Růst cen akcií: Kdo chce medvěda bít, hůl si vždycky najde
|

Růst cen akcií: Kdo chce medvěda bít, hůl si vždycky najde

Donedávna byla za jeden z hlavních faktorů podporujících růst označována ochota firem odkupovat ve velkém vlastní akcie, kvůli čemuž ale byly omezovány investice do dalšího rozvoje byznysu. Dnes firmy své akcie odkupovat přestávají a spíše se soustředí na investice, i to je ale trhem považováno za býčí argument, pokud jde o další vývoj cen akcií. Jak to tedy je?

Americké akcie Zpětné odkupy akcií S&P 500

Za další důvody růstu akciového trhu byly považovány přetlak levných peněz na trhu, optimismus investorů, rozšíření investičních nástrojů využívajících pasivní přístup, nízká volatilita a další. Zpětné odkupy akcií byly většinou kritizovány jako nekoncepční krok, který má krátkodobý pozitivní dopad v podobě umělého zvyšování cen akcií a zisků na akcii.

Důraz na průmysl a technologie

V poslední době objemy zpětných odkupů citelně klesají. Firmy naopak začínají více peněz vynakládat na investice, jako jsou stroje a zařízení, továrny nebo komerční reality. Někteří experti si myslí, že právě tyto výdaje by mohly hrát podstatnou roli v dalším vývoji cen akcií, dokonce podstatnější, než mají v USA velice sledované výdaje spotřebitelů. "Růsty akciových indexů budou hodně závislé na firemních investicích," míní Nicholas Bohnsack ze společnosti Strategas.

A zdá se to být logické. Společnosti ze sektoru spotřebního zboží mají v indexu S&P 500 zhruba pětinovou váhu, zatímco průmyslové a technologické firmy, které mohou z růstu investic těžit nejvíce, představují celou třetinu indexu, a mají tedy na jeho výkonnost větší vliv.

Firmám ze sektoru průmyslu velice pomohlo zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem, jeho přísliby investic do infrastruktury na investory zapůsobily. První měsíce s novým prezidentem optimismus povážlivě zchladily, růst investic by tedy byl pro sektor vítanou vzpruhou.

Růst mezd jako podpora pro technologický sektor

Technologické společnosti pak mohou těžit plánovaných větších investic do nových technologií. A mohl by jim pomoci také růst mezd.

"Pokud šéfové firem budou muset zvyšovat mzdy, jedním z řešení bude zlepšování produktivity práce. To by vyžadovalo větší investice do nových technologií," vysvětluje John Manley, hlavní akciový stratég Wells Fargo Funds.

Je samozřejmě otázka, co podporuje růst cen akcií ještě osm let po krizi, když ekonomika nijak závratně neroste a zisky firem začaly růst až v poslední době. Novináři i analytici ale vždy spolehlivě najdou něco, co působí na první pohled jako rozumný argument pro růst cen akcií. Dokud firmy ve velkém odkupovaly vlastní cenné papíry, bylo o důvod postaráno. A pokud nyní porostou firemní investice, může rally vesele pokračovat.

Zdroj: Business Insider