Co musíte ráno vědět (6. března)
|

Co musíte ráno vědět (6. března)

Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, na jaký ekonomický růst v letošním roce cílí čínská vláda a proč se propadá Bangkok? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zahájily týden silným růstem, obavy z obchodních válek ustoupily do pozadí

Americké akcie v pondělí posílily. Za zlepšením nálady na trhu stál pokles obav z vypuknutí globální obchodní války. Investoři totiž podle agentury Reuters očekávají, že americký prezident Donald Trump ustoupí od svých plánů na uvalení nových cel na dovoz oceli a hliníku. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 1,37 % na 24 874,76 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 1,10 % na 2 720,94 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1 % na 7 330,70 bodu. Růst táhly sektory jako veřejné služby a necyklické spotřební zboží, posílila ale všechna hlavní odvětví. Index volatility VIX klesl o 4,39 % na 18,73 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelé dva bazické body na 2,88 %.

Proč se Trump nemá pouštět do obchodních válek?
Americký prezident Donald Trump minulý týden uvedl, že USA zavedou 25% clo na dovoz oceli a 10% clo na dovoz hliníku. Mluví o narovnání podmínek v mezinárodním obchodu, ze kterého USA rok co rok vycházejí s hlubokým deficitem. Proč se Trump nevydává správným směrem, vysvětluje analytik Jiří Polanský z České spořitelny.
Index akciových spekulací na rekordu: Proč má smysl jej sledovat?
Pokud jde o náladu na akciovém trhu, je zajímavější sledovat pozice investorů než pročítat průzkumy samotného sentimentu. Je zkrátka lepší vědět, co investoři dělají, než poslouchat, co říkají, že dělají.

2. Evropské burzy v pondělí stouply, italské akcie však zlevnily

Evropské akciové trhy v pondělí uzavřely v plusu, přestože investory znervóznil výsledek italských parlamentních voleb, v nichž zvítězily antisystémové strany. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 1,04 % na 370,87 bodu, britský FTSE 100 získal 0,65 % na 7 115,98 bodu, francouzský CAC 40 si polepšil o 0,6 % na 5 167,23 bodu a německý DAX stoupl o 1,49 % na 12 090,87 bodu. Proti trendu šel po víkendových parlamentních volbách index italských akcií FTSE MIB (-0,42 % na 21 819,91 bodu).

KONTEXT: Černá labuť populismu aneb Proč (dnes) sledovat politiku
Italské volby vrátily na tržní scénu strašáka populismu. Země, kde je nestabilita vlád standardem, nicméně není jediná, o níž by měli investoři v této souvislosti uvažovat. Antisystémové strany vítězí kupříkladu i v regionu střední a východní Evropy, a to paradoxně v době, kdy se mu ekonomicky daří. Nejen proto KONTEXT nabízí stručný pohled na příčiny a možné důsledky tažení proti systému.

3. Pražská burza v úvodu týdne zpevnila, dařilo se většině finančních titulů

Pražská burza se v pondělí odrazila od ztráty ze závěru minulého týdne, index PX zpevnil o 0,65 % na 1 113,16 bodu. Nahoru burzu táhly Erste Group Bank a MONETA Money Bank, proti trendu naopak šla VIG. Objem obchodů byl s 589 miliony korun mírně nadprůměrný. Nejobchodovanější byly v pondělí cenné papíry energetické skupiny ČEZ (+0,2 %), nejvyšší zisk si připsala Erste Group Bank (+1,77 %).

Investorský magazín: Investice do private equity a trojský kůň evropské energetiky
Fondy soukromého kapitálu, tedy private equity, otevírají své brány i drobným investorům. Do čeho investují a s jakým očekávaným zhodnocením, se dozvíte v aktuálním Investorském magazínu. Také odhalujeme trojského koně evropské energetiky, nabízíme pravidelnou dávku investiční edukace a v závěru jako vždy výhled na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

V noci na úterý proběhne zasedání australské centrální banky, která rozhodne o nastavení měnové politiky. Analytici nečekají nic zásadního, základní úroková sazba by měla zůstat na 1,5 %. Jelikož v Evropě žádná důležitá makrodata nevyjdou, investoři se zaměří na údaje o amerických továrních objednávkách a na index ekonomického optimismu. Za řečnický pultík se v úterý postaví hlavní ekonom britské centrální banky Andrew Haldane, šéf australské centrální banky Philip Lowe a také William Dudley z newyorského Fedu. Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí budou reportovat například společnosti Target, Autodesk nebo H&R Block. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 5. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 5. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Cílem Číny je udržet letos ekonomický růst kolem 6,5 %

Cílem čínské vlády na letošní rok je dosáhnout ekonomického růstu okolo 6,5 %. Stejný cíl si vláda stanovila i loni, kdy HDP nakonec vzrostl o 6,9 %. Po pondělním zahájení výroční schůze Všečínského shromáždění lidových zástupců (parlamentu) to prohlásil premiér Li Kche-čchiang. Pokud se podaří cíl růstu HDP naplnit, bude růst v Číně patřit mezi nejvyšší na světě.

6. IEA: Těžba ropy z břidlic v USA v příštích 5 letech silně vzroste

Těžba ropy z břidlic ve Spojených státech v příštích pěti letech poroste, těžaři totiž po třech letech poklesu těžbu rychle obnovují. Spojené státy, které bývaly největším světovým dovozcem ropy, by se tak v těžbě suroviny mohly stát téměř soběstačnými. Ve svém nejnovějším pětiletém výhledu to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Spojené státy se podle ní na globálním růstu těžby ropy v příštích pěti letech budou podílet téměř 60 %.

7. Temelín po třech měsících vyrábí elektřinu na plný výkon

Jaderná elektrárna Temelín, jejíž první blok byl 83 dnů odstaven kvůli výměně paliva, začala 4. března vyrábět energii na plný výkon. Je to necelé tři dny po připojení generátoru k přenosové soustavě. První blok začal elektřinu vyrábět při 50% výkonu v noci na 2. března, než se dostal na plný výkon, absolvoval ještě testy při 80 % výkonu. Elektrárna nyní kryje pětinu české spotřeby. V pondělí to řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. Plánovaná odstávka druhého bloku začne 29. června.

8. Volkswagen se údajně chystá nabídnout na burze akcie divize nákladních vozů

Německý automobilový koncern Volkswagen se zřejmě chystá nabídnout na burze akcie své divize nákladních vozů a autobusů. O víkendu o tom informoval deník Handelsblatt. Firma, jejíž součástí je i Škoda Auto, plánuje ještě v březnu vyčlenit značky Scania a Man z mateřského koncernu do samostatné akciové společnosti, což by byl předstupeň vstupu na burzu.

Maier: Škoda za pět let dá do alternativních aut dvě miliardy eur
Škoda Auto investuje v příštích pěti letech do alternativních pohonů a nových služeb mobility zhruba dvě miliardy eur, tedy přes 50 miliard korun. V roce 2025 chce mít deset modelů na elektrický pohon, z toho šest čistých elektromobilů. Před zahájením ženevského autosalonu to uvedl předseda představenstva Bernhard Maier.

9. Trumpův plán s cly na dovoz kovů odmítají republikáni

Plán amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit cla na dovoz oceli a hliníku způsobil poprask ve vedení republikánů. Lídři vládní strany v pondělí vyzvali prezidenta, aby od svého záměru s ohledem na americkou ekonomiku ustoupil. Šéf Bílého domu krátce předtím prohlásil, že cla se budou vztahovat i na sousední Kanadu a Mexiko, pokud neučiní ústupky při vyjednávání o obchodní dohodě NAFTA.

USA nadnesly možnost náhrady NAFTA bilaterálními dohodami
Spojené státy by v případě potřeby mohly Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA) nahradit bilaterálními obchodními dohodami. Uvedl to americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer na závěr sedmého kola rozhovorů mezi USA, Mexikem a Kanadou o úpravě NAFTA. Poukázal přitom na pomalý postup jednání. Mexický ministr hospodářství Ildefonso Guajardo upozornil, že o termínu osmého kola rozhovorů ještě nebylo rozhodnuto.
Šéf WTO vyzval k odvrácení obchodní války, varoval před recesí
Generální ředitel Světové obchodní organizace (WTO) Roberto Azevedo vyzval členské státy, aby zabránily vzniku obchodní války, která by mohla uvrhnout světovou ekonomiku do recese. Za obavami z obchodní války stojí plány amerického prezidenta Donalda Trumpa na uvalení cel na ocel a hliník. Trump v pondělí uvedl, že vypuknutí obchodní války v důsledku nových cel neočekává.

10. Těžba zlata v Austrálii byla loni nejvyšší od roku 1999

Těžba zlata v Austrálii se loni zvýšila o tři tuny na 301 tun, což je asi 9,7 milionu trojských uncí. Je to nejvíce od roku 1999 a přispěl k tomu růst těžby v současných dolech. Vyplývá to ze zprávy australské konzultační společnosti Surbiton Associates, která očekává, že díky novým projektům by těžba mohla brzy vystoupit na rekord. Austrálie je po Číně druhým největším producentem zlata na světě.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Bangkok se neustále propadá, údajně kvůli nevěstincům

Obřím bangkokským nevěstincům připisuje thajská policie vinu za to, že se město neustále propadá. Podle její vyšetřovací teorie tyto erotické kluby nelegálně kradou spodní vodu na "mydlinkové masáže", napsal zpravodajský server The Sun.

Policie začala provádět zátahy ve vykřičených domech poté, co při pátrání po obchodu s lidmi v masážním salónu Victoria Secret našli policisté důkazy, že tento podnik nelegálně čerpá vodu, aby se vyhnul mastným účtům za vodné a stočné. Vyšetřovatelé také v podniku našli nezletilé sexuální pracovnice a zjistili, že masážní salón pravidelně podplácí úředníky, aby nad jeho aktivitami přimhouřili oko.

Bangkok je nízko položené město postavené na březích řeky Čao-Praja. Podle ekologů nelegální čerpání podzemní vody přispívá k propadání Bangkoku. Experti varovali, že do roku 2030 by části thajské metropole mohly být pod vodou, a to dílem kvůli stoupající hladině moře a dílem kvůli vyčerpání spodních vod z půdy pod hlavním městem.

Policie nyní kvůli krádeži vody prověřuje více než 40 salónů poskytujících "mydlinkové masáže", což je eufemismus pro provozování nevěstinců s desítkami soukromých koupelen, kde mohou zákazníci dostat sexuální služby.

Policisté odeberou vodu ve všech pokojích vykřičených domů a nechají provést její rozbor, aby zjistili, zda byla odebrána legálně z vodovodu, nebo nelegálně čerpána ze země.

Praktika čerpání spodních vod se značně rozšířila před několika desetiletími v době, kdy Bangkok procházel rychlým stavebním rozvojem. Následkem bylo propadání města, které ve své nejhorší fázi koncem 70. let 20. století dosahovalo zhruba deseti centimetrů ročně. Snahy regulovat využívání spodních vod během posledních let propadání města dramaticky zpomalily.

I když prostituce je v Thajsku technicky vzato nelegální, je všeobecně tolerována a otevřeně provozována. Některé části thajského hlavního města se do značné míry proměnily ve čtvrti červených luceren. Toto nelegální podnikání drží nad vodou systém úplatků a právních skulin. Policie je obvykle přehlíží, pokud salóny nezaměstnávají nezletilé dívky a nejsou podezřelé z obchodu s lidmi.

Bývalý úspěšný designér Applu Jony Ive bude pracovat pro Airbnb
před hodinou

Bývalý úspěšný designér Applu Jony Ive bude pracovat pro Airbnb

Bývalý designér Applu Jony Ive, který stojí za podobou jeho ikonických přístrojů iPhone, iMac a iPad, bude mít na...
Bydlení Americké akcie Pracovní trh
Růst prodejů starších domů v USA zrychlil
16:00

Růst prodejů starších domů v USA zrychlil

Prodeje starších domů ve Spojených státech v září meziměsíčně vzrostly o 9,4 % na celoročně přepočítané tempo 6,54...
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti
MF: Důchodový systém skončil v září v deficitu 30,4 miliardy Kč
15:47

MF: Důchodový systém skončil v září v deficitu 30,4 miliardy Kč

Systém penzí v Česku skončil v září v propadu 30,4 miliardy korun. Za poslední čtvrtletí se schodek víc než...
Česká republika Důchody
Euler Hermes: Počet insolvencí ve světě v roce 2021 stoupne o 31 %
15:46

Euler Hermes: Počet insolvencí ve světě v roce 2021 stoupne o 31 %

Počet insolvencí ve světě v příštím roce stoupne o 31 procent. Nové vlny šíření koronaviru jsou více viditelné v...
Bankrot Světová ekonomika Pojištění
Firma Polyus má na Sibiři největší naleziště zlata na světě
15:13

Firma Polyus má na Sibiři největší naleziště zlata na světě

Největší ruský producent zlata, společnost Polyus, zveřejnil nový odhad rezerv ve svém ložisku Suchoj Log na Sibiři,...
Zlato Komodity
Schodek rozpočtu by podle ekonomů neměl překročit 500 miliard Kč
14:56

Schodek rozpočtu by podle ekonomů neměl překročit 500 miliard Kč

I přes nová opatření vlády proti šíření koronaviru a navazující podpoře ekonomiky by neměl schodek státního rozpočtu...
Česká ekonomika Rozpočet
Počet žádostí o podporu v USA poprvé od března klesl pod 800 tisíc
14:30

Počet žádostí o podporu v USA poprvé od března klesl pod 800 tisíc

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 17. října nově 787 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel
13:33

V Dukovanech jde odstávka bloku podle plánu, covid-19 ji nezdržel

Odstávka druhého bloku Jaderné elektrárny Dukovany zahájená koncem září pokračuje podle plánu, epidemie zatím práce...
ČEZ Jaderná energetika Koronavirus
Výsledky American Airlines ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 5,54 USD …
13:06

Výsledky American Airlines ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 5,54 USD (odhad: -5,86 USD), tržby 3,17 miliardy USD (loni: 11,91 miliardy USD, odhad: 2,81 miliardy USD)

Největší světová letecká společnost American Airlines Group ve třetím čtvrtletí vykázala čistou ztrátu 2,4 miliardy...
Americké akcie Doprava Turismus a cestovní ruch
Výsledky Coca-Cola ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0…
12:59

Výsledky Coca-Cola ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0,46 USD), tržby 8,65 miliardy USD (odhad: 8,36 miliardy USD)

Největšímu světovému výrobci nealkoholických nápojů, americké společnosti Coca-Cola, klesl ve třetím čtvrtletí zisk i...
Coca-Cola Výsledková sezóna
Adidas se údajně chystá prodat značku Reebok
12:51

Adidas se údajně chystá prodat značku Reebok

Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas se chystá prodat svou dceřinou americkou značku Reebok. Na svém...
Adidas Sport