Co s 200 000? Odborníci radí (4. díl)
|

Co s 200 000? Odborníci radí (4. díl)

Každý by měl sám nejlépe vědět, jak a do čeho investovat, které nástroje nebo strategie mu nejvíce vyhovují a jaký investiční horizont je pro něj ideální. Přesto se někdy může hodit inspirace myšlenkami těch úspěšnějších, kteří s investováním mají dlouhodobé zkušenosti. Tento týden pro vás máme připravených pět pohledů na to, jak investují a co doporučují investiční profesionálové.

Japonské akcie Americké akcie Asijské akcie Hodnotové investování Investiční tipy Investiční strategie Investiční guru

Redaktoři z Bloombergu již více než rok oslovují každé čtvrtletí pětici investorů a správců aktiv s otázkou, jak investovat 10 000 dolarů. Složení pětice se za tu dobu několikrát změnilo a podobně jako Richard Bernstein ze společnosti Richard Bernstein Advisors, jenž preferuje zejména cyklické sektory, ani Russ Koesterich, portfoliomanažer BlackRock Global Allocation Fund, nefiguruje v seznamu od začátku, ale až od letošního roku.

Japonsko ve slevě

Na začátku druhého čtvrtletí letošního roku byly podle Koesteriche nejlepší příležitostí asijské akcie, především ty japonské. Americké akcie podle něj nejsou atraktivní, protože po osmi letech růstu je jejich ocenění extrémně vysoké. Také státní dluhopisy USA jsou po letech nákupů ze strany centrálních bank jinde, než by investoři chtěli.

Japonské akcie jsou vůči americkým ve výrazné slevě. Zisky firem se od roku 2012 zlepšují díky dobrému vedení i zpětným odkupům, účetní standardy jsou v zemi vycházejícího slunce v porovnání s USA přísnější, zadlužení není tak velké a pomáhá i nekončící podpora ze strany centrální banky. Ekonomika má navíc našlápnuto k růstu a exportéři mohou těžit z globálního oživení.

Vedle Japonska mohou být zajímavé i jiné asijské trhy, rozvíjející se země nevyjímaje, což platí zejména pro Indii, kterou na začátku roku doporučovala také Sarrah Kettererová z Causeway Capital Management.

Preferenční akcie

V polovině roku byly pro Koesteriche zajímavou volbou preferenční akcie, které jsou podle něj kompromisem mezi nulovými výnosy u bezrizikových aktiv a drahými akciemi s vysokým výnosem. Americké preferenční akcie v polovině roku vynášely kolem 5,5 %, což bylo srovnatelné s dluhopisy s vysokým výnosem, s rozvíjejícími se trhy nebo akciemi firem vyplácejících dividendy.

Podle Koesteriche jsou atraktivní také svou nízkou volatilitou. Jejich problémem je to, že v době krize tato třída aktiv propadla výrazněji než běžné akcie. Jsou zajímavé spíše v obdobích, kdy se trhy vzpamatovávají z propadů. Koesterich ale dodává, že dnes je situace na trhu jiná než před deseti lety, tato třída aktiv je mnohem lépe kapitalizována a zároveň konzervativnější. V éře nízkých výnosů jsou tak preferenční akcie se svými výnosy a volatilitou zajímavou alternativou.

Hodnota má stále váhu

Podobně jako Barry Ritholtz z Ritholtz Wealth Management v polovině roku vidí Russ Koesterich nyní velký potenciál v hodnotových akciích. "Poté, co velká očekávání spojená se sliby Donalda Trumpa opadla, se investoři vrátili k preferování rychlého růstu a výnosu na úkor hodnoty," říká Koesterich na adresu toho, že hodnotové tituly letos investorům radost nedělají.

Pozitivem je ale skutečnost, že od září se jim daří své růstové konkurenty překonávat. Tento trend může mít delší trvání. Hodnotové akcie jsou totiž stále levné a v porovnání s růstovými akciemi nejlevnější od začátku roku 2000.

Katalyzátorem dalšího růstu může být ekonomické klima, protože hodnotovým akciím se daří právě v době, kdy se hospodářské podmínky zlepšují. Technologie a další růstové sektory naopak posilují v dobách, kdy je růst mírný, jako tomu bylo donedávna.

Prorůstovým faktorem, byť krátkodobým, může být daňová reforma v USA. I ta může vyvolat změnu nálady investorů. "Pro hodnotové akcie je to příležitost. V prostředí, které dělá investorům radost díky očekávanému ekonomickému růstu, si investoři s větší pravděpodobností uvědomí, že hodnotové akcie jsou nejen levné, ale že také nabízejí vyšší potenciál v případě ekonomického zrychlení. Hodnota není mrtvá," uzavírá Koesterich.

Zdroj: Bloomberg