Co musíte ráno vědět (8. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (8. listopadu)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak se v třetím čtvrtletí dařilo energetické skupině ČEZ a jaké známé auto slaví kulaté výročí? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se v úterý na směru neshodly, všechny tři hlavní indexy ale během dne navýšily svá rekordní maxima

Americké akcie uzavřely úterní obchodování smíšeně. Index Dow den zakončil na novém zavíracím maximu, S&P 500 a Nasdaq Composite ale mírně klesly. Výrazně zlevnily akcie společností Priceline a TripAdvisor. Index Dow si připsal 0,04 % a obchodování zakončil na novém zavíracím maximu 23 557,23 bodu, širší benchmark S&P 500 oslabil o 0,02 % na 2 590,57 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,27 % na 6 767,78 bodu. Všechny tři indexy během dne posunuly výše svá absolutní maxima - Dow na 23 602,12 bodu, S&P 500 na 2 597,02 bodu a Nasdaq Composite na 6 795,52 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 5,21 % na 9,89 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně snížil na 2,315 %. Nejvíce se v úterý dařilo sektoru veřejných služeb, odvětví necyklického spotřebního zboží a realitnímu sektoru, slabý výkon naopak podaly finanční sektor a odvětví cyklického spotřebního zboží a pod nulou uzavřel i energetický sektor.

KONTEXT: Fed čeká výměna stráží. Jak a proč na ní (ne)vyděláte?

Zpětné odkupy: Firmy vyhazují z oken biliony dolarů

2. Evropské burzy v úterý klesly, akcie dánského konglomerátu A.P. Møller - Mærsk se propadly o 7 %

Evropské akciové trhy v úterý uzavřely v červených číslech. V centru pozornosti byla výsledková sezóna, investory však zajímalo i několik důležitých evropských makrodat. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,49 % na 394,65 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,65 % na 7 513,11 bodu, francouzský CAC 40 ztratil 0,48 % na 5 480,64 bodu a německý DAX přišel o 0,66 % na 13 379,27 bodu. Poraženým dne byl dánský ropný konglomerát A.P. Møller - Mærsk, který zhoršil celoroční výhled provozního zisku. Společnost v novém výhledu zohlednila slabší třetí čtvrtletí a dopad kybernetických útoků, kterým v tomto roce čelila.

Investorský magazín: Eurozóna a globální finanční systém očima českého Dr. Zkázy

Technická analýza: Aktuální klíčové hodnoty EUR/USD

3. Pražská burza v úterý nepatrně stoupla, akcie ČEZ přišly o více než půl procenta

Pražská burza v úterý navázala na zisk z pondělní seance, index PX zpevnil o 0,02 % na 1 055,73 bodu. Nahoru burzu táhly Erste Group Bank a MONETA Money Bank, nedařilo se naopak energetické skupině ČEZ a Komerční bance. Objem obchodů byl s necelými 453 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly v úterý cenné papíry energetického gigantu ČEZ, které zlevnily o 0,58 % na 477,70 Kč. V červených číslech dále uzavřeli mediální CME (-0,25 % na 99,20 Kč), sázkařská Fortuna (-1,67 % na 147 Kč), Komerční banka (-0,61 % na 927,80 Kč), likérka Stock Spirits (-0,58 % na 77 Kč) a telefonní operátor O2 Czech Republic (-0,04 % na 262,60 Kč). V plusu naopak obchodování zakončily Erste Group Bank (+0,48 % na 926 Kč), nápojářská Kofola ČeskoSlovensko (+1,53 % na 410,40 Kč), MONETA Money Bank (+0,86 % na 76,35 Kč) a textilka Pegas Nonwovens (+1,51 % na 835 Kč).

ČNB: Číst mzdy jinak, v roce 2018 je základní sazba 2 %

ČS: Listopadová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Středa bude patřit čínské obchodní bilanci a české nezaměstnanosti. Dále se investoři dozvědí, jak se v říjnu vyvíjely devizové rezervy ČNB, a v USA se zaměří na pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o vývoji zásob ropy na americkém území. Večer evropského času ještě bude o výsledku svého měnověpolitického zasedání informovat novozélandská centrální banka. Do výsledkové sezóny přispějí čísly v Evropě Koninklijke Ahold Delhaize, ABN AMRO Group, Crédit Agricole nebo E.ON a v USA mimo jiné Humana, Square, Twenty-First Century Fox, Monster Beverage nebo CenturyLink. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Čistý zisk energetické skupiny ČEZ za první tři čtvrtletí roku dosáhl téměř 17 miliard korun

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ meziročně vzrostl o 13 % na 16,6 miliardy Kč, zejména díky prodeji akcií MOL. Provozní zisk EBITDA meziročně klesl o 6 % na 41,1 miliardy Kč, zejména z důvodu poklesu realizačních cen vyrobené elektřiny a růstu nákladů na emisní povolenky. Naopak pozitivně působila vyšší výroba v jaderných a větrných elektrárnách. ČEZ potvrdil celoroční výhled očištěného čistého zisku na úrovni 19 miliard Kč, mírně ale snížil výhled zisku EBITDA.

6. Trump má podle expertů negativní vliv na světovou ekonomiku

Americký prezident Donald Trump má podle většiny ekonomických odborníků negativní vliv na světové hospodářství. Vyplývá to z průzkumu německého institutu Ifo. Většina respondentů rovněž předpokládá, že politická opatření plánovaná či již zavedená Trumpovou administrativou poškodí zejména chudší vrstvy.

7. Paradise Papers: Daňových rájů využívali Apple, Nike i Lewis Hamilton

Společnosti Apple a Nike, automobilový závodník Lewis Hamilton či zpěvák irské skupiny U2 Bono se zařadili mezi podniky a osobnosti, jejichž jména se objevila v takzvaných Paradise Papers, dokumentech, které odhalují, jak vlivní a velmi bohatí lidé využívají daňové ráje. V úterý o tom informovala agentura AFP.

8. Avast se údajně připravuje ke vstupu na londýnskou burzu

Antivirová firma Avast Software se chystá ke vstupu na londýnskou burzu, který by mohl podnik ohodnotit až na čtyři miliardy dolarů. Vyplývá to z informací agentury Reuters. Mluvčí společnosti Dominika Kalašová odmítla informaci komentovat.

9. Izraelský startup žaluje Apple kvůli kameře pro chytré telefony

Izraelský startup Corephotonics žaluje americkou společnost Apple, protože podle něj okopírovala jeho patentovanou technologii kamery pro chytré telefony. Žalobu na porušení patentového práva předložila federálnímu soudu v San Jose v Kalifornii. Informovala o tom v úterý agentura Reuters.

10. Čína přitvrzuje boj s finanční kriminalitou

Čínská policie zpřísní boj proti finanční kriminalitě, aby tak posílila národní bezpečnost a omezila finanční rizika. V úterý o tom informovalo čínské ministerstvo veřejné bezpečnosti. Dodalo, že již spustilo řadu cílených akcí namířených například proti bankovním podvodům, pyramidovým hrám, padělání peněz či zločinům s bankovními kartami.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Před 60 lety byl vyroben první trabant, východu Německa papundeklové vozítko stále pomáhá

Hospodářství spolkových zemí ve východní části Německa dodnes profituje z někdejší výroby trabantů. Tradice automobilového průmyslu totiž podle odborníků výrazně přispěla k tomu, že se po zániku Německé demokratické republiky na východ přesunula část výroby velkých německých automobilek. V úterý uplynulo přesně šedesát let ode dne, kdy výrobní linku továrny opustil první vůz značky Trabant. Poslední auto z duroplastu ze závodu v podkrušnohorském Cvikově (Zwickau) vyjelo v roce 1991.

Velké automobilky jako Volkswagen či Opel přesunuly část výroby po roce 1990 do nových spolkových zemí na východě jen kvůli tomu, že v nich žili zkušení pracovníci, kteří dříve vyráběli trabanty nebo wartburgy, tvrdí Joachim Ragnitz, zástupce ředitele drážďanského Ústavu pro hospodářský výzkum. "Personál byl rozhodujícím argumentem," uvedl.

Volkswagen začal v 90. letech vyrábět vozy ve Cvikově a Saské Kamenici (Chemnitz). Opel část výroby přesunul do Eisenachu, kde se před tím vyráběla druhá nejdůležitější východoněmecká značka Wartburg. "V souvislosti s těmito továrnami se ve východním Německu vytvořila obrovská dodavatelská síť," řekl Ragnitz.

Výroba automobilů patří dodnes k nejdůležitějším průmyslovým odvětvím ve třech nových spolkových zemích - Sasku, Durynsku a Sasku-Anhaltsku. Například v Sasku závisí podle Spolkové agentury práce na jednom pracovním místě v automobilovém průmyslu více než jedno další v oblasti dodavatelů.

Samotná společnost Volkswagen tvrdí, že se v 90. letech rozhodla své vozy vyrábět na východě Německa kvůli tradici tamní automobilové výroby a kvůli dobrým obchodním vztahům z dob NDR. V továrně ve Cvikově, kde se rodil trabant, se na začátku 90. let začaly montovat vozy Volkswagen Polo a Volkswagen Golf.

Od okamžiku, kdy cvikovskou výrobní linku opustil první trabant, uplynulo v úterý šedesát let. Datum 7. listopadu 1957 nebylo vybráno náhodně - tehdejší režim Jednotné socialistické strany Německa (SED) chtěl výrobou oslavit čtyřicáté výročí Velké říjnové socialistické revoluce. Celkem se vyrobily asi tři miliony trabantů, jejich výroba byla ukončena v dubnu 1991, a to především kvůli poklesu poptávky.

Trabant se stal ale záhy kultem. V Německu v současnosti jezdí kolem 34 500 těchto vozů. Další trabanty brázdí silnice ve státech střední a východní Evropy, ale i ve Spojených státech či v Austrálii.

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se…
13:33

USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se zvýšily o 1,4 %

Osobní příjmy Američanů se v září měziměsíčně zvýšily o 0,9 %. Čekal se růst o 0,4 % po jejich 2,5% snížení v srpnu ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelé
Výsledky ExxonMobil ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,18 USD (odhad: …
12:32

Výsledky ExxonMobil ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,18 USD (odhad: -0,26 USD), tržby 46,2 miliardy USD (odhad: 45,37 miliardy USD)

Přední americká ropná firma ExxonMobil za letošní třetí čtvrtletí vykázala ztrátu. Přispěla k ní zejména pandemie...
Americké akcie ExxonMobil Výsledková sezóna