Co s 200 000? Odborníci radí (1. díl)
|

Co s 200 000? Odborníci radí (1. díl)

Každý by měl sám nejlépe vědět, jak a do čeho investovat, které nástroje nebo strategie mu nejvíce vyhovují a jaký investiční horizont je pro něj ideální. Přesto se někdy může hodit inspirace myšlenkami těch úspěšnějších, kteří s investováním mají dlouhodobé zkušenosti. Tento týden pro vás máme připravených pět pohledů na to, jak investují a co doporučují investiční profesionálové.

Světové akcie Americké akcie Evropské akcie Emerging Markets Investiční tipy Investiční strategie Investiční guru

Redaktoři z Bloombergu již více než rok oslovují každé čtvrtletí pětici investorů a správců aktiv s otázkou, jak by tito investovali 10 tisíc dolarů. Složení oslovené pětice se za tu dobu několikrát změnilo, ale Barry Ritholtz, zakladatel a šéf společnosti Ritholtz Wealth Management, na jehož myšlenky se zaměříme dnes, figuruje v dotazníku od samého začátku. Investoři tak mají možnost vidět, jak se za danou dobu (ne)změnil názor jednoho z nejuznávanějších správců aktiv na finanční trhy.

Základními faktory při výběru investičních aktiv jsou podle Ritholtze vedle dlouhodobého investičního horizontu také dobrá diverzifikace, nízká cena za správu u vybraných nástrojů (nízkonákladové fondy, ETF) a podprůměrné výnosy podkladových aktiv v poslední době. Na začátku třetího i čtvrtého čtvrtletí loňského roku tak Ritholtz doporučoval nízkonákladové fondy zaměřené na rozvíjející se trhy (EM). Ty podle něj měly kromě výhody dobrého ocenění také potenciál posilovat díky růstu cen komodit a oslabování dolaru.

Na začátku letošního roku pak doporučoval omezit expozici na americkém akciovém trhu, protože se mu v porovnání s ostatními regiony zdál předražený. Mezinárodní diverzifikace (nemělo by podle něj jít vysloveně o prodej amerických akcií) by tak podle něj měla fungovat zejména v delším horizontu.

Levná Evropa

Na začátku druhého čtvrtletí byla hlavním tématem Ritholtzova uvažování Evropa, respektive její špatná výkonnost oproti americkým akciím. Podle investora byl podobný rozdíl v desetileté výkonnosti mezi akciemi v USA a v Evropě v roce 2002, přičemž v následující dekádě Evropa dokázala Ameriku jednoznačně "porazit". Hodnotoví investoři by si měli všimnout, že 8 z 10 "nejlevnějších" akciových trhů na světě jsou v Evropě.

Hodnotové akcie v USA

Na konci pololetí Ritholtz připomněl, že obě jeho předpovědi týkající se EM i Evropy fungovaly až překvapivě dobře, hlavně v krátkodobém horizontu. Novým aktivem, které by mělo obohatit investorská portfolia, se staly hodnotové akcie velkých amerických firem. V poslední době na tom byly dobře zejména takzvané růstové akcie, které překonávaly všechny ostatní třídy aktiv ve tříletém, pětiletém i desetiletém horizontu. Hodnotové akcie naopak spíše ztrácely. To ale nemusí trvat věčně a změna může nastat brzy. Rozdíl mezi růstovými a hodnotovými akciemi je nyní poměrně velký, a investoři tak mohou hodnotové tituly nakupovat ve výrazné slevě. Nikde není napsáno, kdy dojde ke změně trendu, ale pro začátek to nemusí být špatné.

Rozvíjející se trhy na dlouhou dobu

Na začátku letošního posledního čtvrtletí se Ritholtz vrátil k oblíbeným rozvíjejícím se trhům. "Když se podíváme na rozdíl mezi indexy S&P 500 a MSCI Emerging Markets za posledních deset let, je jasné, že je na dlouhodobém maximu. Tento spread se podle mě již začíná zmenšovat a nakonec se obrátí, přičemž S&P 500 bude vůči rozvíjejícím se trhům delší dobu ztrácet. Stalo se tak již několikrát v minulosti a dnes se to začíná dít zase," míní Ritholtz.

EM mají za sebou dobrý rok 2016, ale předtím několik let ztrácely a stále jsou pod vrcholem z roku 2007. Od roku 2009 v porovnání s americkými akciemi ztrácejí, ale atraktivní ocenění a začínající růstový trend mohou být pro investory zejména v delším horizontu velice zajímavé. Podle Ritholtze tak mohou právě rozvíjející se trhy být tou třídou aktiv, která v nejbližších deseti letech bude překonávat ostatní trhy.

Zdroj: Bloomberg