Co musíte ráno vědět (5. května)

Image
BringAuto - samořízené pracovní vozidlo
Obrázek: BringAuto

Do jaké výše se vzedmula vlna výprodejů v technologických sektorech na obou stranách Atlantiku, které klasické investiční aktivum možná právě ztrácí svůj lesk, na kolik vás dnes vyjde tuna oxidu uhličitého a kolik bude stát samořízené pracovní vozidlo z brněnské dílny? I to musíte ráno vědět.

1. Akcie v USA v úterý převážně oslabily, investoři vyprodávali cenné papíry technologických firem

Americké akcie oslabily, když se propadl zejména index technologického trhu Nasdaq Composite. Investoři hromadně vyprodávali akcie velkých technologických firem a investice se přesouvaly k defenzivním akciím, jejichž ceny nejsou tolik ovlivněny fází ekonomického cyklu. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,06 % a uzavřel na 34 133,03 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,67 % na 4 164,66 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 1,88 % na 13 633,50 bodu a zaznamenal nejhlubší pokles od března. Index volatility VIX vzrostl o 6,39 % na 19,48 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl zhruba o jeden bazický bod na 1,593 %. Pokračoval růst cen ropy (WTI +1,8 %, Brent +2,8 %), zlato a stříbro naopak okolo procenta odevzdaly. Pod 55 000 USD se vrátila cena bitcoinu (-4,2 %), v rally vedle toho pokračovalo ethereum (+1,9 %).

Propast mezi chudými a bohatými se bude prohlubovat, přispívá k tomu i současné dění na trzích

2. Investoři v Evropě se v úterý zbavovali technologických akcií, německý DAX ztratil půl třetího procenta

Akcie evropských technologických firem v úterý odepsaly 3,8 % poté, co americká ministryně financí Janet Yellenová připustila možný růst úrokových sazeb kvůli riziku přehřátí ekonomiky. Mezi největšími evropskými indexy to vedlo především k oslabení toho německého o dvě a půl procenta. Nejúspěšnějším evropským titulem dne byl dánský výrobce šperků Pandora, kterýsi  připsal bezmála šest procent po oznámení skvělých prodejů a také záměru přestat používat přírodní diamanty. Celoevropský index STOXX Europe 600 pozbyl 1,43 % na 433,65 bodu, britský FTSE 100 ztratil 0,67 % na 6 923,17 bodu, německý DAX spadl o 2,49 % na 14 856,48 bodu a francouzský CAC 40 zlevnil o 0,89 % na 6 251,75 bodu.

Restart na trhu IPO: Důvod k radosti, nebo varovně zdvižený prst?

3. Úterní vlna prodejů se nevyhnula ani pražské burze, spláchla především Avast a Monetu

Odpolední oslabení na evropských akciových trzích přineslo v úterý indexu PX ztrátu 0,59 % na 1 098,74 bodu. Mezi jednotlivými tituly nejvíec odepsal Avast následovaný Monetou, O2 a ČEZ. V zelených číslech se udržela pouze Erste.

Férové ocenění akcií je mýtus aneb Proč byste na trzích měli věřit hlavně sobě

4. Očekávané události

V polovině týdne přijdou na řadu indexy nákupních manažerů v oblasti služeb, v eurozóně budou oznámené výrobní ceny a v Americe zaujmou statistiky z hypotéčního trhu, zásoby ropy a hlavně zpráva o dubnové tvorbě pracovních míst v soukromé sféře. Dopoledne se můžete v rámci pravidelného streamu těšit na Filipa Kejlu z WOOD & Company. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. května

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Největší výrobce šperků Pandora přestane používat přírodní diamanty

Největší výrobce šperků na světě, dánská společnost Pandora, přestane používat přírodní diamanty. Ve svém úterním sdělení to zdůvodnil jejich cenou a neetickým způsobem těžby. Krok je součástí širší strategie, ve které firma upouští od surovin získávaných v dolech a továrnách často za pomoci porušování lidských práv, uvedla agentura Bloomberg.

6. Cena emisní povolenky v EU vystoupila na rekord, poprvé přesáhla 50 eur

Cena emisních povolenek v Evropské unii v úterý vystoupila na rekord a poprvé přesáhla hranici 50 eur za tunu. K růstu cen přispívá mimo jiné přísnější politika ochrany klimatu a také vysoká poptávka investorů. Cena se dopoledne zvýšila až o 1,3 % a dostala se na 50,05 eura za tunu. To je maximum od roku 2005, kdy EU systém obchodování s povolenkami zavedla.

7. Biden vyzval bohaté Američany, aby zaplatili společnosti spravedlivý podíl

Americký prezident Joe Biden při pondělní návštěvě státu Virginia vyzval bohaté Američany a podniky, aby zaplatili společnosti svůj "spravedlivý podíl" skrze plánované zvyšování některých daní. Mají tím pomoci financovat prezidentovy plány prodloužení bezplatného vzdělávání a dalších příspěvků pro pracovníky. Biden zastává názor, že jeho záměr rozšířit veřejné školství uvede do rovnováhy americkou ekonomiku a pomůže Američanům s nejnižšími příjmy.

8. Deficit zahraničního obchodu USA v březnu vystoupil na rekord

Deficit zahraničního obchodu Spojených států se v březnu ve srovnání s předchozím měsícem zvýšil o 5,6 % na rekordních 74,4 miliardy USD. Důvodem byl hlavně růst domácí poptávky, který zvýšil dovoz na rekord. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnilo americké ministerstvo obchodu. Podle analytiků by se schodek mohl zvyšovat i nadále, protože ekonomická aktivita v USA se zotavuje rychleji než v jiných zemích, s nimiž Američané udržují čilé obchodní vztahy.

9. Pfizer zvýšil zisk a zlepšil odhad tržeb z prodeje vakcíny proti covidu-19

Americká farmaceutická společnost Pfizer v prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o 45 % na 4,88 miliardy dolarů. Firma ve své úterní zprávě o hospodaření také výrazně zlepšila odhad celoročních tržeb z prodeje vakcíny proti covidu-19, kterou vyvinula ve spolupráci s německým podnikem BioNTech.

10. Saúdskoarabský ropný gigant Aramco zvýšil čtvrtletní zisk o 30 %

Saúdskoarabská ropná společnost Saudi Aramco v prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o 30 % na 21,7 miliardy dolarů. Firma v úterý uvedla, že k růstu přispěly vyšší ceny ropy a zlepšující se ekonomické podmínky.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Robotické vozítko od BringAuto umí jezdit samostatně, na trh půjde ještě letos

Zcela autonomní provoz robotického auta, které nepotřebuje ani vzdálenou obsluhu, v úterý v areálu Královopolské v Brně předváděla brněnská společnost BringAuto. Auto, které uveze až tři tuny nákladu, podstupuje testy, na trh by je jeho autoři chtěli uvést na konci letošního roku, řekl ČTK jeden ze zakladatelů BringAuto Jan Najvárek. "Loni na podzim jsme v ostravské chemičce testovali provoz s teleoperací, tedy ovládáním na dálku, kdy vozítko řídil člověk z brněnské kanceláře na dálku. Nyní je již vozítko zcela autonomní, pouze potřebuje před spuštěním autonomního režimu trasu několikrát projet, aby ji zmapovalo," uvedl.

Od podzimu se podle něj vozítko výrazně změnilo, zejména co se týká vybavení. "Má výkonnou řídící jednotku, senzory za 300 000 korun, superpřesnou GPS navigaci s přesností na centimetry a radar a přibudou ještě kamery pro vizuální lokalizaci. Operátor ve vzdálené kanceláři již vozítko neřídí, pouze dohlíží na jeho provoz a může zasáhnout v případě problému," dodal Najvárek.

Autonomní vozy v České republice vzhledem k platné legislativě není možné využívat pro jízdy na veřejných silnicích, BringAuto je proto koncipuje, testuje a nabízí zejména pro využití v průmyslových areálech. Auto může mít různé nástavby podle typu převáženého materiálu.

Auto zvládne obsloužit trasu s odbočkami i různými zastávkami. Když z něj obsluha sejme převážený materiál, odešle je na další místo stiskem tlačítka. Nemůže se tedy stát, že by vozítko odjelo ze zastávky předčasně. Je možné je ovládat i hlasovými povely prostřednictvím telefonu.

BringAuto předpokládá, že autonomní robotické auto začne nabízet na konci letošního roku, předpokládaná cena je okolo tří milionů korun. Vhodné je zejména do průmyslových areálů, kde by mělo jezdit po trase delší než 300 metrů, podle autorů se vyplatí ale i na menší vzdálenosti, když dokáže například zjednodušit systém převozu materiálu.

Do budoucna by autonomní robotická auta mohla například doručovat zásilky nebo rozvážet jídlo. Aby to bylo možné, musel by se v ČR změnit zákon, který nyní provoz aut bez řidiče na silnicích neumožňuje.

Musíte vědět
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
8. 5. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): V technologickém sektoru bych nyní preferoval nejen vysoký růst,…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat