Co musíte ráno vědět (9. března)
|

Co musíte ráno vědět (9. března)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo s akciemi na burzách v Evropě a v USA, jakou změnu zaregistrovali investoři v rétorice Evropské centrální banky a nakolik je váš oblíbený sdělovací prostředek politicky (ne)zaujatý? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek posílily, investoři ocenili Trumpův opatrný přístup ke clům na dovoz oceli a hliníku

Americké akcie ve čtvrtek podpořil mírnější přístup amerického prezidenta k zavedení cel na dovoz hliníku a oceli. Oproti původním plánům by se podle čtvrtečního sdělení Trumpa neměla cla vztahovat na Mexiko a Kanadu a každá země navíc bude mít možnost vyjednat si zvláštní podmínky. Index Dow přidal 0,38 % a obchodování uzavřel na 24 895,21 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 0,45 % na 2 738,97 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 0,42 % na 7 427,95 bodu. Index volatility VIX spadl o 6,87 % na 16,54 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o necelé tři bazické body na 2,855 %. V plusu uzavřely všechny sektory s výjimkou energetického odvětví, nejlepší výkon podaly sektor necyklického spotřebního zboží, realitní odvětví a sektor veřejných služeb.

Americké akcie: Toto jsou nejsilnější tituly letošního roku

2. Evropské akcie ve čtvrtek počtvrté v řadě posílily

Velké burzy západní Evropy zakončily čtvrteční obchodování v zelených číslech. Investoři pozitivně reagovali na rozhodnutí Evropské centrální banky neměnit úrokové sazby, avšak při současném ústupu od holubičí rétoriky. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 skončil o 1,07 % výše než ve středu, přičemž pouze sektory základních materiálů a maloobchodu skončily se ztrátami. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 si připsal 0,63 %, německý DAX stoupl o 0,9 % a francouzský CAC 40 si polepšil o 1,28 %.

Důchody v zemích OECD: Bohatý Chorvat, chudý Brit?

(Trochu) neprávem naštvaní Italové

3. Pražskou burzu ve čtvrtek táhly vzhůru rakouské finanční tituly a Fortuna

Pražská burza ve čtvrtek smazala úvodní ztráty a nakonec stoupla. Index PX se zvýšil o 0,47 % na 1 118,17 bodu. O více než dvě procenta posílily akcie Erste Group Bank a přes tři procenta přidaly cenné papíry sázkové společnosti Fortuna. Erste Group Bank rostla jako jediná bankovní emise, stoupla o 2,03 % na 1 081,50 Kč. Analytici z Goldman Sachs mírně zvýšili cílovou cenu titulu na 42,50 eura (1 080 korun). Akcie Komerční banky klesly o 0,05 % na 917,50 Kč a MONETA Money Bank zlevnila o 0,06 % na 84,45 Kč.

ČEZ, Komerční banka a MONETA Money Bank: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

V noci na pátek bude japonská centrální banka rozhodovat o nastavení měnové politiky a země vycházejícího slunce na trh pošle ještě zprávu o inflaci. Index spotřebitelských cen představí také Čína. Dopoledne bude v Německu patřit průmyslové výrobě, obchodní bilanci a běžnému účtu. Výsledek obchodní bilance na trh pošle i Spojené království, a to spolu s údaji o průmyslové výrobě. Odpoledne zveřejní eurozóna zprávu o změně zaměstnanosti a klíčovou zprávu z trhu práce představí také Spojené státy. Z dalších dat v USA vyjdou statistika velkoobchodních zásob a pravidelná týdenní zpráva o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy  zemního plynu na americkém území. Za řečnický pultík se v závěru týdne postaví šéf bostonského Fedu Eric Rosengren a šéf chicagského Fedu Charles Evans. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 5. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 5. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ECB v březnu ponechala úrokové sazby beze změny, z prohlášení ale vypustila důležité holubičí vyjádření

Evropská centrální banka na svém březnovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0 %, zápůjční sazby na 0,25 % a depozitní sazby na -0,4 %. Trh ponechání úrokových sazeb beze změny očekával. Centrální banka také představila novou makroekonomickou prognózu. ECB trvá na tom, že musí vidět známky udržitelného dosažení 2% inflačního cíle. Z prohlášení ovšem vypadlo vyjádření o tom, že "pokud se výhled stane méně příznivým nebo pokud finanční podmínky přestanou být v souladu s dalším pokrokem směrem k dosažení udržitelné inflace, je rada guvernérů připravena rozšířit program nákupu aktiv co do objemu či délky trvání".

6. Trump podepsal dekret o zavedení cel na dovoz oceli a hliníku

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek podepsal dekret o uvalení cel na dovoz oceli a hliníku, které vstoupí v platnost za 15 dní. Výjimku přiznává Kanadě a Mexiku, další státy prý mohou následovat. Clo na dovoz oceli bude stanoveno ve výši 25 % a na dovoz hliníku ve výši 10 %.

7. Skupina 11 zemí podepsala asijsko-pacifickou obchodní dohodu

Skupina 11 zemí ve čtvrtek podepsala asijsko-pacifickou dohodu o volném obchodu. Komplexní a progresivní dohoda pro transpacifické partnerství (CPTPP) vychází z obchodní dohody Transpacifické partnerství (TPP), ke které v roce 2015 dospěly Spojené státy, Japonsko a dalších deset významných zemí kolem Tichého oceánu. Americký prezident Donald Trump však loni v lednu rozhodl, že Spojené státy z TPP odejdou a zbývající země se domluvily na nové podobě dohody už bez účasti Washingtonu.

8. USA chtějí po Číně plán snížení jejich obchodního deficitu

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa požaduje po Pekingu plán, který by snížil roční schodek USA v obchodování s Čínou o 100 miliard USD. Tvrdí to zdroje listu The Wall Street Journal (WSJ), které jsou obeznámené se situací.

9. Pojišťovna Cigna koupí za 54 miliard dolarů firmu Express Scripts

Americká zdravotní pojišťovna Cigna se dohodla na převzetí společnosti Express Scripts Holding, která se zabývá správou farmaceutických programů pro pacienty. Zaplatí za ni zhruba 54 miliard dolarů, což z transakce činí jednu z největších v oboru. Firmy si od spojení slibují pokles nákladů a upevnění pozice při jednáních o cenách s výrobci léků.

10. Nezaměstnanost v ČR v únoru klesla na 3,7 %, volných míst opět přibylo

Nezaměstnanost v Česku v únoru klesla na 3,7 % z lednových 3,9 %. Bez práce bylo zhruba 280 900 lidí, což je za únor nejméně od roku 1997. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Úřad práce ČR. Meziročně nezaměstnanost stále klesá, loni v únoru činila 5,1 %. Počet volných pracovních míst se meziměsíčně i meziročně zvýšil.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Komu věříte?

"Bylo to v novinách, tak to musí být pravda!" Nic takového dnes už nikdo neřekne. Ani v legraci. Média jsou, ať to přiznávají, nebo ne, politicky angažovaná. A podle toho vypadá to, co svým čtenářům, posluchačům a divákům předkládají.

To všichni tušíme, ale až americká patentová právnička Vanessa Oterová si dala tu práci, aby nejznámější anglosaská média podle tohoto kritéria setřídila. Ve skutečnosti použila kritéria dvě - kvalita práce se na obrázku níže zobrazuje na svislé ose, politická zaujatost na ose vodorovné.

Zatímco agentury Reuters a AP pracují nejlépe a jsou nejméně zaujaté, ultralevicový Palmer Report a psychoticky konzervativní server Infowars jsou nejzaujatější a veřejnou diskuzi kazí.

Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání
15:30

Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání

Zásoby ropy ve Spojených státech v týdnu do 23. října stouply o 4,32 milionu barelů, čekal se růst jen o 1,23 milionu.
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ropa
Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi
15:14

Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi

Balík deseti miliard eur pro německé podniky postižené novou vlnou karanténních opatření chystá ministr financí Olaf...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky
Ze světa investičních doporučení (28. října)
14:00

Ze světa investičních doporučení (28. října)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
13:48

Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a vývojová organizace

Společnost Primoco UAV SE, s jejímiž akciemi se obchoduje na trhu START pražské burzy, byla 26. října 2020 ze strany...
Primoco UAV Akcie ČR
Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku…
13:41

Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku díky rekordu v USA

Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku. Automobilový...
Americké akcie Auta Výsledková sezóna
Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2…
12:38

Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2,35 USD), tržby 14,14 miliardy USD (odhad: 14,2 miliardy USD, loni: 19,98 miliardy USD)

Americký výrobce letadel Boeing vykázal již čtvrté čtvrtletí za sebou ztrátu. Může za to propad prodeje způsobený...
Boeing Výsledková sezóna Americké akcie
Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí…
12:13

Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí stoupl o 17 %

Německému výrobci sportovního oblečení a obuvi Puma vzrostl ve třetím čtvrtletí provozní zisk o 17 % na 190 milionů...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Slovenská vláda zvýšila pobídky ve snaze zmírnit dopad pandemie
11:32

Slovenská vláda zvýšila pobídky ve snaze zmírnit dopad pandemie

Stávající státní pobídky k udržení zaměstnanosti na Slovensku a podpora určená drobným podnikatelům zaměřené na...
Slovensko Koronavirus Podpora ekonomiky