Co musíte ráno vědět (7. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (7. listopadu)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jakým tempem podle ministerstva financí poroste česká ekonomika a která velká americká společnost před pěti lety vstoupila na burzu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý posílily o více než půl procenta, trh čekal na výsledky voleb

Akciové indexy v USA v úterý vzrostly. Odpoledne smazaly velkou část zisků kvůli nervozitě investorů, kteří se nechtěli pouštět do velkých sázek, dokud nebudou známé výsledky amerických kongresových voleb. V závěru seance ale hlavní indexy opět zamířily výše. Index Dow stoupl o 0,68 % na 25 635,01 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,63 % na 2 755,45 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,64 % na 7 375,96 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,40 % na 19,88 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA narostl o dva bazické body na 3,22 %. Většina nejsledovanějších kryptoměn v úterý posilovalo, bitcoin jen mírně, ethereum bezmála o čtyři procenta.

Budou americké akcie těžit z rozděleného Kongresu?
Ve Spojených státech se v úterý konají volby do Kongresu, které mohou výrazně ovlivnit dění na tamní politické scéně. Předvolební průzkumy mírně favorizují demokraty, kteří by v případě vítězství mohli zkomplikovat vládnutí prezidentu Donaldu Trumpovi. Jak ale na výsledek voleb budou reagovat americké akcie?
Akciový býk se diví: Vrchol ziskovosti firem?!
Známý investor Richard Bernstein je překvapen, že se mezi akciovými investory šíří pesimismus. Firemní fundamenty jsou podle něj nadále silné a akcie mají další růstový potenciál. Sektorově nadále věří cyklickým titulům.
Investorský magazín: Dosedly akcie v říjnu na dno?
Klesly ceny akcií v uplynulých týdnech na lokální minima, nebo se ještě letos dočkáme další výprodejové vlny? Investorský magazín nabízí pohled jednoho z nejúspěšnějších českých portfoliomanažerů. Ukážeme také, v čem je největší síla Warrena Buffetta, a zaměříme se na jeden důležitý trend na pracovním trhu. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

2. Evropské burzy zakončily úterní obchodování v mínusu, akcie společnosti Zalando se propadly o 8,5 %

Evropské akciové trhy v úterý klesly, když investoři čekali na výsledek amerických voleb do Kongresu, nadále monitorovali jednání o podobě italského rozpočtového plánu a vyhodnocovali hospodářská čísla několika velkých evropských firem. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,26 % na 362,55 bodu, britský FTSE 100 ztratil 0,89 % na 7 040,68 bodu, francouzský CAC 40 oslabil o 0,51 % na 5 075,19 bodu a německý DAX klesl o 0,09 % na 11 484,34 bodu. Nejhlubší ztráty zaznamenaly sektory telekomunikací a základních materiálů, nedařilo se ale ani akciím maloobchodních firem. Zhruba o 8,5 % zlevnily cenné papíry internetového módního řetězce Zalando, jenž v oznámil, že ve třetím čtvrtletí meziročně prohloubil čistou ztrátu na 41,7 milionu eur z 11,1 milionu eur.

Technologie, ekologie, politika: Které trendy nejvíce změní naše životy?
Z velkých trendů, které (z)mění svět, mohou nakonec naše životy poznamenat nejvíce ty, jež nejsou na první pohled tak patrné. Pokud se nerespektování životního prostředí či vyprázdněnost politiky přehoupnou přes určitou hranici, může náprava škod trvat velice dlouho a být mimořádně náročná a nákladná. Nejen o tom v rámci projektu Alter Eko hovořil hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka, odborný garant studie zaměřené na příčiny a důsledky megatrendů, kterou tým Alter Eko připravil pro listopadové fórum Kostelec 2018: Malá země, velká výzva. To se zaměří na výzvy a příležitosti stojící před českou ekonomikou.

3. Pražská burza v úterý uzavřela v červených číslech, akcie Avastu ale zpevnily skoro o 2 %

Pražská burza v úterý nenavázala na zisk z pondělního obchodování, index PX odevzdal 0,59 % na 1 066,15 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie ČEZ a Komerční banky, dařilo se naopak Avastu. Objem obchodů byl s 605 miliony korun mírně nadprůměrný. Akcie Komerční banky byly nejobchodovanější a zlevnily o 0,86 %. Další finanční tituly se na směru neshodly - Erste Group Bank oslabila o 0,02 %, MONETA Money Bank spadla o 1,72 % a VIG zpevnila o 0,16 %.

Česká koruna v pesimistickém stínu
Česká národní banka věří, že za rok bude koruna na 24,40 EUR/CZK. Podle banky začne česká měna posilovat, protože globální faktory, které ji nyní drží na slabších úrovních, vymizí. Pokud to tak bude, podle základního scénáře ČNB bude stačit, aby základní sazba banky zůstala v příštím roce na 1,75 %. To ale není vše, poznamenává hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Česko v třetím tisíciletí: Inspirativní diskuze z českého Davosu
Svět se mění desetkrát rychleji a s 300krát větší razancí než v době průmyslové revoluce, vyplývá ze studie McKinsey Global Institute. Příčinou i důsledkem stávajícího historického zlomu jsou megatrendy, o nichž v českém kontextu 9. a 10. listopadu diskutovali na Novém zámku rodu Kinských přední ekonomové, byznysmeni i akademici.

4. Očekávané události

V noci na středu bude čínská centrální banka informovat o devizových rezervách. Dopoledne na trh Německo pošle zprávu o průmyslové výrobě, v Británii vyjde index cen domů od banky Halifax, eurozóna se pochlubí maloobchodními tržbami a ČNB zveřejní zprávu o devizových rezervách. Odpoledne se investoři v USA zaměří na pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o hypotéku a o vývoji zásob ropy na americkém území od EIA. Výsledky hospodaření na trh pošlou v Japonsku Bridgestone, na starém kontinentu Veolia Environnement, BMW, Marks & Spencer Group, Koninklijke Ahold Delhaize, UniCredit, voestapline, Crédit Agricole nebo adidas a na Wall Street News Corp, Twenty-First Century Fox, Michael Kors Holdings, Groupon nebo QUALCOMM. Na pražské burze ráno výsledky hospodaření zveřejní MONETA Money Bank. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 5. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 5. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ministerstvo financí zhoršilo odhad růstu české ekonomiky pro letošní i příští rok

Ministerstvo financí v nové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3 % a příští rok na 2,9 %. Po zbytek letoška a v příštím roce úřad očekává obdobnou dynamiku ekonomického růstu jako dosud. V červencové prognóze ministerstvo předpovídalo letos růst o 3,2 % a příští rok o 3,1 %. Loni ekonomika stoupla o 4,3 %.

(Ne)inovace v Česku: Firmy by měly dát větší prostor mládí, míní expert
Česku podle aktuální zprávy Světového ekonomického fóra ujíždí vlak zejména ve schopnosti inovovat, což zkušenosti z terénu potvrzují. Může za to hlavně firemní kultura a s tím související malá otevřenost světu, uvedl v rámci projektu Alter Eko Rudolf Čihák ze společnosti IdeaSense. Luďku Pfeiferovi z M.C.TRITON navíc nastínil i jednu z možností, jak inovativní potenciál českých firem podpořit.

6. Průmyslová výroba v Česku poprvé od března klesla

Průmyslová výroba v Česku v září poprvé od letošního března meziročně klesla, a to o 0,9 % bez očištění o sezónní vlivy. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad. Na poklesu měly největší podíl chemická výroba a opravy a instalace strojů. Po očištění o vliv počtu pracovních dnů průmyslová produkce meziročně vzrostla o 2,5 %. Za třetí čtvrtletí výroba meziročně stoupla o 3,3 %.

7. Těžba bitcoinu spotřebuje oproti těžbě zlata dvojnásobek energie

Množství energie spotřebované k získání jednoho dolaru z těžby kryptoměn, jako je například bitcoin, je více než dvojnásobné v porovnání se získáním stejné hodnoty v těžbě mědi, zlata nebo platiny. Vyplývá to ze studie vědců amerického Oak Ridge Institute. Virtuální a skutečná těžba jsou si přitom podobnější, než by si kdokoli pomyslel, poznamenal server listu The Guardian.

8. Přebytek zahraničního obchodu ČR v září klesl na 13,7 miliardy korun

Přebytek zahraničního obchodu České republiky v září meziročně klesl o pět miliard na 13,7 miliardy korun. Bilanci negativně ovlivnil obchod s dopravními prostředky, ropou a zemním plynem. Vyplývá to z předběžných výsledků, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad.

9. Společnost Facebook zablokovala desítky podezřelých účtů

Společnost Facebook v pondělí zablokovala 30 podezřelých účtů na své stejnojmenné sociální síti a dalších 85 na platformě Instagram. Učinila tak jen den před kongresovými volbami, které se v USA konají v úterý. Podle prohlášení firmy by zablokované účty mohly být spojené s pochybnou činností ze zahraničí, napsala agentura Reuters.

10. EU o rok prodloužila své sankce vůči Venezuele

Členské země Evropské unie v úterý o rok prodloužily svá sankční opatření vůči Venezuele. Do 14. listopadu 2019 tak bude dále platit zbrojní embargo a zákaz vývozů zboží a technologií, které by mohly sloužit k vnitřní represi. Cesty do EU má zakázané a evropský majetek zmrazený celkem 18 jednotlivců, kteří jsou ze svých oficiálních funkcí odpovědní za porušování lidských práv a podkopávání demokracie a vlády práva jihoamerické zemi.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Vstup na burzu před pěti lety se Twitteru povedl

Před pěti lety, 7. listopadu 2013, vstoupila na burzu v New Yorku americká internetová sociální síť Twitter. Akcie společnosti založené v roce 2006 zahájily obchodování nárůstem o více než 70 % a první obchod se uskutečnil až více než hodinu po otevření burzy s cenou 45,1 dolaru za kus. Krátce nato se cena vyšplhala až na 50 dolarů, což představovalo proti emisní ceně 26 dolarů nárůst o více než 90 %.

Nápad, že by textové zprávy z mobilních telefonů mohly přes internet vytvořit jednoduchý nástroj pro komunikaci, se zrodil v hlavě amerického programátora Jacka Dorseyho. Pokusnou zprávu Dorsey odeslal v březnu 2006, ale zpočátku byla služba pouze pro zaměstnance firmy. V polovině téhož roku byl nový komunikační kanál nabídnut všem pod názvem Twitter, jenž vychází z anglického slovesa tweet, tedy pípat. U zrodu služby obecně označované jako mikroblog byli i Dorseyovi spolupracovníci Biz Stone, Evan Williams a Noah Glass.

Z Twitteru se stal záhy fenomén, který zásadně změnil způsob informování o událostech. Některé zprávy se prostřednictvím Twitteru šíří rychleji než u klasických médií. Například oznámení o smrti nejhledanějšího teroristy světa Usámy bin Ládina si mohli lidé nejdříve přečíst právě na Twitteru, opozičníci v diktátorských režimech ho využívají jako hlavní komunikační kanál. Jedním z nejvášnivějších uživatelů Twitteru je například americký prezident Donald Trump. Služba má ale i své odpůrce, nejčastější kritika zní, že velká část tweetů obsahuje banality.

Prostřednictvím služby si mohou uživatelé sdělovat krátké vzkazy v délce do 280 znaků (do loňského roku to bylo 140 znaků). Twitter dlouhá léta nevykazoval zisk. Poprvé vykázal čistý zisk až ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku. Počet jeho měsíčních uživatelů se pohybuje kolem 300 milionů. Letos se Twitter stal součástí prestižního širšího burzovního indexu S&P 500, který sdružuje 500 firem s největší tržní kapitalizací obchodovaných na amerických akciových trzích.

V polovině letošního roku jeho akcie oslabily o 20,5 % a zaznamenaly druhou nejhlubší ztrátu od vstupu na burzu v roce 2013. Důvodem bylo oznámení, že firma ztratila jeden milion měsíčně aktivních uživatelů. Příčinou poklesu jsou mimo jiné i nová evropská pravidla pro bezpečnost údajů. Twitter je spolu s Facebookem již delší dobu pod tlakem kontrolních orgánů mnoha zemí. Ty je chtějí přimět, aby postupovaly přísněji proti falešným profilům, kterými se šíří spamy, politická propaganda a nenávistné projevy. Rušení falešných účtů má však negativní dopad na údaje o počtu uživatelů, tedy ukazatel, který investoři pozorně sledují a nejvíce si ho cení.

Evropské burzy v pátek zpevnily, za celý týden stouply zhruba o 2 %
Evropské burzy v pátek zpevnily, za celý týden stouply zhruba o 2 %
18:00

Evropské burzy v pátek zpevnily, za celý týden stouply zhruba o 2 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v zelených čísleh, když investory potěšila čtvrteční slova amerického...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
V ČR loni přibylo 13 000 podnikatelů, nejvíce za šest let
17:05

V ČR loni přibylo 13 000 podnikatelů, nejvíce za šest let

V ČR loni přibylo 13 000 fyzických osob podnikatelů, což je nejvyšší přírůstek za posledních šest let. Polovinu...
Česká republika Bankrot Byznys a podnikání
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden získala 0,9 %
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden získala 0,9 %
16:45

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden získala 0,9 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v zelených číslech, a odrazila se tak od čtvrteční ztráty. Index PX...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Reuters: Křetínský dokončuje podmínky financování akvizice Makra
16:19

Reuters: Křetínský dokončuje podmínky financování akvizice Makra

Český investor Daniel Křetínský se připravuje na převzetí německé maloobchodní společnosti Metro, v níž už má podíl a...
Fúze a akvizice Maloobchod
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle…
16:02

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle předběžných dat klesl na 90,7 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v lednu klesl na 90,7 bodu z 98,3 bodu v prosinci. Analytici...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra Spotřebitelé
Rupert Murdoch chce spojit listy The Times a The Sunday Times
Rupert Murdoch chce spojit listy The Times a The Sunday Times
15:21

Rupert Murdoch chce spojit listy The Times a The Sunday Times

Britské listy The Times a The Sunday Times mediálního magnáta Ruperta Murdocha požádaly britskou vládu o povolení...
Média Fúze a akvizice
Průmyslová výroba v USA v prosinci meziměsíčně stoupla o 0,3 %
15:15

Průmyslová výroba v USA v prosinci meziměsíčně stoupla o 0,3 %

Průmyslová výroba ve Spojených státech v prosinci meziměsíčně vzrostla o 0,3 % po růstu o 0,6 % v předchozím měsíci ...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Průmysl
Ze světa investičních doporučení (18. ledna)
15:00

Ze světa investičních doporučení (18. ledna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Babiš věří, že evropský audit na SZIF dopadne dobře
14:46

Babiš věří, že evropský audit na SZIF dopadne dobře

Premiér Andrej Babiš nesleduje postup auditorské mise Evropské unie ve Státním zemědělském intervenčním fondu (SZIF)....
Česká republika Evropská unie
Inflace v Kanadě v prosinci meziročně stoupla na 2 %
14:30

Inflace v Kanadě v prosinci meziročně stoupla na 2 %

Spotřebitelské ceny v Kanadě v prosinci meziročně vzrostly o 2 % po růstu o 1,7 % v předchozím měsíci (odhad: 1,7 %)....
Kanada Inflace
MPO: Konkurenceschopnost ČR neroste, HDP to zatím neovlivňuje
14:01

MPO: Konkurenceschopnost ČR neroste, HDP to zatím neovlivňuje

Česko v posledních letech ustrnulo ve zvyšování konkurenceschopnosti. Ačkoli patří mezi nejkonkurenceschopnější...
Česká republika Česká ekonomika HDP
Čínská ekonomika předloni rostla pomaleji, než se předpokládalo
Čínská ekonomika předloni rostla pomaleji, než se předpokládalo
13:41

Čínská ekonomika předloni rostla pomaleji, než se předpokládalo

Čínský statistický úřad v pátek opravil tempo růstu čínské ekonomiky v roce 2017 na 6,8 procenta z dříve uváděných 6...
Čína HDP Hospodářský růst
CME zrušila plán na prodej slovinských aktiv, odhadovaná cena…
CME zrušila plán na prodej slovinských aktiv, odhadovaná cena…
13:22

CME zrušila plán na prodej slovinských aktiv, odhadovaná cena transakce byla 169 milionů dolarů

Mediální skupina CME ukončila smlouvu z 10. července 2017, na jejímž základě plánovala prodat své slovinské aktivity...
CME (CETV) Média Televize
Růst cen domů a bytů v Česku se zvýšil, v EU byl čtvrtý nejvyšší
13:05

Růst cen domů a bytů v Česku se zvýšil, v EU byl čtvrtý nejvyšší

Meziroční růst cen domů a bytů v Česku ve třetím čtvrtletí loňského roku vzrostl z 8,1 procenta na konci června na 8...
Česká republika Nemovitosti Realitní trh
Tesla sníží počet zaměstnanců na plný úvazek o sedm procent
Tesla sníží počet zaměstnanců na plný úvazek o sedm procent
12:31

Tesla sníží počet zaměstnanců na plný úvazek o sedm procent

Americký výrobce elektromobilů Tesla se rozhodl snížit počet svých zaměstnanců na plný úvazek o zhruba sedm procent....
Tesla Americké akcie Auta
Německo a Čína posílí spolupráci ve finančním sektoru
12:14

Německo a Čína posílí spolupráci ve finančním sektoru

Německo a Čína v pátek podepsaly dohody o posílení spolupráce ve finančním sektoru a na kapitálových trzích. Zavázaly...
Německo Čína
Šéf skupiny ČEZ Beneš prodal 130 tisíc akcií firmy
12:09

Šéf skupiny ČEZ Beneš prodal 130 tisíc akcií firmy

Generální ředitel energetické skupiny ČEZ Daniel Beneš prodal od 15. do 17. ledna 130 tisíc akcií firmy. Prodej akcií...
Akcie ČR ČEZ Management