Co musíte ráno vědět (9. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (9. listopadu)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a v USA, jaká byla v říjnu nezaměstnanost v Česku a co může vnést revoluci do výroby šperků? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy ve středu mírně vzrostly na nová historická maxima, kapitalizace Applu překročila 900 miliard USD

V polovině týdne americké akciové indexy po slabším začátku dokázaly vystoupat do plusu, uzavřely na rekordech, nová intradenní maxima ale nestanovily. Čtvrtou ztrátovou seanci v řadě mají za sebou bankovní tituly, které negativně reagují mimo jiné na zplošťování výnosové křivky. Index Dow nakonec přidal 0,03 % na 23 563,36 bodu, S&P 500 stoupl o 0,14 % na 2 594,38 bodu a Nasdaq Composite posílil o 0,32 % na 6 789,12 bodu. Ztrácel sektor energetiky, mírný růst podporovala například odvětví technologií a spotřebního zboží. Index volatility VIX klesl o 1,11 % na 9,78 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelé dva bazické body na 2,3325 %. Bitcoin přidal bezmála 2 % a obchodoval se okolo 7 250 USD, ethereum posílilo o více než 6 % na 313 USD.

Podceňují investoři tento základní tržní faktor?

Zpětné odkupy: Firmy vyhazují z oken biliony dolarů

2. Evropské burzy se ve středu na směru neshodly, nedařilo se finančnímu sektoru

Evropské akciové trhy uzavřely středeční obchodování smíšeně. Relativně klidné seanci dominovaly hospodářské výsledky několika velkých evropských firem, pozornost rovněž poutala návštěva amerického prezidenta Donalda Trumpa v Číně. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,05 % na 394,45 bodu, britský FTSE 100 získal 0,22 % na 7 529,72 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,17 % na 5 471,43 bodu a německý DAX vzrostl o 0,02 % na 13 382,42 bodu. Nedařilo se zejména finančnímu sektoru, který níže poslaly slabší výsledky hospodaření několika bank. Zklamala například kvartální čísla francouzské Crédit Agricole (-3,16 %). Německá energetická společnost Innogy ve středu získala zhruba 1,5 % po oznámení, že sloučí svou britskou divizi Npower s britskou energetickou společností SSE. V rámci tohoto největšího majetkového přesunu v odvětví za poslední roky vznikne druhý největší britský dodavatel energií.

Investorský magazín: Eurozóna a globální finanční systém očima českého Dr. Zkázy

Technická analýza: Aktuální klíčové hodnoty EUR/USD

3. Pražská burza ve středu mírně klesla, akcie ČEZ zlevnily o necelé procento

Pražská burza ve středu nenavázala na zisky ze dvou předchozích seancí, index PX odepsal 0,16 % na 1 054,07 bodu. Dolů trh táhly ČEZ a Komerční banka, dařilo se naopak Monetě Money Bank a Stock Spirits. Objem obchodů byl s 487 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly ve středu cenné papíry Monety Money Bank (+0,79 %). Další finanční tituly se na směru neshodly (Erste Group Bank -0,06 %, Komerční banka -0,17 %, VIG +0,18 %). Nejvyšší zisk si připsaly akcie Stock Spirits (+1,3 %).

Martin Novák (ČEZ): Naše výroba jede, celoroční cíle jsou na dosah

ČNB: Číst mzdy jinak, v roce 2018 je základní sazba 2 %

ČS: Listopadová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek se Čína pochlubí inflací a Japonsko doplní zprávy o obchodní bilanci a strojních objednávkách. Dopoledne vyjde zpráva o inflaci také v ČR a výsledek obchodní bilance i v Německu. Evropská komise dále zveřejní novou makroekonomickou prognózu a odpoledne vyjdou ve Spojených státech pravidelná týdenní zpráva o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a informace o vývoji velkoobchodních zásob. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí se pochlubí v Japonsku Toshiba, v západní Evropě Deutsche Telekom, Siemens, Adidas, Assicurazioni Generali, AstraZeneca či Commerzbank a na pražské burze MONETA Money Bank a Fortuna. 

Čtvrtletní výsledky Monety Money Bank budou podle analytika z Komerční banky Miroslava Frayera pozitivně ovlivněny příznivým makroekonomickým prostředím. "Daří se většině odvětví napříč ekonomikou, což se promítá do rostoucího objemu poskytnutých úvěrů. Počítáme s jejich meziročním růstem v retailovém segmentu o téměř 10 %, v korporátním sektoru předpokládáme zvýšení o více než 12 %. Ani tyto pozitivní trendy by ale neměly vést ke zlepšení ziskovosti banky, negativně nadále působí nízké úrokové sazby. Čistý zisk Monety za třetí čtvrtletí by podle nás měl dosáhnout 819 milionů Kč (-10 % meziročně)," uvedl analytik.

Fortuna podle analytika Jiřího Kostky z Komerční banky vykáže za třetí čtvrtletí výrazný nárůst přijatých sázek (+108 %), které se vyšplhaly na více než 508 milionů eur, a to zejména díky novým prodejním kanálům. "Vývoj provozního zisku EBITDA je ovlivněn dvěma faktory - na jedné straně stojí samotný výrazný růst přijatých sázek, na straně druhé se negativně projevují náklady spojené s akvizicemi. Po započtení obou faktorů předpokládáme růst EBITDA na zhruba 12 milionů eur," myslí si analytik. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Nezaměstnaných v Česku bylo v říjnu nejméně za 20 let

Míra nezaměstnanosti v Česku v říjnu klesla na 3,6 % ze zářijových 3,8 %. Uchazečů o práci bylo zhruba 271 000, nejméně za téměř 20 let. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil Úřad práce ČR. Zároveň přibylo volných míst, proti září o téměř čtyři tisícovky na zhruba 210 000. Ještě výraznější byly meziroční změny. Loni v říjnu bylo nezaměstnaných 5 % a volných míst bylo o 71 000 méně.

6. Ruské úřady prošetří činnost Facebooku

Ruská cenzurní agentura Roskomnadzor prošetří, zda je činnost sociální sítě Facebook v souladu s ruskými zákony. S odkazem na středeční oznámení úřadu o tom informovala agentura Interfax. Úřad se bude zaměřovat především na dodržování nedávno přijatého zákona, který požaduje uchovávat údaje o uživatelích v Rusku.

7. Poradci německé vlády zlepšili hospodářský výhled

Výbor ekonomických poradců německé vlády ve středu výrazně zvýšil odhad růstu německé ekonomiky pro letošní a příští rok. Zároveň vyzval, aby příští vláda využila ekonomické expanze k úpravě hospodářské a daňové politiky.

8. Americké a čínské podniky podepsaly dohody za devět miliard USD

Americké a čínské podniky během návštěvy prezidenta Spojených států Donalda Trumpa v Pekingu podepsaly téměř dvě desítky dohod v hodnotě devíti miliard dolarů. No, USA a Čína jistě mají na víc.

9. Ford zakládá společný podnik na výrobu elektromobilů v Číně

Americká automobilka Ford Motor se dohodla s čínskou firmou Anhui Zotye Automobile na vytvoření společného podniku na výrobu elektromobilů v Číně. Firmy do založení společného podniku investují celkem 756 milionů dolarů, každá v něm bude mít poloviční podíl.

10. Devizové rezervy ČNB v říjnu klesly na 123,7 miliardy eur

Devizové rezervy České národní banky v říjnu oproti září klesly o 623 milionů na 123,7 miliardy eur. Meziročně naopak stouply, a to o 45 miliard eur. Vyplývá to z předběžných údajů centrální banky.

11. FT: USA chtějí pro schválení fúze AT&T a Time Warner prodej CNN

Americké ministerstvo spravedlnosti požaduje pro schválení fúze telekomunikační společnosti AT&T s mediální firmou Time Warner za více než 85 miliard USD prodej zpravodajské stanice CNN. S odvoláním na informované zdroje to napsal server listu Financial Times. AT&T jen uvedla, že kvůli pokračujícím jednáním se jí zřejmě nepodaří spojení dokončit letos, jak plánovala, a že není jisté, kdy bude uzavřeno.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Ve Francii vyrábějí šperky na 3D tiskárně ze zlatého prášku

Dvanáct hodin práce a 3,5 kilogramu zlatého prášku potřebuje 3D tiskárna na výrobu jemného a propracovaného náramku. Tato technologie je zatím ve fázi experimentů, ale mohla by do výroby šperků vnést revoluci. Již deset výjimečných šperků takto vyrobila francouzská výzkumná laboratoř Francéclat.

"Nesmíte přitom kýchat," směje se technický ředitel firmy Pascal Hély, který se svým kolegou otevírá přístroj a začíná čistit náramek, který je ještě celý pokrytý drahocenným práškem obsahujícím 75 % zlata. "Začínali jsme od nuly. Trvalo několik let, než jsme nalezli správné parametry a standardy kvality."

Technologie tisku, jež je označována jako aditivní, kdy se na sebe kladou vrstvy materiálu po počítačové modelaci, se v těžkém průmyslu hojně používá, ale její aplikace na prášky ze vzácných kovů je ještě v plenkách.

Malý tým se v posledních měsících pustil do tištění souboru deseti prstenů, náramků a náušnic, které byly vybrány na základě konkursu designérů.

Aditivní technologie dává šperkům jemnost a úžasnou geometrii. "Designérům umožňuje překračovat hranice," zdůrazňuje Sébastien Fontaine, který s Hélym na výrobě spolupracuje. Italská tiskárna, kterou používají, má rozměry velkého kotle.

"Můžeme vyrábět šperky, které bychom tradičními technikami nesvedli. Například pro dva vzájemně propletené prsteny musíte mít dva oddělené kousky a pak je spojovat. V 3D tiskárně vše vzniká zároveň," zdůrazňuje Hély.

"Na jeden náramek jsme spotřebovali asi 3,5 kilogramu zlatého prášku. Po očištění vážil 64 gramů. Je složen z více než 2 000 zlatých vrstev, z nichž každá měří 15 mikronů (jeden mikron je jedna milióntina metru)," popisuje šperk Sébastien Fontaine.

Každá vrstva byla zkapalněna laserem o 1 700 stupních Celsia. "Musejí být homogenní a vazba mezi nimi musí být dokonalá. Na začátku našich experimentů se to však podobalo spíše ementálu," vzpomíná Pascal Hély.

"Příští etapou bude vybudovat zde technologickou platformu, kam si budou společnosti přicházet testovat techniku, než budou samy investovat do přístroje, jehož cena se pohybuje kolem 200 000 eur," vysvětluje.

"V profesi je mnoho skeptiků, ale stačí se podívat na šperky, které můžeme vyrobit! Jsme teprve na začátku a jde o revoluci. Tato technologie však nenahradí tradiční techniky, otevírá jiné horizonty," uvádí Pascal Hély. "Jsou to nové možnosti vyjádření."

Zdůrazňuje méně namáhavou práci a možnost rychle modifikovat šperk. Důležité je rovněž snížit ztráty materiálu na minimum, neboť kilogram ryzího zlata dnes stojí 35 000 eur.

Co musíte ráno vědět (28. září)
Co musíte ráno vědět (28. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (28. září)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak cuchají novinářům i veřejnosti nervy představitelé vládní koalice s...
Musíte vědět
ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale…
včera v 13:56

ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, Babiš ale upravil svůj sobotní výrok a chce ji zrušit trvale

ČSSD nepodpoří zákon, který by zrušil superhrubou mzdu a za dva roky ji opět zavedl. V Otázkách Václava Moravce v...
Česká republika Česká ekonomika Daně
Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš
26. 9. 2020 20:31

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, řekl Babiš

Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy pouze na dva roky. České televizi to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). S návrhem...
Česká republika Česká ekonomika Daně
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
26. 9. 2020 20:30

V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou
26. 9. 2020 18:57

Ekonomové navrhli, jak zajistit Francouzům Vánoce s rodinou

Aby Francouzi mohli trávit Vánoce se svými širšími rodinami a nepřispět tím k nebezpečnému růstu nákazy koronavirem,...
Francie Koronavirus
Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA
26. 9. 2020 11:50

Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA

Íránský prezident Hasan Rúhání obvinil USA z barbarství kvůli tomu, že nedávno uvalily sankce na jeho zemi. Ve svém...
Írán Geopolitická rizika Spojené státy americké (USA)
Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka
26. 9. 2020 05:45

Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka

Nejbohatší Brit Jim Ratcliffe, který podporoval vystoupení Británie z Evropské unie, přesídlil do Monaka. S odvoláním...
Spojené království Nejbohatší investoři a byznysmeni Zajímavost dne
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
25. 9. 2020 22:30

Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické firmy. Za celý týden ale Dow a S&P 500 klesly už počtvrté v řadě

Americké akcie v pátek zdražily, hlavní indexy vzhůru táhly technologické podniky. Benchmarky Dow a S&P 500 za sebou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní
25. 9. 2020 22:00

Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní

Maďarsko chce zotavení ekonomiky z dopadů koronavirové krize nastartovat investicemi a snížením daní, řekl v pátek v...
Maďarsko Podpora ekonomiky Daně
Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy
25. 9. 2020 19:06

Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy

Ministři financí zemí skupiny G7, která sdružuje nejvyspělejší státy světa, v pátek podpořili rozšíření programu...
Světová ekonomika Chudoba
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
25. 9. 2020 18:00

Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od poloviny června

Akciové indexy na západoevropských trzích v pátek po volatilním průběhu většinou ztrácely a mají za sebou jeden z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března
25. 9. 2020 17:09

Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března

Důvěra britských spotřebitelů dosáhla v září nejvyšší úrovně od březnového zavedení plošné karantény, ale stále je...
Spojené království Spotřebitelská důvěra
Pražská burza v pátek podruhé za sebou mírně zpevnila, týdenní ztrátě…
Pražská burza v pátek podruhé za sebou mírně zpevnila, týdenní ztrátě…
25. 9. 2020 16:50

Pražská burza v pátek podruhé za sebou mírně zpevnila, týdenní ztrátě se ale index PX nevyhnul

Pražská burza v pátek, podobně jako ve čtvrtek, mírně posílila. Index PX zpevnil o 0,1 % na 863,93 bodu. Vzhůru mu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
25. 9. 2020 16:43

Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč

Skupina Home Credit, která poskytuje po světě spotřebitelské půjčky, vykázala v prvním pololetí ztrátu 619 milionů...
Půjčky PPF
Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu
25. 9. 2020 15:56

Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu

Zástupci podnikatelů nejsou spokojení s výslednou verzí kurzarbeitu, kterou v pátek schválila vláda. Jeho aktuální...
Česká ekonomika Pracovní trh
Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
25. 9. 2020 14:49

Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky

Očekávání německých exportérů se v září vyšplhala na nejlepší úroveň za téměř dva roky. Optimismus se výrazně zvýšil...
Německo Mezinárodní obchod
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly
25. 9. 2020 14:30

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v srpnu pomalejší růst, než se čekalo. V...
Americká ekonomika Osobní spotřeba
EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz
25. 9. 2020 13:12

EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz

Regulátoři by v listopadu mohli povolit obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX, která by se tak mohla do konce roku...
Boeing Regulace
EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
25. 9. 2020 12:46

EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku

Evropská komise se rozhodla podat odvolání proti červencovému rozhodnutí soudu, které zrušilo její nařízení, aby...
Apple Evropská unie Daně