Co musíte ráno vědět (7. února)
|

Co musíte ráno vědět (7. února)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak se v loňském roce dařilo českému průmyslu a jak se prodávaly chytré telefony? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý napravily část ztrát, obchodování bylo opět divoké

Americké akcie během úterního obchodování procházely značnými výkyvy. Nakonec výrazně posílily, a smazaly tak velkou část svých pondělních ztrát. Index Dow posílil o 2,33 % na 24 912,77 bodu, S&P 500 vzrostl o 1,74 % na 2 695,14 bodu a Nasdaq Composite se zvýšil o 2,13 % na 7 115,88 bodu. S výjimkou veřejných služeb zpevnily akcie ve všech hlavních odvětvích. Index volatility VIX klesl o 19,67 % na 29,98 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o bezmála deset bazických bodů na 2,802 %. Po úvodním propadu pod 6 000 USD ožil také bitcoin, jeho cena narostla na zhruba 7 700 USD.

Americké akcie ve volném pádu: Proč by se (ne)měl zastavit?
Index volatility VIX 5. ledna vzrostl o 115,6 % a hlavní americké akciové indexy i po napravení části ztrát odepsaly přes 4 %. Tak to bychom měli.
Akcie i dluhopisy v bublině: Bude hotovost opět králem?
Na trhu v posledních dnech zhusta zaznívá, že rostoucí výnosy dluhopisů mohou ukončit dlouhodobý růstový trend na americké akciové burze. O tom, že možná prožíváme konec více než třicetiletého býka na trhu s dluhopisy, ani nemluvě. Že by správná chvíle na pozapomenutou hvězdu portfolií konzervativních investorů?
Donald Trump prý seriózně zvažuje, že Dow Jones Industrial Average dostane padáka
Po nejprudším poklesu od doby, kdy se stal prezidentem, Donald Trump zvažuje výpověď pro Dow Jones Industrial Average. Uvedly to zdroje obeznámené se situací v Bílém domě.

2. Evropské burzy v úterý opět výrazně klesly, nedařilo se zejména akciím bank a pojišťoven

Na evropských akciových trzích v úterý pokračoval výprodej. Všechny významné benchmarky klesly o více než 2 %, investory nepřesvědčil ani mírně ziskový úvod obchodování na Wall Street. Regionální index STOXX Europe 600 ztratil 2,41 % na 372,79 bodu, britský FTSE 100 odepsal 2,64 % na 7 141,4 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 2,35 % na 5 161,81 bodu a německý DAX přišel o 2,32 % na 12 392,66 bodu.

3. Pražská burza v úterý klesla o více než 2 %, výrazně ztratily finanční tituly

Pražská burza v úterý prohloubila ztrátu z pondělního obchodování, index PX spadl o 2,11 % na 1 098,6 bodu. Níže burzu stáhly zejména finanční tituly a ČEZ, v negativním pásmu však uzavřely všechny hlavní tituly s výjimkou Pegasu Nonwovens. Objem obchodů byl s více než 1 miliardou korun výrazně nadprůměrný. Nejobchodovanější byly v úterý cenné papíry ČEZ (-2,87 %). Nejhlubší ztrátu zaznamenala Stock Spirits (-4,15 %). V plusu se udržel pouze Pegas Nonwovens (+0,23 %), Fortuna zůstala na nule.

ČS: Únorová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici z České spořitelny na domácí akciový trh pro únorové obchodování?

4. Očekávané události

Ve středu v Evropě vyjdou německá průmyslová výroba, francouzská obchodní bilance, italské maloobchodní tržby a britský index cen domů od banky Halifax. Spojené státy se pochlubí pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádostí o hypotéku a o zásobách ropy na americkém území. Za řečnický pultík se ve středu postaví prezident newyorského Fedu William Dudley, šéf chicagského Fedu Charles Evans a John William ze sanfranciského Fedu. Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí budou reportovat například společnosti Hasbro, Michael Kors Holdings, Yelp, Tesla, UniCredit, Rio Tinto nebo Sanofi. Z českého pohledu budou nejzajímavější výsledky Monety Money Bank. "Za čtvrtý kvartál 2017 očekáváme čistý zisk 799 milionů Kč (meziročně -8 %). Důvodem je stále negativní výsledek na čistých úrocích kvůli změně strategie společnosti. Banka by měla zveřejnit návrh hrubé dividendy (čekáme 8,5 Kč na akcii, hrubý dividendový výnos 10,1 %) a výhled hospodaření pro roky 2018-2020. Tyto informace by mohly zvýšit zájem o titul," uvedl Milan Vaníček z J&T Banky. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 5. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 5. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Průmyslová výroba v Česku loni stoupla o 5,7 %

Průmyslová výroba v Česku loni stoupla o 5,7 %. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů stoupla o 6,2 %, loni totiž bylo ve srovnání s rokem 2016 o dva pracovní dny méně. K růstu přispěla výroba automobilů, elektrických zařízení a elektřiny. Nedařilo se naopak těžebnímu průmyslu, informoval v úterý Český statistický úřad. V samotném prosinci tuzemský průmysl zpomalil růst na 8 % z listopadových 8,5 %.

6. Trump se smíří s vládou bez peněz, nebude-li dohoda o migrantech

Americký prezident by přivítal platební neschopnost vlády, pokud by se Kongres nedohodl na imigrační reformě, která "zabrání pronikání zločinců do země". Donald Trump to v úterý prohlásil na poradě v Bílém domě. Trumpův kabinet se v noci na pátek může ocitnout bez prostředků, pokud se kongresmani nedohodnou na dalším provizorním financování vládních úřadů. Demokraté, jejichž hlasy republikánská většina potřebuje, si ale kladou podmínky.

7. Odbory dohodly zvýšení platů německých zaměstnanců v průmyslu

Největší německé odbory IG Metall uzavřely po dlouhých jednáních a vlně stávek v noci na úterý se zaměstnavateli dohodu o mzdách a pracovní době průmyslových pracovníků v jihozápadním Německu. Mzdy se jim od dubna navýší o 4,3 %. Dohoda uzavřená v Bádensku-Württembersku by měla sloužit jako vzorová pro celkem 3,9 milionu zaměstnanců v německém kovoprůmyslu a elektrotechnice.

8. General Motors loni bez zahrnutí mimořádných položek vydělala 10 miliard USD

Největší americká automobilka General Motors vykázala za loňský rok čistou ztrátu 3,9 miliardy dolarů kvůli jednorázovým účetním nákladům souvisejícím s daňovou reformou ve Spojených státech. Bez zahrnutí mimořádných položek však vydělala 9,9 miliardy dolarů, což představuje nejvyšší zisk od opuštění bankrotového režimu v roce 2009.

9. Německo zahájilo další vyšetřování emisních podvodů v Audi

Německá prokuratura v úterý prohledala sídlo a jeden ze závodů automobilky Audi v souvislosti s rozšířením vyšetřování manipulací s testy emisí naftových motorů. Úřady prověřují podezření na podvod týkající se 210 000 vozidel prodaných v Evropě a USA.

10. Brusel přezkoumá plán Applu koupit aplikaci Shazam

Evropská komise se rozhodla, že přezkoumá záměr americké technologické společnosti Apple koupit aplikaci pro rozpoznávání hudby Shazam. Vyhověla tak požadavku několika členských zemí Evropské unie a Evropského sdružení volného obchodu. Apple ohlásil dohodu o převzetí Shazam v prosinci, nezveřejnil však finanční podmínky. Podle úterního sdělení komise by akvizice mohla mít negativní dopad na hospodářskou soutěž v Evropském hospodářském prostoru.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Prodeje chytrých telefonů loni poprvé od roku 2008 klesly

Po letech stabilního růstu se v roce 2017 mírně snížily prodeje chytrých telefonů. V roce 2016 si zákazníci koupili téměř 1,5 miliardy smartphonů, loni jich bylo prodáno o 0,1 % méně, což je sice pouze nepatrné snížení, jedná se však o první meziroční pokles od roku 2008.

Tato čísla korespondují i s nedávno zveřejněnými hospodářskými výsledky technologického gigantu Apple, který sice v prvním finančním čtvrtletí dosáhl rekordního zisku, meziročně však prodal o procento telefonů iPhone méně.

Globální pokles je důsledkem propadu na čínském trhu, kde se poptávka po chytrých telefonech v ročním přepočtu snížila o 16 %. Kromě Applu mají na tomto trhu největší podíl společnosti Samsung a Huawei, jejichž dodávky na světové trhy se v loňském roce rovněž mírně snížily.

Co musíte ráno vědět (28. října)
Co musíte ráno vědět (28. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (28. října)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a USA, proč si evropské země nechtějí brát úvěry od EU a kolikáté narozeniny...
Musíte vědět
Čtvrtletní zisk Microsoftu vzrostl, tržby překonaly očekávání
Čtvrtletní zisk Microsoftu vzrostl, tržby překonaly očekávání
včera v 23:01

Čtvrtletní zisk Microsoftu vzrostl, tržby překonaly očekávání

Americká společnost Microsoft v prvním finančním čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk téměř o třetinu na 13,89...
Microsoft Americké akcie Výsledková sezóna
Francouzská firma Sodexo zruší přes 2 000 pracovních míst
včera v 21:43

Francouzská firma Sodexo zruší přes 2 000 pracovních míst

Francouzská cateringová společnost Sodexo hodlá v rámci restrukturalizace zrušit 2 083 pracovních míst ve Francii....
Evropské akcie
Americké akciové indexy uzavřely v úterý smíšeně, technologické…
Americké akciové indexy uzavřely v úterý smíšeně, technologické…
včera v 21:00

Americké akciové indexy uzavřely v úterý smíšeně, technologické tituly napravily část pondělních ztrát

Americké akcie převážně oslabily. Jejich ceny tlačily dolů mimo jiné slabé naděje na brzké dosažení dohody o nových...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Analytik: Počet uživatelů telefonů iPhone překonal miliardu
Analytik: Počet uživatelů telefonů iPhone překonal miliardu
včera v 19:22

Analytik: Počet uživatelů telefonů iPhone překonal miliardu

Počet aktivních uživatelů telefonů iPhone od americké technologické společnosti Apple minulý měsíc poprvé překonal...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádech, dostaly se na…
Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádech, dostaly se na…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádech, dostaly se na pětiměsíční minimum

Akcie na západoevropských trzích v úterý prohloubily ztráty a index STOXX Europe 600 uzavřel na nejnižší hodnotě od...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
EK schválila záměr maďarské MVM koupit českou innogy
včera v 17:49

EK schválila záměr maďarské MVM koupit českou innogy

Maďarská státní energetická společnost MVM Group může koupit energetickou skupinu innogy Česká republika. Akvizici v...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza se v úterý vrátila k růstu, přidala 0,56 %
Pražská burza se v úterý vrátila k růstu, přidala 0,56 %
včera v 16:50

Pražská burza se v úterý vrátila k růstu, přidala 0,56 %

Pražská burza smazala pondělní pokles a začala opět růst. Index PX přidal 0,56 % na 865,12 bodu. Vzhůru šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soud: Akcionáři Jukosu zabavili obchodní známky k vodce nelegálně
včera v 16:24

Soud: Akcionáři Jukosu zabavili obchodní známky k vodce nelegálně

Bývalí akcionáři někdejší ruské ropné společnosti Jukos zabavili obchodní známky k proslulé ruské vodce nezákonně....
Rusko Právo
COVID nájemné bude k dispozici dalším oborům, schválila vláda
včera v 15:52

COVID nájemné bude k dispozici dalším oborům, schválila vláda

Pokračování programu COVID nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem budou moci prodejci...
Podpora ekonomiky Česká republika Koronavirus
Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu
Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu
včera v 15:33

Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu

Zatímco plány na využití přímých dotací z krizového fondu Evropské unie v členských státech mnohdy vysoce přesahují...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus
Timmer (Fidelity Investments): Růst cen aktiv navzdory koronaviru byl…
včera v 14:51

Timmer (Fidelity Investments): Růst cen aktiv navzdory koronaviru byl dán rychlými a masivními stimuly

Růst cen aktiv navzdory pandemii covidu-19 mohl vyvolávat dojem, že se trhy odpoutaly od reality, rally ale byla dána...
Americké akcie Koronavirus Rally
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
včera v 14:10

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v srpnu dosáhl 5,2 %

Ceny domů ve Spojených státech v srpnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Hamáček navrhl zrušit superhrubou mzdu, chce sazby 19 a 23 %
včera v 14:04

Hamáček navrhl zrušit superhrubou mzdu, chce sazby 19 a 23 %

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček předložil ve sněmovně návrh na zrušení takzvané superhrubé mzdy. Místo toho...
Česká republika Daně
Draghi: Pro Evropu a USA je pozitivním faktorem ožívání Číny, cesta…
včera v 14:04

Draghi: Pro Evropu a USA je pozitivním faktorem ožívání Číny, cesta nahoru ale bude hrbolatá

Pro Evropu a Spojené státy, hlavně pro jejich exportéry, je pozitivní ožívání Číny. Musíme však počítat s tím, že...
Mario Draghi Evropská ekonomika Americká ekonomika
OSN: Přímé zahraniční investice v pololetí klesly o 49 procent
včera v 13:47

OSN: Přímé zahraniční investice v pololetí klesly o 49 procent

Přímé zahraniční investice na celém světě v první polovině letošního roku klesly o 49 procent na 399 miliardy USD....
Investice Světová ekonomika
Joschka Fischer: Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli, …
včera v 13:32

Joschka Fischer: Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli, "ozeleňování" hospodářství se vyplatí

Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli. Jde o to, abychom si řekli, co díky vynaložení určitých prostředků...
Ekologie a životní prostředí Životní úroveň