Čtyři pětiny akciového trhu jedou na autopilota
|

Čtyři pětiny akciového trhu jedou na autopilota

Pasivní investiční produkty představují asi 60 % akciového trhu, dalších 20 % jsou pak kvantitativní fondy, které spoléhají na sledování trendů, ne na fundamenty. Až 80 % akciového trhu je tedy zainvestováno v pasivně řízených investičních nástrojích.

Podílové fondy ETF Americké akcie Akciový trh

V důsledku toho, že je tak velké množství akcií v držení automaticky fungujících obchodníků, je trh jako celek daleko citlivější na titulky v médiích a náchylnější na výrazné výkyvy.

Některým investorům se to samozřejmě nelíbí. Leon Cooperman ze společnosti Omega Advisors se dokonce dovolává vyšetřování ze strany burzovního regulátora (SEC). Jeffrey Gundlach ze společnosti DoubleLine Capital si také myslí, že tento trend způsobuje na trzích problémy, protože podporuje stádovité chování investorů a na vrcholech, jako je ten současný, připomíná mánii.

Je zajímavé, že zatímco algoritmické modely jsou populární mezi profesionály na Wall Street, pasivní fondy a ETF si získaly přízeň především běžných lidí (Main Street). Podle JPMorgan, která se nedávno vytasila s podíly zmíněnými v úvodu, jen letos do pasivně spravovaných fondů připlulo dalších 39 miliard dolarů, zatímco z aktivně řízených zmizelo 90 miliard dolarů.

"Tempo odlivu peněz z aktivních fondů je v rámci tohoto cyklu na vrcholu, zatímco tempo přílivu prostředků do pasivních fondů je spíše na minimu a začíná opět zrychlovat," doplňuje Dubravko Lakos-Bujas, stratég JPMorgan pro americký akciový trh.

Zdroj: CNBC