Další graf, který ukazuje, že jsou akcie příliš drahé
|

Další graf, který ukazuje, že jsou akcie příliš drahé

Akcioví investoři se dělí mimo jiné na dvě skupiny - na ty, kteří věří v další růst a snaží se o tom ostatní přesvědčit různými grafy, historickými daty a podobně, a na ty, kdo věří v brzký obrat trendu a snaží se o tom přesvědčit ostatní jinými grafy, historickými daty a podobně. Podívejme se na jeden graf z druhé jmenované skupiny.

Americké akcie Býčí trh Medvědí trh Centrální banky

Analytici z Bank of America Merrill Lynch již od začátku roku investory varují před něčímm co nazývají Icarus trade. Jde o to, že s rychlým růstem cen akcií na nelogické hodnoty roste i riziko jejich poklesu, tedy obratu trendu. Akcie podle banky měly v první polovině roku dostat křídla a přidat 10 % (což se jim podařilo), ale ve druhé polovině se vosk na jejich křídlech vysoko na cenové obloze má začít roztékat.

Nedávno banka zveřejnila graf, který by předpoklad jejích expertů ze začátku roku mohl potvrdit. Růst cen akcií vede k tomu, že pro průměrného amerického pracujícího jsou ve vztahu k jeho příjmům akcie rekordně drahé.

BoAML to klade za vinu centrálním bankám a jejich uvolněné měnové politice. A i když se třeba Fed snaží politiku zpřísňovat, pozvolné tempo (či snad neschopnost se odhodlat k vyšší rychlosti) ale situaci příliš "nenarovnává".

"Další růst cen rizikových aktiv způsobí problémy," píše stratég Michael Hartnett. "Icarus trade dále zvýší nerovnost na trhu a donutí centrální banky v čele s Fedem, aby se snažily něco dělat s rostoucí bublinou." A jakkoli samotný graf může být lehce přitažený za vlasy, protože tak trochu srovnává jablka a hrušky, tato závěrečná poznámka je vysoce relevantní.

Zdroj: Bank of America Merrill Lynch