Co musíte ráno vědět (7. července)

Jak se ve středu vyvíjel sentiment na světových akciových trzích? Která evropská země znárodní svého hlavního výrobce elektřiny? Proč se firmy po celém světě méně zadlužují? Kde se odehraje dosud největší evropská vodíková investice? A do jakých rozměrů se nafoukla bublina na českém realitním trhu? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu mírně posílily, investoři přijali odhodlání Fedu bojovat s inflací

Americké akcie mírně zpevnily a americký dolar se nadále obchoduje poblíž 20letého maxima. Investoři vyhlíželi zápis z posledního zasedání americké centrální banky. Po jeho zveřejnění hlavní tři indexy smazaly předchozí ztráty a do konce seance posílily. Index Dow si připsal 0,23 % na 31 037,68 bodu, širší index S&P 500 zpevnil o 0,36 % na 3 845,08 bodu a index Nasdaq Composite, ve kterém je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, zpevnil o 0,35 % na 11 361,85 bodu. Index volatility VIX se snížil o 2,94 % na 26,73 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvedl o dvanáct bazických bodů na 2,934 %. Ceny ropy klesly o 1-3 % a barel se obchoduje pod 100 USD, zlato odepsalo procento a půl a bitcoin se na konci dne na červené nule za 20 340 USD.

Toto je 7 dividendových zbraní pro boj s vysokou inflací

Tyleček (XTB): Nová maxima cen ropy nelze vyloučit, situace na trhu bude dále napjatá

2. Evropské akcie si ve středu vzaly zpět část úterních ztrát

Evropské akciové indexy během středečního obchodování dosáhly na bezmála dvouprocentní zisky, a to především zásluhou sektorů technologií, médií a maloobchodu, které posílily o více než tři procenta. Zprávou dne se stalo znárodnění francouzského energetického gigantu EDF, které oznámila premiérka Borneová. Akcie společnosti poté vylétly o více než 14 % vzhůru a pařížská burza překonala ostatní západoevropské konkurentky. Celoevropský index STOXX Europe 600 si připsal 1,66 % na 407,34 bodu, německý DAX zpevnil o 1,56 % na 12 594,52 bodu, britský FTSE 100 získal 1,17 % na 7 107,77 bodu a francouzský CAC 40 posílil o 2,03 % na 5 912,38 bodu.

Největší rizika (nejen) pro český byznys pro druhé pololetí 2022

Co Čech, to inflace: Jak se růst cen týká vás?

3. Očekávané události

Ve čtvrtek nad ránem bude oznámena australská obchodní bilance, dopoledne pak bude největší pozornost zaměřena na německou průmyslovou výrobu. Vyjde také britský index cen nemovitostí. V Česku budou oznámeny obchodní bilance, stavební výroba a průmyslová produkce. Z Ameriky dorazí statistiky tvorby pracovních míst ve firemní sféře (ADP), obchodní bilance, týdenní data z pracovního trhu a sada údajů o zásobách ropy. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
1. 7. 2022 16:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. července

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. července a jaké zisky v rámci...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Francouzská vláda chystá úplné znárodnění EDF, řekla premiérka Borneová

Francouzská vláda chystá úplné znárodnění energetické společnosti EDF, uvedla ve středu podle agentury Reuters premiérka Élisabeth Borneová. Akcie společnosti po jejím výroku prudce zpevnily. Francouzský stát nyní vlastní 84 % akcií tohoto zadluženého jaderného gigantu.

5. Celosvětové zadlužení podniků poprvé za osm let kleslo

Celosvětové zadlužení podniků poprvé za osm let kleslo, protože náklady na financování dluhu se zvyšují a firmy omezují nové emise dluhopisů v obavách z recese. Index zadlužení podniků investiční společnosti Janus Henderson ukázal, že za 12 měsíců do konce letošního března se čistý dluh snížil o 1,9 procenta na 8,15 bilionu USD, a zaznamenal tak první pokles od roku 2014, napsala agentura Reuters.

6. Shell postaví v Nizozemsku závod na výrobu obnovitelného vodíku

Britsko-nizozemská energetická společnost Shell postaví závod na výrobu takzvaného obnovitelného vodíku. Závod by měl zahájit provoz v roce 2025 a měl by být největším svého druhu v Evropě. Elektrolyzér Holland Hydrogen I o výkonu 200 megawattů se bude nacházet v přístavu Rotterdam. Denně má vyrobit 60 000 kilogramů obnovitelného vodíku a potřebnou elektřinu získávat z větrného parku na moři Hollandse Kust Noord, který Shell částečně vlastní. Vodík je označován za ekologický, případně obnovitelný nebo zelený, pokud je produkován za použití obnovitelné energie.

7. Bloomberg: Itálie obdržela ze zahraničí nabídky na koupi aerolinek ITA

Italská vláda obdržela ze zahraničí nabídky na převzetí národní letecké společnosti Italia Trasporto Aereo (ITA), nástupce aerolinek Alitalia. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje. Úspěšný prodej by znamenal velké vítězství pro premiéra Maria Draghiho po sérii neúspěšných pokusů, které v posledních deseti letech organizovaly předchozí vlády. Generální ředitel ITA Fabio Lazzerini minulý měsíc uvedl, že očekává, že se podaří prodej uzavřít do konce roku.

8. Německé odbory chtějí pro zaměstnance Volkswagenu zvýšení mezd o osm procent

Vlivný německý odborový svaz IG Metall požaduje v souvislosti s vysokou inflací zvýšení mezd zaměstnanců automobilky Volkswagen v západním Německu o osm procent.

9. MMF sníží odhad růstu světové ekonomiky, v roce 2023 nelze vyloučit recesi

Výhled světové ekonomiky se od dubna "výrazně zhoršil" a vzhledem ke zvýšeným rizikům nelze v příštím roce vyloučit globální recesi. Agentuře Reuters to řekla šéfka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová. MMF podle ní v příštích týdnech již potřetí v tomto roce sníží svou prognózu globálního hospodářského růstu pro rok 2022. V dubnu MMF odhad letošního růstu světové ekonomiky snížil na 3,6 % z předchozí prognózy 4,4 %.

10. Britský regulátor vyšetřuje převzetí firmy Activision Blizzard Microsoftem

Britský antimonopolní úřad (CMA) zahájil vyšetřování akvizice amerického vydavatele videoher Activision Blizzard americkým softwarovým gigantem Microsoft za 68,7 miliardy dolarů. Do 1. září regulátor v první fázi rozhodne, zda převzetí neomezí hospodářskou soutěž v Británii. Pokud dojde k závěru, že ano, bude se transakcí zabývat ve druhé fázi důkladněji.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Bublina na českém nemovitostním trhu v mezinárodním srovnání

Rizikovost realitních trhů v zemích OECD

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
15. 8. 2022 9:30
Štěpán Hájek (XTB): Argumenty na medvědí straně trhu jsou stále silné, v září navíc Fed více utáhne…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: pixabay
12. 8. 2022 10:17
Pilíšek (ZLATÉ REZERVY): Recesi se nejspíše nevyhneme, zlato v českých korunách je mimořádně…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
11. 8. 2022 18:13
Zajíc (Amundi AM): Akciový trh má skvělý track record, dokázal zatím překonat všechno. Méně…
Akciový trh
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Likvidita
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
10. 8. 2022 10:16
Petr Vomastek: Ekonomická situace se zatím do realitního trhu ve větší míře nepropsala, dominuje…
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat