Co se stane s americkými akciemi? Sledujte Šanghaj!
|

Co se stane s americkými akciemi? Sledujte Šanghaj!

Když čínské akcie padají, je velká pravděpodobnost, že budou klesat také americké akciové indexy. A jelikož čínským akciím se již nějakou dobu nedaří (pondělní odraz výše o bezmála pět procent je za dlouhou dobu ojedinělý), investoři by měli počítat s problémy také na americkém trhu. Říjnový vývoj budiž toho zářným příkladem.

Šanghaj Čína Americké akcie Asijské akcie S&P 500 Korelace investic

V říjnu ztratil index Shanghai Composite přes 10 % a od konce ledna je jeho ztráta přes 30 %. Američtí investoři jsou zatím v klidu, protože index S&P 500 letos zatím drží mírný zisk, a to navzdory propadů v únoru a říjnu.

Podle analytické společnosti Kensho však klesnou americké akcie v 70 % případů, kdy akcie v Šanghaji ztratí alespoň 10 %. Ztráta na amerických trzích se v takovém případě pohybuje v průměru kolem 5 %. Společnost vychází z dat za posledních deset let, u jednotlivých hlavních indexů v USA přitom jsou mírné rozdíly.

Ještě větší ztráty mohou utrpět samotné velké společnosti, kde je pravděpodobnost propadu vyšší a ztráty hlubší. Například Goldman Sachs ztratí po čínském propadu průměrně přes desetinu hodnoty, Caterpillar kolem 8 %.

Co se týče sektorů, největší ztráty (bezmála 8 %) zaznamenávají základní materiály (SPDR Materials Select Sector, XLB). Finanční sektor (SPDR Financial Select Sector, XLF) ztrácí kolem 6,5 % a energetické společnosti (SPDR Energy Select Sector, XLE) něco málo přes 7 %.

A čínskými akciemi zpravidla klesají také ceny základních komodit, jako jsou měď, která ztrácí v 78 % případů přes 8 %, a ropa, která v 67 % případů ztrácí kolem 8,5 %. Zlato jako bezpečný přístav ztrácí téměř v polovině případů, ale jeho průměrná ztráta je do procenta. Pokles cen čínských akcií je dobrou zprávou pouze pro ty, kteří drží dolary, protože americká měna v takovém případě (v polovině případů) posiluje o téměř 1,5 %.

Zdroj: CNBC