Co musíte ráno vědět (9. října)
|

Co musíte ráno vědět (9. října)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a v USA, jaká byla v září míra nezaměstnanosti v ČR a jaký megalomanský projekt se chystá v Dánsku? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí převážně klesaly, dolar posílil

Americké akcie v pondělí kopírovaly vývoj na globálních akciových trzích a oslabovaly. Mohly za to rostoucí obavy investorů z dopadů obchodní války mezi USA a Čínou a páteční růst výnosů amerických dluhopisů na několikaletá maxima. Index Dow se zvýšil o 0,15 % na 26 486,78 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,04 % na 2 884,43 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,67 % na 7 735,95 bodu. Index volatility VIX stoupl o 5,87 % na 15,69 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal na 3,23 %. Evropská měna na devizovém trhu oslabila a vůči dolaru se propadla na nejnižší hodnotu za sedm týdnů. Důvodem byla roztržka mezi Itálií a Evropskou unií kvůli rozpočtovým plánům Říma.

Na akciovém trhu se nafukuje obří bublina, varuje tento ukazatel
Aktuální ocenění amerických akcií je nadprůměrné nejen podle populárního ukazatele CAPE. Varovný signál vysílá u některých titulů i poměr ceny akcií a tržeb.

2. Evropské burzy v pondělí klesly, výrazně ztratily italské akcie

Evropské akciové trhy v pondělí uzavřely v negativním pásmu, když investory nadále znervózňovaly rozpočtové plány Itálie. Pozornost investorů poutala také slova japonského premiéra Šinzá Abeho, jenž prohlásil, že by Británii vřele uvítal v Transpacifickém partnerství (TPP). Regionální index STOXX Europe 600 ztratil 1,12 % na 372,21 bodu, britský FTSE 100 odepsal 1,16 % na 7 233,33 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 1,15 % na 5 300,25 bodu a německý DAX přišel o 1,36 % na 11 947,16 bodu. Index italských akcií FTSE MIB oslabil o 2,43 % na 19 851,47 bodu.

Erste: Ekonomický a tržní výhled na čtvrtý kvartál 2018
Ekonomický růst pokračuje, ale politická nejistota vytváří rizika. Fed zvyšuje sazby, zatímco ECB nadále podporuje ekonomiku uvolněnými měnovými podmínkami. Výnosy dluhopisů by měly v závěru roku zůstat víceméně stabilní a napřesrok růst jen mírně. Silné hospodářské fundamenty podporují akciový trh.

3. Pražská burza v úvodu týdne uzavřela v mínusu, akcie likérky Stock Spirits zlevnily o necelá 3 %

Pražská burza zakončila pondělní obchodování v negativním pásmu, index PX ztratil 0,72 % na 1 095,40 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Monety Money Bank a energetické skupiny ČEZ, dařilo se naopak Erste Group Bank a Komerční bance. Objem obchodů byl s necelou miliardou korun výrazně nadprůměrný. Cenné papíry Monety Money Bank byly nejobchodovanější a ztratily 1,46 % na 80,80 Kč, nejvyšší ztrátu zaznamenaly akcie společnosti Stock Spirits, které přišly o 2,81 % na 58,90 Kč.

Investorský magazín: Český vodík si razí cestu srdcem USA
Vodík má nakročeno stát se palivem budoucnosti. Technologie, které ho jednou dostanou i pod kapotu vašeho auta, vznikají v Česku a už jsou v provozu ve Spojených státech. Jak vydělat na vodíkové ekonomice, napovídá aktuální Investorský magazín, ve kterém nechybí ani pražská burza, podzimní akciové tipy nebo tradiční lekce z finanční gramotnosti. Závěr patří jako vždy ekonomickému kalendáři na další obchodní týden.

4. Očekávané události

V noci na úterý zveřejní Japonsko výsledek běžného účtu, obchodní bilanci a údaje o strojních objednávkách. Dopoledne doplní Německo výsledek běžného účtu a obchodní bilance a Česko inflaci a výsledek bilance mezinárodního obchodu a odpoledne v zámoří vyjde index optimismu malých firem. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. MONETA Money Bank jedná o koupi Air Bank a české a slovenské pobočky Home Creditu

Finanční ústav MONETA Money Bank informoval o uzavření předběžné dohody se společností Home Credit Group o koupi Air Bank a české a slovenské pobočky Home Ceditu. Po dokončení transakce, které se očekává k 1. červenci 2019, by měla vzniknout česká finanční dvojka ve spotřebitelských úvěrech a trojka ve velikosti bankovní sítě. Hodnota transakce je 19,75 miliardy Kč. Realizace transakce je podmíněná dokončením due dilligence (hloubkové kontroly) a získáním souhlasu příslušných regulátorů.

6. Nezaměstnanost v Česku klesla na 3 %

Nezaměstnanost v Česku v září klesla na 3 %. Bez práce bylo 224 331 lidí, což je nejnižší zářijová hodnota od roku 1996. Počet volných pracovních míst vzrostl na více než 316 000. Oznámil to v pondělí Úřad práce ČR. Analytici podobný vývoj očekávali. Loni v září byla míra nezaměstnanosti 3,8 %.

7. Meziroční růst českého průmyslu v srpnu zpomalil na 1,9 %

Průmyslová výroba v ČR v srpnu výrazně zpomalila meziroční růst na 1,9 % z červencových 10,3 %. Klesla výroba aut a produkce v chemickém a farmaceutickém průmyslu. Rostla naopak výroba počítačů a elektrických zařízení. Údaje v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

8. Čína znovu snížila požadavek na rezervy komerčních bank

Čínské komerční banky mohou nově držet opět méně likvidních rezerv. Změny v pravidlech držení minimální povinné výše hotovosti oznámila v neděli čínská centrální banka. Peking doufá, že takto uvolněné peníze povzbudí uprostřed eskalujícího konfliktu se Spojenými státy reálnou ekonomiku.

9. Devizové rezervy ČNB v září klesly na 123,1 miliardy eur

Devizové rezervy České národní banky se v září proti předchozímu měsíci snížily o 905 milionů eur na 123,1 miliardy eur. Meziročně byly nižší o 1,184 miliardy eur. Vyplývá to z informací, které v pondělí banka zveřejnila. V korunách devizové rezervy meziměsíčně i meziročně klesly. Také v dolarech byly proti letošnímu srpnu i loňskému září nižší.

10. Nobelovu cenu za ekonomii získali Američané Nordhaus a Romer

Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali Američané William Nordhaus a Paul Romer za integraci klimatických změn a technologických inovací do makroekonomických analýz. Oznámila to v pondělí Královská švédská akademie věd. Na držitele ocenění čeká finanční odměna devět milionů švédských korun.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Dánsko chystá stavbu ostrova pro 35 000 lidí

Dánsko hodlá poblíž kodaňského přístavu vybudovat ostrov, kde má vzniknout rezidenční čtvrť pro 35 000 lidí. Projekt, který počítá i s vybudováním dopravního obchvatu a trasy metra, ještě musí schválit parlament. Hotov má být do roku 2070.

"Hlavní město se rychle rozvíjí a buduje dosud nevídaným tempem. To je dobré, ale také to znamená, že Kodani nakonec dojdou pozemky. To je důvod, proč chceme vybudovat nový ostrov," prohlásil Rasmussen.

Projekt s provizorním názvem Lynetteholm, který počítá s podmořským tunelem a trasou metra, si vyžádá investici kolem 20 miliard dánských korun (přes 69 miliard Kč). Podílet se na něm bude stát, hlavní město a společnost CPH City & Port Development.

Lynetteholm bude vybudován na rozloze dvou milionů metrů čtverečních. Řešit má tři problémy - nedostatek bytů v metropoli, přetížení dopravy v centru města a ochranu města před zvyšováním mořské hladiny. Stavba má začít v roce 2035.

Co musíte ráno vědět (2. října)
Co musíte ráno vědět (2. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. října)

Jak se v první říjnový den dařilo akciím v Evropě a v USA a dokdy nemohou americké banky vyplácet dividendy? I to...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek vzrostly díky nadějím na stimulační opatření
Americké akcie ve čtvrtek vzrostly díky nadějím na stimulační opatření
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek vzrostly díky nadějím na stimulační opatření

Americké akcie ve čtvrtek posílily díky nadějím na nová stimulační opatření ve Spojených státech. Výraznějšímu růstu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Reuters: VW připravuje plány na oddělení divize Lamborghini
včera v 20:44

Reuters: VW připravuje plány na oddělení divize Lamborghini

Německý automobilový koncern Volkswagen připravuje plány na oddělení divize Lamborghini a oslovil banky a potenciální...
Evropské akcie Auta Volkswagen
Evropské akcie ve čtvrtek po dobrém začátku mírně posílily
Evropské akcie ve čtvrtek po dobrém začátku mírně posílily
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek po dobrém začátku mírně posílily

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek dopoledne rostly díky optimismu z blížící se dohody ohledně nového...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Playboy se po devíti letech vrátí na akciovou burzu
včera v 17:49

Playboy se po devíti letech vrátí na akciovou burzu

Společnost Playboy Enterprises, která vlastní stejnojmenný pánský časopis, se po devíti letech vrátí na akciovou...
NYSE Americké akcie Primární úpis akcií (IPO)
Vatikán poprvé zveřejnil detailní rozpočet, slíbil lepší kontrolu
včera v 17:35

Vatikán poprvé zveřejnil detailní rozpočet, slíbil lepší kontrolu

Vatikán ve čtvrtek poprvé zveřejnil detailní data z rozpočtu církevního státu a slíbil, že jeho finanční toky budou...
Rozpočet Itálie
Exportéři čekají kvůli covidu-19 výpadek vývozu v objemu 300-500…
včera v 16:54

Exportéři čekají kvůli covidu-19 výpadek vývozu v objemu 300-500 miliard Kč

Český export by letos podle odhadů Asociace exportérů mohl kvůli krizi vyvolané pandemií koronaviru klesnout o 300 až...
Česká republika Mezinárodní obchod Koronavirus
Pražská burza ve čtvrtek uzavřela na nejslabší úrovni od půlky května
Pražská burza ve čtvrtek uzavřela na nejslabší úrovni od půlky května
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek uzavřela na nejslabší úrovni od půlky května

Pražská burza ve čvtrtek ztrácela. Index PX klesl o 1,06 procenta na 859,11 bodu, což je jeho nejnižší závěrečný kurz...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Návrh rozpočtu podle rady neponechává prostor pro nečekané výdaje
včera v 16:20

Návrh rozpočtu podle rady neponechává prostor pro nečekané výdaje

Návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun neponechává žádný prostor pro případné navýšení...
Česká republika Rozpočet
Deloitte v ČR stáhla studii o vlivu oteplování na ekonomiku
včera v 15:47

Deloitte v ČR stáhla studii o vlivu oteplování na ekonomiku

Česká pobočka mezinárodní poradenské společnosti Deloitte po dvou týdnech od zveřejnění stáhla svou studii o dopadech...
Ekologie a životní prostředí Česká republika
Žádostí o podporu v USA přibylo méně, než se čekalo
včera v 14:30

Žádostí o podporu v USA přibylo méně, než se čekalo

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 19. září nově 837 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Osobní příjmy Američanů v srpnu klesly více, než se čekalo. Spotřeba…
včera v 14:30

Osobní příjmy Američanů v srpnu klesly více, než se čekalo. Spotřeba ale příjemně překvapila

Jádrový cenový index osobní spotřeby (oblíbený inflační ukazatel Fedu, takzvaná PCE inflace) meziročně vzrostl o 1,6 ...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Inflace
Schodek rozpočtu v září stoupl na 252,7 miliardy Kč, což byl nejhorší…
včera v 14:00

Schodek rozpočtu v září stoupl na 252,7 miliardy Kč, což byl nejhorší výsledek k tomuto měsíci

Schodek státního rozpočtu ke konci září stoupl na 252,7 miliardy korun ze srpnových 230,3 miliardy korun. Loni ke...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
PepsiCo hlásí růst zisku, poptávka během pandemie byla solidní
PepsiCo hlásí růst zisku, poptávka během pandemie byla solidní
včera v 13:21

PepsiCo hlásí růst zisku, poptávka během pandemie byla solidní

Americká společnost PepsiCo ve třetím čtvrtletí zvýšila čistý zisk o devět procent na 2,29 miliardy USD. Firma také...
PepsiCo Americké akcie Výsledková sezóna
Google zaplatí mediálním firmám za využívání obsahu miliardu dolarů
včera v 12:59

Google zaplatí mediálním firmám za využívání obsahu miliardu dolarů

Americká společnost Google v příštích třech letech zaplatí miliardu dolarů mediálním firmám za to, že bude moci...
Alphabet (Google) Americké akcie Média
Služba Outlook od Microsoftu má po celém světě výpadky
včera v 12:52

Služba Outlook od Microsoftu má po celém světě výpadky

E-mailová služba Outlook od softwarové společnosti Microsoft se po celém světě potýká s výpadky, mnoho uživatelů se...
Microsoft Americké akcie Informační technologie
Prodejce oděvů H&M hlásí nižší zisk, zavře 250 obchodů
Prodejce oděvů H&M hlásí nižší zisk, zavře 250 obchodů
včera v 12:31

Prodejce oděvů H&M hlásí nižší zisk, zavře 250 obchodů

Švédskému prodejci oděvů Hennes & Mauritz ve třetím čtvrtletí klesl meziročně zisk před zdaněním o více než polovinu...
Evropské akcie Móda a design Výsledková sezóna
České akcie letos za tři kvartály podle indexu PX ztratily téměř 23 %…
České akcie letos za tři kvartály podle indexu PX ztratily téměř 23 %…
včera v 12:17

České akcie letos za tři kvartály podle indexu PX ztratily téměř 23 % hodnoty, index sráží níže zejména velká váha bankovních titulů

České akcie za tři čtvrtletí klesly podle indexu PX téměř o 23 %. Byly tak ve světě jedny z nejhorších, shodli se...
Akcie ČR Index PX Světové akcie
Aktivita v průmyslu v zemích eurozóny v září vzrostla nejrychleji za…
včera v 11:52

Aktivita v průmyslu v zemích eurozóny v září vzrostla nejrychleji za dva roky

Aktivita ve zpracovatelském průmyslu eurozóny v září rostla nejrychleji za více než dva roky. Podpořilo ji zejména...
Eurozóna Evropská ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Hospodářská komora: Opatření proti koronaviru jsou pro firmy největší…
včera v 11:48

Hospodářská komora: Opatření proti koronaviru jsou pro firmy největší překážkou

Pro rok 2021 je největším rizikem pro české podnikatele zavádění dalších mimořádných opatření vlády v souvislosti s...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání