Co musíte ráno vědět (6. července)

Jak dopadlo úterní akciové obchodování v Americe a Evropě? Povzbudila investory evropská podnikatelská aktivita? Proč v Bělorusku nemrazí jen zmrzlinu? A kterým dvěma zemím se podařilo zlepšit vztahy a otevřít hranici? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy zahájily zkrácený týden ve ztrátě, během dne ale rostly a většinou uzavřely v plusu

Hlavní akciové indexy ve Spojených státech smazaly počáteční ztráty a například index technologického trhu Nasdaq Composite výrazně zpevnil. Investoři se teď soustředí hlavně na možnosti růstu americké ekonomiky. Na devizových trzích se dolar pohybuje kolem nejvyšších hodnot od roku 2002. Index Nasdaq Composite, ve kterém je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, zpevnil o 1,75 % na 11 322,24 bodu. Index Dow klesl o 0,42 % na 30 967,82 bodu, naopak širší S&P 500 zpevnil o 0,16 % na 3 831,39 bodu. Index volatility VIX se zvedl o nepatrných 0,04 % na 27,54 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o devět a půl bazického bodu na 2,809 %. Během dne výnos 10letých vládních bondů klesl pod výnos 2letých cenných papírů, což je obecně považováno za signál blížící se recese. Ceny ropy spadly o zhruba deset procent a vrátily se k hladině 100 USD za barel. Zlato i stříbro odepsaly okolo tří procent a bitcoin přidal tři a půl procenta na zhruba 20 470 USD.

10 největších akciových pozic v portfoliu Berkshire Hathaway aneb Jak má zainvestováno Buffett

O zlatě a stříbře (nejen) technicky: Přišel finální výprodej?

2. Vlna strachu z recese ponořila v úterý evropské akcie o dvě až tři procenta hlouběji. Euro je nejslabší za dvacet let a ropa se obchodovala pod 100 USD za barel

K úternímu propadu evropských indexů přispěly největší měrou akcie těžařů ropy a zemního plynu, které 6,3% poklesem odepsaly pondělní zisky a v mnoha případech se dostaly nejníže od vypuknutí války na Ukrajině. Červnový výsledek souhrnného indexu nákupních manažerů pak potvrdil zpomalování podnikatelské aktivity v eurozóně. Byla nejmenší za 16 měsíců. Celoevropský index STOXX Europe 600 oslabil o 2,11 % na 400,68 bodu, německý DAX ztratil 2,91 % na 12 401,20 bodu, britský FTSE 100 klesl o 2,86 % na 7 025,47 bodu a francouzský CAC 40 pozbyl 2,68 % na 5 794,96 bodu.

Colt CZ Group, Kofola ČeskoSlovensko, Philip Morris ČR, Pilulka Lékárny: Kompletní přehled investičních doporučení

Kovařík (BCPP): Vstup nových firem na hlavní trh pražské burzy vyžaduje zklidnění situace, na START letos může zamířit až pět společností

3. Očekávané události

V polovině týdne bude největší pozornost upřena na německé tovární objednávky, maloobchodní tržby v eurozóně a americký index nákupních manažerů ve službách. USA také oznámí počty volných pracovních pozic (JOLTs) a vyjdou zápis z posledního zasedání FOMC a zpráva o zásobách ropy (API). Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
1. 7. 2022 16:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. července

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. července a jaké zisky v rámci...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Růst podnikatelské aktivity v eurozóně byl v červnu nejnižší za 16 měsíců

Tempo růstu podnikatelské aktivity v eurozóně v červnu dále zpomalilo a výhledové ukazatele naznačují, že by hospodářství regionu mohlo v tomto čtvrtletí klesnout. Růst životních nákladů totiž způsobil, že spotřebitelé zůstávají obezřetnější. Souhrnný index nákupních manažerů (PMI) za červen klesl na 52 bodů, nejníže za 16 měsíců. Ve své zpřesněné zprávě to v úterý uvedla společnost S&P Global, která index sestavuje. V květnu byl index na 54,8 bodu.

5. Austrálie zvýšila hlavní úrokovou sazbu o půl procentního bodu

Australská centrální banka na úterním zasedání svého měnového výboru zvýšila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 1,35 %. Od května už základní úroky zvýšila o 1,25 procentního bodu, což představuje nejrychlejší sérii změn od roku 1994. Banka naznačila další zvyšování sazeb, přestože v zemi hrozí hospodářský pokles v důsledku snah omezit prudce rostoucí inflaci.

6. Bělorusko v reakci na západní sankce zmrazí zahraniční podíly ve 190 firmách

Bělorusko v reakci na západní sankce zmrazí zahraniční podíly ve 190 běloruských společnostech. Informovala o tom v úterý agentura Reuters, která se odvolává na nově zveřejněnou vyhlášku. Omezení se podle agentury TASS týká i českého slévárenského podniku Kasi s.r.o, který má podle ní podíl v závodě na výrobu železobetonových výrobků v běloruském městě Kryčau.

7. Skandinávské aerolinky SAS požádaly v USA o ochranu před věřiteli

Skandinávská letecká společnost SAS požádala ve Spojených státech o ochranu před věřiteli a varovala, že stávka pilotů ovlivňuje její finanční situaci a likviditu. Podání žádosti má urychlit transformaci aerolinek, které budou po celou dobu konkurzního řízení nadále poskytovat veškeré služby zákazníkům, i když stávka pilotů zahájená v pondělí ovlivňuje její letový řád, uvedla společnost.

8. EBRD investuje do dluhopisů České spořitelny 1,32 miliardy Kč

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) investuje více než 1,32 miliardy Kč do prvního dluhopisu označovaného jako NPS, který v místní měně vydala Česká spořitelna. Investice má usnadnit zavedení nového finančního nástroje na kapitálovém trhu v Česku. Je to první transakce EBRD v českém finančním sektoru po obnovení spolupráce s Českem v roce 2021. 

9. Německá vláda se chystá získat podíl v německém dovozci ruského plynu Uniper

Německá vláda se chystá získat podíl v německé energetické společnosti Uniper, který je největším odběratelem ruského plynu v Německu. Informoval o tom list Handelsblatt. Firma jako první v Německu varovala před dopady nedostatku a vysokých cen plynu v důsledku omezování dodávek suroviny z Ruska do Evropy.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Kolumbie normalizuje vztahy s Venezuelou, země otevírají hranici

Na kolumbijsko-venezuelské hranici se v pondělí setkaly desítky podnikatelů, regionálních politiků a zástupců odborů, kteří jednali o očekávaném otevření hranice mezi oběma zeměmi. Pro automobilovou dopravu je hranice zavřená od roku 2015 a diplomatické vztahy mezi Bogotou a Caracasem jsou zamrzlé tři roky. S nástupem nového kolumbijského prezidenta příští měsíc se ale očekává oteplení ve vztazích, napsal deník El País.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
15. 8. 2022 9:30
Štěpán Hájek (XTB): Argumenty na medvědí straně trhu jsou stále silné, v září navíc Fed více utáhne…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: pixabay
12. 8. 2022 10:17
Pilíšek (ZLATÉ REZERVY): Recesi se nejspíše nevyhneme, zlato v českých korunách je mimořádně…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
11. 8. 2022 18:13
Zajíc (Amundi AM): Akciový trh má skvělý track record, dokázal zatím překonat všechno. Méně…
Akciový trh
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Likvidita
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
10. 8. 2022 10:16
Petr Vomastek: Ekonomická situace se zatím do realitního trhu ve větší míře nepropsala, dominuje…
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat