Jak se připravit na nejbližší medvědí trend?
|

Jak se připravit na nejbližší medvědí trend?

Investoři v posledních dnech opět začali ve velkém nakupovat americké akcie, což vedle obnovení důvěry v americkou ekonomiku slibuje také pokračování býčího trhu. Dříve nebo později ale optimismus vyprchá a do cen akcií se zakousne medvěd.

Americké akcie Americké státní dluhopisy Medvědí trh Býčí trh S&P 500

Na medvědí trend je potřeba se připravit dříve, než nastane. Dlouhotrvající pokles na akciovém trhu může přijít kdykoli, nikdo ale neví, kdy přesně se to stane. S novým prezidentem USA sice trhy zažívají nečekaný optimismus a posouvají historická maxima, ale jeho mnohdy překvapivé kroky mohou stejně rychle vyvolat obrat trendu.

Medvědí trendy jsou přirozenou součástí dění na trzích. Ty jsou často ovlivňovány emocemi, vedoucími často k extrémnímu chování (to platí jak pro růst, tak pro pokles). Od druhé světové války jsme byli svědky řady medvědích trendů na americkém akciovém trhu (za medvědí trh bývá považován propad alespoň o 20 %, ale jde o přibližné číslo, takže v tabulce najdeme i čtyři případy poklesu o 19 % - pozn. red.).

V průměru trvaly medvědí trendy téměř rok a akcie během nich ztratily bezmála 30 %. Nějaký čas pak samozřejmě trvá, než se ceny dostanou na původní maxima. Nejdéle, konkrétně 5 let a 8 měsíců, to trvalo po medvědím trendu z let 2000-2002, po poklesu z let 2007-2009 se trh na původní hodnotu dostal za 4 roky a 5 měsíců.

Průměrný medvědí trend by nyní znamenal pokles indexu S&P 500 na zhruba 1 600 bodů. To se zdá být hodně, ale jde o úroveň z poloviny roku 2013, takže by nešlo o žádný konec světa.

Jednou z možností, jak se chránit před propadem cen akcií, je diverzifikace do jiných tříd aktiv. Jak tuto úlohu plní pětileté státní dluhopisy?

Dluhopisy dokáží částečně zabránit výrazným propadům hodnoty portfolia, v časech řádění medvěda vydělaly v průměru 7,5 %. Pokles zaznamenaly pouze v roce 1987 (-1,8 %).

Připadají vám americké akcie předražené? Těchto pět taktik je tu pro vás
Po osmi letech růstu cen by měl už i největší blázen (říkejte mu klidně jen optimista, jak chcete) přiznat, že jsou akcie ve Spojených státech drahé. A to i přes logické argumenty o tom, že jim pomáhají nízké sazby a inflace, vyšší ziskové marže firem nebo fungující ekonomika s dalším potenciálem růstu. Kdy ale přijde první pořádný propad? Jisté je jen to, že jednou přijde. Jak se k tomu postavit?

Medvěd je jistota

Benjamin Franklin prý kdysi řekl, že "na světě jsou pouze dvě jistoty - daně a smrt". Investoři mají ještě jednu jistotu, a to tu, že dříve nebo později nastane medvědí trend. Nikdo ale neví kdy, neprozradí to ani fundamentální, ani technická analýza, ani analýza geopolitické situace, sentiment, ocenění, ba ani všemocný Chuck Norris.

Historie může leccos napovědět, ale každý cyklus je jiný. Bez záložního plánu je ale vysoká pravděpodobnost významných ztrát. Většina investorů mylně předpokládá, že vše vydělá během býčího trendu, úspěšní investoři ale chápou, že reálné výnosy získají tím, že přežijí medvědí trhy. Nejlepší taktikou, jak se připravit na chaos na trzích, je mít vypracovaný plán, dodržovat ho a předvídat vlastní reakce na možné scénáře tržního vývoje.

Zdroj: A Wealth of Common Sense