Co s 200 000? Odborníci radí (5. díl)
|

Co s 200 000? Odborníci radí (5. díl)

Každý by měl sám nejlépe vědět, jak a do čeho investovat, které nástroje nebo strategie mu nejvíce vyhovují a jaký investiční horizont je pro něj ideální. Přesto se někdy může hodit inspirace myšlenkami těch úspěšnějších, kteří s investováním mají dlouhodobé zkušenosti. Týdenní seriál uzavíráme pátým pohledem na to, jak investují a co doporučují investiční profesionálové.

Světové akcie Zadlužení Daně Investiční tipy Investiční guru Investiční strategie

Redaktoři z Bloombergu již více než rok oslovují každé čtvrtletí pětici investorů a správců aktiv s otázkou, jak investovat 10 000 dolarů. Složení pětice se za tu dobu několikrát změnilo a Joe Brennan ze společnosti Vanguard byl do ankety přizván teprve před půl rokem. V předchozích článcích jsme se podívali na to, jak investují Barry Ritholtz z Ritholtz Wealth Management, Sarrah Kettererová z Causeway Capital Management, Richard Bernstein ze společnosti Richard Bernstein AdvisorsRuss Koesterich, portfoliomanažer BlackRock Global Allocation Fund.

Pozor na riziko

V předchozím čtvrtletí Brennan připomněl, že jsou akcie po silném býčím trendu velice drahé, což může v investorech vyvolávat dilema. Vysoké ocenění vede k tomu, že investoři často čekají na korekci, která by mohla nabídnout slevu, ale zároveň nízké výnosy z pevně úročených aktiv znamenají, že není jak výhodně diverzifikovat. To může vést k tomu, že se investoři rozhodnou pro jiné alternativy, případně přijmou vyšší riziko.

To ale Brennan nedoporučuje. "Pokušení svézt se s růstovým trendem může vyústit v to, jak dopadl Ikaros, když letěl příliš blízko Slunci. Investovaných 10 000 dolarů se může výrazně smrsknout," varuje.

Nejlepším lékem na toto pokušení je prý dělat přesný opak. Pro akciové investory je ideální vybrat si indexový nástroj, který pokrývá globální akciový trh. Nemusí to vypadat lákavě, ale nakonec se ukáže, že v takovém portfoliu se najdou i ty nejlepší akcie, které na to v danou chvíli přitom vůbec nevypadají. Investoři by měli věřit osvědčeným strategiím, které využívají širokou diverzifikaci, nízké náklady, daňové výhody a podobně. Možná je to na první pohled nuda, ale je to dobrý způsob, jak se vyhnout zbytečným propadům.

Dluhy a charita

V doporučení na poslední letošní čtvrtletí zaujal Brennan postoj, který se výrazně liší od příspěvků jeho kolegů. Nejprve varuje investory, aby nečasovali trh, jakkoli k tomu vysoké ceny i valuace akcií a nízké výnosy dluhopisů svádějí. Očekávání výnosů u akcií i dluhopisů sice nejsou nijak vysoká, ale investoři by se měli držet dlouhodobých plánů.

Možná trochu překvapivě Brennan aktuálně nedoporučuje žádnou konkrétní investici. Spíše počítá s tím, že když mají investoři své pozice a úspory vyřešeny na delší dobu, mohou využít volné peníze jinak. Jedním z příkladů může být využití prostředků na splacení dluhů. "Mimořádně nízké úrokové sazby umožnily jednotlivcům refinancovat dluhy s vysokou úrokovou sazbou, avšak budoucí úspory úrokových nákladů spojené se splácením dluhů, byť za rozumné ceny, by mohly potenciálně převážit návratnost investic," míní Brennan.

Druhým poměrně překvapivým doporučením je využití volných peněz na charitu. Brennan to vnímá jako dvojitou výhru. Jednak někdo ocení pomoc, a jednak je možné "vydělat" na snížení daní. Vzhledem k tomu, že o katastrofy a nepříjemné události není nouze, příležitostí pomáhat bude více než dost.

Zdroj: Bloomberg