Co musíte ráno vědět (30. prosince)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a ve Spojených státech, jaké jsou šance na zvýšení jednorázové koronavirové pomoci Američanům a jak pokračuje návrat Boeingu 737 MAX na oblohu? To vše musíte ráno vědět.

Image
Letadlo, Boeing 737 MAX - ilustrační foto
Obrázek: Flickr

1. Americké akcie v úterý klesly, Senát o zvýšení jednorázové pomoci lidem nehlasoval

Americké akcie zahájily úterní obchodování růstem a všechny tři hlavní indexy vystoupily na nové rekordy. Později ale zisky smazaly a seanci uzavřely poklesem. V americkém Senátu bylo zablokováno hlasování o zvýšení státní pomoci jednotlivcům - investoři tak začali pociťovat obavy ohledně ekonomického oživení Spojených států. Index Dow odepsal 0,22 % na 30 335,67 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,22 % na 3 727,04 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,38 % na 12 850,22 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 6,36 % na 23,08 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o půl bazického bodu na 0,938 %. Během dne ale index Dow navýšil historický rekord na 30 588,79 bodu, S&P 500 na 3 756,12 bodu a Nasdaq Composite na 12 973,33 bodu.

Investiční (r)evoluce roku 2020: Jak se změnila očekávání investorů a jejich vnímání rizika?

Souboj (přelomu) roku: Injekce versus infekce

2. Evropské akcie skončily v úterý smíšeně, německý index DAX své maximum nevylepšil

Akcie na západoevropských trzích v úterý pokračovaly většinou v růstu a panevropský index STOXX Europe 600 poprvé od konce února uzavřel nad 400 body. Německý index DAX a italský FTSE MIB i přes dobrý začátek nakonec zaznamenaly mírné ztráty. Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,76 % na 401,61 bodu, britský FTSE 100 přidal 1,55 % na 6 602,65 bodu, francouzský index CAC 40 vzrostl o 0,42 % na 5 611,79 bodu a německý DAX oslabil o 0,21 % na 13 761,38 bodu.

Hodnocení rizika dluhopisu aneb Jak pobít inflaci, ne výnosy vlastního portfolia

3. Pražská burza v úterý růstem o 0,71 % vylepšila desetiměsíční maximum indexu PX

Pražská burza v úterý vylepšila své desetiměsíční maximum, na které vystoupila v pondělí. Index PX se zvýšil o 0,71 procenta na 1 030,62 bodu. Vzhůru burzu táhly akcie vývojáře antivirových programů Avast a energetické společnosti ČEZ.

Akcie Komerční banky: Silná kapitalizace bude klíčovým faktorem v divokých časech, zní z Erste

4. Očekávané události

Středeční dopoledne bude patřit německým maloobchodním tržbám a odpoledne vyjdou v USA zprávy o velkoobchodních zásobách, obchodní bilanci se zbožím nebo rozjednaných prodejích domů a také index nákupních manažerů chicagského Fedu. Britský parlament bude navíc jednat o dohodě mezi Londýnem a Bruselem. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Sněmovna reprezentantů schválila zvýšení koronavirového příspěvku na 2 000 USD, v Senátu úprava ale zřejmě narazí

Americká Sněmovna reprezentantů v pondělí schválila zvýšení jednorázového příspěvku, který dostane většina Američanů jako pomoc v koronavirové krizi. V souladu s přáním prezidenta Donalda Trumpa by se měla zvýšit částka z 600 dolarů na 2 000 dolarů. Schválení změny v Senátu se ovšem v úterý nerýsovalo, byť jí vyjádřilo podporu i několik členů republikánské většiny.

6. Samsung prodlouží výrobu LCD v Jižní Koreji, skončit měla podle původního plánu letos

Výrobce elektroniky Samsung Electronics prodlouží výrobu obrazovek z tekutých krystalů (LCD) pro televizory a monitory v Jižní Koreji, protože v době pandemie mělo více lidí zájem o produkty z oblasti domácí zábavy. V březnu přitom původně firma oznámila, že výrobu do konce letošního roku ukončí a zaměří se na vyspělejší technologii.

7. Reuters: Evropu čeká největší přesun akciových obchodů za více než 20 let

Evropu čeká po zahájení obchodování na burzách v příštím roce největší přesun obchodů s akciemi za více než 20 let. Odchod Británie z Evropské unie totiž přesunul těžiště obchodů z Londýna. Zatímco hráči na trhu doufají, že díky rokům příprav od doby, kdy si Británie odhlasovala odchod z EU, bude přechod většiny obchodů s aktivy v eurech, jako jsou akcie a deriváty, relativně hladký, dlouhodobý dopad je nejistý.

8. Průzkum: Čínská ekonomika se ještě plně nezotavila z dopadů koronaviru

Čína se z hospodářských dopadů šíření koronaviru zotavuje rychleji než ostatní přední ekonomiky, na úplné zotavení si však bude muset ještě minimálně čtvrt roku počkat. Podle serveru CNBC to ukázaly výsledky pravidelného průzkumu mezi vedoucími pracovníky čínských podniků.

9. Svaz BGA: Vývoz z Německa letos klesne o 12 %

Vývoz z Německa bude letos kvůli koronavirové pandemii, která prudce snížila poptávku z Británie a ze Spojených států, o 12 % nižší. Příští rok by se mohl až o 13 % zvýšit, na úroveň z doby před krizí se ale do léta 2022 nevrátí, odhadl v úterý německý obchodní svaz BGA. Dodal ale, že předpověď je kvůli pandemii třeba brát s rezervou.

10. Rusko příští rok zredukuje státní pomoc ekonomice

Rusko v příštím roce zredukuje státní podporu ekonomice a bude sledovat růst nákladů na obsluhu státního dluhu, který se kvůli pandemii covidu-19 výrazně zvýšil, a propad cen ropy. Uvedl to v úterý ministr financí Anton Siluanov.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V USA se na nebe vrátil po 20 měsících zákazu Boeing 737 MAX

Letadlo Boeing 737 MAX aerolinek American Airlines v úterý z Miami do New Yorku přepravilo zhruba sto cestujících. Šlo o první komerční let modelu ve Spojených státech po 20 měsících, kdy byly tyto stroje mimo provoz kvůli dvěma velkým haváriím.

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) v listopadu schválil změny, které Boeing na stroji provedl. Při nehodách v Indonésii a v Etiopii zahynulo v letech 2018 a 2019 celkem 346 lidí. Klíčovou roli při haváriích sehrál software stabilizačního systému MCAS. Automatický bezpečnostní systém kvůli vadnému senzoru tehdy opakovaně poslal stroj prudce dolů a posádka nedokázala nad letadlem udržet kontrolu.

Před American Airlines pasažéry na palubu upraveného letadla 737 MAX vzaly už brazilské nízkorozpočtové aerolinky Gol Linhas Aereas Inteligentes a největší mexická letecká společnost Grupo Aeromexico. Obě společnosti s revidovaným strojem už podnikly zhruba 250 komerčních letů.

Průzkum, který v pondělí zveřejnila agentura Reuters a společnost Ipsos, ukazuje, že Američané nemají obecně povědomí o haváriích stroje. Pokud se o nich ale dozvědí, polovina z nich by se cestě letadlem 737 MAX patrně vyhnula.

Letadlo se do provozu vrací během nejhorší krize leteckého odvětví, kterou způsobila pandemie covidu-19. Aerolinky musely mimo provoz odstavit stovky strojů a poptávka po leteckém cestování se ve srovnání s loňskou úrovní pohybuje kolem 30 %.

Musíte vědět
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat