektor, který nahoru táhl výrobce čipů Austria Microsystems, jenž v pondělí oznámil, že za loňský rok téměř zdvojnásobil tržby. Akcie společnosti zdražily o necelých 17 %.

KONTEXT: 5 davoských megatrendů aneb Co podle globálních elit (z)mění svět
Mottem letošního setkání v Davosu byla pospolitost v rozpadajícím se světě, namísto toho ovšem tradiční švýcarský dýchánek jen potvrdil, jak polarizovaná dnes (také) třída globálních elit je. Symptomatické bylo vystoupení amerického prezidenta, který tradiční vizitku tvůrce a správce globálního režimu vyměnil za navštívenku podomního obchodníka s vlastními zájmy. Tím stvrdil rozpad světa, jak jej známe, se všemi souvisejícími příležitostmi a výzvami. Shrnutí těch nejvýznamnějších, jež v Davosu zazněly, nyní nabízíme.

3. Pražská burza v pondělí nepatrně klesla, nejvíce ztratila Stock Spirits

Pražská burza v pondělí mírně prohloubila ztrátu ze závěru minulého týdne, index PX odepsal 0,06 % na 1 131,23 bodu. Dolů burzu stáhly ČEZ, Erste Group Bank a MONETA Money Bank, dařilo se naopak Komerční bance a CME. Objem obchodů byl s 507 miliony korun mírně podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pondělí cenné papíry Komerční banky (+0,49 %), další finanční tituly se na směru neshodly (Erste -0,58 %, MONETA -0,54 %, VIG +0,42 %). Nejvyšší zisk si připsala CME (+1,03 %).

Investorský magazín: Přijdou Češi na chuť nájemnímu bydlení?
Úrokové sazby hypoték, stejně jako ceny nemovitostí, letos nejspíše opět porostou. Vlastní bydlení se tak může stát nedostupným pro další skupiny obyvatel. Renesance nájemního bydlení je i proto hlavním tématem aktuálního Investorského magazínu. Tržní mix doplňují komerční reality, bitcoin a akcie. Také vám poradíme, jak zatočit s prokrastinací, a závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

V noci na úterý Japonsko zveřejní zprávu o maloobchodních tržbách, Německo dopoledne přidá index dovozních cen a inflační statistiku, Švýcarsko se pochlubí výsledkem obchodní bilance a eurozóna přidá zprávu o vývoji své ekonomiky a index ekonomického sentimentu. V USA se odpoledne investoři zaměří na index cen domů S&P/Case-Shiller. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí odtajní v Evropě SAP nebo Banco Santander a v USA McDonald's, Harley-Davidson, Pfizer, Aetna nebo Electronic Arts. Na pražské burze kvartální hospodářské výsledky představí telekomunikační společnost O2 Czech Republic. Analytik Milan Vaníček z J&T Banky očekává, že telekomunikační společnost vykáže za čtvrté čtvrtletí meziroční pokles tržeb o 0,3 %. "Hlavním důvodem pro meziročně nižší tržby je pokles v segmentu domácích fixních linek, který převýšil kladný vývoj v mobilním segmentu," říká Vaníček. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB ve čtvrtek podle analytiků zvýší úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek zřejmě zvýší úrokové sazby. Základní úroková sazba by tak měla stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,75 %. Vyplývá to z odhadů analytiků pro zasedání bankovní rady ve čtvrtek 1. února. ČNB ve čtvrtek také představí novou makroekonomickou prognózu a následně poprvé od zahájení intervencí v roce 2013 zveřejní i odhadovaný kurz koruny vůči euru.

ČNB a únorové zvýšení sazeb? (Ne)jasná věc!
Blížící se zasedání ČNB, které se uskuteční 1. února, přinese nejen všeobecně očekávané zvýšení úrokových sazeb, ale bude znamenat i návrat k transparentnosti v oblasti zveřejňování makroekonomické prognózy. ČNB se vrátí k praxi před zavedením režimu kurzového závazku v listopadu 2013. Součástí Zprávy o inflaci tak bude nejen kompletní makroekonomická prognóza, ale i její předpoklady včetně modelové trajektorie úrokových sazeb a měnového kurzu, napsal pro Hospodářské noviny hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

6. Globální vlna fúzí a akvizic je nejsilnější od začátku století

Letošní začátek roku je ve znamení nejsilnější globální vlny fúzí a akvizic od internetového boomu v roce 2000. Jejich hodnota se v lednu podle údajů společnosti Dealogic, kterou citoval list Financial Times, zatím vyšplhala na 273 miliard dolarů. Uzavírání obchodů napomáhá důvěra vyvolaná schválením daňové reformy ve Spojených státech, posilování světové ekonomiky a růst akciových trhů, napsal list.

7. V ČR loni ubylo lidí v příjmové chudobě a materiálním nedostatku

V Česku loni ubylo lidí, kteří žijí v příjmové chudobě a materiálním nedostatku. Pod hranicí příjmové chudoby bylo oproti roku 2016 zhruba o 50 000 obyvatel méně. I tak se pod ní pohybovalo kolem 970 000 Čechů a Češek, tedy 9,2 %. Výrazně méně pak bylo těch, kteří měli materiální nedostatek a nemohli si dovolit čtyři a více z devíti položek, jako jsou mimořádný desetitisícový výdaj či pravidelné úhrady nájmu a splátek. Bylo jich o 110 000 méně, tedy kolem 390 000. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu životních podmínek za loňský rok, které zveřejnila mluvčí Českého statistického úřadu Petra Báčová.

8. Polsko podle ministra energetiky letos rozhodne o stavbě jaderné elektrárny

Polsko ještě letos rozhodne, zda bude stavět svou první jadernou elektrárnu, aby snížilo emise znečišťující ovzduší a v dlouhodobé perspektivě snížilo závislost na uhlí. V pondělí to ve Varšavě prohlásil ministr energetiky Krzysztof Tchórzewski při zahájení kongresu o energetice a teplárenství Powerpol.

9. ČEZ: Účast Beneše u Zemana nebyla politicky angažovaná

Jednání generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše, který o víkendu podpořil ve štábu znovuzvoleného prezidenta Miloše Zemana, nelze považovat za politicky angažované. V pondělí to řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Beneš patřil mezi lidi, kteří hlavu státu doplnili na pódiu při tiskové konferenci k vítězství ve volbách. Podle informací ČTK byla účast soukromou aktivitou Beneše.

10. Německá vláda zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky

Německá vláda zvýšila odhad letošního růstu německé ekonomiky na 2,4 % z dříve předpokládaných 1,9 %. Agentuře Reuters to v pondělí řekly zdroje obeznámené s aktualizovanou prognózou. Německá ministryně hospodářství Brigitte Zypriesová oficiálně představí nový hospodářský výhled na středeční tiskové konferenci.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Saúdské Arábii se vybíral nejkrásnější velbloud, soutěž narušily podvody s botoxem

V uplynulém měsíci se v Saúdské Arábii uskutečnil festival zasvěcený velbloudům, jenž poutá pozornost i díky volbě nejkrásnějšího velblouda. Kromě tvaru těla, výšky či umístění hrbu u velbloudů porotci hodnotili také tvar čelisti a velikost pysků. Důraz je přitom kladen na přirozenou krásu zvířat, ze soutěže proto bylo vyřazeno dvanáct velbloudů, kterým se majitelé pomocí botoxu snažili vyplnit pysky.

Podle saúdskoarabského tisku byl dokonce jeden veterinář přistižen při operaci, která měla zvířeti zmenšit uši. Není se čemu divit, majitel vítězného velblouda se stane mediálně známou osobnosti a odnese si také výhru v hodnotě zhruba 32 milionů dolarů.

Co musíte ráno vědět (22. října)
Co musíte ráno vědět (22. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (22. října)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, jak se šéfka ECB snaží naslouchat veřejnosti a v čem je covid-19...
Musíte vědět
Automobilce Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl zisk o 131 % na 331…
včera v 23:11

Automobilce Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl zisk o 131 % na 331 milionů dolarů

Americkému výrobci elektromobilů Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl čistý zisk o 131 % na 331 milionů dolarů. Za...
Tesla Auta Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného…
Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného balíku pro ekonomiku

Americké akcie ve středu mírně oslabily. Investoři s obavami vyhlíží, jak dopadne jednání o dalším stimulačním balíku...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fed: Ekonomická aktivita na většině území USA ožívá pozvolna
včera v 20:33

Fed: Ekonomická aktivita na většině území USA ožívá pozvolna

Ekonomická aktivita na většině území Spojených států nyní po prvotním odrazu ožívá pozvolna. Vyplývá to z pravidelné...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Fed
Putin slíbil, že další tvrdá omezení kvůli koronaviru nebudou
včera v 20:11

Putin slíbil, že další tvrdá omezení kvůli koronaviru nebudou

Ruská vláda se kvůli koronaviru nechystá zavést tvrdá omezující opatření, ujistil ve středu ruský prezident Vladimir...
Rusko Koronavirus
Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů
včera v 18:57

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u...
Farmacie Americká ekonomika
MMF zhoršil odhad poklesu HDP Asie na 2,2 procenta
včera v 18:43

MMF zhoršil odhad poklesu HDP Asie na 2,2 procenta

Mezinárodní měnový fond zhoršil svůj odhad vývoje hrubého domácího produktu Asie v letošním roce kvůli očekávanému...
Asijská ekonomika Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst
Lagardeová se snaží do transformace ECB zapojit i veřejnost
včera v 18:29

Lagardeová se snaží do transformace ECB zapojit i veřejnost

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová zahájila veřejné "naslouchací" turné, v rámci kterého se...
ECB Evropská ekonomika
Ekonomika podle odhadů kvůli novým opatřením klesne více
včera v 18:10

Ekonomika podle odhadů kvůli novým opatřením klesne více

Kvůli novým opatřením vlády proti šíření koronaviru lze letos očekávat propad ekonomiky o zhruba 8,5 procenta....
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Evropské akcie ve středu klesly potřetí v řadě
Evropské akcie ve středu klesly potřetí v řadě
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu klesly potřetí v řadě

Akcie na západoevropských trzích pokračují v propadech, index STOXX Europe 600 se ve středu dostal na třítýdenní...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Sněmovna schválila 500 Kč denně podnikatelům s uzavřenými provozy
včera v 17:29

Sněmovna schválila 500 Kč denně podnikatelům s uzavřenými provozy

Podnikatelé, jejichž podnikání omezila nebo znemožnila vláda svými aktuálními opatřeními proti šíření covidu-19,...
Česká republika Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
O příspěvek zatím podnikatelé podle správy žádat nemohou
včera v 17:11

O příspěvek zatím podnikatelé podle správy žádat nemohou

Finanční správa upozornila, že o příspěvek, tzv. kompenzační bonus, v souvislosti s novými vládními opatřeními není...
Česká republika Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
Svaz průmyslu: HDP kvůli opatřením klesne o 10 až 12 %
včera v 17:04

Svaz průmyslu: HDP kvůli opatřením klesne o 10 až 12 %

Kvůli dalším restriktivním opatřením proti šíření koronaviru může být celkový propad české ekonomiky letos okolo 10...
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Pražská burza dál ztrácí, ve středu oslabila většina hlavních emisí
Pražská burza dál ztrácí, ve středu oslabila většina hlavních emisí
včera v 16:50

Pražská burza dál ztrácí, ve středu oslabila většina hlavních emisí

Pražská burza ve středu dál ztrácela, index PX klesl o 1,42 % na 857,71 bodu. Oslabily nebo stagnovaly téměř všechny...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
PayPal umožní platby v kryptoměnách, i jejich prodej a nákup
včera v 15:59

PayPal umožní platby v kryptoměnách, i jejich prodej a nákup

Americká platforma pro digitální převody peněz PayPal Holdings umožní svým klientům kupovat, prodávat a držet...
Bitcoin Kryptoměny
ČEZ přestane v teplárně Dvůr Králové nad Labem spalovat uhlí
včera v 15:41

ČEZ přestane v teplárně Dvůr Králové nad Labem spalovat uhlí

Společnost ČEZ chystá v teplárně Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku odstavení dvou uhelných kotlů a jejich...
ČEZ Energetika
Ericsson se ve třetím čtvrtletí vrátil k zisku, těžil z kontraktů v…
včera v 15:08

Ericsson se ve třetím čtvrtletí vrátil k zisku, těžil z kontraktů v Číně

Švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson ve třetím čtvrtletí hospodařil s čistým ziskem 5,6 miliardy...
5G sítě Evropské akcie Výsledková sezóna
MF prodalo dluhopisy za osm miliard korun, zájem byl větší
včera v 14:51

MF prodalo dluhopisy za osm miliard korun, zájem byl větší

Ministerstvo financí ve středu prodalo ve třech aukcích státní dluhopisy za osm miliard korun. Vyplývá to z údajů na...
Česká republika České státní dluhopisy
Inflace v Kanadě v září překvapila
včera v 14:40

Inflace v Kanadě v září překvapila

Spotřebitelské ceny v Kanadě v září meziročně vzrostly o 0,5 %. Po růstu o 0,1 % v srpnu analytici očekávali růst o 0...
Kanada Inflace