Co musíte ráno vědět (4. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (4. srpna)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a v USA, jak dopadlo srpnové zasedání České národní banky a jak dnes vypadá oblast okolo jaderné elektrárny Fukušima? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, index Dow znovu přepisoval historii

Americký akciový trh ve čtvrtek zasáhla konsolidace. Dva ze tří hlavních akciových indexů klesly, Dow ale mírně zpevnil, a zůstal tak nad hladinou 22 000 bodů, kterou prolomil ve středu. Dow stoupl konkrétně o 0,04 % na nové zavírací maximum 22 026,10 bodu (absolutní maximum posunul na 22 044,85 bodu), širší S&P 500 ztratil 0,22 % a uzavřel na 2 472,16 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,35 % na 6 340,34 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,56 % na 10,44 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o pět bazických bodů na 2,219 %. Dařilo se sektoru veřejných služeb, průmyslovému odvětví a sektoru zdravotní péče, výrazně naopak klesly energetický sektor a odvětví základních materiálů.

Opravdu se trh mýlí tak často, jak si myslíte?

2. Evropské burzy ve čtvrtek převážně stouply, italská banka UniCredit si připsala více než 7 %

Evropské akciové trhy zakončily čtvrteční seanci převážně v plusu. Investoři se zaměřili na zasedání britské centrální banky, která k žádným úpravám nastavení měnové politiky nepřistoupila, a vyhodnocovali také hospodářské výsledky několika velkých evropských bank. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,08 % na 378,93 bodu, britský FTSE 100 si polepšil o 0,85 % na 7 474,77 bodu, francouzský CAC 40 stoupl o 0,46 % na 5 130,49 bodu a německý benchmark DAX odepsal 0,22 % na 12 154,72 bodu. Pomyslným vítězem dne byla italská bankovní skupina UniCredit, jejíž akcie zdražily o více než 7 % poté, co společnost oznámila, že jí ve druhém čtvrtletí vzrostl čistý zisk o 3,3 % na 945 milionů eur.

Evropské akcie mají našlápnuto k dalšímu růstu

3. Pražská burza ve čtvrtek uzavřela v plusu, stoupla většina finančních titulů

Pražská burza se ve čtvrtek odrazila od středeční ztráty, index PX zpevnil o 0,69 % na 1 017,57 bodu. Nahoru trh táhly Komerční banka, Erste Group Bank a petrochemický holding Unipetrol, nedařilo se naopak mediální společnosti CME. Objem obchodů byl s 455 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly ve čtvrtek cenné papíry energetické skupiny ČEZ, které zlevnily o 0,2 % na 397,70 Kč. V negativním pásmu seanci zakončily také mediální CME (-0,72 % na 95,90 Kč), tabáková firma Philip Morris ČR (-0,31 % na 15 452 Kč), likérka Stock Spirits (-0,21 % na 46,80 Kč) a MONETA Money Bank (-0,13 % na 79,60 Kč). Další finanční tituly naopak stouply. Erste Group Bank, která v pátek ráno zveřejní výsledky hospodaření, vzrostla o 1,43 % na 931,30 Kč, Komerční banka si polepšila o 1,56 % na 977,90 Kč a akcie pojišťovny VIG zdražily o 0,37 % na 670,50 Kč.

Investorský magazín: Na co dnes bankéři lákají klienty a jak se připravit na propad akciového trhu?

4. Očekávané události

V noci na pátek Austrálie zveřejní zprávu o červnových maloobchodních tržbách a australská centrální banka odtajní záznam ze svého posledního měnověpolitického zasedání. V Evropě dopoledne vyjdou německé tovární objednávky a italské maloobchodní tržby. Údaji z trhu práce se pochlubí Spojené státy a Kanada. Obě země na trhy pošlou i výsledek obchodní bilance. Hospodářské výsledky budou reportovat například společnosti Newell Brands, Berkshire Hathaway nebo Allianz a z českého pohledu nejzajímavější Erste Group Bank. "U Erste čekáme čistý zisk 332 milionů eur (meziročně -42 %), přičemž výrazný pokles by měl být opět dán mimořádnými položkami (prodej podílu ve společnosti Visa Europe a další). Letošní druhý kvartál by tak výsledkově měl spíše být na obvyklejší úrovni," říká analytik z J&T Banky Milan Vaníček. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 31. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 31. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB poprvé od února 2008 zvýšila úrokové sazby, koruna posílila na 26 EUR/CZK

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek poprvé od února 2008 zvýšila úrokové sazby. Základní úrokovou sazbu (dvoutýdenní repo sazba), od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, ČNB zvýšila o 20 bazických bodů na 0,25 %. Současně bankovní rada rozhodla o zvýšení lombardní sazby, za kterou si obchodní banky mohou půjčovat u centrální banky peníze oproti zástavě cenných papírů, o 25 bazických bodů na 0,5 % a o ponechání diskontní sazby, na kterou jsou navázány například neuhrazené daně nebo penále za nesplácené úvěry, na úrovni 0,05 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od pátku 4. srpna.

6. Bank of England v srpnu ponechala měnovou politiku beze změny

Bank of England na srpnovém zasedání rozhodla o ponechání sazeb beze změny, základní úroková sazba tak zůstává na historickém minimu 0,25 %. Beze změny zůstává i program skupování aktiv v objemu 435 miliard GBP. Důvodem je nejistý ekonomický vývoj v době, kdy se Británie připravuje na odchod z Evropské unie, a další zpomalení inflace. Banka současně zhoršila odhad růstu ekonomiky na roky 2017 a 2018 kvůli vlivu brexitu na kupní sílu domácností. Pro pokračování v linii stávající měnové politiky zvedlo ruku šest členů měnového výboru, pro zvýšení sazby byli dva členové výboru.

7. Siemens postaví za miliardu dolarů větrnou elektrárnu v Turecku

Turecko si vybralo konsorcium pod vedením německé strojírenské společnosti Siemens, aby na jeho území postavilo větrnou elektrárnu v hodnotě jedné miliardy dolarů. Ankara tím zřetelně dala najevo, že hodlá byznys držet odděleně od diplomatických sporů, s nimiž se nyní obě členské země Severoatlantické alianci potýkají.

8. Italský výrobce pneumatik Pirelli se chystá zpět na burzu

Italský výrobce pneumatik Pirelli plánuje návrat na burzu. Primární nabídka by se měla uskutečnit v říjnu a firma by mohla nabídnout 30 až 40 % akcií. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na dva informované zdroje.

9. Bloomberg: Čína potřebuje více cizinců, prospěla by jí otevřenost

Čína se po desetiletí snaží rozvíjet svoji "soft power", tedy schopnost uplatňovat vliv bez použití silových prostředků. Ročně vynaloží deset miliard dolarů na podporu jazykových škol a výstavbu univerzit v zahraničí, tlačí svůj zábavní průmysl na zahraniční trhy a snaží se přilákat západní turisty. V posledním bodě však selhává, napsal pro server Bloomberg profesor ekonomie z pekingské univerzity Christopher Balding.

10. Banka Julius Baer v Británii otevře tři nové pobočky

Švýcarská banka Julius Baer se chystá otevřít tři nové pobočky v Británii. Chce tak přilákat movitou klientelu, která se obává nejistoty v souvislosti s plánovaných odchodem Británie z Evropské unie. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací to ve čtvrtek uvedla agentura Reuters.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Oblast okolo Fukušimy je šest let po katastrofě místem duchů

Od ničivého zemětřesení a následné vlny tsunami, které způsobily největší jadernou havárii od výbuchu v Černobylu v roce 1986, uplynulo již více než šest let. Zóna okolo elektrárny v japonské Fukušimě je ale dodnes územím duchům, kde jakoby zamrzl čas. Do radiací stále zamořeného území se čas od času vypraví pouze osamělí lovci fotek, kteří mapují, jak příroda postupně získává navrch nad tím, co zde vybudoval člověk.

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko
EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla
10:54

EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla

Aktivita na globálním trhu s primárními úpisy akcií (IPO) zaznamenala ve třetím čtvrtletí výrazné oživení. Díky...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců
10:32

KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců

Řetězec restaurací s rychlým občerstvením KFC vytvoří ještě do konce letošního roku ve svých 965 restauracích v...
Restaurace Spojené království
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly
10:30

Asijské akcie se v pátek na směru neshodly

Obchodování na asijských akciových trzích v pátek skončilo nejednotně. Nálada v odvětví výrobců polovodičů byla...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Podnikatelská aktivita v eurozóně v říjnu podle předběžných PMI klesla
Podnikatelská aktivita v eurozóně v říjnu podle předběžných PMI klesla
10:02

Podnikatelská aktivita v eurozóně v říjnu podle předběžných PMI klesla

Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se v říjnu podle předběžného kompozitního indexu nákupních manažerů od...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Evropská ekonomika Ekonomické a tržní indikátory
Huawei v prvních devíti měsících roku zvýšil tržby zhruba o 10 %,…
09:32

Huawei v prvních devíti měsících roku zvýšil tržby zhruba o 10 %, tempo růstu ale klesá

Čínský technologický gigant Huawei Technologies za prvních devět měsíců letošního roku zvýšil tržby o 9,9 % na 671,3...
Asijské akcie Mobilní telefony Čína
Česká zbrojovka Group zveřejnila dokumenty k tzv. stabilizačním…
09:28

Česká zbrojovka Group zveřejnila dokumenty k tzv. stabilizačním obchodům

Česká zbrojovka Group (CZG) zveřejnila dokumenty k takzvaným stabilizačním obchodům. Francouzská banka Société...
Česká zbrojovka Group Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
S akciemi Kofoly se v pátek obchoduje poprvé bez práva na dividendu
09:10

S akciemi Kofoly se v pátek obchoduje poprvé bez práva na dividendu

Pátek 23. října je prvním dnem obchodování s akciemi společnosti Kofola ČeskoSlovensko bez práva na dividendu ze...
Akcie ČR Kofola ČeskoSlovensko Dividendy
Daimler zvýšil čtvrtletní zisk o 19 % na 2,1 miliardy eur
08:50

Daimler zvýšil čtvrtletní zisk o 19 % na 2,1 miliardy eur

Německý automobilový koncern Daimler zvýšil ve třetím čtvrtletí meziročně čistý zisk o 19 % na 2,05 miliardy eur....
Daimler Evropské akcie Auta
Minoritní akcionáři PFNonwovens mají dostat 719,50 Kč za akcii,…
Minoritní akcionáři PFNonwovens mají dostat 719,50 Kč za akcii,…
08:34

Minoritní akcionáři PFNonwovens mají dostat 719,50 Kč za akcii, potvrdila ČNB

Společnost PFNonwovens Holding by měla zaplatit každému minoritnímu akcionáři 719,50 Kč za akcii a stát se jediným...
PFNonwovens (dříve Pegas Nonwovens) Akcie ČR
Ministr zdravotnictví Prymula (s)končí, řekl Babiš. Lepší dobu si ve…
Ministr zdravotnictví Prymula (s)končí, řekl Babiš. Lepší dobu si ve…
08:19

Ministr zdravotnictví Prymula (s)končí, řekl Babiš. Lepší dobu si ve vládě nemohli vybrat

Premiér Andrej Babiš požádal ministra zdravotnictví Romana Prymulu, aby rezignoval na svou funkci, jinak ho sám...
Česká republika Politika Koronavirus
Skupina ČEZ prodala většinu rumunských aktiv společnosti Macquarie…
Skupina ČEZ prodala většinu rumunských aktiv společnosti Macquarie…
02:02

Skupina ČEZ prodala většinu rumunských aktiv společnosti Macquarie Infrastructure and Real Assets

Energetická skupina ČEZ prodala většinu svých rumunských aktiv firmě Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA)....
ČEZ Energetika Rumunsko
Co musíte ráno vědět (23. října)
Co musíte ráno vědět (23. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (23. října)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a v USA, jak se vyvíjí důvěra německých spotřebitelů a který malý producent...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek stouply, investoři sázejí na balík pomoci…
Americké akcie ve čtvrtek stouply, investoři sázejí na balík pomoci…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek stouply, investoři sázejí na balík pomoci ekonomice

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Investoři sázejí na dohodu ohledně nového stimulačního balíku. Ekonomický poradce...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Ekonomické oživení Latinské Ameriky bude částečné a nerovnoměrné
včera v 22:04

Ekonomické oživení Latinské Ameriky bude částečné a nerovnoměrné

Hospodářské oživení regionu Latinská Amerika a Karibik z dopadů pandemie nemoci covid-19 bude částečné a nerovnoměrné...
Latinská Amerika Emerging Markets HDP