Co musíte ráno vědět (8. ledna)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a USA, kam až se (zase) dostal bitcoin a s ním i celý kryptoměnový trh a kdo vystřídal Jeffa Bezose na pozici nejbohatšího muže planety? To vše musíte ráno vědět.

Image
Elon Musk
Obrázek: Business Insider

1. Americké akciové indexy ve čtvrtek navýšily zavírací i absolutní maxima, investoři oceňují modrý Senát

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily a hlavní indexy výše posunuly jak zavírací, tak absolutní maxima. Investoři ocenili zklidnění situace ve Washingtonu a také modrý Senát, který by podle nich měl být cestou k jednodušší a intenzivnější podpoře ekonomiky. Index Dow stoupl o 0,69 % na nové zavírací maximum 31 041,13 bodu, širší S&P 500 posílil o 1,48 % na nové zavírací maximum 3 803,79 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vystřelil o 2,56 % na nové zavírací maximum 13 067,48 bodu. Absolutní rekord posunul Dow na 31 193,40 bodu, S&P 500 na 3 811,55 bodu a Nasdaq Composite na 13 090,91 bodu. Index volatility VIX spadl o 10,77 % na 22,37 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 1,083 %.

Ocenění akcií a hra na posledního (a největšího) vola

Byron Wien: 10 možných překvapení roku 2021 na trzích, v ekonomice a politice

2. Evropské akcie mají za sebou další růstový den, německý index DAX se ve čtvrtek poprvé dostal nad 14 000 bodů

Akcie na západoevropských trzích pokračovaly ve čtvrtek v růstu. Investoři uvítali uklidnění situace ve Washingtonu a potvrzení Joea Bidena příštím prezidentem, stejně jako ovládnutí Senátu demokraty. Německý index DAX se poprvé dostal nad 14 000 bodů, byť nakonec uzavřel mírně pod touto hladinou. Panevropský index STOXX Europe 600 posílil o 0,51 % na 408,49 bodu, německý DAX přidal 0,55 % na 13 968,24 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 0,22 % na 6 856,96 bodu a francouzský CAC se zvýšil o 0,70 % na 5 669,85 bodu.

(Riziko) inflace jako příslib pro akciové býky

3. Pražská burza se drží nejvýše od loňského února, ve čtvrtek přidala 1,3 %

Pražská burza ve čtvrtek dále vylepšila nejsilnější závěr od konce loňského února. Index PX se zvýšil o 1,30 procenta na 1 051,05 bodu. Rostly zejména akcie bank. Výše než ve čtvrtek index PX skončil naposledy loni 24. února.

Dva typy šarlatánů ve světě investic

4. Očekávané události

V pátek ráno na trh Německo pošle výsledek obchodní bilance a zprávu o průmyslové výrobě. ČR přidá finální zprávu o vývoji ekonomiky ve třetím čtvrtletí a zprávu o vývoji průmyslové výroby. Eurostat ještě dopoledne zveřejní zprávu o situaci na trhu práce a odpoledne se investoři ve Spojených státech zaměří na velkoobchodní zásoby a kompletní data z trhu práce za prosinec. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 4. ledna

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Kongres potvrdil Bidenovo volební vítězství. Trump slíbil, že z Bílého domu odejde

Americký Kongres ve čtvrtek formálně potvrdil vítězství demokratického kandidáta Joea Bidena v prezidentských volbách. Současný prezident Donald Trump slíbil, že z Bílého domu tento měsíc odejde. Kongres potvrdil, že Joe Biden v prosincových prezidentských volbách získal na svou stranu 306 volitelů, zatímco Donald Trump kandidující za Republikánskou stranu jen 232. Biden do prezidentského úřadu nastoupí 20. ledna po složení přísahy.

6. Eurozóna zůstává v deflaci, v prosinci ceny podle rychlého odhadu Eurostatu znovu klesly o 0,3 %

Spotřebitelské ceny v eurozóně v prosinci čtvrtý měsíc v řadě zaznamenaly meziroční pokles o 0,3 %. Inflace tak v době dopadů koronavirových omezení na ekonomiku zůstává na nejnižší hodnotě za více než čtyři roky. Vyplývá to z čtvrtečního rychlého odhadu evropského statistického úřadu Eurostat, který obsahuje pouze základní údaje o vývoji cen v zemích platících eurem. V prosinci 2019 vzrostly ceny v eurozóně meziročně o 1,3 %.

7. USA kritizují Indii, Itálii a Turecko za digitální daň

Daň z digitálních služeb, kterou zavedly Indie, Itálie a Turecko, diskriminuje americké společnosti a je v rozporu s mezinárodními daňovými zásadami. Uvedl to v noci na čtvrtek Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR). Připravil tak cestu pro případné zavedení odvetných cel. USTR uvedl, že zatím nepodnikne konkrétní opatření. Bude ale nadále hodnotit všechny dostupné možnosti.

8. Bitcoin zdolal další desetitisícovou hranici, ve čtvrtek večer se vyšplhal nad 40 000 USD

V polovině prosince se kurz kryptoměny bitcoin poprvé v historii dostal nad 20 000 USD. O dva a půl týdne později (2. ledna) už byla pokořena hladina 30 000 USD a ve čtvrtek kolem 19.20 SEČ, tedy ani ne o týden později, padla i meta 40 000 USD. Ve čtvrtek se navíc zároveň tržní kapitalizace celého kryptoměnového trhu poprvé v historii dostala nad bilion dolarů.

9. Firmy Curevac a Bayer uzavřely smlouvu o spolupráci na vakcíně

Německé společnosti Curevac a Bayer uzavřely smlouvu o spolupráci při dokončování vakcíny proti koronaviru. Farmaceutický koncern Bayer má mimo jiné pomoci vytvořit podmínky pro schválení očkovací látky, kterou už delší dobu vyvíjí biotechnologická firma Curevac.

10. Čínské internetové podniky šikanují klienty, tvrdí asociace

Čínské internetové firmy šikanují zákazníky a zneužívají jejich osobní údaje, aby jim mohly nabízet různé ceny zboží. Podle agentury Reuters to tvrdí místní spotřební asociace blízká vládě (CCA). Názvy konkrétních firem neuvedla, s obviněním ale přišla v době, kdy Peking mění svůj přístup k nim. Dříve přitom čínským technologickým gigantům nechával volné pole působnosti.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Elon Musk se stal nejbohatším člověkem světa, předstihl Jeffa Bezose

Šéf a spoluzakladatel americké automobilky Tesla Elon Musk se ve čtvrtek stal nejbohatším člověkem světa. Hodnota jeho majetku přesahuje 190 miliard dolarů. Musk, který stojí rovněž za úspěchem firmy SpaceX, v prvenství předstihl zakladatele internetového obchodu Amazon Jeffa Bezose. Ten se titulem nejbohatšího člověka světa podle žebříčku agentury Bloomberg pyšní od října 2017.

Akcie Tesly ve čtvrtek zpevnily téměř o 8 % na 816,04 dolaru. Ve středu hodnota Muskova majetku dosáhla 181,1 miliardy dolarů, ve čtvrtek se dostala nad 190 miliard dolarů.

Posledních 12 měsíců bylo pro Muska mimořádných. Hodnota jeho čistého majetku stoupla za rok o 150 miliard dolarů, což bylo podle Bloombergu možná i rekordní tempo růstu. Hlavním důvodem bylo prudké zvýšení ceny akcií Tesly, které loni zpevnily o 743 %. Přispěl k tomu trvající zájem investorů, v závěru roku pak zahrnutí cenných papírů firmy do prestižního indexu S&P 500.

Analytici se domnívají, že akcie společnosti by mohly pokračovat v růstu, protože američtí demokraté se zasazují o rychlejší přijetí elektrických vozidel. To by se jim mohlo podařit prosadit, když mají nyní pod kontrolou obě komory Kongresu.

Musk navzdory svému obrovskému majetku prohlásil, že má jen malý zájem o hmotné věci a mimo své podíly v Tesle a SpaceX nemá významnější majetek. Minulý měsíc v rozhovoru s mediální společností Axel Springer uvedl, že jeho hlavním záměrem je urychlit vývoj lidstva v civilizaci cestující do vesmíru, k čemuž potřebuje značný majetek.

Musíte vědět
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat