Co Twitter dal: Sbohem, milá nezávislosti!
Tentokrát něco o influencerech, kteří se nechali nachytat na hruškách, růstu mezd v ČR, nezdravém finančním trhu a konci nezávislosti Fedu, příliš velkém vlivu indexových fondů na akciový trh a růstu populace v Evropě.
1. Influenceři pro smích
Obchod s obuví Payless si udělal srandu z takzvaných influencerů, dnes tak módních. Jsou trochu jako někteří investiční guruové. Tomu, o čem mluví, sice nerozumí, ale lidé jejich názory z nějakého nezřetelného důvodu poslouchají (a marketingové firmy je milují). Takže Payless, který prodává levnou obuv, otevřel obchod Palessi s "luxusními" botami (luxusní byly jen ceny) a pozval na jeho otevření několik těchto "odborníků". Chudáci influenceři (strašné slovo) se nechali ovlivnit natolik, že někteří byli ochotni za boty, které běžně stojí 20 dolarů, zaplatit 400 i 500 dolarů. Ke cti Payless slouží, že se nakonec influencerům přiznal, peníze jim vrátil a boty jim nechal. Je jedno, co prodáváte. Stačí na to dát vysokou cenu, hezky to zabalit, případně tomu vymyslet příběh, no a lidé se o to porvou.
Payless, a brand known for budget-friendly shoes, opened a fake pop-up store called "Palessi" in a Los Angeles mall and invited people to the grand opening. The store was stocked with Payless shoes in disguise. One shopper spent $640 for a pair of boots. https://t.co/H1YHCVxsys
— CNN Business (@CNNBusiness) 29. listopadu 2018
2. Růst mezd v ČR
Ano, je pravda, že růst mezd u nás je marketingově a politicky skvělé téma, ale firmám již způsobuje nemalé problémy.
Má česká ekonomika sílu udržet svižný růst mezd📈? Jednotkové pracovní náklady rostly nejrychleji v celém regionu a ziskové marže podniků se snižují. Ziskovost je sice v průměru stále vyšší než v Německu... mezi podniky a sektory jsou ovšem velké rozdíly https://t.co/9B6qb6xPRQ pic.twitter.com/LQ7oUfPEih
— Jan Bures (@BuresHonza) 28. listopadu 2018
3. Lobbing, Wall Street a americká administrativa
Že Wall Street a lobbing u politiků jsou spojené nádoby, není žádným tajemstvím. Každá legrace ale někde končí. Když se ministr financí USA ptá obchodníků s dluhopisy a investorů, zda preferují rychlejší zvedání sazeb, nebo rychlejší redukci rozvahy Fedu, je něco špatně.
Treasury Secretary Mnuchin privately asked bond dealers & investors last month whether they'd prefer the Fed to tighten policies by raising rates or cutting its balance sheet faster. https://t.co/xWcYuQzwsQ
— Lisa Abramowicz (@lisaabramowicz1) 28. listopadu 2018
Problémem je také to, že Fed začíná zvažovat zpomalení zvyšování sazeb jen kvůli dvěma propadům cen akcií o 10 %, ačkoli třeba od začátku roku se trh drží okolo nuly, spíše v mírném zisku. Někdo říká, že Fed nikdy nebyl nezávislý, jiní pak mají pocit, že svými posledními kroky o svou případnou nezávislost definitivně přišel.
Fed independence. pic.twitter.com/pV92kJh0fm
— Sven Henrich (@NorthmanTrader) 28. listopadu 2018
V každém případě nezávidím centrálním bankéřům jejich pozici, protože když budou zvedat sazby příliš rychle, mohou napomoci vzniku recese. Podle Davida Rosenberga ale historie varuje, že když Fed pozastaví plánované zvedání sazeb, také přijde recese, a již po šesti měsících. Tak co má vlastně centrální banka dělat?
The irony with Powell is what history tells us about what happens when the Fed pauses. The inevitable recession starts six months hence. The bulls should pray he has reason to keep tightening!
— David Rosenberg (@EconguyRosie) 29. listopadu 2018
4. Obavy Jacka Boglea
Otec levných indexových investičních nástrojů John Bogle má strach z jejich rostoucího vlivu na akciový trh. Nejde přitom ani tak o samotné odvětví indexových fondů, jako spíše o to, že 81 % těchto fondů v USA mají pod správou tři společnosti (Vanguard 51 %, BlackRock 21 % a State Street Global 9 %). Podle Boglea se může stát, že po určité době budou tyto firmy držet většinu velkých akciových společností v USA. A to není pro trh ani ekonomiku zrovna růžová vyhlídka.
The Amazons of the Fund World
— Ritholtz Wealth (@RitholtzWealth) 30. listopadu 2018
"It wouldn’t shock me if index funds in the future come with rewards points much like credit cards to get people to use their products. That’s how much scale these firms have built up."https://t.co/q3HUgMyYIm
by @awealthofcs pic.twitter.com/ryhkAMxEdi
5. Růst populace v Evropě
Podle této mapy to vypadá, že v nejbližších letech bude populace na západě růst a na východě klesat. Vypovídací hodnota mapy je, jaká je, ale o to nejde. Otázka zní, kdy ji začne využívat nějaký zarytý odpůrce imigrace s tím, že růst populace na západě mají na triku jen přistěhovalci a že "evropská rasa" pomalu vymírá.
Projected population change in European countries, 2017 to 2050 https://t.co/KZi4pbzFgx pic.twitter.com/ImaeHJwiAw
— Trevor Noren (@trevornoren) 28. listopadu 2018