Co musíte ráno vědět (6. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (6. listopadu)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a v USA, jakým tempem v září rostly maloobchodní tržby v Česku a která slavná česká sportovkyně se dočkala vlastní zlaté mince? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí převážně rostly díky energetickým a finančním podnikům, dolar před volbami oslabil

Akcie ve Spojených státech zahájily týden růstem. Zasloužily se o to energetické a finanční firmy. Trh povzbudily nové protiíránské sankce, ve směru obezřetnosti naopak působily blížící se kongresové volby. Dolar mírně klesl. Index Dow vzrostl o 0,76 % na 25 461,70 bodu a širší S&P 500 přidal 0,56 % na 2 738,31 bodu, index technologického trhu Nasdaq Composite však odepsal 0,38 % na 7 328,85 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,13 % na 19,96 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o jeden bazický bod na 3,2 %.

Investorský magazín: Dosedly akcie v říjnu na dno?
Klesly ceny akcií v uplynulých týdnech na lokální minima, nebo se ještě letos dočkáme další výprodejové vlny? Investorský magazín nabízí pohled jednoho z nejúspěšnějších českých portfoliomanažerů. Ukážeme také, v čem je největší síla Warrena Buffetta, a zaměříme se na jeden důležitý trend na pracovním trhu. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

2. Evropské burzy v pondělí převážně klesaly, technologický sektor se snížil o zhruba 1,5 %

Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodování převážně v mínusu, když se investoři soustředili na jednání o italském rozpočtovém plánu a na rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit další sankce na Írán. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,16 % na 363,50 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 0,14 % na 7 103,84 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,02 % na 5 101,39 bodu a německý DAX se snížil o 0,21 % na 11 494,96 bodu. Jednotlivé sektory se na směru neshodly, technologické odvětví odevzdalo zhruba 1,5 %, dařilo se naopak akciím ropných společností.

Technologie, ekologie, politika: Které trendy nejvíce změní naše životy?
Z velkých trendů, které (z)mění svět, mohou nakonec naše životy poznamenat nejvíce ty, jež nejsou na první pohled tak patrné. Pokud se nerespektování životního prostředí či vyprázdněnost politiky přehoupnou přes určitou hranici, může náprava škod trvat velice dlouho a být mimořádně náročná a nákladná. Nejen o tom v rámci projektu Alter Eko hovořil hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka, odborný garant studie zaměřené na příčiny a důsledky megatrendů, kterou tým Alter Eko připravil pro listopadové fórum Kostelec 2018: Malá země, velká výzva. To se zaměří na výzvy a příležitosti stojící před českou ekonomikou.

3. Pražská burza v úvodu týdne zpevnila, dařilo se finančním titulům

Pražská burza začala týden pozitivně, index PX stoupl o 0,44 % na 1 072,44 bodu. Nahoru burzu táhly zejména cenné papíry polostátní společnosti ČEZ a Erste Group Bank, nedařilo se naopak antivirové firmě Avast. Objem obchodů byl s 390 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Komerční banky, které zpevnily o 0,4 % na 873,50 Kč. V plusu uzavřely také další finanční tituly. Erste Group Bank získala 1,39 % na 917,40 Kč, MONETA Money Bank posílila o 0,25 % na 78,70 Kč a pojišťovna VIG vzrostla o 0,16 % na 614 Kč.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Česko v třetím tisíciletí: Inspirativní diskuze z českého Davosu
Svět se mění desetkrát rychleji a s 300krát větší razancí než v době průmyslové revoluce, vyplývá ze studie McKinsey Global Institute. Příčinou i důsledkem stávajícího historického zlomu jsou megatrendy, o nichž v českém kontextu 9. a 10. listopadu diskutovali na Novém zámku rodu Kinských přední ekonomové, byznysmeni i akademici.

4. Očekávané události

V úterý nad ránem vyjde v Japonsku PMI v sektoru služeb a australská centrální banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky. Dopoledne se investoři zaměří na německé tovární objednávky a českou průmyslovou a stavební výrobu a obchodní bilanci a sérii indexů nákupních manažerů ve službách. V eurozóně dále vyjde výrobní inflace a odpoledne na trh Spojené státy pošlou statistiku JOLTS či index optimismu malých firem. Do výsledkové sezóny přispějí v Japonsku Nippon Telegraph & Telephone a Mitsubishi Motors, v Evropě Intesa Sanpaolo nebo Enel a ve Spojených státech Archer-Daniels-Midland, Eli Lilly či CVS Health. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 5. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 5. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Maloobchodní tržby v Česku v září zpomalily růst na 1,4 %

Maloobchodní tržby v ČR bez prodejů aut letos v září opět zpomalily meziroční růst, a to na 1,4 % ze srpnových 4,2 %. Nejvíce k růstu jako tradičně přispěly tržby e-shopů. Při očištění o sezonní vlivy, jako je třeba rozdílný počet pracovních dní, tržby stouply o 2,5 %. Za třetí čtvrtletí tržby meziročně stouply o 3,7 %.

6. USA rozšířily protiíránské sankce, osm států smí ale ropu nadále dovážet 

Spojené státy začaly od pondělí uplatňovat další sankce vůči Íránu. Kromě energetického sektoru se týkají například lodní a letecké dopravy a bankovního sektoru. Ministr zahraničí Mike Pompeo uvedl, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa se chystá uvalit na Írán všechny sankce, které byly zrušeny v rámci jaderné dohody světových mocností s Íránem z roku 2015. První sérii sankcí Washington zavedl už v srpnu. 

7. Si Ťin-pching se přihlásil k otevřenému trhu, detaily ale nesdělil

Čínský prezident v pondělí v projevu na slavnostním zahájení dovozního veletrhu China International Import Expo (CIIE) slíbil další snižování dovozních cel a otevíraní čínského trhu zahraničním investorům. "Hospodářská globalizace je nezvratný trend dějin," řekl Si Ťin-pching a v narážce na ochranářskou politiku prosazovanou americkým prezidentem Donaldem Trumpem odsoudil "zákon džungle". Konkrétní návrhy ke snížení napětí v obchodních vztazích ale neučinil.

8. Di Maio: Italský rozpočet se může stát receptem pro celou Evropu

Italský vicepremiér Luigi Di Maio věří, že kontroverzní výdajové plány jeho vlády se mohou stát receptem k oživení hospodářského růstu v celé Evropě. Di Maio to řekl v rozhovoru s listem Financial Times. Evropská komise přitom minulý měsíc rozpočtové plány italské vlády odmítla a dala Římu tři týdny na jejich přepracování.

9. Ruská centrální banka skupuje ve velkém zlato

Ruská centrální banka nadále mohutně navyšuje své zlaté rezervy. V třetím čtvrtletí přikoupila rekordních 92,2 tuny zlata, a zlatý majetek tak navýšila na více než 2 000 tun. Podle sdružení World Gold Council vlastní Moskva již 17 % světových rezerv zlata.

10. Dukovany znovu odstavily čtvrtý blok, kvůli kontrole parogenerátoru

Jaderná elektrárna Dukovany v pondělí znovu odstavila čtvrtý blok kvůli kontrole jednoho z parogenerátorů a případnému odstranění závady. Dvouměsíční plánovaná odstávka tohoto bloku skončila v pátek. Mírně odlišné parametry u parogenerátoru zjistili energetici při najíždění bloku do plného provozu, řekl v pondělí mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Harmonogram prací zatím firma ČEZ neoznámila. Podle předběžných informací potrvají několik dnů.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Tenistka Kvitová má vlastní minci, podle autora je antický typ

Dvojnásobná vítězka wimbledonské dvouhry Petra Kvitová si v pondělí v Jablonci nad Nisou vyrazila zlatou medaili s vlastní podobiznou. Podle autora mince, akademického sochaře Jiřího Dostála, je Kvitová antický typ. Česká mincovna pamětní minci osmadvacetileté tenistky vydala jako poslední v rámci série České tenisové legendy. S výslednou podobou byla Kvitová spokojená.

"Samozřejmě je těžké to převtělit (z fotografie) na minci, takže já určitě spokojená jsem," řekla novinářům v mincovně. "Jsem hlavně ráda, že mohu být součástí této kolekce," dodala.

Dostál patří spolu se synem mezi obdivovatele Kvitové. "Vždy se nám strašně líbila. Její obličej je tak vyvážený, skutečně jako antická hlava," uvedl akademický sochař. Když začal její tvář přenášet do sádrového modelu, zjistil, že to není nic jednoduchého. "Má čisté, vyhlazené rysy a vážně to je náročné," řekl. Práce nad modelem mu zabrala asi měsíc. "V posledních letech to byla pro mě nejtěžší hlava, ale opravdu mě to bavilo, jak to bylo komplikované," dodal.

Přirovnání k antické ženě Kvitovou překvapilo. "Nevím úplně, jestli to tak je, nebo není. Možná ta fotografie mu to připomínala. Já myslím, že nic takového (řecké předky) v rodokmenu nemám," řekla Kvitová.

Mincovna vydává 200 zlatých čtvrtuncových mincí s Kvitovou, prodává je po 11 950 korunách. Stříbrná mince o váze 29 gramů stojí 1 500 korun a mincovna jich dá do oběhu 500.

Co musíte ráno vědět (29. října)
Co musíte ráno vědět (29. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (29. října)

Jak hluboce ve středu klesly ceny amerických a evropských akcií, jak na tom letos mají být české veřejné finance v...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a…
Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a…
včera v 21:00

Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a půl procenta

Americké akcie se ve středu propadly, hlavní indexy odepsaly kolem tří a půl procenta a Dow klesl na hodnoty z konce...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
včera v 19:47

Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za sdílené zprávy

Jen týden před americkými prezidentskými volbami v Senátu mluvili šéfové technologických firem Facebook, Google a...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě Facebook
Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů
včera v 18:49

Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů

Největší japonská automobilka Toyota svolává do servisu ve Spojených státech dalších 1,5 milionu vozů kvůli závadě...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
včera v 18:00

Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a Německo řeší zavření ekonomiky

Burzy v západní Evropě ve středu navázaly na negativní náladu na asijských a amerických trzích a výrazně oslabily. V...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání
včera v 15:30

Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání

Zásoby ropy ve Spojených státech v týdnu do 23. října stouply o 4,32 milionu barelů, čekal se růst jen o 1,23 milionu.
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ropa
Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi,…
včera v 15:14

Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi, schodek rozpočtu za celý rok zřejmě nebude pod 100 miliard eur

Balík deseti miliard eur pro německé podniky postižené novou vlnou karanténních opatření chystá ministr financí Olaf...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky
Ze světa investičních doporučení (28. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (28. října)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
včera v 13:48

Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a vývojová organizace

Společnost Primoco UAV SE, s jejímiž akciemi se obchoduje na trhu START pražské burzy, byla 26. října 2020 ze strany...
Primoco UAV Akcie ČR
Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku…
včera v 13:41

Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku díky rekordu v USA

Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku. Automobilový...
Americké akcie Auta Výsledková sezóna
Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2…
včera v 12:38

Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2,35 USD), tržby 14,14 miliardy USD (odhad: 14,2 miliardy USD, loni: 19,98 miliardy USD)

Americký výrobce letadel Boeing vykázal již čtvrté čtvrtletí za sebou ztrátu. Může za to propad prodeje způsobený...
Boeing Výsledková sezóna Americké akcie
Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí…
včera v 12:13

Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí stoupl o 17 %

Německému výrobci sportovního oblečení a obuvi Puma vzrostl ve třetím čtvrtletí provozní zisk o 17 % na 190 milionů...
Evropské akcie Výsledková sezóna