ČR: Spotřebitelské ceny v květnu meziročně stouply o 2,9 %, tempo růstu kleslo

Spotřebitelské ceny v ČR v květnu meziročně stouply o 2,9 %. Tempo jejich růstu proti dubnu kleslo o 0,2 procentního bodu. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,2 %, podepsalo se na tom hlavně zdražování pohonných hmot. Uvedl to ve čtvrtek Český statistický úřad. Benzin byl nejdražší od října 2019, nafta byla nejdražší od loňského února. Analytici počítali naopak se zrychlením meziroční inflace na 3,2 %.

"Na meziměsíční vývoj měl největší vliv růst cen pohonných hmot a olejů. Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 31,99 Kč za litr, což je nejvíce od října 2019. Průměrná cena motorové nafty 29,96 Kč za litr pak byla nejvyšší od února 2020," uvedla Pavla Šedivá z ČSÚ. V meziročním srovnání pohonné hmoty a oleje zdražily o 22 % a ceny automobilů stouply o 6,9 %.

Potraviny a nealkoholické nápoje byly v květnu o 1,3 % levnější než před rokem, v dubnu zlevnily meziročně o desetinu procenta. Například cena vepřového masa v květnu klesla meziročně o desetinu, v dubnu o 7,2 %. V květnu byla levnější i vejce (-8,9 %), ovoce (-4 %) a zelenina (-7,4 %). Cukr přestal být meziročně dražší a zlevnil o 1,9 %.

U alkoholických nápojů se zmírnil meziroční růst cen piva na 4,1 % z dubnových 8,5 % a lihovin na 2,2 % z 5,1 %. Také ceny tabákových výrobků zpomalily meziroční růst, a to na 15,4 % z dubnových 19,5 %.

Zdražování naopak zrychlilo u vodného a stočného (+5,5 %). Nájemné z bytu proti loňsku stouplo o 1,8 %. Elektřina a plyn byly ale levnější o 3,4 %, respektive o 4,7 %.

Meziměsíčně se ceny pohonných hmot a olejů zvýšily o 1,3 %. Z potravin proti dubnu zdražilo ovoce o 4,5 %, brambory o 6,4 % a drůbež o dvě procenta. Naopak zelenina zlevnila o 5,4 %, nižší cenu v obchodech statistici zaznamenali také u nealkoholických nápojů, vepřového masa, uzenin, vajec, cukru a másla. Ceny zboží zůstaly na dubnové úrovni, ale ceny služeb vzrostly o půl procenta.

Obchod a služby byly v květnu ještě částečně omezovány restriktivními vládními opatřeními, která měla zamezit šíření koronaviru v Česku. Od 10. května mohou být otevřeny všechny maloobchodní prodejny a řada provozoven služeb. Od 17. května pak mohly po více než sedmi měsících otevřít zahrádky restaurací, ovšem za splnění několika podmínek.

Květnová inflace byla v souladu s odhady ČNB

Květnová meziroční inflace byla v souladu s odhady České národní banky. Rychleji proti odhadům rostla jádrová inflace, která nezahrnuje sezónní vlivy. Rychleji se také zvyšovaly ceny pohonných hmot. Naopak pomaleji proti odhadům rostly ceny potravin, jejichž dynamika je v posledních měsících výrazně rozkolísaná. Uvedl to náměstek ředitele měnové sekce ČNB Luboš Komárek.

Ve srovnání s prognózou ČNB byly nižší primární dopady zvýšení spotřební daně na cigarety. Regulované ceny v souladu s prognózou centrální banky meziročně stagnovaly.

"Zveřejněná data potvrzují vyznění stávající prognózy ČNB. Podle ní meziroční růst spotřebitelských cen dočasně zrychlí k horní hranici tolerančního pásma. Za tím je třeba hledat výrazné meziroční zdražení pohonných hmot, podpořené posléze též dynamickým zvýšením cen potravin a koncem roku i obnovením růstu regulovaných cen," uvedl Komárek.

Celkové inflační tlaky se podle něj začnou zmírňovat až během podzimu s tím, jak bude odeznívat aktuálně rychlejší růst dovozních cen. Domácí cenové tlaky naopak budou narůstat v souvislosti se znovuotevíráním tuzemské ekonomiky a pozvolným zrychlováním růstu mezd. "V příštím roce se inflace vrátí do blízkosti dvouprocentního cíle ČNB i díky tomu, jak se budou počínaje zhruba polovinou letošního roku postupně zpřísňovat měnové podmínky," uvedl Komárek.

Inflace v létě zůstane podle analytiků kolem 3 %, nejistotou je rozvolnění

V dalších měsících lze podle analytiků oslovených ČTK čekat nadále inflaci kolem tří procent. Nejistá je reakce obchodníků na rozvolňování opatření, což by mohlo být spojeno se zvyšováním cen. Od podzimu by pak měla inflace podle ekonomů postupně klesat. Ve čtvrtek zveřejněná květnová data jsou podle nich překvapivá především kvůli vývoji cen potravin, analytici totiž většinou čekali nárůst nebo stagnaci inflace. Nicméně přes zpomalení inflace ekonomové předpokládají zvýšení úrokových sazeb Českou národní bankou, a to na konci června nebo na počátku srpna.

"Zatímco na trhu se očekávalo, že inflace zůstane nad třemi procenty, poslední prognóza ČNB pro květnovou hodnotu inflace se ukázala jako správná. Zřejmě zásadní odchylku od očekávání na trhu představovalo překvapivé prohloubení poklesu cen potravin," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Plný dopad rozvolnění opatření do cen, pokud vůbec bude patrný, by se podle něj měl ukázat spíš až v červnových číslech.

Zvolnění tempa růstu cen je poměrně překvapivé i podle partnerky poradenské společnosti PwC Olgy Cilečkové. "Všeobecně se očekávalo, že k němu dojde spíše až v letních měsících. Vliv znovuotevřených provozoven a služeb a s tím spojené zdražení řady z nich se zásadně neprojevily. K poklesu tempa růstu přispívají především potraviny," uvedla.

"Je pravděpodobné, že v blízkostí tří procent se inflace bude pohybovat i v létě, nicméně od podzimu by se inflace mohla dostat pod 2,5 %, aby se v roce 2022 vrátila na cílovou hodnotu ČNB. Velkou neznámou je tentokrát rozvolnění, respektive reakce na vývoj cen v lockdownem postižených službách," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče by se celková inflace mohla v dalších měsících stabilizovat v oblasti mírně pod třemi procenty. "Směrem k výraznějšímu než aktuálně očekávanému růstu inflace ale mohou přispět ceny potravin a také výraznější cenový růst spojený s otevíráním odvětví služeb," uvedl.

S uvolněním protiepidemických opatření přitom lze i podle analytika společnosti AKCENTA CZ Miroslava Nováka zřejmě očekávat další zdražovaní v segmentu služeb. Rizikem je podle něj i kumulace silných cenových tlaků u průmyslových výrobců. "Zároveň se však domnívám, že meziroční inflace bude ve druhém čtvrtletí kulminovat," uvedl.

Rizika dalšího vývoje inflace jsou i podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka poměrně výrazně vychýlena směrem nahoru. "ČNB na to může zareagovat obratem kurzu měnové politiky a zahájením série zvyšování úrokových sazeb, a to již za dva týdny," uvedl.

Rovněž analytik České spořitelny Jiří Polanský se domnívá, že i přes mírné zpomalení cenového růstu zvýší ČNB sazby pravděpodobně již v červnu nebo srpnu. "Mírně vyšší pravděpodobnost dáváme již červnovému zasedání," uvedl. Naopak podle hlavního ekonoma TRINITY BANK Lukáše Kovandy nižší inflace snižuje pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb již v červnu.

Analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht upozornil, že v nejbližších měsících se spojí dva proinflační faktory. Na straně poptávky se podle něj projeví pozdržená spotřeba a dosud uzavřené služby a obchody si budou kompenzovat ztráty za posledních několik měsíců. Na straně nabídky bude podle Vagenknechta působit nízká srovnávací základna, narušené dodavatelské řetězce a rostoucí ceny komodit. "Celkově tento vývoj ovšem není v rozporu s původní tezí, že inflační tlaky budou pouze přechodné," uvedl.

Zdroj:
ČTK
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat

Videotéka

28. 9. 2021 11:30
ABCD investora: Tři témata (po)koronavirové doby pohledem expertů
Inflace
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
26. 9. 2021 20:30
Michal Semotan (J&T Banka): Úlohou Fedu je zvládnout tapering tak, aby to pro trhy nebyl šok.…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
22. 9. 2021 17:07
Tibor Bokor: Automobilový průmysl se promění kvůli tlaku na ekologii, sdílení aut změní pravidla…
Přestat sledovat
Sdílená ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
21. 9. 2021 12:07
Igor Müller (NN Investment Partners): Ve střední a východní Evropě jsou stále velice atraktivně…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Varšavská burza
Přestat sledovat