Co musíte ráno vědět (31. března)
|

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak dopadlo březnové zasedání ČNB a co si za rámeček nedá německá banka KfW? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek mírně zpevnily a index Nasdaq Composite uzavřel na novém rekordu

Americké akciové indexy ve čtvrtek mírně vzrostly a technologický trh Nasdaq vystoupil na nové rekordní maximum. Náladu na trhu podpořily příznivé údaje o růstu americké ekonomiky, investoři se ale vesměs chystají na nadcházející období zveřejňování čtvrtletních firemních výsledků. Index Dow v závěru obchodování stoupl o 0,33 % na 20 728,49 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,29 % na 2 368,06 bodu a úhrnný index trhu Nasdaq uzavřel na 5 914,34 bodu s přírůstkem 0,28 %. Z jednotlivých sektorů rostly nejvíce akcie finančních a průmyslových společností, ztrácely například veřejné služby. Index volatility VIX nepatrně vzrostl na 11,54 bodu (+1,05 %) a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o bezmála pět bazických bodů na 2,423 %.

Světové akcie: Korekce by nebyla důvod k panice, tento graf ukazuje na zlepšování zásadního fundamentu
V posledních týdnech se na světových akciových trzích začíná po delší době hlasitěji mluvit o možné korekci. Žádný problém, růst cen akcií se totiž aktuálně opírá o důležitý fundament.

2. Evropské trhy ve čtvrtek převážně stouply, akcie Tullow Oil zdražily o více než 7,5 %

Evropské akciové trhy uzavřely čtvrteční seanci v zelených číslech. Investoři pozorně sledovali dění ve Spojeném království, které ve středu oficiálně zahájilo proces vystoupení z EU, a vyhodnocovali také řadu makrodat. Regionální index STOXX Europe 600 si připsal 0,51 % na 380,46 bodu, když většina jeho sektorů uzavřela v černých číslech. Dařilo se zejména těžařům ropy a zemního plynu. Na vrcholu evropského benchmarku zakončila seanci britská ropná společnost Tullow Oil, jež si díky růstu cen černého zlata připsala více než 7,5 %. Britský FTSE 100 ztratil 0,06 % na 7 369,52 bodu, a šel tak proti trendu. Francouzský CAC 40 vzrostl o 0,41 % na 5 089,64 bodu a německý index DAX si polepšil o 0,44 % na 12 256,43 bodu. Pozornost ve čtvrtek vzbudila zpráva agentury Reuters, že ECB zatím neplánuje měnit nastavení programu kvantitativního uvolňování. Z evropských makrodat byl sledován zejména odhad inflace v Německu. Meziroční míra inflace v největší evropské ekonomice v březnu nečekaně prudce klesla. Podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu v zemích Evropské unie činila 1,5 %, zatímco v únoru byla na 2,2 %, nejvýše za čtyři a půl roku. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že inflace v březnu zpomalí pouze na 1,9 %.

Evropské akcie: Děsí vás politické riziko? Stojí za to ho přijmout
Po delším období podprůměrných výkonů je výhled pro evropské akcie slibný, alespoň ve srovnání s těmi v USA. Hlavní brzdou většího optimismu investorů zůstává politické riziko. Pokud ovšem nadcházející volby ve Francii a také ty podzimní v Německu nepřinesou vyložený otřes, evropské akciové trhy by měly mít otevřenou cestu k vyšším hodnotám.

3. Pražská burza ve čtvrtek mírně zpevnila, dařilo se Erste Group Bank a mediální CME

Pražská burza ve čtvrtek stoupla o 0,1 % na 983,67 bodu. Nahoru ji táhly akcie Erste Group Bank, nedařilo se naopak Komerční bance. Objem obchodů byl s 373 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly ve čtvrtek akcie energetického gigantu ČEZ, které klesly o 0,57 % na 439 Kč. V červených číslech uzavřely také Komerční banka, jež přišla o 0,72 %, pojišťovna VIG, která odepsala 0,47 % na 609,10 Kč, a tabáková firma Philip Morris ČR. Její cenné papíry zlevnily o 0,57 % na 439 Kč. S výsledkem seance naopak budou spokojeni akcionáři Erste Group Bank (+1,14 % na 832,40 Kč), mediální CME (+2,74 % na 76,85 Kč), Monety Money Bank (+0,41 % na 85,30 Kč), telefonního operátora O2 Czech Republic (+0,53 % na 282,50 Kč), likérky Stock Spirits (+0,94 % na 58,90 Kč), sázkařské společnosti Fortuna (+0,28 % na 108,80 Kč) a textilky Pegas Nonwovens (+0,23 % na 820 Kč).

V kůži portfoliomanažera (6. díl): VIG jako atraktivně oceněná pojišťovna, která by měla těžit z rostoucích sazeb
V dalším dílu seriálu, ve kterém vás nechávám nahlédnout do své investiční kuchyně, zůstaneme na pražské burze. V rámci finančního sektoru, který by měl těžit z prostředí rostoucích úrokových sazeb, již několik čtvrtletí vnímáme pozitivně akcie společnosti Vienna Insurance Group.

4. Očekávané události

V noci na pátek vyjdou v Japonsku údaje o inflaci, zpráva o nezaměstnanosti a údaje o výdajích domácností, průmyslové výrobě, stavebních objednávkách a zahájené výstavbě a v Číně bude zveřejněn index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Dopoledne bude patřit údajům o tržbách německých maloobchodníků a zprávě o vývoji situace na tamním trhu práce, britskému indexu cen domů, revidovaným zprávám o vývoji britské a české ekonomiky na konci loňského roku a zprávám o inflaci v eurozóně a Itálii. Odpoledne vyjdou ve Spojených státech zpráva o osobních příjmech a výdajích, index nákupních manažerů chicagského Fedu, index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a společnost Baker Hughes vydá večer jako každý týden zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Výsledky hospodaření zveřejní v závěru týdne kanadská společnost BlackBerry a v Asii Bank of China. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 27. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB na březnovém zasedání potvrdila nastavení měnové politiky, exit z kurzového závazku může od dubna přijít kdykoli

Česká národní banka bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem držet kurz české koruny poblíž hodnoty 27 EUR/CZK. Rozhodla o tom bankovní rada ČNB. Změny nedoznaly ani úrokové sazby, které jsou na historických minimech. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Guvernér ČNB Jiří Rusnok na tiskové konferenci po zasedání prohlásil, že konec intervencí může od dubna nastat kdykoli.

ČNB a kurzový závazek: Může český plebs vydělat na koruně?
Blíží se okamžik ukončení kurzového závazku ČNB. Homo economicus má pocit skoro jako o adventu – ve vzduchu cítí jakýsi slavnostní pocit očekávání a napětí, jak to celé dopadne, a váhá, zda nezapomněl na nějakou část přípravy na onu velkou událost. V aktuálním případě ukončení intervenčního režimu, tedy takzvaného exitu, se přímo nabízí jeden typ přípravy. Co takhle si v rámci rodinného rozpočtu vytvořit malou spekulativní pozici, tedy zkusit na očekávaném posílení koruny něco málo trhnout?

6. ČEZ prodává svůj podíl ve společnosti MOL, příspěvek do zisku před zdaněním za rok 2017 odhaduje na 3,4 miliardy Kč. Současně firma zahájila nabídku na zpětný odkup dluhopisů

Energetická skupina ČEZ ve středu zahájila nabídku na zpětný odkup emise garantovaných vyměnitelných dluhopisů v objemu 470,2 milionu eur a oznámila blokový prodej 7,65 milionu akcií společnosti MOL. Podíl v MOL získala dceřiná společnost CEZ MH B.V. podle smluv z konce roku 2007 o budoucí výstavbě plynových elektráren v areálech rafinerií MOL.

7. Asociace: Intervence přinesly exportérům přímo 687 miliard korun

Devizové intervence České národní banky přinesly od listopadu 2013 exportérům přímo 687 miliard korun a nepřímo 590 miliard korun. Hrubý domácí produkt ČR se zvýšil o 147 miliard korun. Před zahájením čtvrtečního Exportního fóra v Mladých Bukách to uvedla v tiskové zprávě Asociace exportérů.

8. Norsko a Dánsko podpořily plánovaný plynovod do Polska

Plán Polska na výstavbu plynovodu, který by do země přivedl plyn z Norska přes Baltské moře a Dánsko, získal podporu polských partnerů, tedy Kodaně a Osla. Ve čtvrtek to řekl polský státní tajemník pro energetickou infrastrukturu Piotr Naimski. Projekt je významnou částí širšího záměru Varšavy, který počítá s omezením závislosti země na ruském plynu.

9. Rozpočtový úřad amerického Kongresu: Veřejný dluh USA vzroste za 30 let na dvojnásobek

Americký veřejný dluh vzroste při platnosti současných zákonů o daních a výdajích za 30 let na 150 procent ročního výkonu ekonomiky, tedy na téměř dvojnásobek letošní úrovně. Dosavadní poválečný rekord 106 procent hrubého domácího produktu z roku 1946 dluh překoná v roce 2035. Ve čtvrtečním dlouhodobém výhledu to předpověděl Rozpočtový úřad Kongresu (CBO).

10. Vedení O2 Czech Republic schválilo návrh výplaty dividendy 17 korun na akcii

Vedení telekomunikační společnosti O2 Czech Republic navrhne akcionářům na valné hromadě 10. května vyplacení dividendy za loňský rok 17 korun na akcii. To představuje 98 % čistého nekonsolidovaného zisku, což je v souladu se záměrem vyplatit 90-110 % profitu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Německá banka omylem odeslala 7,6 miliardy eur

Německá státní rozvojová banka KfW omylem odeslala čtyřem jiným bankám 7,6 miliardy eur. Peníze ale získala zpět (kromě poplatku 25 000 eur). Peníze odešly omylem v únoru chybou zkušeného programátora. Platební software začal automaticky odesílat mnohonásobné platby jiným čtyřem bankám. Částky se KfW ale vrátily hned druhý den. Banka nyní svůj software obnovuje.

Incident připomněl jinou nepříjemnost, kdy KfW odeslala v roce 2008 částku 350 milionů eur bance Lehman Brothers přesně v den, kdy americká banka vyhlásila bankrot. KfW tak utrpěla velké ztráty, připomíná agentura Reuters. KfW půjčuje v Německu i v zahraničí peníze například na rozvojové a energetické projekty, dává studentské půjčky nebo půjčky na bydlení.

Bývalý úspěšný designér Applu Jony Ive bude pracovat pro Airbnb
před 33 minutami

Bývalý úspěšný designér Applu Jony Ive bude pracovat pro Airbnb

Bývalý designér Applu Jony Ive, který stojí za podobou jeho ikonických přístrojů iPhone, iMac a iPad, bude mít na...
Bydlení Americké akcie Pracovní trh
Růst prodejů starších domů v USA zrychlil
před hodinou

Růst prodejů starších domů v USA zrychlil

Prodeje starších domů ve Spojených státech v září meziměsíčně vzrostly o 9,4 % na celoročně přepočítané tempo 6,54...
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti
MF: Důchodový systém skončil v září v deficitu 30,4 miliardy Kč
15:47

MF: Důchodový systém skončil v září v deficitu 30,4 miliardy Kč

Systém penzí v Česku skončil v září v propadu 30,4 miliardy korun. Za poslední čtvrtletí se schodek víc než...
Česká republika Důchody
Euler Hermes: Počet insolvencí ve světě v roce 2021 stoupne o 31 %
15:46

Euler Hermes: Počet insolvencí ve světě v roce 2021 stoupne o 31 %

Počet insolvencí ve světě v příštím roce stoupne o 31 procent. Nové vlny šíření koronaviru jsou více viditelné v...
Bankrot Světová ekonomika Pojištění
Firma Polyus má na Sibiři největší naleziště zlata na světě
15:13

Firma Polyus má na Sibiři největší naleziště zlata na světě

Největší ruský producent zlata, společnost Polyus, zveřejnil nový odhad rezerv ve svém ložisku Suchoj Log na Sibiři,...
Zlato Komodity
Schodek rozpočtu by podle ekonomů neměl překročit 500 miliard Kč
14:56

Schodek rozpočtu by podle ekonomů neměl překročit 500 miliard Kč

I přes nová opatření vlády proti šíření koronaviru a navazující podpoře ekonomiky by neměl schodek státního rozpočtu...
Česká ekonomika Rozpočet
Počet žádostí o podporu v USA poprvé od března klesl pod 800 tisíc
14:30

Počet žádostí o podporu v USA poprvé od března klesl pod 800 tisíc

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 17. října nově 787 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel
13:33

V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel

Odstávka druhého bloku Jaderné elektrárny Dukovany zahájená koncem září pokračuje podle plánu, epidemie zatím práce...
ČEZ Jaderná energetika Koronavirus
Výsledky American Airlines ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 5,54 USD …
13:06

Výsledky American Airlines ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 5,54 USD (odhad: -5,86 USD), tržby 3,17 miliardy USD (loni: 11,91 miliardy USD, odhad: 2,81 miliardy USD)

Největší světová letecká společnost American Airlines Group ve třetím čtvrtletí vykázala čistou ztrátu 2,4 miliardy...
Americké akcie Doprava Turismus a cestovní ruch
Výsledky Coca-Cola ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0…
12:59

Výsledky Coca-Cola ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0,46 USD), tržby 8,65 miliardy USD (odhad: 8,36 miliardy USD)

Největšímu světovému výrobci nealkoholických nápojů, americké společnosti Coca-Cola, klesl ve třetím čtvrtletí zisk i...
Coca-Cola Výsledková sezóna
Adidas se údajně chystá prodat značku Reebok
12:51

Adidas se údajně chystá prodat značku Reebok

Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas se chystá prodat svou dceřinou americkou značku Reebok. Na svém...
Adidas Sport