Co musíte ráno vědět (8. února)
|

Co musíte ráno vědět (8. února)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a v USA, jak se v loňském roce dařilo Monetě Money Bank a jaký ekonomický dopad má pořádání olympiády? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové trhy ve středu po další divoké jízdě mírně klesly, nedařilo se technologickým a energetickým titulům

Akcie ve Spojených státech ve středu oslabily, a to zejména kvůli technologickým a energetickým podnikům. Během dne akciový trh opět procházel výkyvy, byť mírnějšími než v předchozích třech dnech. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, nakonec odepsal 0,08 % na 24 893,35 bodu, během dne se přitom vyšplhal až na bezmála 25 300. To znamená nejvýraznější obrat z počátečního zisku do záporu od srpna 2015. Širší index S&P 500 zakončil obchodování slabší o 0,50 % na 2 681,66 bodu, když zažil nejvýraznější obrat od února 2016, a Nasdaq Composite se snížil o 0,90 % na 7 051,98 bodu. V mírném plusu zakončil seanci sektor cyklického spotřebního zboží, nejvýrazněji ztrácely technologie a energetika. Index volatility VIX navzdory poklesu cen akcií sestoupil o 7,51 % na 27,73 bodu, ostře sledovaný výnos 10letých vládních dluhopisů po počátečním poklesu nakonec narostl o tři a půl bazického bodu na 2,836 %. V odrazu od několikaměsíčních minim pokračovaly kryptoměny, bitcoin i ethereum shodně přidaly 5 %.

Akcie: Investoři se bojí Fedu, centrální banka se nesmí bát o investory
Během pondělního obchodování zaznamenaly americké akciové indexy nejhlubší propad za posledních více než pět let, již několik dnů výrazně oslabují globální trhy jako celek. Poslední podobně výrazné propady pamatujeme z února 2016 v souvislosti s obavami o čínskou ekonomiku, předtím ze srpna 2011 v reakci na snížení ratingu USA. Co na to Fed? Snad nic!
Tři varovné akciové faktory pro příznivce historie
Spousta těch, kdo si v posledních kvartálech popletli býčí trend s vlastní genialitou, uplynulé dny vyvedly z omylu. Dlouhodobě stlačená volatilita bývá doprovázená sebeuspokojením investorů. Společnost LPL Financial již 29. ledna varovala, že ač si trh nakonec bude dělat, co bude chtít, nárůst volatility je vysoce pravděpodobný. O týden později známe pravdu. LPL Financial ve svém výhledu ale zmínila tři faktory, které mohou v dalších týdnech a měsících vyvolat nárůst kolísavosti, přičemž v komentářích k aktuálním propadům se vyskytují jen okrajově, případně vůbec.
Americká doba drahá
Doba ledová, doba železná, doba bronzová. No a v současnosti doba drahá.
Akciové nápady na příští dny: SPDR Gold Shares a Yamana Gold
Tento týden naše analytiky sestavující newsletter Breakout Trader zaujaly akcie SPDR Gold Shares, Yamana Gold, RWE a Vopak a také ETF iPath S&P 500 VIX.

2. Evropské burzy ve středu po několika ztrátových seancích zpevnily

Evropské akciové trhy ve středu zakončily obchodování v zelených číslech, a přerušily tak sérii několika ztrátových seancí. Investoři se soustředili na výsledkovou sezónu a vyhodnocovali řadu evropských makrodat. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 1,97 % na 380,13 bodu, britský FTSE 100 získal 1,93 % na 7 279,42 bodu, francouzský CAC 40 zpevnil o 1,82 % na 5 255,9 bodu a německý DAX si připsal 1,6 % na 12 590,43 bodu. Benchmark STOXX Europe 600 ve středu zaznamenal nejprudší nárůst od vítězství Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách loni v dubnu. V úterý naopak utrpěl nejprudší pokles od referenda o odchodu Británie z Evropské unie z června 2016. Dařilo se zejména akciím ropných společností, které podpořily lepší než očekávané výsledky hospodaření norské firmy Statoil. Její akcie ve středu zdražily o více než 3,5 %.

3. Pražská burza ve středu výrazně stoupla, Erste Group Bank získala necelá 3 %

Pražská burza se ve středu odrazila od ztráty z předchozích dnů, index PX zpevnil o 1,64 % na 1 116,66 bodu. Nahoru burzu táhly zejména ČEZ a Erste Group Bank, proti trendu šla Kofola ČeskoSlovensko. Objem obchodů byl s více než miliardou korun výrazně nadprůměrný. Nejobchodovanější byly v polovině pracovního týdne cenné papíry ČEZ (+2,56 %). Nejvyšší zisk zaznamenala Stock Spirits (+3,84 %), výrazně zdražily také akcie Erste Group Bank (+2,84 %), CME (+1,37 %) a VIG (+1,17 %). V červených číslech z hlavních titulů uzavřela pouze Kofola ČeskoSlovensko (-0,49 %).

ČS: Únorová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici z České spořitelny na domácí akciový trh pro únorové obchodování?

4. Očekávané události

V průběhu čtvrtka zveřejní obchodní bilanci Japonsko, Čína a Německo. Evropská centrální banka vydá ekonomický bulletin a Řecko odtajní míru nezaměstnanosti. Značnou pozornost bude poutat zasedání britské centrální banky, které by však podle analytiků nemělo přinést zásadní překvapení. Trh počítá s tím, že základní úroková sazba zůstane na 0,5 %. Spojené státy se pochlubí pravidelnou týdenní zprávou o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a Kanada na trh pošle index cen nových domů. Za řečnický pultík se ve čtvrtek postaví například guvernér australské centrální banky Philip Lowe, prezident dallaského Fedu Steven Kaplan nebo šéf filadelfského Fedu Patrick Harker. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí budou reportovat mimo jiné společnosti Viacom, Philip Morris International, Twitter, Tyson Foods, NVIDIA, Commerzbank, Société Générale či Total.

Rušno bude ve čtvrtek i na pražské burze. Výsledky hospodaření představí Komerční banka a CME. "Odhadujeme, že Komerční banka oznámí mezikvartální růst čistého úrokového výnosu (NII). Bance se již v předchozích kvartálech dařilo otočit sestupný trend v NII a očekáváme, že totéž potvrdí i za poslední čtvrtletí. To je odvozeno od stabilizace čistých úrokových marží," uvedl analytik Šimon Janů z České spořitelny. Tržby CME podle analytika z Komerční banky Jiřího Kostky ve čtvrtém čtvrtletí pokračovaly v solidním růstu a ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku se zvýšily o více než deset procent na 187,7 milionu USD. "Poslední kvartál je dlouhodobě nejsilnější z celého roku. Loni tomu pomohly dobré makroekonomické podmínky v jednotlivých zemích, kde CME působí. Růst HDP je v korelaci s vyššími tržbami z televizní reklamy," dodal analytik.

Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 5. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 5. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. MONETA Money Bank loni vydělala téměř čtyři miliardy korun, navrhuje dividendu osm korun na akcii

Finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za loňský rok čistý zisk 3,92 miliardy Kč. Meziročně se tak zisk bance snížil o 3,2 %. Nižší byly čistý úrokový příjem a výnosy z poplatků a provizí. Management banky navrhuje vyplacení dividendy v hrubé výši osm korun na akcii.

6. EU i eurozónu podle Evropské komise čeká solidní a trvající expanze

Eurozóna i celá Evropská unie loni ekonomicky rostly nejrychleji za poslední desetiletí a nadále je čeká solidní a trvající expanze. Tempo růstu sice letos v obou regionech mírně zpomalí na 2,3 % z loňských 2,4 % a v roce 2019 na 2 %, nadále však zůstane silné. Uvedla to Evropská komise ve své zimní prognóze. Nejnovější odhady představují zlepšení oproti listopadové prognóze.

7. Solární průmysl v USA loni přišel o 10 000 pracovních míst

Solární průmysl ve Spojených státech loni přišel o téměř 10 000 pracovních míst, nejvíce ve státech Kalifornie a Massachusetts, kde se růst instalací solárních panelů výrazně zpomalil. Vyplývá to ze středeční zprávy neziskové organizace The Solar Foundation. Jde o první pokles zaměstnanosti v tomto sektoru od zahájení záznamů v roce 2010.

8. Vláda nominuje tým expertů pro jednání s ČEZ o transformaci firmy

Vláda sestaví tým, který bude s vedením energetické společnosti ČEZ hovořit o návrzích na rozdělení firmy. Budou v něm experti na energetiku a finance, uvedl ve středu po jednání kabinetu premiér v demisi Andrej Babiš. Majoritním akcionářem největší tuzemské energetické firmy je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 % akcií.

9. Apple bude v Číně přijímat platební aplikaci Alibaby

Americká technologická společnost Apple, která chce oživit svůj rozvoj na čínském trhu, bude ve svých tamních obchodech přijímat platby přes aplikaci Alipay čínského internetového prodejce Alibaba Group Holding. Alipay se tak ve světě stane prvním mobilním platebním systémem třetí strany, který bude Apple akceptovat. Ve středu to oznámila platební sekce Alibaby Ant Financial.

10. Odchod Unipetrolu pražskou burzu ochudí, shodují se analytici

Plánované stažení akcií petrochemického holdingu Unipetrol ochudí obchodování na pražské burze, shodují se analytici. Majitel Unipetrolu, polská společnost PKN Orlen, v úterý oznámila, že uspěla se svou nabídkou na odkup menšinových podílů v tuzemské firmě. Podíl PKN v Unipetrolu stoupne na více než 94 % z dosavadních zhruba 63 %. Akcie Unipetrolu tak mohou být z obchodování na pražské burze staženy.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Korea věří v ekonomický úspěch olympiády, ten však bývá nejistý

Země, které pořádají olympijské hry, investují miliardy dolarů v naději, že se jim podaří podpořit ekonomiku za pomoci vyšších příjmů od turistů a modernizace infrastruktury. Analytici však upozorňují, že ekonomický dopad pořádání olympijských her je obvykle méně pozitivní, než se očekává, a ne všechny hry byly finančně úspěšné.

Pro korejskou provincii Kangwondo jsou hry, jejichž účet je zatím 12,9 miliardy USD, příležitostí k posílení mezinárodního postavení a nadějí, že se podaří okopírovat předchozí úspěch, který zaznamenala země po letních olympijských hrách v Soulu v roce 1988. Ty jsou považovány za mezní událost, která Soul a Jižní Koreu otevřela světu, upozornil server jllrealviews.com.

Zvláště místní samosprávy doufají, že olympiáda učiní z provincie asijské centrum zimních sportů a do regionu se podaří přilákat rostoucí počet čínských lyžařů, kteří v posledních letech mířili do Japonska. Výhodou pro ekonomiku je také rozvoj infrastruktury. Korejské mezinárodní letiště Inčchon má díky olympiádě nový terminál a z hlavního města do provincie Kangwondo byla vystavěna nová vysokorychlostní železniční trať. Nová infrastruktura nabízí možnosti pořádání dalších sportovních událostí, a tím má nalákat i další turisty.

Lepší infrastruktura také zvýšila cen realit v provincii. Za posledních deset let ceny bytů v oblasti stouply o 38,6 %, zatímco v celé zemi o 17,5 %. Regionu se již také ozvali investoři ze Spojených arabských emirátů, kteří zde chtějí do realit investovat téměř jednu miliardu USD.

Pořádání olympijských her ale obvykle nebývá ziskovou záležitostí. Prvním městem, kterému se podařilo od roku 1932 vykázat zisk z olympijských her, bylo v roce 1984 Los Angeles, a to díky tomu, že využilo převážně již existujících staveb a firemního sponzorství. Zmiňované hry v Soulu v roce 1988 jsou sice rovněž považovány za ziskové, ale bez vládních výdajů 1,5 miliardy USD na stavbu stadionů, silnic a dalších zařízení. Včetně těchto nákladů byl Soul na nule. Také Barceloně se v roce 1992 podařilo vydělat na pořádání olympiády a hry pomohly revitalizovat město. Analytici za úspěšné považují i hry v Londýně či Pekingu.

Některá města však kvůli olympiádě málem zkrachovala. Kanadskému Montrealu zůstal po letních hrách v roce 1976 dluh 1,5 miliardy USD, který město splácelo tři desetiletí. Po hrách v Aténách v roce 2004 zůstal Řecku dluh 14,5 miliardy USD. Náklady na hry v Sydney v roce 2000 byly téměř trojnásobně drahé oproti původnímu odhadovanému rozpočtu a veřejnost nakonec musela zaplatit asi třetinu dluhu.

Až čas ukáže, zda pro region bude olympiáda dlouhodobě přínosem. Při současném rozpočtu jsou zatím hry v Pchjongčchangu druhou nejdražší zimní olympiádou za Soči, včetně letních pak čtvrtou. Jejich plánovaný rozpočet pak byl zatím překročen o zhruba 80 %.

Co musíte ráno vědět (22. října)
Co musíte ráno vědět (22. října)
před 42 minutami

Co musíte ráno vědět (22. října)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, jak se šéfka ECB snaží naslouchat veřejnosti a v čem je covid-19...
Musíte vědět
Automobilce Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl zisk o 131 % na 331…
včera v 23:11

Automobilce Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl zisk o 131 % na 331 milionů dolarů

Americkému výrobci elektromobilů Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl čistý zisk o 131 % na 331 milionů dolarů. Za...
Tesla Auta Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného…
Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného balíku pro ekonomiku

Americké akcie ve středu mírně oslabily. Investoři s obavami vyhlíží, jak dopadne jednání o dalším stimulačním balíku...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fed: Ekonomická aktivita na většině území USA ožívá pozvolna
včera v 20:33

Fed: Ekonomická aktivita na většině území USA ožívá pozvolna

Ekonomická aktivita na většině území Spojených států nyní po prvotním odrazu ožívá pozvolna. Vyplývá to z pravidelné...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Fed
Putin slíbil, že další tvrdá omezení kvůli koronaviru nebudou
včera v 20:11

Putin slíbil, že další tvrdá omezení kvůli koronaviru nebudou

Ruská vláda se kvůli koronaviru nechystá zavést tvrdá omezující opatření, ujistil ve středu ruský prezident Vladimir...
Rusko Koronavirus
Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů
včera v 18:57

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u...
Farmacie Americká ekonomika
MMF zhoršil odhad poklesu HDP Asie na 2,2 procenta
včera v 18:43

MMF zhoršil odhad poklesu HDP Asie na 2,2 procenta

Mezinárodní měnový fond zhoršil svůj odhad vývoje hrubého domácího produktu Asie v letošním roce kvůli očekávanému...
Asijská ekonomika Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst
Lagardeová se snaží do transformace ECB zapojit i veřejnost
včera v 18:29

Lagardeová se snaží do transformace ECB zapojit i veřejnost

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová zahájila veřejné "naslouchací" turné, v rámci kterého se...
ECB Evropská ekonomika
Ekonomika podle odhadů kvůli novým opatřením klesne více
včera v 18:10

Ekonomika podle odhadů kvůli novým opatřením klesne více

Kvůli novým opatřením vlády proti šíření koronaviru lze letos očekávat propad ekonomiky o zhruba 8,5 procenta....
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Evropské akcie ve středu klesly potřetí v řadě
Evropské akcie ve středu klesly potřetí v řadě
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu klesly potřetí v řadě

Akcie na západoevropských trzích pokračují v propadech, index STOXX Europe 600 se ve středu dostal na třítýdenní...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Sněmovna schválila 500 Kč denně podnikatelům s uzavřenými provozy
včera v 17:29

Sněmovna schválila 500 Kč denně podnikatelům s uzavřenými provozy

Podnikatelé, jejichž podnikání omezila nebo znemožnila vláda svými aktuálními opatřeními proti šíření covidu-19,...
Česká republika Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
O příspěvek zatím podnikatelé podle správy žádat nemohou
včera v 17:11

O příspěvek zatím podnikatelé podle správy žádat nemohou

Finanční správa upozornila, že o příspěvek, tzv. kompenzační bonus, v souvislosti s novými vládními opatřeními není...
Česká republika Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
Svaz průmyslu: HDP kvůli opatřením klesne o 10 až 12 %
včera v 17:04

Svaz průmyslu: HDP kvůli opatřením klesne o 10 až 12 %

Kvůli dalším restriktivním opatřením proti šíření koronaviru může být celkový propad české ekonomiky letos okolo 10...
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Pražská burza dál ztrácí, ve středu oslabila většina hlavních emisí
Pražská burza dál ztrácí, ve středu oslabila většina hlavních emisí
včera v 16:50

Pražská burza dál ztrácí, ve středu oslabila většina hlavních emisí

Pražská burza ve středu dál ztrácela, index PX klesl o 1,42 % na 857,71 bodu. Oslabily nebo stagnovaly téměř všechny...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
PayPal umožní platby v kryptoměnách, i jejich prodej a nákup
včera v 15:59

PayPal umožní platby v kryptoměnách, i jejich prodej a nákup

Americká platforma pro digitální převody peněz PayPal Holdings umožní svým klientům kupovat, prodávat a držet...
Bitcoin Kryptoměny
ČEZ přestane v teplárně Dvůr Králové nad Labem spalovat uhlí
včera v 15:41

ČEZ přestane v teplárně Dvůr Králové nad Labem spalovat uhlí

Společnost ČEZ chystá v teplárně Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku odstavení dvou uhelných kotlů a jejich...
ČEZ Energetika
Ericsson se ve třetím čtvrtletí vrátil k zisku, těžil z kontraktů v…
včera v 15:08

Ericsson se ve třetím čtvrtletí vrátil k zisku, těžil z kontraktů v Číně

Švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson ve třetím čtvrtletí hospodařil s čistým ziskem 5,6 miliardy...
5G sítě Evropské akcie Výsledková sezóna
MF prodalo dluhopisy za osm miliard korun, zájem byl větší
včera v 14:51

MF prodalo dluhopisy za osm miliard korun, zájem byl větší

Ministerstvo financí ve středu prodalo ve třech aukcích státní dluhopisy za osm miliard korun. Vyplývá to z údajů na...
Česká republika České státní dluhopisy
Inflace v Kanadě v září překvapila
včera v 14:40

Inflace v Kanadě v září překvapila

Spotřebitelské ceny v Kanadě v září meziročně vzrostly o 0,5 %. Po růstu o 0,1 % v srpnu analytici očekávali růst o 0...
Kanada Inflace