15. 8. 2022 9:30
Štěpán Hájek (XTB): Argumenty na medvědí straně trhu jsou stále silné, v září navíc Fed více utáhne…
Jak dopadlo úterní akciové obchodování v Americe a Evropě? Povzbudila investory evropská podnikatelská aktivita? Proč v Bělorusku nemrazí jen zmrzlinu? A kterým dvěma zemím se podařilo zlepšit vztahy a otevřít hranici? I to musíte ráno vědět.
Hlavní akciové indexy ve Spojených státech smazaly počáteční ztráty a například index technologického trhu Nasdaq Composite výrazně zpevnil. Investoři se teď soustředí hlavně na možnosti růstu americké ekonomiky. Na devizových trzích se dolar pohybuje kolem nejvyšších hodnot od roku 2002. Index Nasdaq Composite, ve kterém je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, zpevnil o 1,75 % na 11 322,24 bodu. Index Dow klesl o 0,42 % na 30 967,82 bodu, naopak širší S&P 500 zpevnil o 0,16 % na 3 831,39 bodu. Index volatility VIX se zvedl o nepatrných 0,04 % na 27,54 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o devět a půl bazického bodu na 2,809 %. Během dne výnos 10letých vládních bondů klesl pod výnos 2letých cenných papírů, což je obecně považováno za signál blížící se recese. Ceny ropy spadly o zhruba deset procent a vrátily se k hladině 100 USD za barel. Zlato i stříbro odepsaly okolo tří procent a bitcoin přidal tři a půl procenta na zhruba 20 470 USD.
K úternímu propadu evropských indexů přispěly největší měrou akcie těžařů ropy a zemního plynu, které 6,3% poklesem odepsaly pondělní zisky a v mnoha případech se dostaly nejníže od vypuknutí války na Ukrajině. Červnový výsledek souhrnného indexu nákupních manažerů pak potvrdil zpomalování podnikatelské aktivity v eurozóně. Byla nejmenší za 16 měsíců. Celoevropský index STOXX Europe 600 oslabil o 2,11 % na 400,68 bodu, německý DAX ztratil 2,91 % na 12 401,20 bodu, britský FTSE 100 klesl o 2,86 % na 7 025,47 bodu a francouzský CAC 40 pozbyl 2,68 % na 5 794,96 bodu.
V polovině týdne bude největší pozornost upřena na německé tovární objednávky, maloobchodní tržby v eurozóně a americký index nákupních manažerů ve službách. USA také oznámí počty volných pracovních pozic (JOLTs) a vyjdou zápis z posledního zasedání FOMC a zpráva o zásobách ropy (API). Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Tempo růstu podnikatelské aktivity v eurozóně v červnu dále zpomalilo a výhledové ukazatele naznačují, že by hospodářství regionu mohlo v tomto čtvrtletí klesnout. Růst životních nákladů totiž způsobil, že spotřebitelé zůstávají obezřetnější. Souhrnný index nákupních manažerů (PMI) za červen klesl na 52 bodů, nejníže za 16 měsíců. Ve své zpřesněné zprávě to v úterý uvedla společnost S&P Global, která index sestavuje. V květnu byl index na 54,8 bodu.
Australská centrální banka na úterním zasedání svého měnového výboru zvýšila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 1,35 %. Od května už základní úroky zvýšila o 1,25 procentního bodu, což představuje nejrychlejší sérii změn od roku 1994. Banka naznačila další zvyšování sazeb, přestože v zemi hrozí hospodářský pokles v důsledku snah omezit prudce rostoucí inflaci.
Bělorusko v reakci na západní sankce zmrazí zahraniční podíly ve 190 běloruských společnostech. Informovala o tom v úterý agentura Reuters, která se odvolává na nově zveřejněnou vyhlášku. Omezení se podle agentury TASS týká i českého slévárenského podniku Kasi s.r.o, který má podle ní podíl v závodě na výrobu železobetonových výrobků v běloruském městě Kryčau.
Skandinávská letecká společnost SAS požádala ve Spojených státech o ochranu před věřiteli a varovala, že stávka pilotů ovlivňuje její finanční situaci a likviditu. Podání žádosti má urychlit transformaci aerolinek, které budou po celou dobu konkurzního řízení nadále poskytovat veškeré služby zákazníkům, i když stávka pilotů zahájená v pondělí ovlivňuje její letový řád, uvedla společnost.
Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) investuje více než 1,32 miliardy Kč do prvního dluhopisu označovaného jako NPS, který v místní měně vydala Česká spořitelna. Investice má usnadnit zavedení nového finančního nástroje na kapitálovém trhu v Česku. Je to první transakce EBRD v českém finančním sektoru po obnovení spolupráce s Českem v roce 2021.
Německá vláda se chystá získat podíl v německé energetické společnosti Uniper, který je největším odběratelem ruského plynu v Německu. Informoval o tom list Handelsblatt. Firma jako první v Německu varovala před dopady nedostatku a vysokých cen plynu v důsledku omezování dodávek suroviny z Ruska do Evropy.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Na kolumbijsko-venezuelské hranici se v pondělí setkaly desítky podnikatelů, regionálních politiků a zástupců odborů, kteří jednali o očekávaném otevření hranice mezi oběma zeměmi. Pro automobilovou dopravu je hranice zavřená od roku 2015 a diplomatické vztahy mezi Bogotou a Caracasem jsou zamrzlé tři roky. S nástupem nového kolumbijského prezidenta příští měsíc se ale očekává oteplení ve vztazích, napsal deník El País.