Co musíte ráno vědět  (7. září)
|

Co musíte ráno vědět (7. září)

Jak se ve středu obchodovalo s akciemi na evropských i amerických trzích, jaké překvapení přichystal kolegům, investorům i prezidentu Trumpovi místopředseda Fedu Stanley Fischer a kolik metrů dálnice D1 se v posledním půlstoletí průměrně denně postaví? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu zpevnily, zájem byl o finanční a energetické tituly

Americké akcie ve středu napravily část úterních ztrát. Dařilo se hlavně energetickým a finančním titulům. Trh podpořila také zpráva, že se americký prezident Donald Trump dohodl s lídry obou stran v Kongresu na tříměsíčním prodloužení doby, kdy se vláda bude moci zadlužovat. Během dne ztrácel americký dolar, později ale poklesy napravil. Index Dow vzrostl o 0,25 % na 21 807,64 bodu, širší S&P 500 přidal 0,31 % na 2 465,54 bodu a Nasdaq Composite si připsal 0,28 % na 6 393,31 bodu. S výjimkou síťových společností posílily všechny hlavní sektory v čele s energetikou a necyklickým spotřebním zbožím. Index volatility VIX klesl o 4,91 % na 11,63 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o více než čtyři bazické body na 2,103 %. Bitcoin podle serveru coindesk.com posílil o více než 4 % a ethereum přidalo více než 7 %.

Co také prozradila výsledková sezóna? Obchodníci neoceňují silná čísla!

2. Evropské akcie se ve středu obchodovaly smíšeně, nejlépe se vedlo automobilkám

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy se během středečního obchodování neshodly na směru. Většina trhů dokázala dohnat dopolední ztráty. Nejúspěšnějším sektorem byli výrobci automobilů, jež táhl vzhůru vzestup Daimleru a Fiat Chrysleru. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 se vynořil z červených čísel právě včas, aby zakončil seanci s minimálním ziskem 0,06 %. Jeho sektory i jednotlivé trhy si vedly se smíšenými úspěchy. Index londýnské burzy FTSE 100 ztratil 0,25 %, německý DAX si naopak připsal 0,75 % a francouzský CAC 40 stoupl o 0,29 %.

Britská vláda žádá firmy o veřejnou podporu k brexitu, ty se brání

3. Pražská burza skončila ve středu na červené nule, Unipetrol posílil o více než šest procent

Index PX utrpěl během středečního obchodování minimální ztrátu 0,04 %, když zakončil seanci na 1 024,95 bodu. Více než třetina objemu obchodů připadla na akcie ČEZ, jež skončily s mírnou ztrátou 0,12 %. Nejúspěšnějším titulem byl Unipetrol (+6,35 %). Posílení jeho akcií na 318 Kč vyrovnávalo pokles ostatních nejobchodovanějších cenných papírů. "Cena akcií Unipetrolu vzrostla o 6,4 % v reakci na zprávu finančního ředitele, že společnost po spuštění své nové polyetylenové jednotky, která původně měla nahradit dosluhující závod ze 70. let, nechá obě dvě linky zřejmě v provozu," napsal analytik z Komerční banky Miroslav Frayer. Druhá nejobchodovanější emise, cenné papíry Erste Group Bank, ztratila 1,39 %. Nejvýraznější pokles postihl akcie CME, které zlevnily o 2,19 %.

ČS: Zářijová strategie pro české akcie

Sazby v Česku: Zatím dobrý, ale na jak dlouho?

ČEZ: Doplňkové služby v oblasti decentralizace energetiky začínají být vidět, hlavní růst mají ale teprve před sebou

4. Očekávané události

Ve čtvrtek dopoledne zveřejní Německo zprávu o průmyslové výrobě, Francie přidá výsledek obchodní bilance a běžného účtu, ve Spojeném království vyjde index cen domů od banky Halifax a Evropská centrální banka bude hlasovat o nastavení své měnové politiky. V USA vyjde jako každý čtvrtek statistika počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a investoři budou věnovat pozornost také zprávě o produktivitě práce a nákladech na práci v USA. Hospodářská čísla odtajní francouzská firma Rubis. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. září a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Místopředseda Fedu Stanley Fischer rezignoval

Posledních pět týdnů absolvuje ve funkci místopředsedy amerického Federálního rezervního systému Stanley Fischer. Ve středu sdělil novinářům, že dopisem oznámí prezidentovi Donaldu Trumpovi svoji rezignaci k 13. říjnu. Jeho funkční období mělo vypršet v červnu příštího roku. Fischer své rozhodnutí přiřkl blíže nespecifikovaným "osobním důvodům".

6. Kanada: Centrální banka nečekaně zvýšila úrokové sazby

Vedení Bank of Canada po svém středečním zasedání oznámilo rozhodnutí zvýšit klíčovou úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na 1 %. Na dosavadních 0,75 % přitom banka zvýšila sazbu teprve 1. července poté, co ji téměř dva roky držela na 0,5 %. Trh proto žádné zvýšení neočekával.

7. Francie chce ukončit těžbu ropy a plynu na svém území

Francouzská vláda hodlá do roku 2040 ukončit veškerou těžbu ropy a zemního plynu na svém území i v zámořských teritoriích. Vláda ve středu představila návrh příslušného zákona, jehož přijetí chce dosáhnout ještě v letošním roce. Francie by se tak stala první zemí, která by podobný krok uskutečnila.

8. Příští šéf Volkswagenu by nemusel být z automobilového sektoru

Příštím generálním ředitelem německé automobilky Volkswagen by se měl stát člověk, který nepůsobí v automobilovém průmyslu. Podle agentury Reuters to řekl kandidát na post premiéra spolkové země Dolní Sasko Bernd Althusmann. Dolní Sasko je druhým největším akcionářem Volkswagenu.

9. Trump se s Kongresem dohodl na zvýšení dluhového limitu, administrativa bude mít peníze minimálně do poloviny prosince

Americký prezident Donald Trump se ve středu s lídry obou stran v Kongresu dohodl na tříměsíčním zvýšení dluhového stropu, které umožní poskytnout mnohamiliardovou pomoc pro oblasti postižené hurikánem Harvey. Informovaly o tom agentury Reuters a AP. Trumpova vláda zároveň získala jistotu financování do 15. prosince.

10. Béžová kniha Fedu: Ekonomika roste jen pozvolna, na bilancování hurikánu Harvey je brzy

Americká ekonomika během července a začátkem srpna vykazovala mírné až pozvolné tempo růstu, známky zrychlení inflace ale byly nadále slabé. Na hodnocení ekonomických škod, jež napáchal hurikán Harvey, je ještě příliš brzy. Vyplývá to z pravidelné situační zprávy o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha, kterou ve středu zveřejnil Fed.

11. ETF zaměřené na zlato v srpnu dokupovaly

ETF nakupující zlato v srpnu globálně navýšily svou držbu o 31,4 tuny na 2 295 tun. Severoamerické ETF přidaly 27,8 tuny, evropské přikoupily 6,4 tuny a asijské se celkově zbavily dvou tun zlata.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Dálnice D1 po 50 letech: Devatenáct metrů denně

Tento týden uplyne 50 let ode dne, kdy začala "pražským" úsekem mezi Spořilovem a Čestlicemi výstavba nejstarší české dálnice D1. Po desetiletích tak došlo k naplnění někdejších plánů na vybudování páteřní dálnice napříč tehdejším Československem, které však přerušila druhá světová válka a následně ukončila poválečná politická situace.

Stavba dálnice D1 byla schválena již 4. listopadu 1938 a předpokládala dálniční propojení Prahy a Podkarpatské Rusi. Se stavbou se začalo 2. května 1939, ale práce byly přerušeny válkou. Po válce byla stavba v omezeném rozsahu obnovena, v roce 1950 však byla opět zastavena.

Po jejím obnovení před padesáti lety se počítalo s tím, že dálnice povede na Slovensko a končit bude na hraničním přechodu Starý Hrozenkov. Po rozpadu federace byla trasa D1 odkloněna od Brna na Ostravu s ukončením u Lipníka nad Bečvou. Poslední změnou bylo rozhodnutí, že se v D1 změní i budovaná D47, která spojí Lipník nad Bečvou s Ostravou a polskou hranicí. Celkem stále ještě nedokončená D1 bude měřit 376 km, z čehož zbývá dokončit zhruba 24 km v úseku Říkovice - Přerov - Lipník nad Bečvou.

Dálnice D1 je nejen nejstarší a nejdelší českou dálnicí, ale i v některých úsecích nejvytíženější a nejnebezpečnější a nyní také vinou častých oprav a mnohaleté modernizace nejpomalejší. V současnosti dopravu na D1 totiž komplikuje rozsáhlá modernizace 160 kilometrů dlouhého úseku mezi Mirošovicemi u Prahy a Kývalkou u Brna, která začala již v roce 2013. Opravy měly původně skončit v roce 2018, nyní se počítá s rokem 2020.

Pokud bychom považovali za den zahájení stavby 8. září 1967, dosáhne D1 pozoruhodného výkonu - za jeden den jí průměrně přibylo něco přes devatenáct metrů.

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se…
13:33

USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se zvýšily o 1,4 %

Osobní příjmy Američanů se v září měziměsíčně zvýšily o 0,9 %. Čekal se růst o 0,4 % po jejich 2,5% snížení v srpnu ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelé
Výsledky ExxonMobil ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,18 USD (odhad: …
12:32

Výsledky ExxonMobil ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,18 USD (odhad: -0,26 USD), tržby 46,2 miliardy USD (odhad: 45,37 miliardy USD)

Přední americká ropná firma ExxonMobil za letošní třetí čtvrtletí vykázala ztrátu. Přispěla k ní zejména pandemie...
Americké akcie ExxonMobil Výsledková sezóna