Comeback investorů, kteří se zdáli být na vymření
|

Comeback investorů, kteří se zdáli být na vymření

Manažeři aktivně řízených akciových fondů v USA dosáhli loni nejlepšího výsledku od roku 2013. Dokázali se svézt na vlně poklesu korelací jednotlivých akciových titulů v rámci amerických indexů.

Americké akcie Investiční strategie ETF S&P 500

Na začátku roku 2017 aktivní správci akciových fondů čelili velkému tlaku. Pasivní strategie a indexové fondy měly nakročeno k tomu poslat stock-pickery do propadliště moderních dějin. Rekordně nízká volatilita jim v tom měla jen pomoci.

Chyba lávky. Manažeři sestavující portfolia z konkrétních akciových titulů zabojovali a obhájili své místo na slunci. Bezmála 50 % z nich překonalo své srovnávací indexy, což byl nejvyšší podíl od roku 2013.

Podle Credit Suisse navíc 3letá klouzavá výkonnost aktivně řízených fondů jeví známky obratu trendu, což naznačuje, že by špatné časy pro aktivní správu mohly být jen dočasným fenoménem. Banka ovšem i tak čeká, že ETF a podobné produkty budou do roku 2020 zaujímat polovinu trhu s akciemi.

Jak jim nepomáhala nízká volatilita, tak stock-pickerům naopak nahrávala klesající korelace jednotlivých titulů zahrnutých v hlavních amerických indexech. U indexu S&P 500 se ukazatel korelace dostal nejníže od roku 1994, akcie menších firem v indexu Russell 2000 korelují nejméně od období technologické bubliny na přelomu tisíciletí.

Zdroj: Credit Suisse, Bank of America Merrill Lynch