Co musíte ráno vědět (6. března)
|

Co musíte ráno vědět (6. března)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jaký ekonomický růst si vytkla za cíl Čína a jak šetří papež? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek nepatrně stouply, Janet Yellenová podpořila možnost brzkého růstu sazeb. Za celý týden přidaly hlavní indexy do procenta

Akcie ve Spojených státech v pátek uzavřely s nepatrnými zisky a v plusu skončily i za celý týden. Investoři reagovali na projev šéfky Fedu Janet Yellenové, která uvedla, že úrokové sazby v USA by se mohly zvýšit již tento měsíc, pokud přijdou solidní data z trhu práce. Index Dow v pátek stoupl o 0,01 % na 21 005,71 bodu, širší S&P 500 přidal 0,05 % na 2 383,12 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,16 % na 5 870,75 bodu. Index volatility VIX klesl o 7,2 % na 10,96 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně zvýšil na 2,48 %. Posilovaly hlavně akcie finančních společností, jež by nejvíce těžily ze zvýšení úroků. Optimistický komentář Janet Yellenové přišel po podobných vyjádřeních hned několika dalších představitelů Fedu z posledních dnů. Podle stratégů Yellenová upevnila dosavadní očekávání, že centrální banka USA zvýší úrokové sazby již tento měsíc. Zasedání Fedu je naplánované na polovinu března a důležitá pro rozhodování měnového výboru Fedu budou mimo jiné data z amerického trhu práce, která vyjdou v pátek. Za celý uplynulý týden Dow přidal 0,88 %, S&P 500 posílil o 0,67 % a Nasdaq Composite přidal 0,44 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Další zelená svíčka pro americké akcie
Index S&P 500 posílil za pět obchodních dnů o 0,67 %. Růst pokračuje, na zdolání čeká nejbližší kulatá rezistence.

2. Evropské akcie v pátek vesměs klesaly, za celý týden si ale připsaly výrazné zisky

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování smíšeně, většina burz i sektorů však zaznamenala mírné ztráty. Investoři především zvažovali pravděpodobnost brzkého zvýšení úrokových sazeb v USA. Index londýnské burzy FTSE 100 uzavřel se ztrátou 0,11 % a německý DAX klesl o 0,27 %, zatímco francouzský index CAC 40 si polepšil o 0,63 %. Panevropský index STOXX Europe 600 uzavřel páteční seanci se ztrátou 0,1 % na 375,23 bodu, když v červených číslech skončila většina jeho sektorů. Za celý týden si ale indexy burz v Itálii, Německu, Francii a Španělsku připsaly největší letošní zisky. Nejúspěšnějším sektorem se staly banky, jež od pondělka vystoupaly celkem o čtyři procenta. Britský FTSE 100 za celý týden soupl o 1,76 %, DAX přidal 1,89 %, CAC 40 zpevnil o 3,12 % a STOXX Europe 600 zpevnil o 1,41 %.

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?
Technická analýza měnového páru EUR/USD a cen ropy Brent a zlata.

3. Pražská burza v pátek klesla, nedařilo se akciím skupiny ČEZ. Za celý týden ale trh v Rybné posílil o procento a půl

Pražská burza zakončila úspěšný týden mírnou ztrátou, index PX v pátek odepsal 0,3 % na 974,23 bodu. Nedařilo se akciím energetické společnosti ČEZ a finančnímu sektoru, výjimkou byla Komerční banka, jejíž akcie stouply o 0,36 %. Většina ostatních titulů ale skončila v červených číslech. MONETA Money Bank odevzdala 0,69 %, VIG 0,62 %  a Erste Group Bank se v závěrečné aukci dostala do mírné ztráty. ČEZ odepsal 0,83 % a klesl podruhé za sebou, naopak počtvrté v řadě posílil Unipetrol (+0,05 %). Pětidenní období bez růstu prolomila telekomunikační společnost O2 Czech Republic, její akcie zdražily o 0,26 %. Za celý týden akcie na pražské burze posílily podle indexu PX o 1,5 %. Největší růst zaznamenaly akcie mediální firmy CME, nejhůře se vedlo cenným papírům výrobce nápojů Stock Spirits.

ČEZ, Komerční banka a MONETA Money Bank: České blue chips pohledem technické analýzy
Technická analýza cen akcií ČEZ, Komerční banky a Monety Money Bank.

4. Očekávané události

Týden zahájí zveřejnění maloobchodních tržeb v Austrálii a také výsledkové zprávy Švýcarské národní banky za loňský rok. Dopoledne pak více zaujmou index investorské důvěry v eurozóně Sentix a projevy dvou představitelů britské centrální banky. Odpoledne v USA vyjdou průmyslové objednávky a finální lednová zpráva o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. MONETA Money Bank stanovila rozhodné datum pro právo na dividendu na 13. dubna

MONETA Money Bank oficiálně stanovila rozhodné datum pro právo na dividendu za loňský rok. Bude jím 13. duben (rozhodný den na burze bude 11. duben). "MONETA investorům připomněla, že se jim blíží 'ježíšek' v podobě 11% výnosu," říká analytik z České spořitelny Petr Bártek.

6. Deutsche Bank navýší kapitál a změní strukturu. Nabídka akcií má začít 20. března

Největší německá banka Deutsche Bank plánuje navýšit kapitál o osm miliard eur, uvede na burzu akcie divize správy majetku bohatých a zreorganizuje své divize. Vyplývá to z nedělního prohlášení banky. Plán má pomoci bance k oživení, předchozí dva roky se snažila vyrovnat s minulými přestupky a masivními ztrátami.

7. Čína chce letos docílit růstu ekonomiky o 6,5 %

Čína si stanovila letošní cíl růstu ekonomiky na 6,5 %, což je téměř o půl procentního bodu méně než horní hranice loňského předpokladu. Uvedl to v neděli čínský premiér Li Kche-čchiang v zahajovací řeči výročního zasedání čínského parlamentu. Vláda počítá s nižším růstem kvůli nutnosti ekonomických reforem.

8. Britské firmy Standard Life a Aberdeen Asset Management jednají o spojení

Britská pojišťovna Standard Life je v závěrečné fázi jednání o koupi správce majetku Aberdeen Asset Management formou výměny akcií. Hodnota dohody má být zhruba 11 miliard liber. Spojením by vznikl největší správce aktiv v Británii se svěřeným majetkem 660 miliard liber. Firmy to uvedly v sobotním společném prohlášení.

9. Růst čínských armádních výdajů dále zpomaluje

Čínský vojenský rozpočet stoupne letos o sedm procent, oznámila podle agentury Reuters mluvčí čínského parlamentu. Nárůst bude tak nejpomalejší od roku 2010 a již druhým rokem v řadě bude pouze jednociferný. Peking ve snaze dohnat ve zbrojení západ zvyšoval od roku 1980 vojenské rozpočty až o 18 procent ročně.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Svatý stolec snížil rozpočtový deficit v roce 2015 o polovinu

Deficit rozpočtu centrální správy Vatikánu, takzvaného Svatého stolce, se v roce 2015 snížil o polovinu na 12,4 milionu eur. Největší rozpočtové výdaje představovaly položky na mzdy a platy. Rozpočet celého městského státu Vatikán, který zahrnuje poštovní služby, muzea a další aktivity, pak vykázal přebytek 59,9 milionu eur, což o je šest procent méně než loni. Rozpočet Svatého stolce a rozpočet městského státu Vatikán jsou vedeny odděleně.

Vatikán upřesnil, že obdržel 24 milionů z římskokatolických diecézí, o tři miliony více než v roce 2014. Příjmy z vatikánské banky zůstaly na stejné hodnotě 50 milionů eur.

Nejmenší stát světa uveřejňuje údaje o rozpočtu zpravidla v červenci. Letos oznámil čísla za rok 2015 s osmiměsíčním zpožděním z důvodu přechodu na jiné metody výpočtu, které odpovídají mezinárodním standardům. Ze stejného důvodu rovněž Vatikán nezveřejnil žádné další detaily ze svého hospodaření.

Co musíte ráno vědět (23. října)
Co musíte ráno vědět (23. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (23. října)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a v USA, jak se vyvíjí důvěra německých spotřebitelů a který malý producent...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek stouply, investoři sázejí na balík pomoci…
Americké akcie ve čtvrtek stouply, investoři sázejí na balík pomoci…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek stouply, investoři sázejí na balík pomoci ekonomice

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Investoři sázejí na dohodu ohledně nového stimulačního balíku. Ekonomický poradce...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Ekonomické oživení Latinské Ameriky bude částečné a nerovnoměrné
včera v 22:04

Ekonomické oživení Latinské Ameriky bude částečné a nerovnoměrné

Hospodářské oživení regionu Latinská Amerika a Karibik z dopadů pandemie nemoci covid-19 bude částečné a nerovnoměrné...
Latinská Amerika Emerging Markets HDP
Huawei představil nový telefon Mate 40
včera v 20:45

Huawei představil nový telefon Mate 40

Čínská společnost Huawei navzdory rozsáhlým sankcím ze strany Spojených států představila svůj nový chytrý telefon...
Mobilní telefony Čína
Akcie McAfee při debutu na burze klesají o sedm procent
včera v 20:15

Akcie McAfee při debutu na burze klesají o sedm procent

Akcie vývojáře produktů pro zabezpečení a ochranu počítačů McAfee první den na burze klesají o sedm procent. Firma z...
Americké akcie Primární úpis akcií (IPO)
Akcie na většině evropských trhů ve čtvrtek skončily opět v minusu,…
Akcie na většině evropských trhů ve čtvrtek skončily opět v minusu,…
včera v 18:00

Akcie na většině evropských trhů ve čtvrtek skončily opět v minusu, ztráty ale byly minimální

Evropské akcie ve čtvrtek od rána pokračovaly v nastoleném trendu propadů a zpočátku to vypadalo, že ztráty budou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tykačova Sev.en převezme hnědouhelné Počerady od ČEZ už letos
včera v 17:22

Tykačova Sev.en převezme hnědouhelné Počerady od ČEZ už letos

Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače převezme od polostátní společnosti ČEZ hnědouhelnou...
Uhlí a koks ČEZ
Bývalý úspěšný designér Applu Jony Ive bude pracovat pro Airbnb
včera v 16:56

Bývalý úspěšný designér Applu Jony Ive bude pracovat pro Airbnb

Bývalý designér Applu Jony Ive, který stojí za podobou jeho ikonických přístrojů iPhone, iMac a iPad, bude mít na...
Bydlení Americké akcie Pracovní trh
Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, nedařilo se bankovním titulům
Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, nedařilo se bankovním titulům
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, nedařilo se bankovním titulům

Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, index PX stoupl jen o 0,01 % na 857,82 bodu. Z hlavních emisí mírně posílily...
Shrnutí obchodování v ČR Akcie ČR
Růst prodejů starších domů v USA zrychlil
včera v 16:00

Růst prodejů starších domů v USA zrychlil

Prodeje starších domů ve Spojených státech v září meziměsíčně vzrostly o 9,4 % na celoročně přepočítané tempo 6,54...
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti
MF: Důchodový systém skončil v září v deficitu 30,4 miliardy Kč
včera v 15:47

MF: Důchodový systém skončil v září v deficitu 30,4 miliardy Kč

Systém penzí v Česku skončil v září v propadu 30,4 miliardy korun. Za poslední čtvrtletí se schodek víc než...
Česká republika Důchody
Euler Hermes: Počet insolvencí ve světě v roce 2021 stoupne o 31 %
včera v 15:46

Euler Hermes: Počet insolvencí ve světě v roce 2021 stoupne o 31 %

Počet insolvencí ve světě v příštím roce stoupne o 31 %. Nové vlny šíření koronaviru jsou více viditelné v zemích,...
Bankrot Světová ekonomika Pojištění
Firma Polyus má na Sibiři největší naleziště zlata na světě
včera v 15:13

Firma Polyus má na Sibiři největší naleziště zlata na světě

Největší ruský producent zlata, společnost Polyus, zveřejnil nový odhad rezerv ve svém ložisku Suchoj Log na Sibiři,...
Zlato Komodity
Schodek rozpočtu by podle ekonomů neměl překročit 500 miliard Kč
včera v 14:56

Schodek rozpočtu by podle ekonomů neměl překročit 500 miliard Kč

I přes nová opatření vlády proti šíření koronaviru a navazující podpoře ekonomiky by neměl schodek státního rozpočtu...
Česká ekonomika Rozpočet
Počet žádostí o podporu v USA poprvé od března klesl pod 800 tisíc
včera v 14:30

Počet žádostí o podporu v USA poprvé od března klesl pod 800 tisíc

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 17. října nově 787 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel
včera v 13:33

V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel

Odstávka druhého bloku Jaderné elektrárny Dukovany zahájená koncem září pokračuje podle plánu, epidemie zatím práce...
ČEZ Jaderná energetika Koronavirus