Co musíte ráno vědět (4. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (4. dubna)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a v USA, kolik aut v březnu zákazníkům dodala Tesla a kde se nevyplatí kupovat si zmrzlinu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zahájily týden poklesem, Tesla ale vystoupila na nový rekord

Akcie ve Spojených státech zahájily první dubnový týden poklesem. Ztrácely hlavně automobilky kvůli slabým březnovým prodejům aut na americkém trhu. Výjimkou byl výrobce elektromobilů Tesla. Index Dow klesl o 0,06 % na 20 650,21 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,16 % na 2 358,84 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,29 % na 5 894,68 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,08 % na 12,38 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o šest bazických bodů na 2,328 %. Oslabilo 8 z 11 sektorů indexu S&P 500. Nejhůře si vedly finanční společnosti a firmy ze sektoru základních materiálů. Rostly telekomunikační a realitní firmy.

Lekce (nejen) z roku 1987: Trhem hýbou nečekané události

Tesla 3 za 220 tisíc korun?

2. Evropské burzy v pondělí skončily v mínusu, investoři vyhodnocovali PMI ve zpracovatelském sektoru

Evropské akciové trhy v první seanci nového týdne klesly. Dění na trzích zastínil teroristický útok v Petrohradu, kde metrem otřásly dvě exploze. Na místě zůstalo nejméně deset mrtvých, zraněno bylo dalších zhruba 50 lidí. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,49 % na 379,29 bodu, když v mínusu skončila většina jeho sektorů. O více než procento spadly akcie bank, v plusu se naopak udrželo odvětví základních materiálů. Britský FTSE 100 odevzdal 0,55 % na 7 282,69 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 0,45 % na 12 257,20 bodu a německý DAX přišel o 0,71 % na 5 085,91 bodu. Z makrodat investoři vyhodnocovali především březnové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru.

Jak může přežít Evropská unie? Brexit je potřeba (vy)řešit bez emocí

KONTEXT: Exit(us) aneb Proč se exportéři (ne)těší na konec intervencí ČNB

3. Pražská burza v pondělí zpevnila, akcie Unipetrolu zdražily o téměř 2 %

Pražská burza zahájila nový týden v zelených číslech, index PX stoupl o 0,41 % na 985,20 bodu. Nahoru burzu táhly akcie Komerční banky a petrochemického holdingu Unipetrol, nedařilo se naopak sázkařské společnosti Fortuna, jež doplácí na páteční oznámení investiční společnosti Penta, která je jejím majoritním akcionářem, že plánuje stáhnout akcie firmy z veřejného obchodování na burzách ve Varšavě a v Praze a získat ve firmě 100% podíl. Objem obchodů byl s 398 miliony Kč podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pondělí akcie Komerční banky, které stouply o 1,6 % na 955 Kč. Výše zamířily i další finanční tituly s výjimkou Erste Group Bank, jež přišla o 0,12 % na 827,20 Kč. MONETA Money Bank zpevnila o 0,29 % na 86,05 Kč a pojišťovna VIG si polepšila o 0,92 % na 615,50 Kč. Nejvyšší procentuální zisk zaznamenal petrochemický holding Unipetrol, jenž vzrostl o 1,87 % na 233,90 Kč.

Erste Group Bank, Komerční banka, MONETA Money Bank a VIG: Kompletní přehled investičních doporučení

To se často nevidí! Jednobarevný kurzový lístek pražské burzy

4. Očekávané události

V noci na úterý Austrálie zveřejní výsledek únorové obchodní bilance, tamní centrální banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky a Japonsko se pochlubí březnovými prodeji aut. V Evropě během dopoledne vyjdou britský index nákupních manažerů ve stavebnictví za březen, italská únorová mzdová inflace a Eurostat přidá zprávu o maloobchodních tržbách v eurozóně za únor. Spojené státy pak odpoledne na trh pošlou výsledek únorové obchodní bilance, březnový index aktivity pro oblast New Yorku a únorové tovární objednávky. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 3. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Pegas Nonwovens uzavřel dohodu o záměru objednat nové výrobní zařízení pro plánovaný závod v JAR

Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens uzavřel s německou společností Reifenhäuser Reicofil dohodu o záměru objednat od ní novou výrobní linku pro svůj plánovaný výrobní závod v Jihoafrické republice. Jde o stejnou technologii, jaká je instalována v novém výrobním závodě Pegasu ve Znojmě.

6. Piëch prodal většinu akcií v holdingu, který ovládá Volkswagen

Bývalý předseda dozorčí rady německého automobilového koncernu Volkswagen Ferdinand Piëch se dohodl na prodeji většiny ze svého podílu ve firmě Porsche Automobil Holding SE, která kontroluje největší evropskou automobilku Volkswagen. Zredukoval tak své vazby na Volkswagen po více než dvou desetiletích nesporné vlády nad automobilkou, uvedla agentura Reuters.

7. Přebytek českého státního rozpočtu v březnu stoupl na 4,7 miliardy korun

Přebytek státního rozpočtu ČR ke konci letošního března stoupl na 4,7 miliardy korun z únorových 3,7 miliardy korun. V pondělí o tom informovalo ministerstvo financí. Loni ke konci března byl český rozpočet v rekordním přebytku 43,6 miliardy korun. Důvodem výrazného meziročního poklesu je menší množství peněz přijatých z EU, dodalo ministerstvo. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 60 miliard korun.

8. Tesla v prvním čtvrtletí dodala zákazníkům rekordních 25 000 aut

Americký výrobce elektromobilů Tesla v prvním čtvrtletí dodal zákazníkům rekordních 25 000 vozů. Odbyt se tak meziročně zvýšil o 69 %, zatímco v předchozím kvartálu o 9 % klesl. Údaje signalizují, že firma je na cestě ke splnění svého plánu pro první pololetí.

9. Katar hodlá zvýšit produkci zemního plynu

Po více než deseti letech Katar zrušil vlastní moratorium na novou těžbu z naleziště zemního plynu v Perském zálivu. Oznámila to firma Qatar Petroleum. Pole, o které se Katar dělí s Íránem, je největší na světě.

10. Inflace v Turecku v březnu stoupla na osmileté maximum

Meziroční míra inflace v Turecku se v březnu vyšplhala na 11,29 %, což je nejvyšší úroveň za osm let. V pondělí to oznámil turecký statistický úřad. Důvodem je dvouciferný nárůst cen potravin, dopravy a alkoholických nápojů. Nicméně dlouhodobým stimulem inflace v Turecku je chronicky slabá turecká lira poznamenaná obavami o politickou i hospodářskou budoucnost země.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Antimonopolní úřad v Německu řeší možnou dohodu zmrzlinářů

Nezvyklému případu se v těchto dnech věnuje antimonopolní úřad v Bádensku-Württembersku na jihozápadě Německa. Přezkoumává ceny kopečku zmrzliny ve městě Tübingen, kde prodejci této pochutiny čelí podezření z kartelové dohody.

Tři zmrzlinárny najednou zvýšily cenu jednoho kopečku z 1,2 eura na 1,5 eura, což neušlo listu Schwäbischer Tagblatt. Dva z provozovatelů zmrzlináren se mu přiznali, že se na zvýšení ceny dohodli.

Situací se nyní začalo zabývat tamní ministerstvo hospodářství, které vykonává i funkci zemského antimonopolního úřadu. Nejprve vyslechne provozovatele, aby zjistilo pravý stav věci, a poté případně rozhodne o dalších opatřeních, včetně možných pokut.

Evropské akcie ve čtvrtek po dobrém začátku mírně posílily
Evropské akcie ve čtvrtek po dobrém začátku mírně posílily
18:00

Evropské akcie ve čtvrtek po dobrém začátku mírně posílily

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek dopoledne rostly díky optimismu z blížící se dohody ohledně nového...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Playboy se po devíti letech vrátí na akciovou burzu
17:49

Playboy se po devíti letech vrátí na akciovou burzu

Společnost Playboy Enterprises, která vlastní stejnojmenný pánský časopis, se po devíti letech vrátí na akciovou...
NYSE Americké akcie Primární úpis akcií (IPO)
Vatikán poprvé zveřejnil detailní rozpočet, slíbil lepší kontrolu
17:35

Vatikán poprvé zveřejnil detailní rozpočet, slíbil lepší kontrolu

Vatikán ve čtvrtek poprvé zveřejnil detailní data z rozpočtu církevního státu a slíbil, že jeho finanční toky budou...
Rozpočet Itálie
Exportéři čekají kvůli covidu výpadek vývozu 300 až 500 mld.
16:54

Exportéři čekají kvůli covidu výpadek vývozu 300 až 500 mld.

Český export by letos podle odhadů Asociace exportérů mohl kvůli krizi vyvolané pandemií koronaviru klesnout o 300 až...
Česká republika Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek uzavřela na nejslabší úrovni od půlky května
Pražská burza ve čtvrtek uzavřela na nejslabší úrovni od půlky května
16:50

Pražská burza ve čtvrtek uzavřela na nejslabší úrovni od půlky května

Pražská burza ve čvtrtek ztrácela. Index PX klesl o 1,06 procenta na 859,11 bodu, což je jeho nejnižší závěrečný kurz...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Návrh rozpočtu podle rady neponechává prostor pro nečekané výdaje
16:20

Návrh rozpočtu podle rady neponechává prostor pro nečekané výdaje

Návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun neponechává žádný prostor pro případné navýšení...
Česká republika Rozpočet
Deloitte v ČR stáhl studii o vlivu oteplování na ekonomiku
15:47

Deloitte v ČR stáhl studii o vlivu oteplování na ekonomiku

Česká pobočka mezinárodní poradenské společnosti Deloitte po dvou týdnech od zveřejnění stáhla svou studii o dopadech...
Ekologie a životní prostředí Česká republika
Žádostí o podporu v USA přibylo méně, než se čekalo
14:30

Žádostí o podporu v USA přibylo méně, než se čekalo

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 19. září nově 837 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Osobní příjmy Američanů v srpnu klesly více, než se čekalo. Spotřeba…
14:30

Osobní příjmy Američanů v srpnu klesly více, než se čekalo. Spotřeba ale příjemně překvapila

Jádrový cenový index osobní spotřeby (oblíbený inflační ukazatel Fedu, takzvaná PCE inflace) meziročně vzrostl o 1,6 ...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Inflace
Schodek rozpočtu v září stoupl na 252,7 miliardy Kč, což byl nejhorší…
14:00

Schodek rozpočtu v září stoupl na 252,7 miliardy Kč, což byl nejhorší výsledek k tomuto měsíci

Schodek státního rozpočtu ke konci září stoupl na 252,7 miliardy korun ze srpnových 230,3 miliardy korun. Loni ke...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
PepsiCo hlásí růst zisku, poptávka během pandemie byla solidní
PepsiCo hlásí růst zisku, poptávka během pandemie byla solidní
13:21

PepsiCo hlásí růst zisku, poptávka během pandemie byla solidní

Americká společnost PepsiCo ve třetím čtvrtletí zvýšila čistý zisk o devět procent na 2,29 miliardy USD. Firma také...
PepsiCo Americké akcie Výsledková sezóna
Google zaplatí mediálním firmám za využívání obsahu miliardu dolarů
12:59

Google zaplatí mediálním firmám za využívání obsahu miliardu dolarů

Americká společnost Google v příštích třech letech zaplatí miliardu dolarů mediálním firmám za to, že bude moci...
Alphabet (Google) Americké akcie Média
Služba Outlook od Microsoftu má po celém světě výpadky
12:52

Služba Outlook od Microsoftu má po celém světě výpadky

E-mailová služba Outlook od softwarové společnosti Microsoft se po celém světě potýká s výpadky, mnoho uživatelů se...
Microsoft Americké akcie Informační technologie
Prodejce oděvů H&M hlásí nižší zisk, zavře 250 obchodů
Prodejce oděvů H&M hlásí nižší zisk, zavře 250 obchodů
12:31

Prodejce oděvů H&M hlásí nižší zisk, zavře 250 obchodů

Švédskému prodejci oděvů Hennes & Mauritz ve třetím čtvrtletí klesl meziročně zisk před zdaněním o více než polovinu...
Evropské akcie Móda a design Výsledková sezóna
České akcie letos za tři kvartály podle indexu PX ztratily téměř 23 %…
České akcie letos za tři kvartály podle indexu PX ztratily téměř 23 %…
12:17

České akcie letos za tři kvartály podle indexu PX ztratily téměř 23 % hodnoty, index sráží níže zejména velká váha bankovních titulů

České akcie za tři čtvrtletí klesly podle indexu PX téměř o 23 %. Byly tak ve světě jedny z nejhorších, shodli se...
Akcie ČR Index PX Světové akcie
Aktivita v průmyslu v zemích eurozóny v září vzrostla nejrychleji za…
11:52

Aktivita v průmyslu v zemích eurozóny v září vzrostla nejrychleji za dva roky

Aktivita ve zpracovatelském průmyslu eurozóny v září rostla nejrychleji za více než dva roky. Podpořilo ji zejména...
Eurozóna Evropská ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Hospodářská komora: Opatření proti koronaviru jsou pro firmy největší…
11:48

Hospodářská komora: Opatření proti koronaviru jsou pro firmy největší překážkou

Pro rok 2021 je největším rizikem pro české podnikatele zavádění dalších mimořádných opatření vlády v souvislosti s...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Tokijská burza ve čtvrtek kvůli technickým problémům neobchodovala
11:46

Tokijská burza ve čtvrtek kvůli technickým problémům neobchodovala

Tokijská akciová burza kvůli technickým problémům celou seanci neobchodovala. Jde o nejhorší výpadek v její historii....
Japonské akcie Asijské akcie Trhy
Míra nezaměstnanosti v eurozóně v srpnu podle očekávání vzrostla na 8…
Míra nezaměstnanosti v eurozóně v srpnu podle očekávání vzrostla na 8…
11:00

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v srpnu podle očekávání vzrostla na 8,1 %

Analytici čekali, že míra nezaměstnanosti v srpnu v zemích platících eurem vzroste na na 8,1 % z červencových 7,9 %....
Eurozóna Evropská ekonomika Nezaměstnanost
Výrobní ceny v eurozóně v srpnu meziměsíčně vzrostly o 0,1 %,…
11:00

Výrobní ceny v eurozóně v srpnu meziměsíčně vzrostly o 0,1 %, meziročně klesly o 2,5 %

Analytici čekali meziměsíční růst výrobních cen o 0,1 % po červencových +0,7 % (revidováno z +0,6 %) a meziroční...
Eurozóna Evropská ekonomika Inflace