Další rekordní rok ve hře: Trh se zelenými dluhopisy vzkvétá
|

Další rekordní rok ve hře: Trh se zelenými dluhopisy vzkvétá

Objem emisí zelených dluhopisů by měl letos dosáhnout 130 miliard dolarů, loni to bylo dosud rekordních 119 miliard. Největšími skupinami emitentů jsou soukromé banky, přičemž každá z nich zajistila asi čtvrtinu celkového objemu emisí. Emitenty jsou ale také společnosti ze soukromého sektoru.

Dluhopisový trh Firemní dluhopisy Státní dluhopisy Ekologie Ekologie a životní prostředí

Letos očekává UniCredit další rekordní rok pro zelené (ekologické) dluhopisy. Podle banky by měl celkový objem emisí dosáhnout 130 miliard dolarů, oproti loňskému roku by to znamenalo 9% nárůst.

UniCredit opětovně předpokládá, že prim bude hrát Evropa. Evropští emitenti představovali dominantní silu na trhu i loni (49 % celkového objemu), následovala Asie (27 %), a to především zásluhou Číny. Severní Amerika se podílela na globálním trhu emisí 13 %.

"Jsme svědky nepřetržitého růstu v oblasti zelených dluhopisů. Očekáváme, že silný růst emisní činnosti bude pokračovat. Díky zvyšující se diverzitě emitentů trh dozrává a získává širší základy," uvedl Antonio Keglevič, ředitel útvaru Green Bond Origination v UniCredit. "Investoři stále častěji hledají udržitelná aktiva. Trhu dodává impulz i fakt, že více než jeden ze čtyř dolarů se v současnosti investuje na základě kritérií udržitelnosti."

Emitenty jsou soukromé banky a společnosti ze soukromého sektoru. Ty se staly nejvýznamnějšími účastníky trhu. Každá skupina loni vytvořila přibližně čtvrtinu objemu emisí zelených dluhopisů. V říjnu 2017 německá energetická společnost Innogy vydala vůbec první německý referenční zelený dluhopis. Emitovaná hodnota překročila 850 milionů eur. Jeden z největších německých zelených dluhopisů v roce 2018 (275 milionů eur) vydala rovněž soukromá firma, konkrétně výrobce větrných turbín Nordex.

Společnosti se více než kdy dříve snaží o řešení klimatických změn prostřednictvím nových výrobních metod šetrných k životnímu prostředí, výroby čisté energie a podpory biodiverzity. Taková aktivita vyžaduje investice a velké množství soukromého kapitálu.

Vydáním zelených dluhopisů společnosti signalizují závazek v environmentální a ekologické oblasti, a to prostřednictvím financování projektů s jednoznačnými přínosy životnímu prostředí. "Je zřejmé, že firmy vydáváním zelených dluhopisů diverzifikují svou základnu investorů, což může vést k vyšší poptávce. Zájem o zelené dluhopisy často převyšuje nabídku více než v případě běžných emisí," říká Keglevič.

Státní emise v oblasti zelených dluhopisů poskytují trhu vytrvalou podporu. Historicky první emise státního zeleného dluhopisu proběhla v Polsku v roce 2016. Tuto emisi v dalším roce následovala Francie. Státní emitenti zastávají na trhu zelených dluhopisů i letos významnou pozici, jen v únoru emitovaly nové dluhopisy Polsko a Belgie.

Zdroj: UniCredit Bank