Co musíte ráno vědět (31. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (31. ledna)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak se v loňském roce dařilo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic a jaký efekt má stárnutí populace v Japonsku? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý výrazně klesly, nedařilo se zdravotnickým firmám

Akcie ve Spojených státech v úterý stejně jako v pondělí oslabily. Za ztrátami byly hlavně pokles zdravotnických společností a růst výnosů amerických státních dluhopisů. Index Dow po otevření trhu zažil nejhlubší propad za téměř 16 let. Dow nakonec uzavřel se ztrátou 1,37 % na 26 076,89 bodu, širší index S&P 500 odepsal 1,09 % na 2 822,43 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,86 % na 7 402,48 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 6,86 % na 14,79 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o dva a půl bazického bodu na několikaleté maximum 2,72 %. Pod nulou skončily všechny hlavní sektory s výjimkou odvětví veřejných služeb, nejvýrazněji klesly odvětví zdravotní péče a energetický sektor.

Sazby vs. forex aneb Čeká trhy rok ve znamení dolaru?

Tyto 4 akcie nechávají FANG daleko za sebou, zdravý trh ale vypadá jinak

2. Evropské burzy v úterý uzavřely v mínusu, akcie Swatch Group ale zdražily o více než 4 %

Evropské akciové trhy v úterý klesly, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu a čekali na výsledek dvoudenního zasedání americké centrální banky, které skončí ve středu. Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 0,92 % na 396,12 bodu, britský FTSE 100 spadl o 1,09 % na 7 587,98 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 0,87 % na 5 473,78 bodu a německý DAX odevzdal 0,95 % na 13 197,71 bodu. O více než 4 % v úterý zdražily cenné papíry švýcarského výrobce hodinek Swatch Group, který oznámil, že v loňském roce zvýšil čistý zisk o 28 % na 733 milionů CHF a letos čeká další růst.

KONTEXT: 5 davoských megatrendů aneb Co podle globálních elit (z)mění svět

Výhled na 1. čtvrtletí 2018 aneb Bubliny, kam se podíváš (2. část)

3. Pražská burza v úterý oslabila, dařilo se však Komerční bance

Pražská burza v úterý počtvrté v řadě klesla, index PX odepsal 0,34 % na 1 127,39 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie energetické skupiny ČEZ, v plusu naopak uzavřela Komerční banka. Objem obchodů byl s 571 miliony korun průměrný. Nejobchodovanější byly v úterý cenné papíry Komerční banky, které zdražily o 0,93 % na 926 Kč. Další finanční tituly se na směru neshodly, Erste Group Bank odevzdala 0,43 % na 1 030 Kč, MONETA Money Bank získala 0,18 % na 83,70 Kč a pojišťovna VIG spadla o 1,8 % na 708 Kč. Operátor O2 Czech Republic, který v úterý odtajnil výsledky hospodaření za uplynulý rok, uzavřel na nule (288 Kč).

Hlavní výhody a nevýhody doplňkového penzijního spoření

Hampl (ČNB): Sazby musejí nahoru, to víme. Neshodujeme se na načasování a tempu změn

4. Očekávané události

Ve středu nad ránem vyjdou v Japonsku zprávy o průmyslové výrobě, spotřebitelské důvěře, stavebních objednávkách a zahájené výstavbě a Čína přidá indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru i mimo něj. Dopoledne bude patřit německé nezaměstnanosti a tržbám tamních maloobchodníků a zprávám o inflaci a nezaměstnanosti v eurozóně. Odpoledne se pozornost investorů přesune za oceán, ve Spojených státech vyjdou index nákupních manažerů pro oblast Chicaga, statistika rozjednaných prodejů domů, zpráva agentury ADP o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru a pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o vývoji zásob ropy na americkém území od vládní energetické agentury EIA. Skončí měnověpolitické zasedání americké centrální banky a hospodářské výsledky zveřejní v USA Eli Lilly, Boeing, PayPal Holdings, Facebook, Mondelēz International, Microsoft, eBay, QUALCOMM, AT&T nebo ServiceNow a v Evropě ING Groep, ArcelorMittal, Siemens nebo Volvo a v Japonsku Nintendo. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. O2 Czech Republic loni vydělala 5,6 miliardy korun. Výsledky byly podpořeny pokračujícím zájmem o O2 TV a finanční služby

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic za loňský rok vykázala čistý zisk 5,59 miliardy Kč. Meziročně tak společnost vydělala o 6,2 % více. Pokles cen v tradičních oblastech a dopad zrušení roamingu v EU vyvážila nabídka nových služeb. Nárůst zisku pak ovlivnil prodej podílu ve společnosti Taxify.

6. Brexit Británii podle uniklého dokumentu poškodí, ať bude dohoda jakákoli

Odchod z Evropské unie Británii hospodářsky poškodí, ať už budou podmínky dohody, kterou s Bruselem Londýn uzavře, jakékoli. Podle serveru BuzzFeed News to vyplývá z dosud utajované analýzy, kterou vypracovaly britské úřady a kterou server získal. Kabinet premiérky Theresy Mayové dlouhodobě popírá, že by se zemi po brexitu mělo vést hůře. Podle mluvčího vlády uniklý dokument nebyl dokončený a schválený vládou.

7. Ruský Gazprom hlásí rekordní podíl na evropském trhu s plynem

Podíl ruské státní plynárenské společnosti Gazprom na evropském trhu s plynem loni vzrostl na více než 35 % ze zhruba 33 % v roce 2016. Dosáhl tak rekordního maxima. V úterý to podle agentury Reuters uvedl předseda představenstva Gazpromu Viktor Zubkov na konferenci ve Vídni. Dodal, že pozice firmy na evropském trhu by se díky přetrvávající silné poptávce po plynu mohla dále zlepšovat.

8. Bitcoinová horečka zasáhla realitní trh na Floridě

Horečka kolem bitcoinu, virtuální měny, jejíž kurz v posledních měsících vylétl vzhůru, zasáhla trh s nemovitostmi ve Spojených státech, zvláště na Floridě. Zahraničním investorům platby v bitcoinech umožňují vyhnout se kontrolám převodů měn ve svých zemích a ekonomickým sankcím. Pro praní špinavých peněz ale nákup domu na Floridě za bitcoiny ideální není, napsala agentura AFP.

9. Francouzská ekonomika loni vzrostla nejvíce za šest let

Hrubý domácí produkt Francie se loni zvýšil o 1,9 %. Druhá největší ekonomika eurozóny tak rostla nejprudším tempem od roku 2011. Vyplývá to z prvního odhadu statistického úřadu INSEE. V roce 2016 dosáhl hospodářský růst ve Francii 1,1 %.

10. Na trh START pražské burzy chce vstoupit výrobce dronů Primoco

Český výrobce dronů Primoco UAV plánuje vstoupit na trh START pražské burzy. Majoritním vlastníkem společnosti je se zhruba 70% podílem podnikatel Ladislav Semetkovský. Společnost zatím vyrobila zhruba 40 dronů, výrobu však plánuje navýšit na přibližně 500 kusů ročně. Na burze by chtěla získat nový kapitál ve výši několika set milionů korun.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Japonsku vzkvétá byznys s plenami pro dospělé

Stárnoucí populace v Japonsku vytváří mnohdy netušené obchodní příležitosti, jednou z nich je rychle rostoucí trh s plenami pro dospělé. Podle japonského listu Nikkei v nedávné době tři přední japonské papírenské firmy oznámily, že plánují navýšit své výrobní kapacity v segmentu inkontinenčních pomůcek.

Podle listu by se v roce 2020 mělo v Japonsku prodávat více plen pro dospělé než dětských plenek. Vláda se problému stárnutí populace intenzivně věnuje. V roce 1989 bylo v zemi necelých 12 % lidí starších 65 let, v roce 2011 to již ale bylo zhruba 23 %. A v roce 2055 by podle japonského ministerstva zdravotnictví mělo být v zemi vycházejícího slunce obyvatel starších 65 let zhruba 40 %.

Chmelař: Cla USA na dovoz aut z EU by měly na českou ekonomiku dopad…
včera v 14:18

Chmelař: Cla USA na dovoz aut z EU by měly na českou ekonomiku dopad v desetinách procenta HDP

Případné zavedení dvacetiprocentních amerických cel na dovoz automobilů z EU by mělo na českou ekonomiku dopad v řádu...
Česká ekonomika Auta Mezinárodní obchod
Objem veřejných zakázek do konce dubna vzrostl o 43 %
včera v 14:15

Objem veřejných zakázek do konce dubna vzrostl o 43 %

Veřejní investoři v Česku zadali do konce dubna firmám 10 673 zakázek za 141 miliard korun. Hodnota vzrostla...
Česká republika Česká ekonomika
Daňové příjmy krajů vzrostly od roku 2014 o téměř dvě pětiny
včera v 12:16

Daňové příjmy krajů vzrostly od roku 2014 o téměř dvě pětiny

Daňové příjmy krajů vzrostly v letech 2014 až 2017 téměř o dvě pětiny. Zatímco v roce 2014 dostaly kraje celkem 49,3...
Česká republika Česká ekonomika
Firmy vyplatily do března na mzdách o desetinu víc peněz než loni
včera v 12:05

Firmy vyplatily do března na mzdách o desetinu víc peněz než loni

Firmy letos v prvním čtvrtletí vyplatily na mzdách o desetinu více peněz než před rokem. Jde o druhé nejrychlejší...
Česká republika Česká ekonomika Platy a osobní ohodnocení
ČNB: Čistý zisk českých bank klesl v prvním čtvrtletí o 318 milionů…
včera v 10:47

ČNB: Čistý zisk českých bank klesl v prvním čtvrtletí o 318 milionů korun

Bankám a spořitelnám v Česku v prvním čtvrtletí meziročně klesl souhrnný čistý zisk o 318 milionů na 18,215 miliardy...
Banky Česká republika Erste Group Bank
ČNB by podle analytiků mohla ve středu kvůli koruně zvýšit sazby
ČNB by podle analytiků mohla ve středu kvůli koruně zvýšit sazby
včera v 10:17

ČNB by podle analytiků mohla ve středu kvůli koruně zvýšit sazby

Bankovní rada České národní banky by ve středu mohla zvýšit základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na jedno...
ČNB Centrální banky Úrokové sazby
Země OPEC potvrdily shodu na zvýšení produkce ropy
Země OPEC potvrdily shodu na zvýšení produkce ropy
23. 6. 2018 16:23

Země OPEC potvrdily shodu na zvýšení produkce ropy

Hlavní světoví producenti ropy v sobotu schválili zvýšení těžby o milion barelů denně, které bylo předjednáno v pátek...
Komodity Ropa Ropa Brent
Salvini: Do roka se rozhodne, zda je Evropa stále jednotná
23. 6. 2018 05:54

Salvini: Do roka se rozhodne, zda je Evropa stále jednotná

Do roka se rozhodne, zda je Evropa stále jednotná, nebo není, soudí italský ministr vnitra Matteo Salvini. Klíčové...
Evropská unie Eurozóna Politika
Lockheed Martin dodá Bahrajnu 16 bojových letounů F-16
23. 6. 2018 04:57

Lockheed Martin dodá Bahrajnu 16 bojových letounů F-16

Americká zbrojovka Lockheed Martin získala zakázku na výrobu 16 bojových letounů F-16 pro Bahrajn. Podle pátečního...
Blízký a Střední východ Americké akcie Zbraně
Na sobotu 23. června připadá podle Deloitte den daňové svobody
23. 6. 2018 03:27

Na sobotu 23. června připadá podle Deloitte den daňové svobody

Na sobotu připadá podle výpočtů společnosti Deloitte den daňové svobody. Daňoví poplatníci tak budou v letošním roce...
Česká ekonomika Česká republika Daně
V dozorčí radě ČEZ končí nejen předseda Pačes, ale i další dva členové
23. 6. 2018 01:20

V dozorčí radě ČEZ končí nejen předseda Pačes, ale i další dva členové

V dozorčí radě energetické společnosti ČEZ končí její předseda a někdejší předseda Akademie věd Václav Pačes....
ČEZ Akcie ČR Energetika
ČEZ vyplatí ze zisku za rok 2017 dividendu 33 Kč na akcii
ČEZ vyplatí ze zisku za rok 2017 dividendu 33 Kč na akcii
23. 6. 2018 00:30

ČEZ vyplatí ze zisku za rok 2017 dividendu 33 Kč na akcii

Energetická společnost ČEZ vyplatí akcionářům stejnou dividendu jako loni, tedy 33 korun za akcii před zdaněním. V...
ČEZ Akcie ČR Dividendy
V dozorčí radě ČEZ končí její předseda Václav Pačes
22. 6. 2018 22:44

V dozorčí radě ČEZ končí její předseda Václav Pačes

V dozorčí radě energetické společnosti ČEZ končí její předseda a někdejší předseda Akademie věd Václav Pačes. Pačes...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Americké akcie v pátek uzavřely smíšeně, týden zakončily v mínusu
Americké akcie v pátek uzavřely smíšeně, týden zakončily v mínusu
22. 6. 2018 22:00

Americké akcie v pátek uzavřely smíšeně, týden zakončily v mínusu

Americké akciové indexy se v závěru týdne na směru neshodly. V plusu páteční seanci zakončily energetické tituly,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské burzy v pátek výrazně stouply, za celý týden však zhruba o 2…
Evropské burzy v pátek výrazně stouply, za celý týden však zhruba o 2…
22. 6. 2018 18:00

Evropské burzy v pátek výrazně stouply, za celý týden však zhruba o 2 % oslabily

Evropské akciové trhy zakončily týden v zelených číslech, když investory potěšilo rozhodnutí ropného kartelu OPEC, že...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pohonné hmoty by podle analytiků mohly díky zvýšení těžby ropy zlevnit
22. 6. 2018 17:35

Pohonné hmoty by podle analytiků mohly díky zvýšení těžby ropy zlevnit

Rozhodnutí Organizace zemí vyvážejících ropu zvýšit těžbu ropy by mohla během letních měsíců zlevnit v ČR pohonné...
Ropa Komodity Pohonné hmoty
Donald Trump pohrozil EU zavedením 20% cla na dovoz aut do USA
22. 6. 2018 17:19

Donald Trump pohrozil EU zavedením 20% cla na dovoz aut do USA

Americký prezident Donald Trump v pátek na Twitteru opět pohrozil Evropské unii zavedením cla na dovoz automobilů z...
Spojené státy americké (USA) Evropská unie Mezinárodní obchod
Putin ocenil zlepšování situace na Korejském poloostrově
Putin ocenil zlepšování situace na Korejském poloostrově
22. 6. 2018 17:03

Putin ocenil zlepšování situace na Korejském poloostrově

Rusko a Jižní Korea pozorují postupné zlepšování situace na Korejském poloostrově, řekl po páteční schůzce se svým...
Rusko Jižní Korea Politika
Pražská burza v pátek uzavřela téměř beze změny, za celý týden přišla…
Pražská burza v pátek uzavřela téměř beze změny, za celý týden přišla…
22. 6. 2018 16:45

Pražská burza v pátek uzavřela téměř beze změny, za celý týden přišla o 1,3 %

Pražská burza zakončila týden se ztrátou 0,03 % na 1 064,12 bodu. Dolů ji táhly akcie energetické skupiny ČEZ a Erste...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Řecké aerolinky Aegean kupují airbusy za pět miliard dolarů
22. 6. 2018 16:31

Řecké aerolinky Aegean kupují airbusy za pět miliard dolarů

Řecká letecká společnost Aegean Airlines podepsala s evropským výrobcem letecké techniky Airbus dohodu o koupi až 42...
Řecko Doprava