Co s (nadbytečnou) hotovostí?
|

Co s (nadbytečnou) hotovostí?

Investoři drží příliš mnoho hotovosti, a neplatí to navíc pouze pro retail, ale i pro ty nejbohatší, jejichž majetek dosahuje stovek milionů dolarů. Jde o dlouhodobý jev, který nesouvisí s tím, zda se běžným investičním nástrojům daří, nebo nedaří. Lidé zkrátka mají rádi hotovost, i když se tím připravují o peníze.

Americké akcie Státní dluhopisy Úrokové sazby Hotovost

Podle údajů Fedu měli drobní investoři na vrcholu finanční krize v roce 2009 zhruba 18 % svých prostředků uložených v hotovosti nebo ve fondech peněžního trhu. Dnes je to asi 14 %. Podle analytika Davida Bailina ze Citi Private Bank to ukazuje na to, že investoři mají příliš mnoho hotovosti jak v dobách, kdy trhy klesají nebo stagnují, tak v obdobích, kdy trhy rostou. Klienti banky s majetkem přes 25 milionů dolarů měli v roce 2009 asi 25 % v hotovosti, dnes stále asi 22 %.

"Chování velice bohatých lidí bylo prakticky stejné jako chování retailových klientů, možná ještě horší. Pro člověka, který má k dispozici 100 milionů dolarů, a takových je v Citi hodně, je to 22 milionů dolarů, které vytvářejí výnos kolem 1-2 % ročně. Nedává to smysl, podle mě by měli mít v hotovosti maximálně 5 milionů dolarů," říká Bailin.

Na první pohled se zdá, že do hotovosti žene investory volatilita, která se letos vrátila na trhy. Podle Bailina je to ale jinak, protože když se na to klientů v bance ptají, obvyklá odpověď zní, že chtějí flexibilitu pro případ, že se objeví dobrá investiční příležitost, například do nemovitostí nebo do akcií. Případně se domnívají, že budou peníze v blízké době potřebovat na nějakou konkrétní investici, jako je druhý dům nebo svatební cesta, a bojí se, že na akciovém trhu by o peníze mohli přijít. "Upřímně v tom nevidím žádnou logiku," míní Bailin.

Podobný názor na hotovost v portfoliích investorů má i Adam Taback z Wells Fargo Private Bank, u níž ale lidé s více než 2,5 milionu dolarů na účtu drží jen asi 5 % v hotovosti. "Důvodem, proč mají investoři příliš mnoho hotovosti, je to, že čekají na nějakou událost, které chtějí využít. Ve skutečnosti ale s těmito penězi reálně ztrácejí," popisuje Taback.

Jednou z alternativ akcií jsou státní dluhopisy, ale jejich hodnota může rovněž klesat, když úrokové sazby rostou. Fed se zpřísňováním měnových podmínek již začal a letos plánuje ještě dvakrát pokračovat. Takže ani dluhopisy nejsou zrovna zajímavé.

Jaké jsou alternativy?

Citi klientům nabízí například řízené účty s pevným výnosem, které mohou zahrnovat řadu možností, od dlužních úpisů s proměnlivou úrokovou sazbou, což jsou cenné papíry s týdenní splatností, po bankovní vklady s proměnlivou sazbou zajištěné půjčkami s pohyblivými úroky, které se mění s úrokovými sazbami.

Poplatky jsou u takových produktů pro bohaté klienty na úrovni 0,2 %, což není mnoho, ale ani málo. "Nabízíme to jako nízkonákladovou službu, nemůžeme si účtovat více za správu hotovosti. Ale když klienti dostanou čistá dvě procenta a více, což mohou, je to zajímavé," doplňuje Bailin.

Wells Fargo zase nabízí klientům, kteří nechtějí dluhopisy, přímé půjčky privátním společnostem. Mohou tak získat "zajímavé jednociferné, nebo až dvouciferné výnosy", podle podmínek úvěru. Namísto rizika úrokových sazeb tak na sebe investoři berou kreditní riziko společnosti. I když to asi není pro každého, podle Tabacka klienti zájem mají. "Snažíme se v tomto směru klienty usměrňovat tak, aby měli i jiné alternativy na generování výnosů, aby nenechávali hotovost ležet ladem," uzavírá Taback.

Zdroj: Barron's