ČR: Tržby v maloobchodě v červenci meziročně vzrostly o 5,5 %, pomohly e-shopy

Maloobchodní tržby v ČR v červenci meziročně vzrostly po očištění o kalendářní vlivy o 5,5 %, v červnu podle revidovaných údajů stouply o 6,7 %. Zvýšily se tak pátý měsíc v řadě, přičemž o prvním prázdninovém měsíci se na tom nejvíce podílely vyšší prodeje zboží přes internet nebo prostřednictvím zásilkové služby. Vyplynulo to z úterních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

"Největší vliv na růst maloobchodu měl prodej prostřednictvím internetu, který byl o 15,3 % vyšší než v loňském roce. Naopak nižší tržby zaznamenaly například prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci a prodejny oděvů a obuvi, kde se tržby snížily o více než dvě procenta," uvedla ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková.

Tržby za nepotravinářské zboží stouply proti loňskému červenci o 9,6 %, za pohonné hmoty o 5,3 % a za potraviny o 0,1 %. Letošní červenec měl při tom o dva pracovní dny méně než loňský.

Dvouciferný nárůst tržeb zaznamenali vedle provozovatelů e-shopů také obchodníci s počítačovým a komunikačním zařízením, kteří meziročně utržili o téměř 12 % více. Prodejny s výrobky pro domácnost si polepšily o 5,2 % a s kosmetickými a toaletními výrobky přibližně o 2,2 %. Naopak méně se v první polovině prázdnin prodávalo farmaceutické a zdravotnické zboží, oděvy, obuv a výrobky pro kulturu, sport a rekreaci.

Za prodej a opravy motorových vozidel se tržby očištěné o kalendářní vlivy meziročně zvýšily o 4,4 %, neočištěné klesly o 2,6 %. Za prodej aut včetně náhradních dílů klesly o 1,8 % a za opravy aut o 5,5 %.

Tržby obchodníkům podle analytiků dále porostou

Úterní data o vývoji maloobchodních tržeb ukazují, že oživení maloobchodu po pandemii pokračuje a tržby by obchodníkům měly nadále růst. Zároveň je však z čísel patrné, že spotřeba odpovídá vývoji kupní síly a výrazná nákupní horečka se zatím nekoná. Vyplývá to z vyjádření analytiků pro ČTK.

"Celkově se ukazuje, že reálná spotřeba v ekonomice narůstá tempem přiměřeným vývoji kupní síly. Samozřejmě spotřebitelé realizují i některé dříve odložené nákupy, nicméně o žádné přehnané nákupní horečce se mluvit nedá," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Nepříjemností, se kterou se spotřebitelé musí v posledních měsících potýkat, je podle něj omezená nabídka některého dováženého zboží. "Globální logistika drhne, navíc i zdražuje, a naděje na rychlé zlepšení tak zatím vidět není," dodal.

"Červencové tržby z maloobchodu sice mírně zklamaly, nadále však vykazují solidní dynamiku. Slabší hodnoty mohou souviset i s tím, že během loňského léta domácnosti výrazně preferovaly tuzemské dovolené, zatímco letos řada z nich vyjela do zahraničí, přičemž zahraniční návštěvníci se stále ve větším počtu do tuzemska nevrátili," uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.

Silná spotřebitelská důvěra, velmi solidní situace na pracovním trhu a postupné rozvolňování úspor domácností do spotřeby budou podle analytika společnosti AKCENTA CZ Miroslava Nováka hrát roli pro pokračující oživení maloobchodu v druhé polovině letošního roku. "A situace by se měla začít postupně zlepšovat i v segmentu ubytování a stravování, kde bylo zatím oživení výrazně pozvolnější. V souhrnu za celý letošní rok lze očekávat růst maloobchodu kolem čtyř procent," uvedl.

"Slušný růst tržeb by měl pokračovat i nadále, když trh práce se dále zlepšuje a riziko dalšího možného lockdownu ekonomiky je relativně nízké," uvedl i analytik České spořitelny Jiří Polanský.

Zdroj:
ČTK
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Maloobchod
Přestat sledovat

Videotéka

29. 11. 2021 12:00
Investorský magazín: Tržní rok 2022 ve výhledu Pavla Kohouta a inflační (ne)bezpečí spojené s…
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
29. 11. 2021 9:30
Petr Novotný (Investiční web): Další vlna pandemie může zpomalit zpřísňování měnové politiky v USA,…
Americké akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
27. 11. 2021 14:20
Zelená dohoda: Co (ne)přinese střední třídě? A jak také uvažovat o klimatické změně?
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
25. 11. 2021 17:13
Na co si dát pozor při výběru finančního poradce (i samotného produktu)?
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investiční a finanční poradenství
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat